PDA

Zobacz pełną wersję : kto sie odwoływał od sprzeciwu na oczyszczalnię?



ewela
25-02-2009, 08:13
Tak statystycznie chcę wybadać czy ile odwołań od sprzeciwu na budowę POŚ zostało zaakcepatowanych przez wojewodę i mogliście wybudować POŚ....

sąsiad
25-02-2009, 08:19
a co to POŚ?

piterazim
25-02-2009, 08:30
Przydomowa Oczyszczalnia Ścieków

ewela
25-02-2009, 08:31
właśnie:)

wojtek50
25-02-2009, 09:00
Powinno chyba być BOś biologiczna oczyszczalnia ścieków . Odmawiają jeżeli jest kanalizacja .

ewela
25-02-2009, 09:15
nie musi być BOŚ.....bo nie każdy ma biologiczną:)może być zwykła z rozsączem.....
u mnie kanalizy nie ma a zgłosili sprzeciw że niezgodnie z planem zagospodarowania w którym mam napisane że dla nowych obiektów ustala się obowiązek podłączenia do kanalizy........ale u mnie jej nie ma:),nie ma nic w planie zagospodarowania o szambie czy oczyszczalni........
ale nie w tym rzecz, ciekawi mnie czy ktoś się odwoływał i jaki był tego skutek.....

Barbossa
25-02-2009, 09:24
w tym w tym ta rzecz
powinni realizować kanalizację, skoro zapis w MPZT jest o kanalizacji
statystyka tu nie pomoże, tylko dobre uzasadnienie

wystąp do Gminy o podanie terminów realizacji kanalizy
wiedząc to udowodnij, że czekaj Tadku latka
skoro teren przeznaczony pod budownictwo i jest obowiązek, a uniemożliwiają bo ne robią itp itd

to raczej dadzą warunkowo zgodę
ale wątpię, żeby na POŚ
prędzej szambo

Regut1
25-02-2009, 09:57
W ostateczności trzeba będzie skarżyć zapisy planu. :cry:
Moja rada - na poczatek szczytaj dokładnie jeszcze raz plan moze tam np. w zapisach ogólnych są jakieś wyjatki albo przepisy przejściowe.

Black&Zaba
26-02-2009, 22:52
mamy też zapis o kanalizacji w PZP, a podeszliśmy do sprawy tak:
- najpierw pisemko do wodociągów o określenie warunkow przyłączenia wodociągu i kanalizacji (akurat ten sam wydział w naszym miasteczku)
- odpowiedź, że owszem podłączą jeśli będą możliwości techniczne ale w obecnych planach rozbudowy sieci nie ujęto naszej ulicy, a rozbudowa ta zaplanowana jest do roku x
- z tym pisemkiem do urzędu miasta wystąpiliśmy o opinię/decyzję co do możliwości wybudowania POŚ
- po kilku dniach dostaliśmy decyzję prezydenta miasta, że w związku z zaistniałą sytuacją w uzupełnieniu do wypisu z MPZP dopuszcza się wybudowanie POŚ
- z tą "podkładką" zgłosiliśmy do starostwa chęć wybudowania akurat BOŚ (takie warunki gruntowe i nasza decyzja w trakcie wyboru)
i po 30dniach (z uzupełnieniem w międzyczasie, na żądanie o decyzję z wydziału ochrony środowiska, że nie mają nic przeciw naszej oczyszczalni - dokument bzdurny bo bez żadnej podstawy prawnej żądany i wydany, ale dla świętego spokoju załatwiony, coby Pan inspektor ze starostwa byl kontent) od braku sprzeciwu umówiliśmy wykonawcę na robotę

przepraszam za luźne słownictwo powyżej, papierów pod ręką nie mam, ale sens i brzmienie kolejnych kwitów opisują, po wymaganiu tej ostatniej "decyzji" i tak widać, że każde starostwo i każdy urzędnik interpretuje po swojemu przepisy, albo dorabia swoje wymagania, więc ta droga może się nie wszędzie sprawdzić

clue powyższego - decyzja prezydenta miasta roszerzyła ustalenia planu o brakujący element ;-) z nią na szczęście w starostwie już nikt nie dyskutował
P.S. to wszystko załatwione w kilka dni na piękne oczy mojej Żaby, jacyś ci urzędnicy byli mili i uczynni, tylko strasznie bezradni z przepisami których nie rozumieli, trza było im wszystko delikatnie sugerować i podpowiadać

bladyy78
26-02-2009, 23:20
Ja walczę już od czerwca czy lipca dokładnie juz nie pamiętam żeby uzyskać zezwolenie na budowę BOŚ najpierw chciałem oczyszczalnie drenażową, ale w urzędzie delikatnie mi powiedziano że szkoda moich wysiłków.

Regut1
27-02-2009, 08:34
clue powyższego - decyzja prezydenta miasta roszerzyła ustalenia planu o brakujący element ;-) z nią na szczęście w starostwie już nikt nie dyskutował

P.S. to wszystko załatwione w kilka dni na piękne oczy mojej Żaby, jacyś ci urzędnicy byli mili i uczynni, tylko strasznie bezradni z przepisami których nie rozumieli, trza było im wszystko delikatnie sugerować i podpowiadać

Zmiana planu decyzją też mnie rozbawiła. :lol: Przy planowaniu, któś nie pomyślał i teraz trzeba jakoś było z tego wyjść. Dobrze ze chcieli pomóc bo czasami taka 'koza" sie uprze o zapis i trzeba jej udowadniać albo podważać plan, a to trwa bardzo długo.Ja bym sie cieszył - zgrabnie wyszło.

Budujecie niedaleko - jeżeli znajdziesz chwile napisz na priv. jaką masz POŚ i gdzie kupowałeś. Sam będe sie rozglądał i wszelkie doswiadczenie sa mile wiidziane.

Pozdrawiam

majkii
27-02-2009, 11:08
Ja walczę już od czerwca czy lipca dokładnie juz nie pamiętam żeby uzyskać zezwolenie na budowę BOŚ najpierw chciałem oczyszczalnie drenażową, ale w urzędzie delikatnie mi powiedziano że szkoda moich wysiłków.

na budowe oczyszczalni nie jest wymagane pozwolenie tylko zgloszenie

bladyy78
27-02-2009, 18:54
Ja walczę już od czerwca czy lipca dokładnie juz nie pamiętam żeby uzyskać zezwolenie na budowę BOŚ najpierw chciałem oczyszczalnie drenażową, ale w urzędzie delikatnie mi powiedziano że szkoda moich wysiłków.

na budowe oczyszczalni nie jest wymagane pozwolenie tylko zgloszenie
Tak zgadza się potrzebne jest zgłoszenie ( ale to tylko takie ładne słowo które ze zgłoszeniem nie ma nic wspólnego)do tego zgłoszenia papierków jest tyle samo co do zezwolenia. Musisz mieć operat wodno prawny projekt itd. Nie wiem czy będziesz miał oczyszczalnie czy nie i gdzie dokładnie załatwiasz dokumenty bo jak w urzędzie miejski w Bielsku to tutaj to są cyrki. Mam znajomego w Jasienicy to on już nie podlega pod urząd w bielsku i nie miał żadnych problemów z zamontowaniem oczyszczalni, ja niestety nie mogę tego załatwić już przez kilka miesięcy.

majkii
28-02-2009, 15:59
operat i pozwolenie wodno prawne potrzebne jest do szczegolnego kozystania w wod- jesli np wytwarzasz pnad 5 m3 sciekow na dobe

zglos zamiar budowy zgodnie z prawem polskim a nie widzimisie urzednika
jak zglosza sprzeciw to i tak musza to czyms poprzec
nie dzwon do nich, nie dyskutuj z pania w okienku- jak cos chca to niech wysla to na pismie...
ciekawe jak uzasadnia wymagalnosc operatu wodnego ?
troche mnie to dziwi ze zalatwiasz papiery do oczyszczalni od kilku miesiecy

bladyy78
28-02-2009, 17:03
A ty myślisz ze co ja zrobiłem zgłosiłem zamiar budowy i zostałem wezwany do uzupełniania wniosków. Też tak na początku uważałem że operat nie jest potrzebny.

moniss
12-03-2009, 11:39
Bladyy78, czy będziesz zrzucał wodę z POŚ do rowu/strumyka, że chcą od Ciebie operat wodno-prawny? Czy może obecnie wymagają też operatu do studni chłonnej? (jeśli chodzi o nasz urząd, to wcale bym się nie ździwiła)

Jakiej firmy będziesz miał/masz oczyszczalnię?
Kiedyś, dawno temu, rozmawiałam z ludźmi z Bio-energo-tech - mówili, że mogą "załatwić" urzędników (czyli odwalić papierkową robotę po urzędach).
Zastanawiam się obecnie nad zakupem ich biologicznej oczyszczalni (kiedyś kosztowała ok.10.000zł, teraz pewnie droższa).

I jeszcze jedno pytanie. Mam w WZ zapis, że ścieki mam odprowadzać do szamba, a później podłączyć się do kanalizacji miejsckiej. Kanalizację w tamtym roku wybudowano, ale moja działka leży zbyt nisko, aby można ją było podłączyć. Czy w takiej sytuacji nasi "wspaniali" urzędnicy pozwolą na POŚ??

bladyy78
12-03-2009, 18:26
Wodę będę zrzucał do rowu, jest to rów lub strumyk sam nie wiem jak jest zakwalifikowany bo początek ma u mnie a później robi się z tego mały potok.
Jeżeli chcesz do studni chłonnej dać ścieki nie wiem czy wymagają operatu ale na 100% u mnie wymagają gadań gruntu.
Oczyszczalnię będę montował firmy Eko-san zastanawiam się tylko jeszcze czy będzie to pionowa oczyszczalnia czy pozioma.
Ja w uzgodnieniach na początku miałem wpis o podłączeniu do kanalizacji jednak tak jak Ty mam za nisko działkę i nie mam się tam jak wpiąć. A jak już rozwiązałem problem z wpięciem poprzez budowę przepompowni to znowu wodociągi nie chciały mi wydać zgody na wpięcie, bo kanalizacja leży na terenie prywatnym a właściciel tego terenu nie żyje już od dwudziestu paru lat i nie ma notarialnie ustalonego pełnomocnika wiec zrezygnowałem z kanalizy na rzecz oczyszczalni z która też już od ponad pół roku walczę.

lesnik27
12-03-2009, 18:49
I jeszcze jedno pytanie. Mam w WZ zapis, że ścieki mam odprowadzać do szamba, a później podłączyć się do kanalizacji miejsckiej. Kanalizację w tamtym roku wybudowano, ale moja działka leży zbyt nisko, aby można ją było podłączyć. Czy w takiej sytuacji nasi "wspaniali" urzędnicy pozwolą na POŚ??

W ustawie o zbiorowym zapatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków jest zapis który zezwala na nie podłączanie się do kanalizacji jeśli budowa przyłącza jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona (nie pamiętam art.) jeśli nie ma innych przeciwwskazań powinnaś dostać.

moniss
12-03-2009, 21:26
W ustawie o zbiorowym zapatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków jest zapis który zezwala na nie podłączanie się do kanalizacji jeśli budowa przyłącza jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona (nie pamiętam art.) jeśli nie ma innych przeciwwskazań powinnaś dostać.

Tak, wiem. Znam ten zapis. Problem może być jednak taki, że bielski urząd nakaże budowę szamba, z którego wywozu trzeba będzie się "spowiadać" okazywaniem kwitów za wywóz (takie są plany urzędu). A źle wróży sprawie to, że bladyy78 już tak długo użera sie z urzędasami aby zrobić POŚ. Ale cóż, pożyjemy-zobaczymy.

moniss
12-03-2009, 21:35
Wodę będę zrzucał do rowu, jest to rów lub strumyk sam nie wiem jak jest zakwalifikowany bo początek ma u mnie a później robi się z tego mały potok.
Jeżeli chcesz do studni chłonnej dać ścieki nie wiem czy wymagają operatu ale na 100% u mnie wymagają gadań gruntu.

Pewien czas temu zastanawiałam się nad oczyszczalnią drenażową. Sprzedawca-instalator był bardzo życiowym gościem i zaproponował studnię chłonną na papierze (dla urzędu) a na działce mógłby być jakiś mały dołek na tzw."odczep się", woda z oczyszczalni spływałaby do strumyka obok (przy studni chłonnej i tak by spłynęła do niego). U mnie na działce ziemia jest raczej gliniasta, ale dzięki spadkowi działka przeważnie jest sucha :) (wszystko spływa do Kromparka)

bladyy78
12-03-2009, 22:06
moniss na studnie musisz zrobić badanie gruntu, ja tez mam glinę i na początku myślałem o drenażowej oczyszczalni, ale w urzędzie miła pani powiedziała mi dobitnie że jak mam za dużo kasy to mogę złożyć pismo koszt złożenia coś 215zł, ale odpowiedź już na nie teraz mogę dostać odmowną i szkoda mojej kasy. Moje papiery załatwia teraz pełnomocnik bo ja już mam dosyć tych wrednych bab z naszej ochrony środowiska. Jednak i on ostatnio już wymiękł i zmuszony byłem udać się sam do naczelnika ( tak na marginesie super Gość jedyny normalny w tym urzędzie), naczelnik wezwał na dywanik tą osobę która prowadzi moją sprawę a mi powiedział żebym był spokojny i udał się do domu wiec chyba już w końcu niebawem dostane wszystkie pozwolenia :D .

moniss
12-03-2009, 22:17
moniss na studnie musisz zrobić badanie gruntu, ja tez mam glinę i na początku myślałem o drenażowej oczyszczalni, ale w urzędzie miła pani powiedziała mi dobitnie że jak mam za dużo kasy to mogę złożyć pismo koszt złożenia coś 215zł, ale odpowiedź już na nie teraz mogę dostać odmowną i szkoda mojej kasy. Moje papiery załatwia teraz pełnomocnik bo ja już mam dosyć tych wrednych bab z naszej ochrony środowiska. Jednak i on ostatnio już wymiękł i zmuszony byłem udać się sam do naczelnika ( tak na marginesie super Gość jedyny normalny w tym urzędzie), naczelnik wezwał na dywanik tą osobę która prowadzi moją sprawę a mi powiedział żebym był spokojny i udał się do domu wiec chyba już w końcu niebawem dostane wszystkie pozwolenia :D .

Och, oby w końcu Ci udało zakończyć ta sprawę :)

Operat vs badanie gruntu, z dwojga złego wolę badanie gruntu, bo operat sporo kosztuje i trzeba go odnawiać co kilka lat. Ale wymyślają cuda nie widy w tychh urzedach...no po prostu gałązki opadają...

skrzypp
13-03-2009, 09:59
Też miałem problem z POS ,. w mojej okolicy gdzie się buduje jest kanalizacja w czesci ulicy dziwnym trafem na odcinku około 100 m nie ma kanalizacji ja też w tej okolicy mieszkam , wystapiłem z pismem do MZDiK i dostałem odpowiedz ze kanalizacja bedzie ale w nieokreslonym czasie, czyli tak naprawde nikt nie wie kiedy to moze nastapic, mam dom mozna powiedziec ze prawie w centrum , i bede jedynym w okolicy z POS spotkałem poprostu na dobrych ludzi i dostałem pozwolenie na POS , :)[/u]

bogn@
13-10-2010, 18:36
Ja i wygralam! Sprzeciw starostwa zostal uchylony. Powolalam sie na (dostepny w i-necie) wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II OSK 1115/07). Poza tym napisalam,ze w warunkach zabudowy (w ktorych mam zapisane, ze scieki maja isc do kanalizacji, a do czasu jej wybudowania do szamba) sa jedynie decyzja administracyjna, a nie przepisem, dlatego nie ma podstaw do zlozenia sprzeciwu.

lipka71
04-11-2010, 09:19
ja co prawda nie na POŚ, ale na szambo dostałam odmowę ze starostwa, którą właśnie wojewoda uchylił w całości
odmowa była tez argumentowana niezgodnością z zapisami mpzp, w którym jest zapisana kanalizacja tylko i wyłącznie (kanalizacja jest 150m od mojej działki)