PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE PODŁOGOWE NA TARASIE??? CZY TO MA SENS?



lukasz_p
25-02-2009, 09:46
Witam i proszę o poradę,

w całym domu planuję podłogówkę i jestem na 100% przekonany do takiego rozwiązania,

zastanawiam się jednak, czy nie zrobić takiego ogrzewania również na tarasie z tyłu domu o pow. ok. 40 m2 (w ten sam sposób, w jaki zrobię to wewnątrz domu na parterze), wyszłyby tam pewnie ze dwie pętle rurek pex, z których na razie spuściłbym wodę...

...a wszystko to z myślą o ogrodzie zimowym, który miałby w przyszłości (za kilka lat) stanąć na tym tarasie....

i teraz doradźcie - czy takie rozwiązanie ma sens? na co powinienem zwrócić uwagę decydując się na nie?

maro74
25-02-2009, 10:25
Moim zdaniem nie ma to sensu , bo taka pętla będzie ci zabierac duzo ciepła z układu i będziesz mieć spore straty ciepła. Jeśłi planujesz tam ogród zimowy zo rozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie maty grzewczej elektrycznej.

krzysztofh
25-02-2009, 10:29
Dopóki nie będzie ogrodu zimowego strat nie będzie bo nie będzie ogrzewania. Jak zbudujesz ogród zimowy taniej będzie grzać podłogówka niz matami elektrycznymi.
Tak czy inaczej koszty będą spore, bo ogród zimowy będzie się szybko wychładzał.

lukasz_p
25-02-2009, 12:44
Dopóki nie będzie ogrodu zimowego strat nie będzie bo nie będzie ogrzewania. Jak zbudujesz ogród zimowy taniej będzie grzać podłogówka niz matami elektrycznymi.
Tak czy inaczej koszty będą spore, bo ogród zimowy będzie się szybko wychładzał.

no właśnie... w takim razie w jaki sposób najlepiej ogrzać taki ogród zimowy?

bo jak sądzę jego urok właśnie polega na tym, że można na nim posiedzieć w ciepełku w zimie, a więc jego ogrzanie wydaje się niezbędne

myślałem również o elektrycznych matach grzewczych, lecz ich eksploatacja byłaby znacznie droższa od podłogówki wodnej,

oczywiście do czasu uruchomienia ogrodu rurki byłyby puste...

może osoby korzystające z ogrodów zimowych wypowiedziałaby się na temat ich ogrzewania?

Elfir
25-02-2009, 18:21
Wodne ogrzewanie jest najbardziej optymalne do oranzerii. Ja bym zrobiła podejscie a z rozprowadzeniem rurek na razie dała spokój. Czy twoj piec bedzie przewidziany do zwiekszania pow. ogrzewanej?

Do rozważenia pozostają też klasyczne grzejniki mocowane jednak tuż przy podłodze wzdłuż okien lub w kanałach - będą osuszać szyby z pary wodnej.

marta-mam niebieski dach
26-02-2009, 07:13
Z własnych doświadczeń mogę napisać że kwiaty zwłaszcza te stojące na podłodze nie koniecznie lubią ogrzewanie podłogowe, te stojące na meblach,parapetach czy wiszące na ścianach ok. Ciepło dostarczane od dołu liści ma niekorzystny wpływ na kwiaty, podsychają, tracą liście, o ile w pokojach nie jest to tak widoczne, to w łazience gdzie utrzymywana jest wyższa temperatura (cieplejsza podłoga) na razie tylko dracena przeżyła kurację (liście wysoko pod sufitem), inne kwiaty muszę zabierać na zimę - a Ty piszesz, że chciałbyś mieć dość ciepło.
Moja "teoria " nie jest poparta żadnymi badaniami naukowymi :wink: ,
jest jedynie wynikiem własnych obserwacji 8)

lukasz_p
26-02-2009, 17:25
no właśnie... w takim razie w jaki sposób najlepiej ogrzać taki ogród zimowy?
słońcem

ja do swojego ogrodu wychodzę tylko wtedy jak świeci słoneczko, w takie pogody jak teraz nawet mi się nie chce tam zaglądać

witaj mpoplaw,
mam pytanie - jak duży masz ogród i jaka temperatura się w nim utrzymuje, gdy na dworze jest np. - 10, - 15 st.C?
czy sciany Twojego ogrodu zbudowane są z szyby zespolonej (np. k= 1.1) czy też z pojedyńczej do ogrodów nieocieplonych?

1950
27-02-2009, 06:51
montuj,
w końcu to nie jest w stosunku do całości, aż tak koszt,
a temperaturę podłogi możesz utrzymać w zakresie 19 C i na pewno nie zaszkodzi kwiatom,
latem temperatura podłóg też tyle ma,
rośliny nie to, że nie lubią podłogówki,
rośliny potrzebują warunków w których maja okres spoczynku i następuje spowolnienie procesów życiowych,
wtedy, ale nie wszystkie potrzebują obniżenia temperatury,
podejrzewam, że dlatego zmarniały w tej łazience,

mery26
27-02-2009, 08:04
można też zrobić elektrykę pod konwektorki-załączane wg. potrzeb

lukasz_p
27-02-2009, 17:43
...ciągle mam wątpliwości co do takiego rozwiązania... może jeszcze jakieś głosy za lub przeciw?

lukasz_p
01-03-2009, 13:43
montuj,
w końcu to nie jest w stosunku do całości, aż tak koszt,
a temperaturę podłogi możesz utrzymać w zakresie 19 C i na pewno nie zaszkodzi kwiatom,
latem temperatura podłóg też tyle ma,
rośliny nie to, że nie lubią podłogówki,
rośliny potrzebują warunków w których maja okres spoczynku i następuje spowolnienie procesów życiowych,
wtedy, ale nie wszystkie potrzebują obniżenia temperatury,
podejrzewam, że dlatego zmarniały w tej łazience,

dzięki za odpowiedz, chyba się zdecyduje na takie rozwiązanie... A tak przy okazji: z którego Bierunia kolega pochodzi - z tego k. Oświęcimia? Bo jak tak to miałbym blisko i może skorzystałbym z usług kolegi... :D

1950
01-03-2009, 14:24
z tego Bierunia :lol: :lol:
nas Wisłą, wedle Oświęcimia :roll: