PDA

Zobacz pełną wersję : ile kosztuje gotowanie na kuchence elektrycznej



magdazaba
25-02-2009, 18:26
ile kosztuje gotowanie na kuchence elektrycznej? Dziś dostałam rachunek za prąd na nasze mieszkanie 46m, gdzie kuchnię mam gazową. Własnie zastanawiam czy w nowym domu montować płytę ceramiczną na prąd czy lepiej i taniej przede wszystkim kuchenkę na gaz z butli ( tam gdzie budujemy gazu nie ma iraczej przez długi czas nie będzie). Macie jakieś ciekawe uwagi i pomysły wtej kwesti?

krzysztofh
25-02-2009, 18:31
Korzystanie z płyty ceramicznej nie jest aż tak szokująco droższe. Nie wiem czy to ktoś obliczał w praktyce, bo teoretycznie można policzyć przyjmując określoną moc grzejną i czas. Zalety to mniejsze zagrożenie wybuchem (w zasadzie nie istnieje) brak tłustych osadów na meblach kuchennych.

PaniG(dzi)
25-02-2009, 18:43
Wiele lat gotowałam na płycie ceramicznej,teraz na indukcyjnej i choćby najlepsi kucharze gotowali na kuchence gazowej zdania nie zmienię. Najczyściej i najwygodniej na indukcyjnej.A gary 5 lat mają i jak nowe.
A i to się u Ciebie nie zdarzy:
http://www.youtube.com/watch?v=c9uMWexTsC0


Pozdrawiam. :D

Lookita
25-02-2009, 18:46
Gotujemy od maja na indukcji,2 os. dorosle.Oprocz kuchenki ww. mam reku ,aqwarium,typowych sprzety elektryczne domowe,za miesiac ,srednio place 120 pln....Uwazam,ze indukcja nie podwyzszyla mi kosztow w sposob istotny...

zbigmor
26-02-2009, 07:26
Korzystanie z płyty ceramicznej nie jest aż tak szokująco droższe. Nie wiem czy to ktoś obliczał w praktyce, bo teoretycznie można policzyć przyjmując określoną moc grzejną i czas. Zalety to mniejsze zagrożenie wybuchem (w zasadzie nie istnieje) brak tłustych osadów na meblach kuchennych.

Na przykładzie sąsiada: ale większe zagrożenie pożarem.
Ni z tego, ni z owego w środku nocy zaczęła mu się instalacja kuchenki ceramicznej palić. Szczęściem się obudził. To oczywiście przypadek losowy.
Ja osobiście jestem zwolennikiem płyty gazowej (używam lpg), a piekarnika elektrycznego.

ZW
26-02-2009, 08:33
Do kosztów gazu dolicz koszt czyszczenia kuchni (nie tylko kuchenki) z tłustego syfu. Od elektrycznej nic się nie brudzi.

pozdro

zbigmor
26-02-2009, 09:02
Do kosztów gazu dolicz koszt czyszczenia kuchni (nie tylko kuchenki) z tłustego syfu. Od elektrycznej nic się nie brudzi.

pozdro


Problem przerysowany. Mam wentylację nad kuchenką i nie zauważam tłustego syfu na meblach.

phans
26-02-2009, 10:41
Ja tylko Indukcja pomimo tego że obecnie mam ceramiczną ale kiedyś indukcja była dużo droższa.

Kuchenka gazowa ma sprawność 30-40% ale niech będzie że większość umie nim gotować to niech będzie max czyli 40%.
Elektryczna ceramiczna ma sprawność 60% (żeliwna 55%).
Elektryczna indukcyjna ma sprawność 90%
Koszt 1kWh - 50gr
koszt 1m3 gazu ziemnego GZ50 - 1,92zł
10kWh ~ 1 m3 gazu ziemnego
Wnioski:
Kuchnia gazowa jest najtańsza. Jednak indukcja jest tylko kilka procent (6-7) droższa od gazu!
Elektryczna ceramiczna jest ok. 55% droższa od gazu!
Indukcje można już kupić za ok. 2tys zł + specjalne garnki np. z Ikea.
http://forum.muratordom.pl/na-czym-gotujecie-gaz-czy-prad,t127122-60.htm

bendzamin
26-02-2009, 11:05
my sie jednak zdecydujemy na kuchenke z płytą gazową lubie dużo gotowac :D mmm pasibrzuchy :wink: i na pewno nie bedzie tańsze te gotowanie na elektrycznej.

phans
26-02-2009, 11:39
my sie jednak zdecydujemy na kuchenke z płytą gazową lubie dużo gotowac :D mmm pasibrzuchy :wink: i na pewno nie bedzie tańsze te gotowanie na elektrycznej.
Wg mnie koszty gotowania na gazowej i elektrycznej indukcyjnej są porównywalne +- 10% (w powyższych wyliczeniach brak jest inf. czy to lato czy zima i ile powietrza trzeba dostarczyć do spalania gazu )

edit: zapomniałem, że cena kWh jest uzależniona od ilości energii jaką się pobiera (gaz zresztą również).
W w-wa 1kWh kosztuje 0,3888 zl/kWh a opłata stała miesięczna niezależnie ile pobierasz tych kWh wynosi ponad 15zł. Więc im więcej pobierasz kWh tym cena jednej kWh jest o wiele mniejsza od tych 50gr, które zostało użyte w obliczeniach (wtedy będzie dążyło do ceny 0,39) i wtedy okazuje się, że kuchenka indukcyjna jest TAŃSZA od gazu!

KvM
26-02-2009, 13:43
my sie jednak zdecydujemy na kuchenke z płytą gazową lubie dużo gotowac :D mmm pasibrzuchy :wink: i na pewno nie bedzie tańsze te gotowanie na elektrycznej.
Wg mnie koszty gotowania na gazowej i elektrycznej indukcyjnej są porównywalne +- 10% (w powyższych wyliczeniach brak jest inf. czy to lato czy zima i ile powietrza trzeba dostarczyć do spalania gazu )

edit: zapomniałem, że cena kWh jest uzależniona od ilości energii jaką się pobiera (gaz zresztą również).
W w-wa 1kWh kosztuje 0,3888 zl/kWh a opłata stała miesięczna niezależnie ile pobierasz tych kWh wynosi ponad 15zł. Więc im więcej pobierasz kWh tym cena jednej kWh jest o wiele mniejsza od tych 50gr, które zostało użyte w obliczeniach (wtedy będzie dążyło do ceny 0,39) i wtedy okazuje się, że kuchenka indukcyjna jest TAŃSZA od gazu!
Instalacja 400V raczej jest standardem w nowoczesnym budownictwie. Ja mam taką w mieszkaniu w bloku.
Zauważam tu pewien błąd logiczny. Opłatę stałą za prąd ponosimy bez względu na to czy kuchnię mamy na prąd, czy na gaz więc w ogóle nie ma co jej brać pod uwagę.

Nawet jeśli samo gotowanie na kuchni indukcyjnej nie jest tańsze, to trzeba pamiętać o niesamowitej wygodzie i przede wszystkim znacznie wyższym bezpieczeństwie takiego rozwiązania. Jedyny minus to większy koszt zakupu płyty.

W praktyce mało kto liczy koszty dodatkowej wentylacji niezbędnej przy kuchni gazowej, przeglądów instalacji (ekstra) itp. kosztów dodatkowych.

zbigmor
26-02-2009, 13:52
my sie jednak zdecydujemy na kuchenke z płytą gazową lubie dużo gotowac :D mmm pasibrzuchy :wink: i na pewno nie bedzie tańsze te gotowanie na elektrycznej.
Wg mnie koszty gotowania na gazowej i elektrycznej indukcyjnej są porównywalne +- 10% (w powyższych wyliczeniach brak jest inf. czy to lato czy zima i ile powietrza trzeba dostarczyć do spalania gazu )

edit: zapomniałem, że cena kWh jest uzależniona od ilości energii jaką się pobiera (gaz zresztą również).
W w-wa 1kWh kosztuje 0,3888 zl/kWh a opłata stała miesięczna niezależnie ile pobierasz tych kWh wynosi ponad 15zł. Więc im więcej pobierasz kWh tym cena jednej kWh jest o wiele mniejsza od tych 50gr, które zostało użyte w obliczeniach (wtedy będzie dążyło do ceny 0,39) i wtedy okazuje się, że kuchenka indukcyjna jest TAŃSZA od gazu!
Instalacja 400V raczej jest standardem w nowoczesnym budownictwie. Ja mam taką w mieszkaniu w bloku.
Zauważam tu pewien błąd logiczny. Opłatę stałą za prąd ponosimy bez względu na to czy kuchnię mamy na prąd, czy na gaz więc w ogóle nie ma co jej brać pod uwagę.

Nawet jeśli samo gotowanie na kuchni indukcyjnej nie jest tańsze, to trzeba pamiętać o niesamowitej wygodzie i przede wszystkim znacznie wyższym bezpieczeństwie takiego rozwiązania. Jedyny minus to większy koszt zakupu płyty.

W praktyce mało kto liczy koszty dodatkowej wentylacji niezbędnej przy kuchni gazowej, przeglądów instalacji (ekstra) itp. kosztów dodatkowych.


Bo jakoś sobie nie wyobrażam braku wentylacji w kuchni bez względu na rodzaj kuchenki. Nigdy też nie słyszałem, żeby ktoś robił dodatkowy przegląd instalacji kuchenki.

KvM
26-02-2009, 13:59
Na wentylację kuchni z kuchenką gazową wymagana przez normy ( i zdrowy rozsądek) ilość wymian powietrza jest znacznie wyższa niż w przypadku kuchni bez kuchenki gazowej. Nie chodzi tu o koszt wykonania samej wentylacji (bo ten jest pewnie taki sam), ale o to, że to wentylowane powietrze trzeba zimą ogrzewać, a to są już koszty.

am00
26-02-2009, 14:49
Nie ma co się zastanawiać, do gotowania tylko indukcja, nawet jeśli ktoś ogrzewa się gazem, to korzystniej jest gotować na indukcyjnej. Między innymi ze względu na wentylację, jak to argumentował KvM. Gaz do spalania potrzebuje tlenu i pobiera go sobie z pomieszczenia.

zbigmor
26-02-2009, 14:52
Na wentylację kuchni z kuchenką gazową wymagana przez normy ( i zdrowy rozsądek) ilość wymian powietrza jest znacznie wyższa niż w przypadku kuchni bez kuchenki gazowej. Nie chodzi tu o koszt wykonania samej wentylacji (bo ten jest pewnie taki sam), ale o to, że to wentylowane powietrze trzeba zimą ogrzewać, a to są już koszty.


Na pozór to logiczne, ale nigdy nie miałem problemu z dostarczeniem powietrza do spalania gazu, a często mimo wentylacji, mam problemy z odprowadzeniem wilgotnego powietrza z gotowania. Zwłaszcza przy tak modnych ostatnio otwartych kuchniach.
Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

phans
26-02-2009, 15:09
Instalacja 400V raczej jest standardem w nowoczesnym budownictwie. Ja mam taką w mieszkaniu w bloku.
Zauważam tu pewien błąd logiczny. Opłatę stałą za prąd ponosimy bez względu na to czy kuchnię mamy na prąd, czy na gaz więc w ogóle nie ma co jej brać pod uwagę.

Nawet jeśli samo gotowanie na kuchni indukcyjnej nie jest tańsze, to trzeba pamiętać o niesamowitej wygodzie i przede wszystkim znacznie wyższym bezpieczeństwie takiego rozwiązania. Jedyny minus to większy koszt zakupu płyty.

ok, następnym razem porównam gaz i prąd bez kosztów stałych (1,92 za gaz to z kosztami stałymi/miesięcznymi). Faktycznie jeżeli ktoś ma gaz to nie dla samej kuchenki i tym bardziej temat dotyczy energii elektrycznej, którą każdy musi mieć w domu.
Ja mam kuchnię ceramiczną elektr. i pomimo swoich wad i większej kasy wydawanej na kuchcenie to wolę elektryczną. Wygodę a przede wszystkim bezpieczeństwo!!! cenię sobie tutaj ponad miarę. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że są obecnie kuchenki gazowe o wiele bezpieczniejsze niż ileś lat temu ale ... :-)

KvM
26-02-2009, 15:21
Na wentylację kuchni z kuchenką gazową wymagana przez normy ( i zdrowy rozsądek) ilość wymian powietrza jest znacznie wyższa niż w przypadku kuchni bez kuchenki gazowej. Nie chodzi tu o koszt wykonania samej wentylacji (bo ten jest pewnie taki sam), ale o to, że to wentylowane powietrze trzeba zimą ogrzewać, a to są już koszty.


Na pozór to logiczne, ale nigdy nie miałem problemu z dostarczeniem powietrza do spalania gazu, a często mimo wentylacji, mam problemy z odprowadzeniem wilgotnego powietrza z gotowania. Zwłaszcza przy tak modnych ostatnio otwartych kuchniach.
Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

A nie pomyślałeś jednak o tym, że masz za słabą wentylację? (pomijając już kwestię samej kuchenki) Bynajmniej nie chodzi tu tylko o zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza do spalania gazu, ale o elementarne wymogi bezpieczeństwa

phans
26-02-2009, 20:19
Poniżej ile kosztuje gotowanie na kuchni gazowej, elektrycznej ceramicznej, elektrycznej indukcyjnej dla gazu w taryfie w-2 i w-3 a prądu w taryfie całodobowej. Koszty gazu i energii elektr. bez opłat stałych miesięcznych.
10kWh = 1m3 gazu

gaz ziemny taryfa W-2(300-1200m3) = 1.0350+0.3466 = 1,3816+VAT = 1,686 zł/m3
energia elektryczna 0,389 zł/kWh
gazowa(40% sprawności) 4kW to 1.686 zł czyli 1kW = 0,42zł
ceramiczna(60% sprawności) 6kW to 10*0,389zl czyli 1kW = 0,65zł
indukcyjna(90% sprawności) 9kW to 10*0,389zl czyli 1kW 0,43zł

gaz ziemny taryfa W-3(1200-8000m3)= 1.0215+0.2936 = 1,3151+VAT = 1,604 zł/m3
energia elektryczna 0,389 zł/kWh
gazowa(max 40% sprawności) 4kW to 1.604 zł czyli 1kW = 0,40zł
ceramiczna(60% sprawności) 6kW to 10*0,389zl czyli 1kW = 0,65zł
indukcyjna(90% sprawności) 9kW to 10*0,389zl czyli 1kW 0,43zł

Indukcja nieznacznie max 7% przegrała z gazem(W-3). Czy warto 'zatruwać się' gazem za te 7% ? Pamiętajcie, że nie uwzględniłem konieczności dostarczenia powietrza do spalania gazu (ma to znaczenie na niekorzyść gazu w zimne dni gdzie trzeba grzać dom/mieszkanie).

KvM
26-02-2009, 20:25
Ale to tylko w wypadku jeśli gaz mamy i tak podłączony do celów grzewczych i/lub CWU, bo jak dojdzie abonament, to gaz wyjdzie najdrożej.

phans
26-02-2009, 20:32
Ale to tylko w wypadku jeśli gaz mamy i tak podłączony do celów grzewczych i/lub CWU, bo jak dojdzie abonament, to gaz wyjdzie najdrożej.
:-) założyłem, że takie przypadki to wyjątki ale nawet gdyby wystąpiły to 1kW gazu to 0,48zł (1m3-1,92zł) więc kuchenka gazowa wychodzi drożej od indukcji o 12%.

j-j
26-02-2009, 20:35
Ale straty z kuchenki gazowej ogrzewają dom więc znowu "oszczędzamy" na ogrzewaniu.
Tak więc kosztowo- globalnie wraz z c.o. nalezy liczyć i tu i tu "sprawność" taką samą na gotowanie.

pzdr

phans
26-02-2009, 21:53
Ale straty z kuchenki gazowej ogrzewają dom więc znowu "oszczędzamy" na ogrzewaniu.
Tak więc kosztowo- globalnie wraz z c.o. nalezy liczyć i tu i tu "sprawność" taką samą na gotowanie.

pzdr
Koszty gotowania na kuchence gazowej i elektr. indukcyjnej są porównywalne.
Faktycznie zimą można te straty na gotowaniu na gazie wykorzystać na dodatkowe ogrzanie kuchni tylko czy uwzględniłeś wentylację przy spalaniu gazu "Aby prawidłowo, tj. ekonomicznie i bezpiecznie spalić 1m3 gazu potrzeba ok. 9 m3 powietrza, przy czym powstaje ok. 12 m3 spalin." ? Może ktoś wyliczy jakie to są zyski na ogrzewaniu?

j-j
26-02-2009, 22:11
Ale straty z kuchenki gazowej ogrzewają dom więc znowu "oszczędzamy" na ogrzewaniu.
Tak więc kosztowo- globalnie wraz z c.o. nalezy liczyć i tu i tu "sprawność" taką samą na gotowanie.

pzdr
Koszty gotowania na kuchence gazowej i elektr. indukcyjnej są porównywalne.
Faktycznie zimą można te straty na gotowaniu na gazie wykorzystać na dodatkowe ogrzanie kuchni tylko czy uwzględniłeś wentylację przy spalaniu gazu "Aby prawidłowo, tj. ekonomicznie i bezpiecznie spalić 1m3 gazu potrzeba ok. 9 m3 powietrza, przy czym powstaje ok. 12 m3 spalin." ? Może ktoś wyliczy jakie to są zyski na ogrzewaniu?

9 m3 do spalania 1 m3 to jest "pikuś", nawet nie warte wliczania jako straty bo trzeba to powietrze ogrzać.
Faktycznie należałoby wziąć pod uwagę tylko okres grzewczy na plus kuchenki gazowej ale i tak dzieki temu będzie najtańsza.

Uogólniając to zimą wraz z c.o. gotowanie będzie miało taką samą sprawność jak reszta jeśli chodzi o ponoszenie ogólnych kosztów bo uwzględniać trzeba je wraz z zyskiem na c.o..

pzdr

edde
26-02-2009, 22:36
a coście się tak skupili tylko na GZ? podzielcie się też opiniami/obliczeniami dla gazu propan-butan w butach 11kg...

gorgonit
27-02-2009, 10:12
do samego gotowania na kuchence nie opłaca sie podciągąc gazu do domu -koszty przyłącza + miesieczna opłata stała za gaz
Ja wybrałem kuchnię ceramiczną elektryczną .
Zostaje jeszcze butla gazowa , tylko czy każdy chce trzymać małą bombę domu ?

Darek Rz
27-02-2009, 12:01
energia elektryczna 0,389 zł/kWh


Witam

Chyba bez VAT-u .Czy aby na pewno policzyleś wszystkie skladniki ? Bo teraz prąd jest po 50-60 gr w zależnosci od regionu

phans
27-02-2009, 12:40
energia elektryczna 0,389 zł/kWh


Witam

Chyba bez VAT-u .Czy aby na pewno policzyleś wszystkie skladniki ? Bo teraz prąd jest po 50-60 gr w zależnosci od regionu
A cały wątek przeczytałeś? W jednym z wyliczeń przyjąłem 50gr a w drugim ~39gr bez opłat stałych miesięcznych bo wszyscy muszą mieć energię elektr. w domu więc do opłacalności kuchenki elektrycznej nie należy to wliczać (co innego z gazem bo tutaj koszty stałem miesięczne można by już wliczać do ceny gazu).
Cena energii elektrycznej z opłatami stałymi będzie różna dla różnych gospodarstw domowych.

sindi13
27-01-2012, 19:33
Poniżej ile kosztuje gotowanie na kuchni gazowej, elektrycznej ceramicznej, elektrycznej indukcyjnej dla gazu w taryfie w-2 i w-3 a prądu w taryfie całodobowej. Koszty gazu i energii elektr. bez opłat stałych miesięcznych.
10kWh = 1m3 gazu

gaz ziemny taryfa W-2(300-1200m3) = 1.0350+0.3466 = 1,3816+VAT = 1,686 zł/m3
energia elektryczna 0,389 zł/kWh
gazowa(40% sprawności) 4kW to 1.686 zł czyli 1kW = 0,42zł
ceramiczna(60% sprawności) 6kW to 10*0,389zl czyli 1kW = 0,65zł
indukcyjna(90% sprawności) 9kW to 10*0,389zl czyli 1kW 0,43zł

gaz ziemny taryfa W-3(1200-8000m3)= 1.0215+0.2936 = 1,3151+VAT = 1,604 zł/m3
energia elektryczna 0,389 zł/kWh
gazowa(max 40% sprawności) 4kW to 1.604 zł czyli 1kW = 0,40zł
ceramiczna(60% sprawności) 6kW to 10*0,389zl czyli 1kW = 0,65zł
indukcyjna(90% sprawności) 9kW to 10*0,389zl czyli 1kW 0,43zł

Indukcja nieznacznie max 7% przegrała z gazem(W-3). Czy warto 'zatruwać się' gazem za te 7% ? Pamiętajcie, że nie uwzględniłem konieczności dostarczenia powietrza do spalania gazu (ma to znaczenie na niekorzyść gazu w zimne dni gdzie trzeba grzać dom/mieszkanie).

a jeszcze co miesiąc płacimy za przesył gazu co stanowi większą część rachunku za gaz

Elfir
27-01-2012, 20:51
sindi - odkopujesz temat z 2009roku?