PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek od sprzedaży nieruchomości uzyskanej przez darowiznę



shodan
26-02-2009, 08:56
Witam,
Mam taką sprawę i potrzebuję porady.
Moja siostra otrzymała kilka lat temu darowiznę od babci w postaci mieszkania.

Chciałbym kupić od siostry połowę udziałów w tym mieszkaniu - czy w ramach takiej transakcji siostra będzie musiała zapłacić podatek dochodowy? Jeśli tak, to jakiej wysokości.

Z góry dziękuję za pomoc.

myszorek1
27-03-2014, 15:21
Witam,
Jestem nowym użytkownikiem, nie wiem, czy nie łamię regulaminu dopisując się do cudzego tematu, ale nie widzę odpowiedniej opcji do założenia nowego tematu.
Potrzebuję pomocy w kwestii obliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości pozyskanej w wyniku darowizny w sytuacji następującej:

Jesteśmy wraz z Mężem w trakcie finalizacji sprzedaży mieszkania. Mąż w 2007 roku otrzymał je od swojej mamy w formie darowizny, a w 2013 roku połowę własności przekazał mnie również w formie darowizny. Obecnie otrzymał w spadku po krewnej mieszkanie do którego zamierzamy się przeprowadzić sprzedając uprzednio nasze. Chciałabym wobec tego zapytać, jak będzie kwotowo wyglądał podatek od sprzedaży, który zobowiązana jestem zapłacić, przy założeniu że mam 50% udział we własności mieszkania, co przekłada się na kwotę 60 tys. - w akcie notarialnym został umieszczony zapis, iż całość wartości mieszkania wyceniono na 120 tys. Czy będzie to podatek 19% od tych 60 tys., czy też od różnicy, jaka wyniknie po sprzedaży nieruchomości, jeśli sprzedamy je drożej niż zadeklarowana wartość, przykładowo za 140 tys. - czy wtedy wyliczam podatek od tych 20 tys., czy nadal od połowy wartości, czyli idąc za tym przykładem od 140 tys. zapłacę podatku ok. 7 tys.?
Bardzo proszę o odpowiedź.

sSiwy12
27-03-2014, 15:49
Koszt nabycia wynosi 0zł - dla Twojej "połowy".
Czyli podatek naliczą od wartości sprzedanej, ale tylko w % jaki Ty posiadasz w całości mieszkania.
"Połowa" małżonka wolna od podatku, bo minęło 5 lat od nabycia.

myszorek1
27-03-2014, 16:17
Dziękuję serdecznie za szybką i bardzo pomocną odpowiedź. Pozdrawiam!

alanka
30-03-2014, 23:34
Podobne pytanie padło na portalu prawniczym, odpowiedzi udzielił prawnik, więc myślę, że wie co mówi ;) Pozwolę sobie zacytować fragment: "Osoby, które nabyły nieruchomość w drodze spadku lub darowizny i chcą tę nieruchomość sprzedać, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych muszą zapłacić 19% podatku od zawartej transakcji. Źródłem przychodu w rozumieniu ustawy jest odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła darowizna nieruchomości."

Po resztę odsyłam Cię do artykułu: http://lexvin.pl/porady_prawne/7025/Podatek-od-sprzeda%C5%BCy-domu-mieszkania-dzia%C5%82ki-otrzymanej-w-darowi%C5%BAnie Mam nadzieję, że pomogłam ;)

sSiwy12
31-03-2014, 09:26
Mam nadzieję, że pomogłam ;)

Bo tam coś innego napisali ?