PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany piwnic z cegły - co to oznacza?



14-11-2003, 05:56
Przepraszam, że umieściłem ten temat na forum o budowaniu a nie w remontach, ale potrzebuję pilnej pomocy.
Kupiłem dom z 1938 roku. Chcę zaizolować i ocieplić ściany piwnic.
Ściany są zbudowane z cegły (60 cm grubości).

1. W jaki sposób izolować taką ścianę przeciwilgociowo i cieplnie,
czy są jakieś różnice w odniesieniu do tradycyjnych sposobów?

2. Jak mogą być zrobione fundamenty w takim domu?
Czy przy odkopaniu całości wokoło nie osłabię konstrukcji.
A może odkopywać po kawałku?

Za każdą pomoc będę ogromnie wdzięczny.

OKuba
14-11-2003, 13:31
Wszystko zalezy od warunkow gruntowo-wodnych i ukształtowania terenu.
Wykop mozna zrobic na calosci obiektu (ale do wysokosci gory fundamentu) ale po co przeciez jak znam zycie to i tak nie bedziesz tego robil na hura (liczna ekipa) tylko sukcesywnie wiec lepiej to robic dla kazdej sciany osobno (wykop - izolacja -i zasypanie).
Po wykonaniu wykopu konieczne bedzie sprawdzenie czy wykonano izolacje poziome muru (jest to wazne).
Jesli ich nie bedzie to konieczne moim zdaniem bedzie odcinkowe podcinanie muru i ukladanie izolacji poziomej a dopiero po tym izolacji pionowej (na razie mowie tylko o izolacji przeciwwilgociowej)
Zeby bylo dobrze tak powinno sie robic - inaczej wszelki inne polsrodki sa bez sensu (moim zdaniem) tylko to kosztuje.
A jak sadze dom z 1938 moze nie miec izolacji poziomych (obym na Twoje sczescie sie mylil). mialem kiedys do czynienia z podobna budowla i niestety trzeba bylo to zrobic.
Pozdrawiam

Wojtonos
14-11-2003, 17:36
To ja pytałem, przepraszam, że się nie zalogowałem.
Dzięki za odpowiedź.
Piwnice są ogólnie suche, jedynie ściany w kilku miejscach na dole są wilgotne.
A propos izolacji poziomej, to w murze na wysokości gruntu jest pomiędzy liniami cegieł położone coś czarnego, prawdopodobnie papa. - Czy to jest jakaś izolacja pozioma? Powyżej tej papy mury są całkowicie suche.
Ten dom budowali bardzo bogaci ludzie i jak na razie napotykam na dużo zaskakujących rozwiązań (na plus) mam nadzieję, że tak będzie z tą izolacją.
Myślałem przede wszystkim o pogłębieniu piwnic i wykonaniu wewnątrz nowej podłogi, (chudy beton, folia, steropian, wylewka), a z zewnątrz
izolacji ściany lepikiem, steropianem i karbowaną folią.
Czy dobrze rozumiem, że podcinanie murów to oznacza, wciskanie folii pomiędzy fundament i pierwszą linię cegły?