PDA

Zobacz pełną wersję : Suft podwieszany do pasa dolnego wiązarów



wrk
27-02-2009, 09:31
Witam wszystkich a szczególnie tych którzy zaszaleli i zafundowali sobie wiązary kratowe! :D

Zbliżam się do tynkowania i zastanawiam się czy walczyć o wysokość pomieszczenia, którą daje murłata:

http://www.pn.com.pl/guest/dzialka/murlata.jpg

Chodzi mi o to, czy czymś wypełnić te 8cm aby można było tynkować aż pod sam wiązar? Myślę, że dałoby to efektywnie 5cm wyższe pomieszczenie (można wyżej zamocować profile). Czyli miałbym wysokość 265cm zamiast 260cm.

Pytania - czy warto się bawić z wypełnianiem tej przestrzeni? Bo to zabawy sporo a zysk jakiś taki maleńki... Jeżeli warto, to czym to wypełnić? Betonem? Styropianem (tylko do styropianu chyba nie zamocuję profili...)?

Zakładając, że chcę zrobić sufit podwieszany jak najwyżej przy wiązarach to jaką grubość będzie miał ten sufit (czyli grubość profili i płyty + bezpieczna odległość od wiązarów) ? Tak koło 10 cm?

Z góry dzięki za rady!!!

Rom-Kon
27-02-2009, 09:43
Murłatę można obłożyć styropianem, siatka i tynk. Tynkarze sobie powinni poradzić. Co do najmniejszej grubości sufitu... płyta ma 15mm (dokładnie 12,5mm) profil CD60 ma 30mm trzeba dodać jeszcze coś na niwelacje - powiedzmy 10mm czyli razem przy suficie jednopoziomowym wynosi to około 55mm. Przy układzie krzyżowym dochodzi jeszcze 30mm.

wrk
27-02-2009, 09:57
Bardzo dziękuję za szybką i dokładną odpowiedź! :D

Tylko pytanie pomocnicze - czy na tym "styropian + siatka + tynk" da się zamocować profil?? On chyba nie będzie miał się na czym trzymać...

moominek72
27-02-2009, 10:07
Nie bardzo moge sobie wyobrazić o co Ci chodzi :) Nie mniej my mamy konstrukcję dachu wiązarową. Doły wiązarów leżą na wieńcu, zdaje się, że tak jak u Ciebie. Po tynkowaniu pomieszczeń, pod sam wiązar założone były profile jak najwyżej, jednak troszkę niżej niż wiązar. Natomiast do spodów wiązarów mocowane były wieszaki na szkielet z profili pod sufit k-g, czy o to chodzi? :)

wrk
27-02-2009, 10:22
>Doły wiązarów leżą na wieńcu

A gdzie murłata?? U mnie doły wiązarów leżą na murłacie a murłata na wieńcu. Ponieważ murłata nie licuje się z murem nie da się tego po prostu zatynkować - żeby tynkować pod sam wiązar trzeba by czymś zapełnić tą dziurę na wysokości murłaty... Trochę to mętne, ale chyba widać na zdjęciu...

Reszta dokładnie tak jak piszesz... Tylko jeżeli nie zapełnię tej dziury i nie zatynkuję, to pomiędzy profilem a wiązarem będzie przestrzeń 8cm. Nie wiem, czy to na coś wpływa (poza niższą wysokością pomieszczeń).

moominek72
27-02-2009, 10:30
A gdzie murłata?? U mnie doły wiązarów leżą na murłacie a murłata na wieńcu. Ponieważ murłata nie licuje się z murem nie da się tego po prostu zatynkować - żeby tynkować pod sam wiązar trzeba by czymś zapełnić tą dziurę na wysokości murłaty... Trochę to mętne, ale chyba widać na zdjęciu...

Oczywiście jest i murłata, skrót myślowy ;)
U nas między wiązarem, a profilami jest właśnie ok. tyle co podajesz 8-10cm. Taka przestrzeń ma zaletę, bo można stosować bez specjalnych zabiegów lampki halogenowe wpuszczane w k-g. Przy czym u nas do dołu wiązarów zamocowana jest jeszcze folia paroizolacyjna, na której leży wełna, stąd przestrzeń ta jest od k-g do foli.

wrk
27-02-2009, 10:54
>U nas między wiązarem, a profilami jest właśnie ok. tyle co podajesz 8-10cm.

Czyli głos za nieokładaniem murłaty... Dzięki za wyjaśnienia! (pozwoliłem sobie jeszcze na wysłanie PW)

lanetagf
27-02-2009, 12:50
Witam, swego czasu też mieliśmy taki dylemat. Murłata spoczywała na wieńcu centralnie i tę resztkę wypełniliśmy przykręcając płyty osb zdaje się, że grubości 2,5 cm. Płyty w markecie nam docieli na wysokość murłat. Jeszcze nie mieszkamy, wykańczamy, ale nie widzę żadnych pęknięć na łączeniach płyt z murem. Nie ma tam obciążeń. Jeśli będziesz chciał jakieś zdjęcia to mogę podesłać na skrzynkę tylko proszę o adres a-mail. Pozdrawiam :)

lanetagf
27-02-2009, 12:55
Dodam, że w projekcie wysokość pomieszczenia była brana z murłatą. Ale już w projekcie nie było napisane jak to zrobić. Sami sobie coś takiego wykombinowaliśmy. :-?

majster toyo
27-02-2009, 13:17
a ile masz cm do wypełnienia?
tzn. -licząc od murłaty do lica ściany-jeśli więcej jak 6 cm,to można by to obmurować cegła lub ciętym siporexem

wrk
27-02-2009, 13:35
Pewnie będzie te 6cm, nie wiem teraz dokładnie... No ale cegła to tam w całości nie wejdzie... Chyba szybciej i tak by wyszło jakiś mikro szalunek i kilka wiaderek betonu...

Jednak po obejrzeniu fotki jak wyglądają te profile wychodzi na to, że spokojnie mogę je robić poniżej murłaty, a i tak uzyskam jakieś 263cm wysokości pomieszczenia, więc raczej podaruje sobie okładanie murłaty...

FlashBack
27-02-2009, 18:42
a jak chcesz rozwiazac izolacje stropu przy tak wysoko podniesionym suficie?

Rom-Kon
27-02-2009, 19:57
...pierwsza warstwa wełny pomiędzy wiązarami a druga na wiązarach...
upierdliwe ale do wykonania....

wrk
28-02-2009, 09:34
>a jak chcesz rozwiazac izolacje stropu przy tak wysoko podniesionym suficie?

Hmm... A jak to powinno być prawidłowo zrobione?

Nie tak: płyta - profile - trochę pustej przestrzeni (8cm) - folia paroizolacyjna - wiązary a pomiędzy nimi wełna - na to płyta osb lub legary i płyta osb?

Dodam tylko, że część wiązarów mam wysokości 12cm a część 30cm, tak dla utrudnienia...

FlashBack
28-02-2009, 11:11
>a jak chcesz rozwiazac izolacje stropu przy tak wysoko podniesionym suficie?

Hmm... A jak to powinno być prawidłowo zrobione?

Nie tak: płyta - profile - trochę pustej przestrzeni (8cm) - folia paroizolacyjna - wiązary a pomiędzy nimi wełna - na to płyta osb lub legary i płyta osb?

Dodam tylko, że część wiązarów mam wysokości 12cm a część 30cm, tak dla utrudnienia...
30 sa pewnie w miejscach gdzie mozna adaptowac poddasze/strych.
nom i teraz jaka jest grubosc krokwi?
np. krokwie 20cm i murlata 14-15cm minus zabek i wyjdzie, ze masz w miejscu styku elewacja skos ok.12-15 cm izolacji.

Aedifico
28-02-2009, 11:22
>Doły wiązarów leżą na wieńcu

A gdzie murłata?? U mnie doły wiązarów leżą na murłacie a murłata na wieńcu. Ponieważ murłata nie licuje się z murem nie da się tego po prostu zatynkować - żeby tynkować pod sam wiązar trzeba by czymś zapełnić tą dziurę na wysokości murłaty... Trochę to mętne, ale chyba widać na zdjęciu...

Reszta dokładnie tak jak piszesz... Tylko jeżeli nie zapełnię tej dziury i nie zatynkuję, to pomiędzy profilem a wiązarem będzie przestrzeń 8cm. Nie wiem, czy to na coś wpływa (poza niższą wysokością pomieszczeń).

Po co ta murłata?

wrk
28-02-2009, 14:15
>Po co ta murłata?

Nie mam pojęcia.
Wiem za to "dlaczego" :D Bo tak to pan inżynier od dachów zaprojektował a wykonawca zgodnie z projektem wykonał... :D

>30 sa pewnie w miejscach gdzie mozna adaptowac poddasze/strych

Dokładnie.

>i teraz jaka jest grubosc krokwi?
>np. krokwie 20cm i murlata 14-15cm minus zabek i wyjdzie, ze masz w
>miejscu styku elewacja skos ok.12-15 cm izolacji.

Przykro mi, ale ale nic nie rozumiem... Krokwie mam 12cm, a w miejscu poddasza 20cm. Murłata ma grubość 12cm - ale nie mam pojęcia co Ty za izolację liczysz... Czy coś na samym krańcu muru? Tylko, że ja mam trójkątne wiązary kratowe... pas dolny łączy się z górnym jakieś 50cm "poza" murem domu... Izolacja stropu (mam wrażenie) nie będzie w żadnym miejscu nawet dotykać krokwi...

FlashBack
28-02-2009, 14:30
nie analizowalem gdzie jest laczenie wiazarow z krokwiami przyjalem, ze na murlacie.

wrk
28-02-2009, 15:00
Acha... czyli rozumiem, że jeden problem mi odpada... to miło :-) W każdym razie wielkie dzięki za rady!

Arol_62
28-02-2009, 18:05
Bardzo dziękuję za szybką i dokładną odpowiedź! :D

Tylko pytanie pomocnicze - czy na tym "styropian + siatka + tynk" da się zamocować profil?? On chyba nie będzie miał się na czym trzymać...

Prawidlowo zrobiony sufit podwieszany ma niezalezna konstrukcje podwieszona.Polaczenie plyta GK i otynkowana sciana powinno miec delatacje ,ktorej nie da sie uzyskac jesli na trwalo zamocujesz profil przyscienny,innaczej polaczenie to bedzie pracowac i bedziesz borykal sie z peknieciami :D

tom13
03-03-2009, 14:36
U nas wiązary opierają się na murłacie 14cm. Wieniec kończy się na wysokości 2,77 od poziomu zero. Założyliśmy, że w salonie będzie sufit podwieszany na wys. 2,7 a w pozostałych pomieszczeniach na 2,65. Będziemy najprawdopodobniej stosować następujący układ warstw :
1. płyta g-k
2 .folia paraizolacyjna
3. ruszt wsporczy
4. 5 cm wełny na ruszcie
5. pustka (z uwagi na wysokość murłaty)
6. wełna między belkami wiązar 20cm
7. wełna na wiązarach 5cm
8. legary i osb.

Tylko nie wiem co z tą folią paraizolacyjną w projekcie mam ją między pkt.4-6, a oglądając inne dzienniki budowy widziałam ją przyklejoną do rusztu. Więc gdzie ona powinna być?

Pozdrawiam
Aśka

FlashBack
03-03-2009, 15:20
U nas wiązary opierają się na murłacie 14cm. Wieniec kończy się na wysokości 2,77 od poziomu zero. Założyliśmy, że w salonie będzie sufit podwieszany na wys. 2,7 a w pozostałych pomieszczeniach na 2,65. Będziemy najprawdopodobniej stosować następujący układ warstw :
1. płyta g-k
2 .folia paraizolacyjna
3. ruszt wsporczy
4. 5 cm wełny na ruszcie
5. pustka (z uwagi na wysokość murłaty)
6. wełna między belkami wiązar 20cm
7. wełna na wiązarach 5cm
8. legary i osb.

Tylko nie wiem co z tą folią paraizolacyjną w projekcie mam ją między pkt.4-6, a oglądając inne dzienniki budowy widziałam ją przyklejoną do rusztu. Więc gdzie ona powinna być?

Pozdrawiam
Aśka

jak to nie wiesz co z paroizolacja przeciez napisales gdzie ja dasz.
projekt ... taak rob jak inni co masz byc inny.

manwithnoname
14-01-2018, 23:53
Na ścianach mam styropian, którego wysokość kończy się na równi z murłatą 8cm.

Sufit w domu planuje podwiesić możliwie jak najwyżej, a że mam nisko ściany postawione (290 cm) to jest mały problem.
Myślałem żeby profil ud nie umieszczać na skraju ściany ale chociaż te 5 cm od jej górnej granicy.
Układając ocieplenie do końca murłaty byłoby jakieś 13 cm wełny, następnie ocieplenie by szło już powyżej murłaty -około 30cm.

Czy do styropianu na zewnątrz ściany nakleić dodatkowy kawałek styropianu (30cm), aby wyjść powyżej murłaty i uzupełnić tą przestrzeń wełną ?

Szparę między styropianem, a murłatą wypełnić pianą?

Może ocieplić pianą dodatkowo podbitkę?

Poniżej przesyłam zdjęcie.