PDA

Zobacz pełną wersję : komin do kominka



jandreptak
14-11-2003, 12:12
obecna moda nakazuje wstawiać w komin do kominka (wkładu) rurę stalową, właściwie dlaczego?????
przecież temperatura spalin z kominka jest na tyle wysoka, że o skraplaniu nie ma mowy, przy paleniu drewnem czad też nie grozi, czy może chodzi o to, że „jest wicie taki trynd”
drugie pytanie, jeżeli już rura nierdzewna to jakiego kalibru, w zamierzchłych czasach (moich studiów) kanały dymowe miały 14x14 albo 14x28, a teraz ???? jaką średnicę macie u siebie, czy 130 albo 140 dla h=8m byłoby OK ?????

Juras XR4Ti
14-11-2003, 12:27
CZeść! Jestem nowy na tym forum. Postawiłem dom (sam) i mieszkamy w nim już 3 lata. Teraz chcemy mieć kominek. Problem jest następujący.
1. Jak zbudować komin - dom jest zbudowany w technologii kanadyjskiej.
2. Jak zabudować wkład aby zachować względy bezpieczeństwa p-poż.
Może ktoś zetknął się z tymi problemami, i będzi mógł mi pomóc.

pozdrawiam Juras XR4Ti

Pearl
14-11-2003, 15:35
mój z kolei problem to czy mogę bez obaw zastosować rurę dwuścienną tzw. spiro zamiast rur i kolanek z nierdzewki? Kilku kominkarzy, którzy u nas byli nie chciało jej montować, ale byli też i tacy którzy nie mieli zastrzeżeń do spiro (jeden z nich w grudniu zaczyna z montażem :wink: )...

Pozdrawiam

Pearl

DarekRz
14-11-2003, 16:22
jandreptak - nie wiem dlaczego wkłada się te rury, ale wiem, że ja ich miał nie będę. Zbudowałem komin z cegły 25 x 25 cm i wiem, że będzie git :-)
Juras - wiele znajdziesz na forum, dużo też było w Muratorze na ten temat. Teraz nie mam czasu (wyjeżdżam) ale jak sobie nie poradzisz do wtorku, to Ci poszukam.
Pearl - nie wydaje mi się, żeby spiro wytrzymała temperatury jakie panują przy kominku, ale mogę się mylić.
DarekRz

kominiarz
14-11-2003, 20:10
Rura ze stali stopowej w kominie od kominka to według mnie nie jest taką fatalną sprawą , wręcz przeciwnie taka rura ma wiele zalet,oto kilka z nich:

- szybko się nagrzewa (komin osiąga momentalnie prawidłowy ciąg)
- w przypadku palenia kiepskim mokrym drewnem (a masa ludzi właśnie
takim pali) zabezpiecza ściany komiowe przed przykrymi wykwitami
- komin stalowy jest szczelny co w przypadku komina murowanego bez
wkładu ceramicznego jest rzadkim zjawiskiem
- komin stalowy jest bardziej bezpieczny w przypadku np. pożaru sadzy
wewnątrz przewodu kominowego

Praktycznie poza tym że jest trochę drogi to chyba nie ma tak wielu wad
chyba że się mylę :roll: to proszę o sprostowanie.
Pozdro...kominiarz

kominiarz
14-11-2003, 20:35
Pearl - co do tej rury "spiro" to jeżeli jest faktycznie podwójna, wykonana
ze stali stopowej, gładka wewnątrz i karbowana z zewnątrz i dodatkowo posiada odpowiedni atest pozwalający zastosować ją jako łącznik pomiędzy urządzeniem grzewczym a przewodem kominowym to śmiało można taką zastosować.
Raz tylko spotkałem się z przypadkiem w którym taka atestowana rura
uległa zniszczeniu (częściowo przepaliła się), miało to miejsce po zapaleniu się dużej ilości sadzy która zalegała zarówno w samym kominie jak i w łączniku.
W przypadku regularnego czyszczenia przewodów kominowych napewno
będzie się prawidłowo spisywać przez wiele lat.
Choć w przypadku kominków które spełniają rolę jedynego urządzenia grzewczego w domu i są mocno eksploatowane praktycznie codziennie w okresie grzewczym polecał bym jednak łącznik (czopuch) z grubej 1mm blachy stopowej
Pozdro..

Jaroma
15-11-2003, 05:53
Czy możecie mi poradzić , na jakiej wysokości powinna wchodzić do komina rura domowa z kominka ?
Jaroma

radex
16-11-2003, 16:02
Z tego co słyszałem to około 2m nad poziomem posadzki.

jandreptak
17-11-2003, 16:33
wracając do tematu, jakiej średnicy są wkłady w kominach waszych (działających) kominków