PDA

Zobacz pełną wersję : Elewacja drewniana na porothermie - jak to zamocować?



dakota
28-02-2009, 16:31
Jak w temacie. Porotherm 25 plus wełna mineralna 12cm. A na szczytach (dwuspadowiec) powyżej parteru mają być drewniane deski pióro-wpust o grubości ok. 2,5 cm. Mocowane raczej pionowo, chociaż dopuszczam również możliwość mocowania w poziomie, bo podobno mniej to problematyczne jest.
Najchętniej do mocowania zużyłabym kantówkę 10x10 cm, której trochę mam.
Ale czym przymocować kantówkę do porothermu, żeby ta cała ciężka konstrukcja nie runęła? Rozważaliśmy przewiercenie porothermu i zamocowanie za pomocą gwintowanych prętów zakończonych przyspawaną blaszką, ale wówczas ściana będzie w tych miejscach przemarzać. :(
A może odpuścić kantówkę i dać coś innego? Co? Czym mocować?
I pytanie na chwilę potem - jaką wełnę i folię między deski a ścianę dać?
Help.

coulignon
28-02-2009, 16:41
układasz ruszt krzyżowy w dwóch warstwach:
1. Najpierw kantówkę o grubości 6 cm poziomo,
2. wypełniasz wełną o grubosci 6 cm
3. przybijasz w pionie kantówkę 6 cm
4 wypełniasz wełną 6 cm.

W ten sposób minimalizujesz mostki cieplne - sa tylko tam gdzie krzyzuje sie ruszt.
Nie wiem czy przy takiej konstrukcjie jest wymagana folia wiatrowa. Wydaje mi się że powinna być. Ale nie jestem pewny.

dakota
28-02-2009, 16:48
Albo odwrotnie - w przypadku desek pionowych?

5. kładziesz folię?
6. zostawiasz szczelinę?

dakota
01-03-2009, 13:59
Podniosę. Może jeszcze ktoś?

Krzychos
01-03-2009, 14:57
Panowie dakocie chodzi o to jak fizycznie zamocować łatę do Porothermu, żeby nie odpadła od ściany, bo jak wiadomo w tym pustaku są szczeliny i standardowe kołki słabo się trzymają
Widzę, że jak tylko pojawi się słowo Porotherm to wszyscy zaraz myślą, że chodzi o ocieplenie, czyli czy/i jaka grubość styropianu lub wełny, jaka przenikalność ścian, mostki cieplne itd.

dakota proponuje odwiedzić specjalistyczne sklepy krtóre zajmują sie techniką zamocowań. Jeżeli mieszkasz w lub pobliżu większego miasta to swój sklep powinna mieć np. firma Hilti. Sądze, że najlepszym rozwiązaniem będą jakieś kołki na klej. Wprawdzie nie jest to najtańsze rozwiązanie ale przynajmniej będziesz miał pewność co wytrzymałości.
Też mnie czeka obkładanie deskami szczytu. Czy mógłbyś napisać z jakiego drewna chcesz wykonać te deski, oraz czy będą w tym samym kolorze co podbitka i krokwie ?

leszeq
01-03-2009, 15:21
No to ja się pochwalę jak ja to zrobiłem.

http://img165.imageshack.us/img165/9879/dsc00127.jpg

Cały problem przy wykonywaniu tego polegał na tym, że inwestor zadecydował się na deski na elewacji dopiero po ociepleniu :)
Konstrukcja jest zbudowana z listw drewnianych 4x5cm. Najpierw zostały wycięte w styropianie miejsca na listwy (pionowe rowki grubości listwy co 50 cm), oraz otwory do samego porothermu na mocowanie tych listw. Otwory zostały wymierzone w miejscach spoiny porothermu, żeby kołki rozporowe dobrze trzymały w ścianie. W każdym otworze jest przymocowany na kołki rozporowe odpowiedniej długości drewniany dystans, do których są mocowane listwy 4x5 cm. Na koniec wszystkie szczeliny były uzupełnione szczelnie pianką. Potem można było mocować deski. Między deskami a ścianą jest pozostawiona szczelina powietrzna około 1,5 cm.

elli3
01-03-2009, 18:12
bardzo ładna elewacja

dakota
01-03-2009, 19:35
bardzo ładna elewacja
bardzo

tak, jak napisał Krzychos, rzecz w tym głownie czym przymocować do Porothermu konstrukcję
bo, że kantówki nie wykorzystam, coraz wyraźniej mi się wydaje, kołki tej długości, jeśli istnieją, będą koszmarnie drogie

czyli reasumując
powiedzmy łata 5x6cm, mocowana na szerokość wełny, najlepiej w miejscach spoin między porothermem
potem łata w poprzek, znowu wełna
uszczelnić pianką co się da
na to folia? na folię jakiśtam pasek drewna o szerokości szczeliny?
na to szczelina :wink:
na szczelinę deska

Krzychos, deski będą prawdopodobnie modrzewiowe, bejcowane na ten sam kolor co nadbitka i wystające krokwie czyli "orzech" (osiągnięty przez bejcowanie ciemnym dębem i na to złocistym :roll: )