PDA

Zobacz pełną wersję : ułożenie więźby dachowej oraz łączenie belek



piotr_cz
01-03-2009, 22:54
Witam,
mam dość duży problem z cieślą. Otóż belkę podwalinę połączył sobie na środku i twierdzi, że jest dobrze. Nie jestem pewien tego rozwiązania. W projekcie mam napisane, ze można łączyć ale chyba nie w "powietrzu" tylko jak już to na jakimś murze? Do tego kalenicę położył na lekko skutym pustaku. Wydaje mi się, że powinna być jakaś wylewka no i wzmocnione przynajmniej jedną warstwą cegły klinkierowej? Z góry dzięki za odpowiedzi.

02-03-2009, 07:17
cieśla przyszedł zrobic więźbe, a Tychcesz aby robił jakies wylewki ? murował ?
jesli uwazasz, ze tam powinno byc podmurowane/wylane/ - to weź kielnie i sam sobie podmuruj ...
zrobisz to pewno niegorzej niz cieśla
co do łaczenia podwaliny na srodku - ja nie mam obiekcji
natomiast niezbyt rozumiem co oznacza ze podwalina nie lezy na niczym ? wisi w powietrzu ?

Andrzej Wilhelmi
03-03-2009, 00:39
Takie problemy rozwiązuje kierownik budowy bo to on odbiera więźbę i potwierdza ten fakt stosownym wpisem w dzienniku budowy. Pozdrawiam.

wartownik
03-03-2009, 06:20
w "powietrzu" to chyba chodzi o płatew ,
jeżeli tak , to ma prawo łączyc w powietrzu

piotr_cz
03-03-2009, 22:54
w "powietrzu" to chyba chodzi o płatew ,
jeżeli tak , to ma prawo łączyc w powietrzu

pomysł z kierwonikiem jest dobry - przyznaje sie ze zapomnialem o dziadku:-(

murzarze uzupełnili szpary pod murłatami

natomiast czy to jest płatew czy podwalina juz teraz nie wiem (belka równoległa do kalenicy) opiera sie w kilku punktach na murze ale łączenie było w powietrzu czyli nie miejscu styku z murem. zmieniono to juz (ponoc moja fanaberia ale zbyt ochoczo to zrobili)

wartownik
04-03-2009, 06:58
przy okazji pytanie do fachowcow ,
czy łączenie płatwi p. w punkcie podparcia jest lepszym rozwiązaniem
od łączenia w "powietrzu" ?

Andrzej Wilhelmi
04-03-2009, 07:17
To zależy od sposobu wykonania. Przy połączeniach gniazdo czop powinno być w pobliżu podparcia a nie na podparciu. Pozdrawiam.

04-03-2009, 07:55
... czy łączenie płatwi p. w punkcie podparcia jest lepszym rozwiązaniem
od łączenia w "powietrzu" ?
nie widze w w tym jakiejś lepszości

p.s.
mój ciesla łaczył elementy przez skośne długie zaciecie, a łaczenia wypadały w róznych miejscach

lukasz_p
04-03-2009, 09:17
u mnie były dwie płatwie 20x20 cm i długie na 13 m. Dostawca więźby miał tylko jedną uwagę - cyt. "mam nadzieję, że cieśle tych płatwi nie potną bo my do lasu specjalnie musieliśmy jechać i wyciąć dwa drzewa na nie". Jedna wazyła kilkaset kg, ale jakoś ośmui chłopa zdołało je wciągnąć na dach w całości;)

wartownik
04-03-2009, 18:43
u mnie były dwie płatwie 20x20 cm ...

to chyba niekorzystny przekroj dla płatwi

piotr_cz
05-03-2009, 07:28
u mnie były dwie płatwie 20x20 cm ...

to czyba niekorzystny przekroj dla platwi

to u mnie było jeszcze lepiej 24x24cm, bez dzwigu sie nie obyło:-(

wartownik
05-03-2009, 19:06
u mnie były dwie płatwie 20x20 cm ...

to chyba niekorzystny przekroj dla platwi

to u mnie było jeszcze lepiej 24x24cm, bez dzwigu sie nie obyło:-(

najwieksza jaką montowałem to 28x36 jak dobrze pamietam ,
ale nie o wielkośc mi chodziło ,
myślalem , że płatew pośrednia powinna miec przekroj prostokątny a nie kwadrat

zk140t
06-03-2009, 00:27
myślalem , że płatew pośrednia powinna miec przekroj prostokątny a nie kwadrat

Skoro doktrynalnie przyjmiemy, że kwadrat jest szczególnym rodzajem prostokąta, to należy uznać iż płatew kwadratowa jest jednocześnie płatwią prostokątną, czyli zgodną ze sztuką ciesielską.

Andrzej Wilhelmi
06-03-2009, 01:12
Ładnie i zgrabnie to ująłeś :wink: . Należy pamiętać o rozkładzie sił działających na płatew a o jej przekroju decydują tzw. wskaźniki przekroju na zginanie (w obu płaszczyznach). Przy kącie nachylenia połaci 45* składowe sił od krokwi w obu kierunkach będą identyczne więc przekrój kwadratowy jest w tym wypadku przekrojem optymalnym. Pozdrawiam.

wartownik
06-03-2009, 06:56
myślalem , że płatew pośrednia powinna miec przekroj prostokątny a nie kwadrat

Skoro doktrynalnie przyjmiemy, że kwadrat jest szczególnym rodzajem prostokąta, to należy uznać iż płatew kwadratowa jest jednocześnie płatwią prostokątną, czyli zgodną ze sztuką ciesielską.

tak to i ja moge ... nie ma płatwi kwadratowych i prostokątnych


Przy kącie nachylenia połaci 45* składowe sił od krokwi w obu kierunkach będą identyczne więc przekrój kwadratowy jest w tym wypadku przekrojem optymalnym.

http://www.zimmerei-mierzwa.de/bilder/dachstuhl.jpg
http://www.aboutpixel.de/data/detail/24/Dachstuhl-Rohbau_2.jpg