PDA

Zobacz pełną wersję : Siporeks na klej czy na zaprawę?



moniga
15-11-2003, 05:49
No właśnie, jak stawialiście mury?Nie wiedziałam że są takie różnice w cenie. Siporeks z uchwytami, piórem i gratisowym klejem do każdej palety kosztuje jeszcze raz tyle ile sam siporeks "prosty" czyli jka rozumiem na zaprawe. Różnica sięga 6000 więc zastanawiam się co wybrać bo przecież materiały na zaprawe też kosztują a i robotnicy zqwołają sobie pewnir więcej za takie stawianie ściany.A co z wytrzymałością?Ponoć na klej jest mocniejsza. Podzielcie się swoimi doświadczeniami. :wink:

jurg
15-11-2003, 09:54
Często pochodną ceny bloczka jest jego równy wymiar, ale nie zawsze. Budowałem z taniego BK600 30x24x59 z Lidzbarka Welskiego trzy lata temu. Na klej, bo trzymał wymiar. Przy murowaniu na cienką spoinę to podstawa.

YEYO
15-11-2003, 10:32
A będziesz docieplać budynek? Pewnie tak. To co za różnica czy będziesz miała na zaprawie czy na kleju? Te 6000 zł oszczędności przyda się na docieplenie.

moniga
15-11-2003, 12:46
Budujemy z 36 na razie bez ocieplenia.Na moje niefachowe oko na klej idzie łatwiej to może i ekipa murarska będzie tańsza niż na zaprawe! A czy jakaś różnica jezcze jest?

18-11-2003, 21:01
Najłatwiej muruje się zaprawą termoizolacyjną - zdecydowanie!
Musi to być zaprawa na bazie perlitu a nie styropianu!
Zwykle pakowana jest w wygodnych 25 kg workach, łatwo się miesza zwykłą wiertarką. Jest bardzo leeka i wydajna. A w czasie murowania nie musimy martwić się grubością spoiny i co bardzo ważne, możemy nią uzupełniać, jakże częste ubytki gazobetonu, które uzupełnione klejem czy tynkiem stanowią mostki termiczne.

Metal
19-11-2003, 07:17
Budujemy z 36 na razie bez ocieplenia.Na moje niefachowe oko na klej idzie łatwiej to może i ekipa murarska będzie tańsza niż na zaprawe! A czy jakaś różnica jezcze jest?

Jeżeli nie zakładasz docieplania, to najlepiej klej. Ale bloczki muszą być równe, albo trzeba się będzie sporo naszlifować, tak żeby warstwa kleju nie była grubsza niż 3mm. Tylko wtedy murowanie na klej jest łatwiejsze niż na zaprawę. Jeżeli wymurujesz to na zwykłą zaprawę, to docieplić trzeba będzie napewno, a wtedy bez sensu jest ściana 36 cm gruba.
Co do zaprawy ciepłochronnej, to nie wiem napewno, ale zdaje się, że nie jest tak, że nie trzeba w ogóle zwracać uwagi na jej grubość.

Jasiu
19-11-2003, 08:32
A będziesz docieplać budynek? Pewnie tak. To co za różnica czy będziesz miała na zaprawie czy na kleju? Te 6000 zł oszczędności przyda się na docieplenie.

W kwestii formalnej - na paletę bloczków potrzeba 1-1,5 worka kleju. Worek kleju, np.: Atlas KB-15 kosztuje poniżej 15 złotych za worek.

Oznacza to, ze te 6 tys. różnicy nie wynika z kleju tylko z dokładności wykonania bloczków (klej na całą budowę kosztuje circa 700,- pln)

BTW: wymurowanie palety bloczków "na klej" kosztuje kilkanaście zł (klej, woda, wiadro i wiertarka) - wymurowanie na zwykła zaprawę (cement: 9pln/worek, piasek, woda, cemplast, betoniarka) wcale nie jest tańsze.

YEYO
19-11-2003, 20:43
Jasiu ja tego nie przeliczłem tylko powołałem się na wyliczenia autora tematu.

moniga
20-11-2003, 07:04
Temat już się trochę zdeaktualizował bo pisząc go myślałam, że aby stawiać ściany na klej trzeba kupić siporeks z piórem a on jest prawie jeszcze raz taki drogi choć daja do nie go darmowy klej.Kupuję zwykłe pustaki a od ich równości będzie zależał sposób stawiania.Dzięki za wszystkie podpowiedzi :D

Jasiu
20-11-2003, 07:36
Jasiu ja tego nie przeliczłem tylko powołałem się na wyliczenia autora tematu.

Domyślam się ale musiałem sprostować bo to typowy marketingowy chwyt poniżej pasa. Do dwukrotnie droższych bloczków dokłada się "klej gratis" i wmawia, że ogólnie wychodzi taniej co nie jest prawdą :)

IMHO murowanie na klej ma jeszcze jedną zaletę - ściany są równiejsze (jest to wymuszone ;)) i można wynegocjować lepszą cenę za tynki, a ścian pod kafle/boazerie, itp... można wogóle nie tynkować. Przy cenie 20-30 zł za m2 tynków wewnętrznych wychodzi spora różnica :)

20-11-2003, 07:46
Jasiu ja tego nie przeliczłem tylko powołałem się na wyliczenia autora tematu.

Domyślam się ale musiałem sprostować bo to typowy marketingowy chwyt poniżej pasa. Do dwukrotnie droższych bloczków dokłada się "klej gratis" i wmawia, że ogólnie wychodzi taniej co nie jest prawdą :)

IMHO murowanie na klej ma jeszcze jedną zaletę - ściany są równiejsze (jest to wymuszone ;)) i można wynegocjować lepszą cenę za tynki, a ścian pod kafle/boazerie, itp... można wogóle nie tynkować. Przy cenie 20-30 zł za m2 tynków wewnętrznych wychodzi spora różnica :)

Ile za tynki wewnętrzne? 20-30 zł/m2? Tu na forum nie widziałem takiej ceny.

Jasiu
20-11-2003, 08:15
Ceny (materiał+robocizna) są różne w zależności od regionu polski (Warszawa/głeboka prowincja), rodzaju tynku (gipsowy/tradycyjny) sposobu wykończenia (zwyczajnie/idealnie) z rachunkiem czy bez. IMHO najczęściej jest to między 20, a 30 zł. Znam takich co płacili mniej i takich co płacili więcej.

Ja za maszynowy gipsowy płaciłem 17zł za m2. Na parterze wszystkich powierzchni do otynkowania wyszło mi 500 m2 (po podłodze 136m2). 2 złote różnicy w cenie za metr to jeden tys.do zapłacenia mniej lub więcej :)

20-11-2003, 08:32
Ceny (materiał+robocizna) są różne w zależności od regionu polski (Warszawa/głeboka prowincja), rodzaju tynku (gipsowy/tradycyjny) sposobu wykończenia (zwyczajnie/idealnie) z rachunkiem czy bez. IMHO najczęściej jest to między 20, a 30 zł. Znam takich co płacili mniej i takich co płacili więcej.

Ja za maszynowy gipsowy płaciłem 17zł za m2. Na parterze wszystkich powierzchni do otynkowania wyszło mi 500 m2 (po podłodze 136m2). 2 złote różnicy w cenie za metr to jeden tys.do zapłacenia mniej lub więcej :)

Ja tam bym się dalej upierał, ze tynk to cena r+m 10-20 zł. No, ale niech Ci będzie. Jak ktoś się uprze to może zapłacić i ze czterdzieści. Przeczytałem całe forum dotyczące tynków i znalazłem jedna taką cenę bodaj 37 zł/m2. No cóz Ty Jasiu wiesz lepiej w końcu jesteś Elita, a ja tylko gość anonim.
Ja płaciłem za tynki cem-wap IV kat. 14 zł brutto - z fakturą, odbiorem przez kierownika udokumentowanym wpisem do DB.

marchall
20-11-2003, 21:28
Najlepsze jest murowanie na klej wychodzi porównywalnie z zaprawą wapienną a komfort pracy większy warunek bloczki muszą być w miarę równe resztę żeby nie było za dużo równinia