PDA

Zobacz pełną wersję : Cyrkulacja CWU do oddalonych pomieszcze?



Szaruś
15-11-2003, 12:09
W moim planie domku z parterem użytkowym na piętrze łazienka jest w zupłenie innym miejscu niż na parterze. Mniej więcej jest tak: w piwnic kotłownia mniej więcej w środku domu, na poddaszu łazienka mniej więcej nad kotłownią. Natomiast na parterze kuchnia i mała łazienka są w rogu domu (jakieś 8 m w poziomie od kotłowni).

Pytanie jak poprowadzić rurki do CWU. W sumie mam dwie możliwości:

1. Połączenie szeregowe

Gruba (fi 20-30 mm ?) rurka z kotłowni do łazienki na poddaszu, stamtąd cieńsza (fi 15-25 mm ?) do łazienki/kuchni na parterze, stamtąd cieńka (fi 10-15 mm ?) z powrotem do kotłowni. W kotłowni na cieńkiej rurce pompka cyrkulacyjna.

2. Połączenie równoległe

Gruba rurka wychodzi z zasobnika w kotłowni. Tak ją rodzielam, jedna idzie do łazienki na poddaszu, druga idzie do łazienki/kuchni na parterze. Z obu punktów poboru wraca cieńka rurka (jedna z poddasza, jedna z parteru). W kotłowni łączę te rurki, za połączeniem wstawiam pompkę cyrkulacyjną i z powrotem do zasobnika.

Nie wie, który sposób jest lepszy.

Wojtonos
16-11-2003, 07:08
1. Drugi pomysł wydaje mi się sensowniejszy.
2. Jak robiłeś projekt domu? Ja zawsze byłem przeciwny takiemu projektowaniu, które stwarza w zakresie mediów takie problemy. :wink:

Szaruś
16-11-2003, 07:40
Tak jakoś wyszło z tym projektem.

A no powrocie to trzeba będzie założyć jakieś zawory, aby ewentylanie wyregulować strumień wody powracający z dwóch punktów poboru (aby było mniej więcej po 50%)?

HenoK
16-11-2003, 11:13
Tak jakoś wyszło z tym projektem.

A no powrocie to trzeba będzie założyć jakieś zawory, aby ewentylanie wyregulować strumień wody powracający z dwóch punktów poboru (aby było mniej więcej po 50%)?
Do tego celu stosuje się zawory termostatyczne np. MTCV (Wielofunkcujny Cyrkulacyjny Zawór Termostatyczny) http://www.danfoss.com.pl/img/logo.gif (http://www.danfoss.com.pl/main/produkty_40.php?pro=7).

Metal
17-11-2003, 07:03
2. Połączenie równoległe

Gruba rurka wychodzi z zasobnika w kotłowni. Tak ją rodzielam, jedna idzie do łazienki na poddaszu, druga idzie do łazienki/kuchni na parterze. Z obu punktów poboru wraca cieńka rurka (jedna z poddasza, jedna z parteru). W kotłowni łączę te rurki, za połączeniem wstawiam pompkę cyrkulacyjną i z powrotem do zasobnika.


Mam tak u siebie zrobione i działa, bez żadnych dodatkowych zaworów. Na jednej i drugiej nitce cyrkulacyjnej jest różnica ciśnień na początku i na końcu, więc przepływ w obu będzie i u mnie jest. Czy podział przepływów jest 50/50, czy jakiś inny jest praktycznie bez znaczenia.

Szaruś
17-11-2003, 08:36
No właśnie, obejrzałem sobie ten zawór MTCV. Oni wstawiają ga na każdej nitce, czyli ja musiałbym mieć 2. Ale w sumie ten MTVC to do domów wielorodzinych, gdzie obwodów jest sporo.

Ale też wydajemi się na chłopski rozum, że tak jak ma Metal powinno działać. Najwyżej wstawię jeden czy dwa zawory do ręcznej regulacji.