PDA

Zobacz pełną wersję : czy parkiet musi schnac?



katinka91
16-11-2003, 14:29
mam pytanie-niedlugo bede miala ukladany parkiet w mieszkaniu, wylewki sa juz suchutkie wiec mzona ukladac, mam tylko jedna watpliwosc- parkieciarz twierdzi ze teraz od razu po ulozeniu parkietu lakieruje sie go i tyle, a wszyscy znajomi mowia, ze parkiet musi polezakowac po ulozeniu, komu wierzyc? co zrobic zeby potem nie miec problemow? z gory dziekuje za rady i pozdrawiam,k

Pagin
16-11-2003, 14:40
Witam,
Wg mnie parkiet po ulozeniu powinien co najmniej 1 tydzien polezec (jeszcze lepiej 2 tygodnie), tak by jego wilgotnosc zblizyla sie do wilgotnosci pomieszczenia. klepki poukladaly sie wzgledem siebie i podloza. Pozniej mozna cylkinowac i lakierowac. Z tego wynika ze znajomi maja racje, a wykonawcy gdzies sie spieszy (czytaj: do zaplaty za wykonanie i nastepnej fuszerki u klienta)
Pozdrowienia

Inka1
16-11-2003, 14:52
Nam facet sugerował, by parkiet (chodziło konkretnie o parkiet z drzewa egzotycznego) lezakował PRZED ułożeniem ok 1-2 tyg, a potem po ułożeniu następne 2 tyg i dopiero lakierowanie

16-11-2003, 20:08
układanie parkietu:wylewka cementowa(jastrych) musi byc sucha i sprawdzona tzn moze zawierac max 1.8% wody,z ogrzewaniem podlogowym 1,5%(pobiera sie probke z wylewki z srodkowych i nizszych partii )wylewka musi byc twarda (mozna sprawdzic stalowym gwozdzim robiac rysy),dokładnie odkurzona (jezeli podczas zamiatania powstaje powstaje piach z wierzchniej warstwy wylewka jest za slaba) sprawdzic łatą aluminiowa poziom i wrazie potrzeby zniwelowac nierownosci masa samopoziomujaca,mozna ja zagruntowac (grunt i klej od jednego producenta najlepiej) zwiekszy to skutecznosc klejenia ale nie jest to konieczne parkiet :najlepiej gdy jest pakowany szczelnie w folie przez producenta(paczki otwierac bezposrednio przed układaniem)wilgotnosc parkietu 9% optymalna wilgotnosc powietrza 50%przy 20st C max 65% podczas układania temp wylewki nie moze byc nizsza niz 10st (ogrzewani podlogowe musi byc wyłaczone)po ulozeniu parkiet musi polezec kilka dni w zaleznosci od uzytego kleju(na opakowaniu kleju producent podaje czas wiązania)zbyt wczene polakierowanie zamknie pory w drzewie i utrudni odparowanie wody zawartej w kleju(sa tez kleje bezwodne) jezeli sa tu jakies niejasnosci prosze pytac

mieczotronix
16-11-2003, 20:34
załamka!
- przecież tego wszystkiego co napisał "gość" nie umieszczają na etykietce czy dołączonej do paneli. A nawet jeśli to tam występuje, to przecież każdy fachowiec wie lepiej i tego nie czyta.

Widzę że parkiety to następna dziedzina, gdzie można tysiąc rzeczy schrzanić i nawciskać klienowi kitu.

Matko! Skąd ja wezmę fachowca, który zna te wszystkie procenty, wie jak to sprawdzić i wszystkiego przypilnować!!!!

W tym kraju to trzeba by chyba coś w rodzaju Nagrody Nobla, ale dla rzetelnych fachowców stworzyć.
>> W dziedzinie parkieciarstwo nagrodę Skobla 2004 otrzymuje Pan Witosław Cyklina. <<

Luśka
16-11-2003, 22:20
Gość dobrze mówi. Moi parkieciarze zrobili właśnie dokładnie tak. Parkiet najpierw odleżał swoje przed położeniem, na odpowiednią wilgotność wylewki czekalismy około 1,5 tygodnia. Po ułożeniu 2 tygodnie, a dopiero potem cyklinowanie i lakierowanie. Na dziś - idealnie i to we wszystkich pomieszczeniach ( w sumie prawie 130 m2)

katinka91
16-11-2003, 22:40
dziekuje wszystkim za odpowiedz, jutro dzwonie do parkieciarza zeby go pouczyc jak sie parkiet uklada:))))pozdrawiam,k

JOSEPHIX
17-11-2003, 11:18
a ja mam takie pytanie:
mam ogrzewanie podłogowe z powrotu i chciałbym położyć parkiet czy muszę podjąć jakieś specjalne kroki czy wystarczy to zrobić tak jak zostało to wcześniej opisane
dzięki

Magośka
17-11-2003, 12:20
Trochę się uspokoiłam- bo moi znajomi chcieli być mądrzejsi niż firma parkieciarska i straszyli mnie, że jak od razu przykleję przywieziony parkiet, to spotkają mnie straszne rzeczy- tymczasem parkieciarze twierdzili, że to stare przyzwyczajenia nieadekwatne do nowych technologii- skoro wg gościa tak jest ok, to oznacza, że parkieciarze są gośćmi znającymi się na robocie. Chyba, że to jedna i ta sama osoba 8) - muszę wypytać ich o forum Muratora :lol:
Nobel - skobel można wybierać pytająć znajomych o nominacje- ja tak robiłam - znalazłam - zamówiłam - a nagroda - to zapłata. Zyczę wszystkim, żeby wytypowali sobie odpowiedniego kandydata do nobla, sorry ...skobla.
Magośka

17-11-2003, 12:33
a ja mam takie pytanie:
mam ogrzewanie podłogowe z powrotu i chciałbym położyć parkiet czy muszę podjąć jakieś specjalne kroki czy wystarczy to zrobić tak jak zostało to wcześniej opisane
dzięki
To już wyższa szkoła jazdy. Trochę jest tu:
http://www.parkiet.pl/technologia/ogrzewanie.htm
Raczej dla fachmanów.

JOSEPHIX
17-11-2003, 12:53
DZIĘKI MOŻE COŚ WYMYŚLĘ
PZDR

Beata M
17-11-2003, 13:35
A ja mam takie pytanie: ile +/- schnie wylewka? Kiedy warto juz zacząć sprawdzać, czy wilgotność jest włąściwa?
Pozdrawiam
Beata

17-11-2003, 13:43
Porada z :
http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/vc?OpenForm&View=sna&Cat=np_Wykonywanie+podkładów+i+posadzek&Count=20&Start=1

W przeciętnych warunkach cieplno-wilgotnościowych (23 °C, 55%) podkłady podłogowe wysychają średnio 7 dni na 1 cm grubości warstwy. Należy jednak zaznaczyć, że warunki te są bardzo zmienne, a w związku z tym czas wysychania również.
Przed wykonywaniem okładzin, podkład podłogowy powinien być odpowiednio suchy. Dlatego przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić wilgotność podkładu – najlepiej za pomocą wilgotnościomierzy. Jednak orientacyjne sprawdzenie gotowości podkładu do wykonania okładzin można przeprowadzić za pomocą tzw. testu folii.
Na powierzchni podkładu rozkładamy folię o wymiarach 0,5 m x 0,5 m i szczelnie oklejamy brzegi taśmą przylepną. Po 12 godzinach pod folią nie powinno być oznak kondensacji pary wodnej. Jeżeli folia jest zaparowana, podkład powinien jeszcze doschnąć.
Wykonywanie wykładzin przepuszczalnych (np. ceramika, dywanowe) można rozpocząć, jeżeli wilgotność podkładu nie jest większa niż 1,5 %. W przypadku wykładzin nieprzepuszczalncyh (PCV) i drewnopochodnych należy sprawdzić zalecenia producenta tych wykładzin lub klejów, co do wymaganej wilgotności podkładu podłogowego.
Układanie okładzin na zbyt wilgotnym podłożu jest jednym z najpoważniejszych błędów wykonywania podłóg i bardzo często prowadzi do całkowitego zniszczenia warstwy posadzkowej.