PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian nna suficie garażu - robić czy nie?



michalp
04-03-2009, 07:19
Witam,

Domek ma garaż i zgodnie z projektem - na jednej ze ścian - tej przylegającej do pokojów w części mieszkalnej - mam położyć styropian 3 cm. OK.

Projekt mówi również, że na suficie mam dać 8 cm styropianu? Nad garażem będzie suszarnia.

Czy ma sens dawanie tego styropianu na sufit? Czy rzeczywiście w części mieszkalnej będzie cieplej od tego, że styropian będzie? A co - gdybym w suszarni dał podłogówkę - zastąpiłaby styropian?

Michał

naLeśnik
04-03-2009, 07:44
Poczytaj tu:
http://forum.muratordom.pl/ocieplenie-sufitu-w-garazu-nieogrzewanym,t152234.htm

.

seblo
04-03-2009, 08:09
Jeśli garaż ma być nieogrzewany to należy docieplić wszystkie ściany, które oddzielają garaż od pomieszczeń ogrzewanych oraz sufit. Nie ma się co zastanawiać.
Uważam, że jak iść w kierunku odpowiedniej izolacyjności cieplnej w naszych domach, to konsekwentnie, wszędzie gdzie jest to wskazane.

zbigmor
04-03-2009, 08:15
Witam,

Domek ma garaż i zgodnie z projektem - na jednej ze ścian - tej przylegającej do pokojów w części mieszkalnej - mam położyć styropian 3 cm. OK.

Projekt mówi również, że na suficie mam dać 8 cm styropianu? Nad garażem będzie suszarnia.

Czy ma sens dawanie tego styropianu na sufit? Czy rzeczywiście w części mieszkalnej będzie cieplej od tego, że styropian będzie? A co - gdybym w suszarni dał podłogówkę - zastąpiłaby styropian?

Michał


Podłogówka nie zastąpi styropianu tak jak benzyna nie zastąpi samochodu. Ale sentencję zrozumiałem. jak nie zależy ci na oszczędzaniu to daj podłogówkę, jak zależy to styropian. Chyba, że garaż ogrzewany to możesz nic nie dawać.

Hans Kloss
04-03-2009, 13:26
ja doradzam dać styropian bez względu na to czy na górze dasz podłogówkę (mniej energi będziesz potrzebował na grzanie) i bez względu na to czy będziesz ogrzewał garaż czy nie (bo chyba nie będziesz tam utrzymywał temp pokojowej).

edde
04-03-2009, 13:52
Styropian nna suficie garażu - robić czy nie?

robić

jacekot
04-03-2009, 15:12
z mojego doświadczenia garaż nie ogrzewany w bryle budynku
bez ocieplenie temperatura 12 st po ociepleniu sciany i sufitu tempertura 5 st taka jest różnica na stratach ciepła

krzyk123
04-03-2009, 16:58
z mojego doświadczenia garaż nie ogrzewany w bryle budynku
bez ocieplenie temperatura 12 st po ociepleniu sciany i sufitu tempertura 5 st taka jest różnica na stratach ciepła

Czyli po ociepleniu zrobiło się chłodniej?? :D

Hans Kloss
04-03-2009, 17:05
Tak, bo po ociepleniu garazu od wewnątrz domu, garaz przestał być dogrzewany przez straty cieplne z domu przez strop i ściany. Ja też przez moment myślałem, ze kolega sie zapętlił, ale to jest racjonalne.

jacekp71
04-03-2009, 17:26
Styropian nna suficie garażu - robić czy nie?

robić

of kors że robić :D

zygzak
04-03-2009, 22:17
A na podłodze? W nieogrzewanym garażu? Warto czy szkoda fatygi i pieniędzy?

edde
04-03-2009, 23:11
ja podłogę w garażu sobie odpuszczam, garaż nieogrzewany więc nie widzę potrzeby izolowania go termicznie od gruntu, będzie chudziak, izolacja p/wilgoci, posadzka, coś na wykończenie

jacekot
05-03-2009, 09:58
z mojego doświadczenia garaż nie ogrzewany w bryle budynku
bez ocieplenie temperatura 12 st po ociepleniu sciany i sufitu tempertura 5 st taka jest różnica na stratach ciepła

Czyli po ociepleniu zrobiło się chłodniej?? :D
dokładnie ociepliłem i mam chłodniej

michalp
05-03-2009, 10:13
Tyle, że w garażu będzie chłodniej - to specjalnie mi nie przeszkadza, bo moim zdaniem zasadne jest pytanie - o ile cieplej zrobiło się w innych pomieszczeniach?

michalp
05-03-2009, 10:14
A co do styropianu na suficie - czym to kleić? Jakieś specjalne, mocniejsze kleje? Kołkowanie raczej nie da rady, bo mam terrivę.

Michał

RadziejS
05-03-2009, 10:24
Ja kleiłem w starym domu styropian do sufitu, na to siatka.
Nie ma z tym najmniejszego problemu, ale kleju nie może być za dużo, bo będzie ciążył. Najlepiej rozprowadzić klej na styropianie ząbkowaną pacą (podobnie jak do klejenia płytek), ja dawałem 3 paski wzdłuż (po ok 10 cm szerokie). Płyta jakby przyssawa się do sufitu. Potem siatkę też łatwo się klei. Wystarczy rozprowadzić klej po płycie, siatkę przy jednym krańcu złapać gwoździem i ręką przyklepać do kleju, powinna się trzymać. Potem dokładamy klej i zaciągamy. Na to dawałem gips i malowałem.

michalp
05-03-2009, 10:31
A słyszeliście i używaliście kleju w takim opakowaniu jak pianka montażowa - podobno klei szybciej i mocniej. No i jest na pewno lżejszy.

Michał

Brzeszczot_33
30-11-2016, 09:15
A co daliscie na zakonczenie? Tzn. Tynk czy jak?

wg39070
30-11-2016, 10:22
A co daliscie na zakonczenie? Tzn. Tynk czy jak?

Też mam styropian na suficie w garażu ale nad nim jest pokój. Co do wykończenia to dałem tynk mineralny, ziarnistość 1,5 mm. Ładnie wygląda.

cactus
30-11-2016, 10:29
Ja kleiłem na klej cementowy Caparol - 10cm styro, na to siatka i klej. Żadnych kołków, nie ma szans zeby to ruszyć. Klej wygladzony ile sie dało i robi za tynk. Mozna spokojnie malować oczywiscie wczesniej gruntując.

ik_KT
30-11-2016, 23:53
Izolacja stropu nieogrzewanego garażu powinna uwaględniac nastepujące elementy:
1. Izolacja termiczna powinna znaleźć się od strony chłodniejszej – czyli na podniebieniu, suficie –co powoduje, że w projekcie i wykonawstwie należy przewidzieć obniżenie wysokości w świetle pomieszczenia garażowego o grubość izolacji.
2. Musi być wykonana w sposób ciągły i szczelny na całej powierzchni przegrody. Nie należy wykorzystywać elementów odpadowych, np. pozostałości z izolacji ścian a mocując elementy izolacyjne pamiętać o ich szczelnym ułożeniu – dla przegrody tej, mimo iż pracuje w łagodniejszych warunkach temperaturowych, wymagania są takie same jak dla elewacji.
3. Ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia.
4. Prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej – nie wolno układać izolacji termicznej (szczególnie styropianu) na mokry strop lub tynk, dotyczy to również wykroplenia pary wodnej na tynku w przypadku wykonywania izolacji np. w okresie zimowym przy słabo ogrzewanym budynku.
5. Czasami występuje potrzeba wykonania izolacji obwodowej na ścianach przylegających do izolowanego stropu – w przypadku niewielkiej grubości izolacji ale o znacznym oporze R materiału czyli jego dobrej izolacyjności przy ścianach stykających się ze stropem może nastąpić tzw. boczne przenikanie ciepła – najpierw do ściany a potem do izolowanego stropu a następnie do góry, aby temu zapobiec na pionowo na ścianie układa się izolacje aby wydłużyć drogę przepływu zimna. Często stosuje się izolację wszystkich ścian wewnętrznych od strony zimnej.

thxluk
01-12-2016, 00:21
Witam, tez szykuję sie z zamiarem ocieplenia garażu (sufit + sciana przyległa).
Nad garażem sypialnia.W sypialni podłogówa.
Wiem ze każdy dom jest inny ale z waszego doświadczenia ile styro i jaki na sciane a ile na sufit.??
Starczy 5 cm grafitu ? Nie chciałbym zbytnio obniżac wysokości.
pozdr

wg39070
01-12-2016, 11:37
Witam, tez szykuję sie z zamiarem ocieplenia garażu (sufit + sciana przyległa).
Nad garażem sypialnia.W sypialni podłogówa.
Wiem ze każdy dom jest inny ale z waszego doświadczenia ile styro i jaki na sciane a ile na sufit.??
Starczy 5 cm grafitu ? Nie chciałbym zbytnio obniżac wysokości.
pozdr

Mam garaż w bryle a nad nim pokój o takich samych wymiarach, podłogówka w całym domu. Na sufit garażu dałem 10 cm styro EPS 100, siatka, klej i tynk mineralny o ziarnistośći1,5mm. Pod posadzką w pokoju n/garażem 4 cm styropianu. Na zewnątrz garaż ocieplony w ciągu całego budynku, tj 16 cm grafitu. Ściany między garaże a domem nie docieplałem. W garażu nieogrzewanym przy 0 - (-5) jest około 12 stopni.

thxluk
01-12-2016, 17:41
dzięki.

ik_KT
01-12-2016, 23:03
Brak ocieplenia ściany wewnętrznej od strony garażu jest błędem z punktu start ciepła. Wg metodologii obliczeń , straty pomiedzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi (a ocieplonymi zewnętrznie) ulegają redukcji o około 40% w stosunku do start ciepła obliczanych dla ścian wogóle nieocieplonych. Oznacza to że taka ściana działa jak ściana zewnętrzna nieocieplona tylko jej starty są trochę mniejsze. Dlatego temperatura w garażu wynosi 12C, mimo ujemnej na zewnątrz. A grzeje się go poprzez tą ścianę wewnętrzną. Zalecałbym jednak ocieplenie tej ściany od strony garażu, podobnie do ocieplenia stropu.

wg39070
02-12-2016, 07:49
Brak ocieplenia ściany wewnętrznej od strony garażu jest błędem z punktu start ciepła. Wg metodologii obliczeń , straty pomiedzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi (a ocieplonymi zewnętrznie) ulegają redukcji o około 40% w stosunku do start ciepła obliczanych dla ścian wogóle nieocieplonych. Oznacza to że taka ściana działa jak ściana zewnętrzna nieocieplona tylko jej starty są trochę mniejsze. Dlatego temperatura w garażu wynosi 12C, mimo ujemnej na zewnątrz. A grzeje się go poprzez tą ścianę wewnętrzną. Zalecałbym jednak ocieplenie tej ściany od strony garażu, podobnie do ocieplenia stropu.

Dobrze piszesz kolego. Może w przyszłym roku jak ogarnę pilniejsze sprawy, dołożę styropianu na ścianę pomiędzy garażem a mieszkaniem, choć projektant nie przewidział tam docieplenia. Po dołożeniu styropianu może być tylko lepiej.

brylekpl
02-12-2016, 10:04
Ja mam podobnie zrobione jak ik_KT. garaz o powierzchni ok 60m2 nad garazem 2 pokoj+korytarzyk. Sufit nie jest ocieplony ale podloga nad garazem ma 8cm eps + podlogowka. Graza tez nie jest ocieplony od strony mieszkaniowej (czesicowo oddzeilony kotlownia, w ktorej jest cieplo.) Temp w garazu to +12
Zdaje sobie sprawe ze czesciowo cieplo "ucieka do garazu" ale temp tam panujaca mi odpowiada, mam tam warszatacik i jakby bylo chlodniej to bym musial dogrzewac.

Brzeszczot_33
04-12-2016, 09:42
A można prosić jak to wygląda (zdjęcie) z tym tynkiem te ocieplenie na ścianie czy suficie? :)