PDA

Zobacz pełną wersję : Wykonanie ogrodzenia ze słupków i siatki



RafalT88
04-03-2009, 07:19
Forumowicze

Na pewno ktoś z was samodzielnie wykonywał ogrodzenie działki, ale nie to frontowe tylko ściany boczne i tylna. Chcę wykonać sam takie ogrodzenie ze słupków metalowych i siatki ogrodzeniowej.
Napiszcie proszę, jak przygotowaliście beton (albo cement - nie wiem)? W betoniarce czy w inny sposób? Jaki powinien być skład mieszanki? Proszę o Wasze doświadczenia

seblo
04-03-2009, 08:17
W betoniarce jak najbardziej. Użyj cementu I klasy w stosunku do piasku mniej więcej 1:4, możesz sypnąć też trochę grubszego kruszywa, które stosuje się do mieszanki betonowej (w każdej betoniarni takie mają i od nich możne kupić nawet niewielką ilość).
Słupki co najmniej 0,5 metra zalane betonem. Po ustawieniu przez co najmniej tydzień do dwóch podlewaj beton, to lepiej zwiąże i po tym okresie (1-2 tygodnie) możesz montować siatkę.

gonzo93
04-03-2009, 08:27
Beton tylko w betoniarce, może być nawet mała, taka żeby wyrabiała całą taczkę na jeden raz. Skład mieszanki sam wybadasz. Moje wskaźniki były takie żeby nie było widać żółtego piachu:
1 wiaderko wody (5-7l)
1 garnek 8) cementu (garnek o pojemności ok 1/3 worka (15kg) cementu)
10 łopat piachu.
W efekcie beton bardzo mocny "aż dzwoni (po związaniu i waleniu młotkiem ;))"
Piach może być gruboziarnisty. W składach kruszyw sprzedają tzw. pospółkę. Czasem w pospółce trafiają się kamienie wielkości pięści - te są trochę za duże :lol:

RafalT88
04-03-2009, 08:32
Może to i głupie pytanie ale czy można bez betoniarki. Na przykład wymieszać w jakiejś wannie piasek z cementem i dolać trochę wody a później wymieszać łopatą albo mieszadłem na wiertarce? Możliwe, czy raczej nie praktyczne?

Odnośnie dolewania to masz na myśli żeby wylać warstwę betonu w całym korycie (szalunku) a później następną i następną...aż do końca?

braszyns
04-03-2009, 08:58
200 metrów ogrodzenia wykonałem mieszając piasek z cementem w zwykłej taczce ,dopiero póżniej gdy już miałem prąd wykonałem podmurówkę mieszając wszystko w betoniarce . Pozbieraj też na polach w okolicy kamienie są one dobre do ustawiania słupka w pionie a jednocześnie wzmocnią beton

q-bis
04-03-2009, 10:02
Też planuję samodzielne wykonanie ogrodzenia tylnego i bocznego.
Jeśli będą tylko słupki i siatka to jak zakończyć ogrodzenie przy styku z podłożem?
Czy siatka może stykać się z podłożem czy ma być lekko uniesiona?
Czy może ją lekko wkopać?
Jaka siatka i jaka metoda najlepsza, żeby wytrzymała aż żywopłot nie wyrośnie? :D

gonzo93
04-03-2009, 10:06
Może to i głupie pytanie ale czy można bez betoniarki. Na przykład wymieszać w jakiejś wannie piasek z cementem i dolać trochę wody a później wymieszać łopatą albo mieszadłem na wiertarce? Możliwe, czy raczej nie praktyczne?

Można nawet i na ziemi, tylko to bardzo ciężka robota i 100 razy szybciej w betoniarce. Małą betoniarkę (nazywaną mieszalnikiem do pasz) można kupić w każdym supermarkecie budowlanym za niewielkie pieniądze. Na allegro:
http://www.allegro.pl/item566877965_betoniarka_125_najtaniej_od_super_sp rzedawcy.html#gallery


Odnośnie dolewania to masz na myśli żeby wylać warstwę betonu w całym korycie (szalunku) a później następną i następną...aż do końca?
"Dolewanie"??? chyba POLEWANIE!! stosuje się po wykonaniu betonowania, tak żeby beton za szybko nie wysychał i nie popękał. W praktyce jeśli masz robotę na otwartej nasłonecznionej przestrzeni to warto delikatnie polewać wodą (tak żeby powierzchnia była wilgotna, parę razy dziennie przez 2-3 dni.
U mnie ponieważ były drzewa i cień to nie miało to sensu.

gonzo93
04-03-2009, 10:08
Też planuję samodzielne wykonanie ogrodzenia tylnego i bocznego.
Jeśli będą tylko słupki i siatka to jak zakończyć ogrodzenie przy styku z podłożem?
Czy siatka może stykać się z podłożem czy ma być lekko uniesiona?
Czy może ją lekko wkopać?
Jaka siatka i jaka metoda najlepsza, żeby wytrzymała aż żywopłot nie wyrośnie? :D
Na pewno nie wkopywać, bo rdza ją zeżrę zanim się obejrzysz :)

markiz
04-03-2009, 10:49
Zastanów się w ogóle czy warto robić laną podmurówkę na całej długości ogrodzenia. Ja w miejsce podmurówki między słupkami dałem gotowe (kupowane) prefabrykaty betonowe. Słupki jak najbardziej zalane na conajmniej 0,5 m w ziemi betonem, słupki zaraz nad ziemią mają cebanty, w które wkłada się prefabrykaty. Są one lekko wkopane w ziemię tak aby między prefabrykatem a ziemią nie było szczeliny. Prefabrykaty mają długości od 2 do 2,5m.
Zalety:
- dużżżżo taniej, możesz zrobić indywidualne wyliczenia: ile kosztują takie prefabrykaty, a ile kosztować Cię będzie cement, piach, deski na szalunki, praca przy robieniu betonu
- nie ma co popękać
- prefabrykat ma szerokość 4 cm, podmurówka znaacznie więcej
- prędkość wykonania ogrodzenia

Wygląda ładnie, ładna podmurówka wymaga sporo pracy szczególnie przy dokładności robienia szalunku.

Wady:
do tej pory nie zauważyłem.

Pozdrawiam

barteks31
04-03-2009, 11:02
Zastanów się w ogóle czy warto robić laną podmurówkę na całej długości ogrodzenia. Ja w miejsce podmurówki między słupkami dałem gotowe (kupowane) prefabrykaty betonowe. Słupki jak najbardziej zalane na conajmniej 0,5 m w ziemi betonem, słupki zaraz nad ziemią mają cebanty, w które wkłada się prefabrykaty. Są one lekko wkopane w ziemię tak aby między prefabrykatem a ziemią nie było szczeliny. Prefabrykaty mają długości od 2 do 2,5m.
Zalety:
- dużżżżo taniej, możesz zrobić indywidualne wyliczenia: ile kosztują takie prefabrykaty, a ile kosztować Cię będzie cement, piach, deski na szalunki, praca przy robieniu betonu
- nie ma co popękać
- prefabrykat ma szerokość 4 cm, podmurówka znaacznie więcej
- prędkość wykonania ogrodzenia

Wygląda ładnie, ładna podmurówka wymaga sporo pracy szczególnie przy dokładności robienia szalunku.

Wady:
do tej pory nie zauważyłem.

Pozdrawiam

Też o tym myślałem. Masz może jakieś zdjęcia tego ogrodzenia?

helixwroclaw2005
04-03-2009, 11:13
Trochę od siebie w temacie.
Do robienia dziur proponuję kupić świder. To koszt ok. 120zł Dostępne są w każdym markecie budowlanym, ogrodniczym. Każdy otwór będzie takiej samej średnicy i głębokości. Po wlaniu betonu w ten otwór (najlepiej przez wiaderko metalowe z odciętym dnem) i wstawieniu słupka podpierasz go 4-ma podpórkami zrobionymi z wąskich desek. Podpórka z jednej strony wycięty ma trójkąt (do podparcia słupka) a z drugiej ostry koniec do oparcia o ziemię. Do ustawiania pionowego - poziomica a do wysokości wystarczy sznurek murarski lub zwykła grubsza żyłka rozpięta pomiędzy dwoma słupkami, które w pierwszej kolejności osadzisz. Pamiętaj o różnicy poziomów na działce.
Ten etap zalewasz na poziomie gruntu. Reszta do decyzji jaka ostatecznie ma być podmurówka. Lana czy z gotowych elementów. Z gotowych elementów wymaga zrobienia na każdym słupku podstawy do której dokładamy lub wkładamy gotowy element. Do tej podstawy można bez problemu zrobić samemu rozbierany szalunek (cztery ścianki, parę gwoździ, drut wiązałkowy)

Praca którą bez problemu można wykonać samemu.

markiz
04-03-2009, 11:24
Też o tym myślałem. Masz może jakieś zdjęcia tego ogrodzenia?

Akurat zdjęć swojego ogrodzenia nie mam, ale z pewnością gdzieś na necie takie odnajdziesz, ewentualnie rozglądaj się jadąc samochodem. Sporo jest ogrodzeń stawianych wg. tej metody.
Jak napisał helixwroclaw2005 dziury pod słupki robiłem świdrem - szybko (zależy oczywiście od gruntu i ilości napotkanych kamieni), każdy otwór jest jednakowy i co najważniejsze idzie mało betonu (walisz dodatkowo w otwory gruz).
Ja kupowałem słupki z już przyspawanymi cebantami, w które wstawia się prefabrykaty, ale można przyspawać samodzielnie dokupując parę trochę ceownika.

Pozdrawiam

gonzo93
04-03-2009, 12:39
Potwierdzam: świder ręczny - genialny wynalazek. Ja u siebie kręciłem dziury głębokości 1m 8) , potem trochę piachu i ubijanko grubym prętem zbrojeniowym. Podczas ubijania dokładne ustalenie słupka (wysokość, linia, pion). Dla uproszczenia wysokość była mierzona do oznaczonego wcześniej na słupku znaczka, który musiał zgrać się ze sznurkiem tyczącym linie.
Po ubiciu piachu, reszta zalewana betonem. Wygodnie wrzucać beton łopatką do sadzenia kwiatów 8) .
Wszystko kwestia wprawy. Po 10 słupkach będziesz mistrzem, a po 30 ekspertem :D 8) :lol:

Malobert
04-03-2009, 13:51
Kiedyś mnie czeka nieco ponad 200mb do wykonania.
Ze względu na przemarzanie powinien on chyba być na jakiejś minimalnej głębokości (50cm ?) i wystawać też na określoną wysokość poza poziom gruntu (myślę o 30cm), na wypadek gdyby sąsiad zbyt wysoko podniósł poziom gruntu, lub gdyby spływająca woda z wyżej połozonych działek miałaby się przez niego przelewać. Do tego już w tej chwili występują na granicach działek pewne róznice poziomów gruntu, wieć nie może on się przechylać co czasami widać na takich murkach.

W sumie będzie to kupa betonu w szalunkach i z tej okazji, głównie ze względu na czas może warto byłoby zamówić beton z wytwórni ? Do tego mała minikopareczka (70zł/h) wykonująca rów cienkim sztychem do zalania betonem. A potem szalunki, gdyby zamówić beton to szalunek będzie musiał być wykonany conajmniej na 50 mb czyli troche materiału pójdzie na te szalunki... zastanawiałem się nad jakimś wykorzystaniem taniej płyty pilśniowej, ale to słaby materiał beton by ją wywrócił, jakie są wasze rozwiazania ?

ufff poważne zadanie logistyczne...

teco
04-03-2009, 13:56
ja robiłem w taczce. wychodziło ok 2 małych taczek na dołek. kupę czasu zabawa zajęła. użyte proporcje:
- łopata cementu
- 2 łopaty żwiru
- 4 łopaty piasku

najpierw mieszasz na sucho aż do uzyskania jednolitej barwy. potem dolewasz wodę mieszając ( u mnie wychodziło ok 1-2 litrów wody na podaną wyżej ilość materiałów). ilość wody musisz wyczuć, ważne żeby powstała mieszanka nie była lejąca.

bobiczek
04-03-2009, 15:53
W betoniarce jak najbardziej. Użyj cementu I klasy w stosunku do piasku mniej więcej 1:4, możesz sypnąć też trochę grubszego kruszywa, które stosuje się do mieszanki betonowej (w każdej betoniarni takie mają i od nich możne kupić nawet niewielką ilość).
Słupki co najmniej 0,5 metra zalane betonem. Po ustawieniu przez co najmniej tydzień do dwóch podlewaj beton, to lepiej zwiąże i po tym okresie (1-2 tygodnie) możesz montować siatkę.

i tyle w temacie, wystarczy na lata

jaro'71
04-03-2009, 18:17
uh! Na samo wspomnienie bolą mnie ręce :lol:
Też był świder, taczka zamiast betoniarki, ja i chyba ze 40 słupków...
Dżiza :-?
ps. fotki w dzienniku, jakby co

bobiczek
04-03-2009, 20:55
ja robiłem dziurę na 80cm, wbijałem 4 pręty 10-ki ze strzemionami, na górze nad gruntem ze starych desek szałunek nie wysoki na 40cm,i w każdym z boku styropian dawałem żeby go wydłubać potem i żeby wyszła taka prowadnica - i do środka beton. Potem murowałem słupki z pustaków które mi zostały po budowaniu i otynkowałem.
Po wydłubaniu styropianu wpuściłem w środek kupne, wysokie na 30cm płyty betonowe.
Czapki na słupy robiłem też sam.
Forma stalowa, barwiony beton, zawibrowane i na drugi dzień wywalone na folie do przeschnięcia.
Powolutku, po godzinach, 200m ogrodzenia wyglada teraz tak.
Fajnie?

http://foto2.m.onet.pl/_m/15cd7aee165501458b87fb54fe6b4ffa,10,19,0.jpg

bobiczek
04-03-2009, 21:00
acha, żeby nie murować tak dużo słupów to co drugi robiłem stalowy z profila.
Wiązałem do zbrojenia i zalewałem razem.
Potem og górali przywiezione 1200 sztachet (po 1.80zł - na składzie były po 4.00 zł sztuka - wysokie na 180cm) zaimpregnowane i wkręcone w poprzeczne cienkie profile - samowiercące wkręty, bez przewiercania wiertarką.
Wiertarka za 30zł z LeroyMerlen, 1200 sztachet razy 2 wkręty.
Spisała sie bez zarzutu.
Ogrodzenie wyszło naprawdę niezłe.

RafalT88
04-03-2009, 21:31
uh! Na samo wspomnienie bolą mnie ręce :lol:
Też był świder, taczka zamiast betoniarki, ja i chyba ze 40 słupków...
Dżiza :-?
ps. fotki w dzienniku, jakby co

Jaro71, przejrzałem Twój dziennik - SUPER. Na prawdę ciekawa historia budowy domu. GRATULUJĘ. Odnośnie płotu to rzeczywiście ciekawy pomysł z tymi prefabrykowanymi elementami betonowymi. Muszę się nad tym zastanowić tym bardziej, że jak piszesz wychodzi taniej.

Dzięki wszystkim za porady

ubek
08-03-2009, 10:19
Zastanów się w ogóle czy warto robić laną podmurówkę na całej długości ogrodzenia. Ja w miejsce podmurówki między słupkami dałem gotowe (kupowane) prefabrykaty betonowe. Słupki jak najbardziej zalane na conajmniej 0,5 m w ziemi betonem, słupki zaraz nad ziemią mają cebanty, w które wkłada się prefabrykaty. Są one lekko wkopane w ziemię tak aby między prefabrykatem a ziemią nie było szczeliny. Prefabrykaty mają długości od 2 do 2,5m.
Zalety:
- dużżżżo taniej, możesz zrobić indywidualne wyliczenia: ile kosztują takie prefabrykaty, a ile kosztować Cię będzie cement, piach, deski na szalunki, praca przy robieniu betonu
- nie ma co popękać
- prefabrykat ma szerokość 4 cm, podmurówka znaacznie więcej
- prędkość wykonania ogrodzenia

Wygląda ładnie, ładna podmurówka wymaga sporo pracy szczególnie przy dokładności robienia szalunku.

Wady:
do tej pory nie zauważyłem.

Pozdrawiam
Ile kosztuje ta prefabrykowana płyta? jakie są jej wymiary?

arecki1338
08-03-2009, 11:22
podlacze sie do tematu. Czy przy spadku dzialki 3-4st trzeba fundament pod slupki i siatke stopniowac,czy da rade wylac jednakowa wysokosc na calej dlugosci?

bobiczek
27-03-2009, 12:26
Ja stopniowałem. Widać na zdjęciu

pierwek
27-03-2009, 15:07
bobiczek - bardzo ładny płot - też podobają mi się w tym stylu... przęsła z czego robiłeś - drewniane? czy może z jakiś profili metalowych?

wklej (jak masz) jakieś zdjęcie z bliska

bobiczek
27-03-2009, 16:33
przęsła z metalowych zamknietych profili, nie za grube 1,5cm x 1.5cm z tym że na długości 2,5m chciały sie lekko uginać i musiałem na środku wspawać też kawałek tego profilu żeby wzmocnić.

katiaXX
07-09-2009, 12:47
Podciągnę trochę wątek, zgodnie z radami forumowymi zakupiliśmy świder, mąż wykopał 60 dołków o głębokości 70 cm. I teraz śledzę wątki ogrodzeniowe jeszcze raz i chyba coś źle zrozumieliśmy. - dołki mają być na 80 cm -100 cm ? natomiast same słupki mogą być osadzone płycej ?

Nasze słupki mają 2,20, wystają nad ziemię 1,60 - siatka będzie 1,52 bez podmurówki. czyli zagłębione są na 70 cm,
na razie wbetonowaliśmy tylko 4 - 2 narożne i 2 początkowe,
czy otwory powinny być zabetonowane na głębokość 100 cm natomiast sam słupek np na 60 cm.?

jeśli tak czy można np zalać dołek 40 cm. poczekać aż stężeje, wstawić słupek i 60 cm zabetonować ?
jak pomyślę, że znowu mamy wykładać te słupki gdzieś do spawania , potem ładować ...
Myślicie żeby te narożne wykopać i zrobić poprawnie czy zostawić licząc że jednak nic nie wysadzi ?

Monika.Sz-a
07-09-2009, 13:45
świetnie, że trafiłąm na ten temat!!

planuje od sąsiadów zrobić podmurówkę- ale bez siatki. siatka już jest, ale podmurówka niska, chciałam wzdłuż siatki zrobić wyższą - tylko w celu odgrodzenia działki.. sąsiadka sąsiada z 2 strony podkablowała że w czasie deszczu zalewa jej działkę- ona nie mieszka, ma same krzaki... :o
ale niestety nasz dom został wysokościowo ustawiony wg domu sąsiada- tego pdkablowanego (wtedy o tym nie widzieliśmy).. więc chcę zawczasu odgrodzić sie podmurówką- żeby jaśnie pani nie zalewać..bo poziom działki będzie nieco wyższy niz jej..

więc- do tematu..

szukałam trochę na necie kilka dni temu i trafiłam właśnie na prefabrykaty betonowe- ale zero instrukcji.. czy to trzeba jeszcze jakoś zalać betonem u podstawy, żeby sie trzymało- czy wystarczy wykopac rów, wsadzić w ziemię-żeby wystawało ile trzeba, i zasypać, a ziemia sama utrzyma w pionie?

jakies podpowiedzi?

katiaXX
09-09-2009, 18:52
Dzięki Marta, nie wiem czy zaprawę robimy suchą czy nie (mój mąż blokowy chłopak najpierw musi coś wyczytać bo z dotychczasową praktyka krucho ;), dawał 4 łopaty żwirkowego piasku + 1 cementu gat.1 i robił zaprawę (na 4 łupki w taczkach) dość gęstą - nakładał do dołków łopatą, mogliśmy najpierw dać łopate zaprawy i dopiero wypionować słupek i zabetonować. Oczywiście ja jestem kierowniczką i mówię co wyczytam, on się denerwuje i drze i na pewno jak się wybudujemy to następnym krokiem będzie rozwód.

jacekmaty
23-11-2009, 17:19
Witam

Jaką średnicę świdra ręcznego stosowaliście?
Czy może ktoś próbował wiercić w litej glinie?

Pozdrawiam

Jacek

jacekmaty
24-11-2009, 00:24
Dzięki za odpowiedź.

Zastanawiam się nad świdrami Fiskarsa - największe są 17 i 22 cm średnicy.

Rurki mam 6 do 10 cm.

Może ta 17-tka wystarczy - łatwiej wiercić i mniej betonu - mam przed sobą 0,5 km ogrodzenia :)

marcin-r
09-06-2010, 17:01
poproszę o podpowiedz:
mam do zrobienia 60m ogrodzenia, siatka na podmurówce
teren wygląda tak: :)
/ - \
spadek na obu końcach, różnica pewnie koło 0,5-0,8m, z jednej mniejsza z drugiej większa
jak zgubić tą wysokość by płotek wyglądał w miarę normalnie?

twister718
09-06-2010, 20:45
http://img821.imageshack.us/img821/8434/zdjcie055.jpg

Polecam takie ogrodzenie z siatki i prefabrykatow, szybkie w montazu i tanie. Jesli ktos chce jakies szczegolowe informacje to poprosze o wiadomosc prywatna, bo nie przegladam forum co dzien tylko co jakis czas a wiadomosci sprawdzam co dzien
Pozdrawiam

marcin-r
10-06-2010, 11:03
Polecam takie ogrodzenie z siatki i prefabrykatow, szybkie w montazu i tanie.
może i szybkie ale czy już takie tanie?
no i jak na tych prefabrykowanych robić spadki?

ps
może się przyda:
KALKULATOR OGRODZEŃ :)
http://www.rabatka.pl/calc.php

twister718
10-06-2010, 19:36
wyszczegolnie koszty, w sumie to mamy zapytanie czy jest tansze od szalowania i wylewania podmurowki wiec w podmurowce wyszczegolnimy lacznik i ta plyte betonowa, lacznik kosztuje 11 zl a plyta 2,5m 17 zl. wiec za 1m podmurowki zaplacimy 10zl 70 gr ale do porownania nie potrafie podac kosztow standardowej podmurowki poniewaz jeszcze takiej nie robilem, tzn wykonywalem ale nigdy nie liczylem kosztow klienta. spadki oczywiscie da rade robic bez zadnego problemu, lecz wieksze niz pod katem 45 stopni nie wygladaja zbyt estetycznie. lacznik ma felc tzn to wglebienie na plyte i tam jest do pewnego stopnia tolerancja, lecz jesli spadek jest wiekszy to poprostu brzegi plyty sa scinane aby plyta przyjela ksztalt rombu

siwy lodz
24-06-2010, 14:11
Witam
Właśnie przymierzam się do grodzenia mojego ranczo.
Zdecydowany jestem na siatkę 1,50 + 30 gotowych prefabrykatów.
Mam parę pytań.
Proszę o podpowiedz z jakiej grubości drutu kupić siatkę?
Czy 2,8 (sam drut)wystarczy ? Ojciec kiedyś grodził i ta jego siatka jest taka że w palcach można ją pogiąć, więc nie chciał bym popełnić takiego samego błędu.
Myślę o siatce powlekanej i ocynkowane żeby mieć na długo święty spokój.
Zastanawiam się też nad wielkością oczek, wybór jest duży: 65mm tanie 50/55 droższe ale chyba lepsze.
Co polecacie?

Z góry dziękuje za odpowiedzi/podpowiedzi.



Na razie tylko pytam, ale jak już zacznę budowę to z wielką chęcią jeśli będę mógł to na pewno pomogę.

Gofin
25-06-2010, 22:58
Witam,

jestem nowy na forum więc mówię wszystkim 'ALOHA' :)

Głównie wszyscy piszemy w tym temacie aby zminimalizować koszta i zasięgnąć ciekawych info...

Otóż jestem w trakcie grodzenia swojej działki i oto jakie koszta poniosłem ( prace wykonuję sam ), płacę tylko za materiał
Miejsce grodzenia: Gdańsk:

Słupki - 50 słupków -fi48, ścianka 2 lub 2,5 mm/2000 mm - 408 zł - do oszlifowania
Farba hammerite 2,5 l - wystarcza na położenie dwóch warstw - 107 zł
Siatka PCV/OCYNK - 2mm/3,2mm 1,5 m wys - 7,19 m2
Daszki do słupków PCV zielone - 10 szt - 7,5 zł
Przelotka do drutu - 0,39 gr sztuka.

W najbliższym czasie będę dopiero osadzać słupki.
Za jakiś czas podeślę fotki.

petervdo
28-06-2010, 20:51
Potwierdzam: świder ręczny - genialny wynalazek. Ja u siebie kręciłem dziury głębokości 1m 8) , potem trochę piachu i ubijanko grubym prętem zbrojeniowym. Podczas ubijania dokładne ustalenie słupka (wysokość, linia, pion). Dla uproszczenia wysokość była mierzona do oznaczonego wcześniej na słupku znaczka, który musiał zgrać się ze sznurkiem tyczącym linie.
Po ubiciu piachu, reszta zalewana betonem. Wygodnie wrzucać beton łopatką do sadzenia kwiatów 8) .
Wszystko kwestia wprawy. Po 10 słupkach będziesz mistrzem, a po 30 ekspertem :D 8) :lol:
możecie doradzić jakiej średnicy najlepiej kupić świder ?
teraz ogrodzenie tymczasowe ze stempli,
później prawdopodobnie może słupki metalowe pod siatkę lub sztachetki ;)
ale również wskazane, aby pod sadzenie jakiś drzewek / krzaczków się jeszcze przydał

KA2
09-03-2011, 18:23
Świder średnica 17cm, głębokość otworu pod słupek 50cm ---> Czy to wystarczy ?? Czy średnica nie za mała ?

barakuda
09-03-2011, 19:23
Dobre rady fachowca z początku tego postu wynikają z jego kompletnej niewiedzy o tym jak wykonywać ogrodzenia . Masz rację że zastanawiasz się nad głębokością słupka .Słupek to najważniejsza część ogrodzenia - jeśli nie ma słupka to nawet prowizorki nie założysz . Recepta jest prosta liczy się granica przemarzania gruntu i w zależności od regionu Polski wynosi od 0,8 do 1.2 m . Ja się nie bawię . Stal produkowana jest w większości profili w długości 6m . Dzielę to na pół bo z odzysku paru cm jest niewielki pożytek , a roboty jest wtedy mniej . I masz gotową odpowiedź . 1,8m w górę 1,2 m w dół i słupek ma 3m . Bzdurę popełniają Ci którzy nie rozumieją , że cała siła ogrodzenia , nawet podmurówki tkwi w słupku . Wystarczy dać niewielki pręt zbrojeniowy od słupka do słupka by nie wysadziło podmurówki nawet płytko obsadzonej , ale warunek jest jeden - słupek to podstawa . Wysokość podmurówki reguluje się w zależności od tego do czego ona służy i oczywiście jeśli ma nieść solidny mur to musi mieć i solidny fundament w postaci odpowiedniej podmurówki , ale w przypadku siatki dając jeden pręt zbrojeniowy możesz dać podmurówkę nawet 10 cm wysokości i szerokości by służyła Ci lata , a jest to ważne , aby nie podkopywały się żadne większe czy mniejsze pieski . Rozliczenie słupka 1,8 m jest też proste : 0,1m cokolik , 0,05m przerwa , 1,5 m siatka i zostało 15 cm aby zamontować drut kolczasty . Zresztą takie rozplanowanie każdy zrobi po swojemu , ale słupek czy duży , czy mały musi być głęboko obsadzony . Moje bramy i furtki nie dostają zwisu . Idźcie do sklepu i zobaczcie czemu mają służyć te słupki bramowe po 2,2 m do ogrodzeń wysokości 1,8 m, ale durniów je kupujących wcale nie brakuje . I tak rośnie legenda że wystarczy 40 cm by osadzić słupek . Zgadzam się z jednym by obsadzić słupek wystarczy nawet 20 cm , ale żeby go wykorzystać jako słupek ogrodzeniowy - NIE.

twister718
12-03-2011, 08:09
zgodze sie tylko z tym ze slupki bramowe, furtkowe lub ogrodzenia z jakiegos typu kamienia, bloczkow cale umurowane to trzeba zrobic fundament lub trzeba zabetonowac na ten metr w ziemi lub lekko wiecej zeby to bylo solidne i stabilne ale ogrodzenia jak sa do 1,5m nad ziemie to kto drugie tyle bedzie wbetonowywal w ziemie???????????????????? np ogrodzenie z siatki zabetonowuje na glebokosc 0,5m w ziemi, ogrodzenie (plot betonowy) betonowe, slupek od tego ogrodzenia od spodu do felca w ktorym obsadzane sa plyty ma 0,6m, ogrodzenie panelowe tez idzie pol metra w ziemie i czemu nie wysadza i nie ma problemow? bo tam jest dylatacja i to wszystko pracuje, zima delikadnie moze sie podnosic ale na wiosne delatacja poswala by wrocilo w swoje miejsce, przepraktykowalem to poniewaz montuje takie ogrodzenia i nie bylo z tym problemow
Pozdrawiam

edde
12-03-2011, 22:13
dylatacja..

void
26-03-2011, 16:26
I masz gotową odpowiedź . 1,8m w górę 1,2 m w dół i słupek ma 3m .

to ja proponuję może słupek 2 metrowy w ziemię... na pewno będzie stał... tylko że wtedy nawet nie trzeba go betonować...

Panowie i Panie... bez przesady. do wysokości ogrodzenia należy doliczyć:
- ok 5 cm przy montażu punktowym
- wysokość cokołu prefabrykowanego/ podmurówki - to co wystaje ponad ziemię + 5 cm
i dodać do tego 60 cm słupka.
czyli np. mamy ogrodzenie z siatki/panela/sztachet/etc 150 cm czyli przy montażu punktowym dodajemy +5 cm czyli mamy 155 cm + ok 60 cm słupka w ziemi i daje nam to 215 cm. Gotowe słupki są generalnie długości 220 cm i mamy po problemie.
Tak samo liczymy przy podmurówce/gotowym cokole/obrzeżu chodnikowym.
Proponował bym się skupić na dobrym betonie a nie na długości słupka. beton B-15 z betoniarni nie kosztuje majątku.
Jakieś 5 lat temu robiliśmy ogrodzenie niedaleko Szczecina.. nad samą Odrą (niekiedy poziom wody był na i sztych szpadla). Po wykopaniu dziur momentalnie napełniały się wodą. Mocny beton (akurat tu daliśmy B-25) rozwiązał sytuację. Do tej pory nic się nie dzieje.
Przy ogrodzeniu siatkowym trzeba pamiętać o dobrym zamocowaniu słupków narożnikowych + podpory do nich i wszystkich tych gdzie przychodzą podpory w linii prostej (zasada jest jedna: podpory w linii prostej dajemy co 25 mb).
Dobre zamocowanie podpór to gwarancja dobrze naciągniętego drutu.. A dobrze naciągnięty drut.... to dobre zamocowanie siatki...

Pozdrawiam

Karol

AnkaSz
30-10-2013, 12:56
Dzięki Marta, nie wiem czy zaprawę robimy suchą czy nie (mój mąż blokowy chłopak najpierw musi coś wyczytać bo z dotychczasową praktyka krucho ;), dawał 4 łopaty żwirkowego piasku + 1 cementu gat.1 i robił zaprawę (na 4 łupki w taczkach) dość gęstą - nakładał do dołków łopatą, mogliśmy najpierw dać łopate zaprawy i dopiero wypionować słupek i zabetonować. Oczywiście ja jestem kierowniczką i mówię co wyczytam, on się denerwuje i drze i na pewno jak się wybudujemy to następnym krokiem będzie rozwód.

hehe, u mnie maz mowi tak samo :)