PDA

Zobacz pełną wersję : Pozwolenie na rozbiórkę - zawsze wymagane???



Perlacco
04-03-2009, 13:12
Czy pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest w każdym przypadku?

Mam dwa pomieszczenia gospodarcze:
1) wymiary ok .4,5m x 3m - do całkowitego wyburzenia
2) wymiary ok 4,5m x 8,5m - do częściowego wyburzenia - wymiary docelowe to 4,5mx4,5m.

Czy na takie "operacje" muszę posiadać zezwolenie czy nie? Wiem, że pytanie może trochę "naiwne"....:)

Dzięki z góry za odpowiedzi,

Pozdr

sSiwy12
04-03-2009, 13:22
Prawo Budowlane, w tym przypadku stanowi:

Art. 31.
1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:
1) budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych
ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od
granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;
2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane
pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
2. Rozbiórka obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wymaga
uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy określić rodzaj,
zakres i sposób wykonywania tych robót. Przepis art. 30 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
Czyli zgodnie z nim - moim zdaniem:
ad1. Nie wymaga pozwolenia, ani zgłoszenia, bo tego typu obiekt (do 25m2) nie wymaga pozwolenia na budowę .
ad2. Wymaga zgłoszenia.

Ale uwaga, jesli wymienione obiekty istnieja na mapach - nalezy dokonać inwentaryzacji geodezyjnej.

Perlacco
04-03-2009, 13:33
sSiwy12 - Dziękuję za szybką odpowiedź.
Obydwa budynki stoją w granicy działki i nie mają więcej niż 8m więc chyba mog bez problemu wyburzać.

Aha - obydwa są naniesione na mapę więc inwentaryzacja po wyburzeniu musi być.

sSiwy12
04-03-2009, 13:36
sSiwy12 - Dziękuję za szybką odpowiedź.
Obydwa budynki stoją w granicy działki i nie mają więcej niż 8m więc chyba mog bez problemu wyburzać.

To masz problem z ad2. - bo wymaga (chyba) pozwolenia.

Perlacco
04-03-2009, 13:40
no właśnie tyle że Ad.2 nie będzię całkowicie wyburzony - do wyburzenia tylko cześć o wymiarach 4,5x4m a reszta zostaje - ciekawe jak w takim przypadku interpretować przepisy.....

04-03-2009, 14:31
to urzędników głowa - nie Twoja
zgłoś rozbiórke połtora budynku i czekaj 30 dni

teur
04-03-2009, 15:29
Może lepiej wystąpić o PnB na przeróbkę obiektu. Po rozbiórce to chyba cudem dostaniesz pozwolenie na budowę w granicy.

sSiwy12
04-03-2009, 17:06
ad2. Wymaga zgłoszenia
a mnie się wydaje że Perlacco podał szerokość na długość, o wysokości budynku nie wspominał
Żaden z tych obiektów nie "załapuje się" na zapis 31.1.1, bo stoją w granicy - o czym wcześniej nie wiedziałem.
ad2. Nie załapuje sie również na 31.1.2 bo ma powierzchnie większą niż 25m2, a w związku z tym wymagane jest pozwolenie na budowę, a w związku z tym wymaga pozwolenia na rozbiórkę. Ale tu, rozbiórka jest tylko 1/2 obiektu - więc rożnie mozna to interpretować.

Pozdrawiam

Perlacco
05-03-2009, 07:19
Ok. żeby trochę rozjaśnic sytuację sprobuję wstawić obrazek poglądowy (zobaczymy czy mi się uda)
Czerwone linie oznaczają ściany do wyburzenia

http://img244.imageshack.us/img244/1825/beztytuushe.th.jpg (http://img244.imageshack.us/my.php?image=beztytuushe.jpg)


Zastanawiam się które z przepisów mają zastosowanie w tym przypadku.
Miałem cichą nadzieję, że po prostu je wyburzę ale chyba jednak nie będzię tak prosto:(:(:
Jeśli chodzi o usytuowanie przy granicy działki to nawet po wyburzeniu część budynku będzie stała w granicy.

Perlacco
06-03-2009, 13:12
Jako że na razie jestem laikiem w kwestii załatwiania formalności PnB i nie wiem jaką kolejność działań przyjąć:

Planuję postawic domek który częściowo będzię usytuowany w miejscu tych budynków do wyburzenia. Jaka jest kolejność formalności zakładając, że na zburzenie/przebudowanie obydwóch jest potrzebne pozwolenie:

1) Złożyć wniosek o pozwolenie/ przebudowę.
2) Po uzyskaniu wyburzyć przebudować
3) Wezwać geodetę, nanieść zmiany na mapki.
4) Wystąpić o pozwolenie na budowę domu

czy może da się to załatwić w taki sposób:

1) Złożyć wniosek o pozwolenie na budowę (który przecież będzie zawierał miejsce usytuowania domu) i po jego uzyskaniu zacząć wyburzanie tych budynków?

Da się tak to zrobić?

sSiwy12
06-03-2009, 13:19
Zanim odpowiem - pytanie:
Czy po drugiej stronie dzialki, też istnieją jakieś budynki w granicy, jesli tak, to jakie to budynki mieszkalne czy gospodarcze.
I najwaążniejsze, co rozumiesz pod pojęciem "domek"

Ważne dla odpowiedzi!

Perlacco
06-03-2009, 13:26
Tak istnieją - baardzo dług garaż i domek ale usytuowane w taki sposób że nie pokrywa się z moimi budynkami


http://img54.imageshack.us/img54/9586/beztytuurpr.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=beztytuurpr.jpg)
[/i]


Aha - "domek" to taka pieszczotliwa nazwa:):):) ma miec wymiary 10,4x8,4:):)

sSiwy12
06-03-2009, 13:29
Mieszkalny, czy gospodarczy? Rozumiem, że dzialka "budowlana".
Ijeszcze jedno czy teren ma MPZP (plan zagospodarowania)

Perlacco
06-03-2009, 13:33
Mój będzie oczywiście mieszkalny:)

sSiwy12 - z tym że ja nie planuję go stawiać w granicy działki - będą zachowane 3 metry (ściana bez okien) . Chcę wyburzyć te budynki gospodarcze tylko po to że część nowego domu będzie zachodziła na część tych budynków i chcę żeby było trochę "wolnej przestrzeni wokół" domu?

A czy byłaby róznica gdybym chciał w stawiać w granicy (bo taka opcję też rozpatrywałem)?

sSiwy12 - Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem.

teren ma MPZP ale tam na ten temat nic nie znalazłem - jest ustalona linia zabudowy - właśnie dlatego w tym miejscu muszę usytuować dom.

sSiwy12
06-03-2009, 15:03
Tak czy inaczej załatwiał bym to jednym „kwitem” – mniej papierkologi, jedena inwentaryzacja powykonawcza.
Natomiast – istnieje znikoma szansa na rozbudowę istniejących zabudowań, ze zmianą sposobu użytkowania., co może stworzyć możliwość budowy w granicy. Jest to dość ryzykowne, ale możliwe.

Perlacco
06-03-2009, 18:06
sSiwy12 - myślisz, że byłoby możliwe załatwienie "jednym kwitem"?tzn. złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu, który stanie na części istniejących zabudowań gospodarczych? ( w związku z czym konieczne jest ich wyburzenie/przebudowa) No nic - muszę chyba znaleźć jakiegoś architekta i poradzić się czy można to załatwić w taki sposób.

Na rozbudowę istniejących pomieszczeń gospodarczych i zmianę przeznaczenia nie liczę

madison22
06-03-2009, 19:33
Mielismy na naszej dzialce stary, poniemiecki budynek parterowy o pow.50 mkw, wysokosc 4 metry. Zglosilam go do rozbiorki w Starostwie, po 2 tygodniach dostalam bezplatna zgode na rozbiorke. Budynek stal w linii zabudowy miedzy innymi domami mieszkalnymi. Teraz czekamy na pozwolenie na budowe domu, w miejscu rozbiorki. Nie bylo zadnych problemow.Troszke inna sytuacja jak u Ciebie,ale pisze jak bylo. Pozdrawiam.

r-32
08-03-2009, 15:39
Oczywiście , że można "jednym kwitem".
Mój projekt zawiera opis rozbiórki starego domu.
Przeszło bez żadnych problemów.
Dom stoi w linii zabudowy starego...
Żeby było zabawniej też w granicy :D

Pozdrawiam

Perlacco
08-03-2009, 19:45
R-32 - Dzięki za pocieszającą opinię - mam tylko nadzieję, że przepisy nie są interpretowane "regionalnie" ani nie zależą od "widzimisię" urzędników:):)