PDA

Zobacz pełną wersję : woda kolo domu



dziku27
04-03-2009, 20:57
Witajcie,mam problem z rozkminieniem tego tematu.Sprawa wyglada tak,w tym momencie nie mam jeszcze kanalizacji myslalem nad zbudowaniem szamba i potem wykozystaniu go na zbiornik deszczowki,ale gdzie tymczasowo wylewac deszczowke?jest jeszcze jedna zecz,mianowicie drenaz,gdzie to podlaczyc?Do tego samego co deszczowke?myslalem nad wykopaniem 4 studzienek na rogach domu,spiecie ich peszlem drenazowym i od gory wpuszczenie rur spustowych,tyle ze nie jestem pewien bo woda moze rownie dobrze sie z peszli wylewac kolo domu jak i do nich wlewac,poza tym jak zbiornik przebieze to jeszcze bardziej prawdopodobne.Kanalizacje podlacza za 2 lata.Co zrobic???

Misialki
05-03-2009, 00:00
Jedna studnia na jakieś 5-6 kręgów i pompa z marketu za 100zł i wypompowujesz na pole albo gdzieś do rowu. Choćbyś zrobił i z 10 studni to jak nie ma z nich odejścia 2,3 dni deszczu i wszystkie pełne.
Poziom w studni trzeba trzymać poniżej rury doprowadzającej wodę.

Ja mam u siebie dwie studnie 5 kręgów i druga 8 kręgów. Dach 250m2 i w ciągu 2 dni były pełne. Miałem tego farta że pole obok i pompowałem z obu zwykłymi pompami z marketu. Na szczęście znalazłem na polu poniemiecki drenaż i wpiąłem się do niego i już po sprawi pompować nie trzeba i studnie same się opróżniają.

Jak nie masz odpływu ze studni to szkoda czasu i pieniędzy.

Aha, zapomniałem oddać że nawet jak będzie kanaliza to i tak nie możesz tam spuszczać wody - chyba że zrobią osobną kanalizację deszczową (u mnie np mogę o takiej zapomnieć i chyba w 99% miejsc też tak jest).

Jarek.P
05-03-2009, 00:16
Ja mam u siebie dwie studnie 5 kręgów i druga 8 kręgów. Dach 250m2 i w ciągu 2 dni były pełne.

A jak zrobiłes w nich dno? Po prostu piasek, czy jakiś gruby żwir sypałeś? Jaki masz grunt? Jak wysoko wodę gruntową?

J.

dziku27
05-03-2009, 09:43
czyli drenaz i rynny w jedna studnie.Dno nie bedzie szczelne tylko wysypie zwir wiec chyba woda sie rozsaczy z czasem?

adwalk
05-03-2009, 10:42
Studnie mają sens tylko wtedy gdy grunt jest chłonny i woda ma szansę z studni przedostać się dalej w głąb.
Nie należy łączyć drenażu i rynien w jednej studni - taniej
:wink: można osiągnąć ten sam efekt przelewania się wody z opadów ku fundamentom i rozsaczania jej wokół kończąc po prostu rynnę przy ścianie i niech woda płynie jak jej wygodnie.

dziku27
06-03-2009, 20:19
Racja.Juz mam na to plan,dzieki za odpowiedzi