PDA

Zobacz pełną wersję : Pokażcie swoje oświetlenie w garażu



baska1972
05-03-2009, 08:12
Jestem na etapie elektryki i interesuje mnie jak macie rozwiązane oświetlenie w garażu?

ziemo
05-03-2009, 22:50
Po lewej i prawej świetlówki, na suficie dodatkowo lampka od automatyki I to zupełnie wystarczy, chyba , że lubisz dłubać sama w silniku :D

raffran
06-03-2009, 07:34
Garaz dwustanowiskowy i nad kazdym stanowiskiem po jednej podwojnej oprawie oraz dodatkowo jedna mniejsza oprawa na scianie ,gdzie kiedys w przyszlosci jest przewidziane male miejsce pracy. Oswietlenie sufitowe ON/OFF przy kazdym z wejsc do garazu(z domu,z ogrod,bramy)

Henryk51
06-03-2009, 08:56
Oświetlenie sufitowe w zasadzie dowolne. I tak do odkurzania wnętrza samochodu trzeba będzie użyć lampy przenośnej. Stąd potrzebne są gniazdka gdzie włączysz tą lampę i odkurzacz. Dodatkowo wykonując instalację elektryczną nie zapomnij o doprowadzeniu zasilania 230 V i przewodów sterujących do zasilania napędu bramy - zwykle środek sufitu ok 2,5 m od wjazdu. Ja jeszcze proponuję zainstalowanie wyłącznika krańcowego sygnalizującego otwarcie bramy z kontrolką umieszczoną w widocznym miejscu w domu. Zdarzyło mi się mimowolnie nacisnąć na pilota od bramy chowając kluczyki do szuflady. Brama otworzyła sie samoczynnie i gdyby nie kontrolka nie wiedziałbym o tym. Bramy nie widzę z wnętrza domu.

adam2007
06-03-2009, 08:57
Jestem na etapie elektryki i interesuje mnie jak macie rozwiązane oświetlenie w garażu?


Ja również jestem na tym etapie : garaż dwustanowiskowy.Podpinam się pod temat. :wink:

ZŁoty Róg
06-03-2009, 08:59
Ja mam niezwykle skomplikowane rozwiązanie :wink: . Garaż podłużnie 2 stanowiskowy. Nad każdym autem zwisa z sufitu kabel z oprawą żarówkową ...i tak już 3 lata :D . Włączanie każdej żarówki osobno podwójnym włącznikiem. I tak zamierzam kiedyś zamontować napęd bramy ze zintegrowanym oświeleniem.

bimbelt
06-03-2009, 09:04
Garaz dwustanowiskowy, w przyblizeniu kwadrat. Mam cztery punkty, dwa przy warsztacie (z boku), jeden z tylu i jeden z drugiego boku. W kazdym przewidziane sa lampy przemyslowe na swietlowki 2x18W (kupilem na promocji w castoramie za jakies 36zl sztuka, starter elektroniczny).

Na razie zawiesilem dwie lampy przy warsztacie, zwykle zapalam tylko jedna i starczy. Jak bede musial pogrzebac przy samochodzie, to sobie bede zapalac wszystkie. Wydatek nie byl wielki, a wydaje mi sie, ze warto miec tyle lamp.

WiHuRa
06-03-2009, 11:17
Dodatkowo wykonując instalację elektryczną nie zapomnij o doprowadzeniu zasilania 230 V i przewodów sterujących do zasilania napędu bramy - zwykle środek sufitu ok 2,5 m od wjazdu.

Nie ma już takiej potrzeby. Są już bramy gdzie naped "jeździ" razem z bramą i kabel zasilający można pociągnąć po profilach bramy do zasilacza na ściane garażu - i w tym miejscu gdzie będzie zasilacz umieścic gniazdko 230V (lub na odwrót, tam gdzie gniazdko umieścić zasilacz)

A propo lamp też będę niedługo na etapie wyboru. Wrzuccie jakies przykładowe zdjęcia.

Hans Kloss
06-03-2009, 11:23
Ja mam 2 lampy na bocznych ścianach jak widać na jednym ze zdjęć w linku poniżej. Lampami steruje standardowy czujnik na ruch, który zapala lampy na pewien krótki (regulowany) czas jak jest wystarczająco ciemno i brama sie otwiera lub ktoś chodzi w garażu. Uważam, że to dobre "bezobsługowe rozwiązanie".

pablitoo
06-03-2009, 11:39
U mnie w garażu 2-stanowiskowym / 6x6m / nad każdym stanowiskiem wiszą na suficie dwie oprawy świetlówkowe :

http://www.zext.csd.pl/zdjecia/oprawy_swietlowkowe/85_nx318z18x2.JPG

- w każdej oprawie 2 świetlówki po 18W .

Dodatkowo w napędzie bramy halogen załączany przez sterowanie bramy .

majki
06-03-2009, 11:44
Takie będą :
http://img378.imageshack.us/img378/7500/000801ei9.jpg
Z podtrzymaniem zasilania w przypadku braku napięcia ( mają swoje akumulatory ).

pozdrawiam, majki

frykow
06-03-2009, 11:52
U mnie w garażu 2-stanowiskowym / 6x6m / nad każdym stanowiskiem wiszą na suficie dwie oprawy świetlówkowe :

..

- w każdej oprawie 2 świetlówki po 18W .

Dodatkowo w napędzie bramy halogen załączany przez sterowanie bramy .
U mnie identyczne lampy, tylko w sumie 4 - po dwie na ścianę. Dodatkowo jedna lampa na zwykłą żarówkę zapalana czujnikiem na ruch po zmierzchu - jest to wygodne: wchodzić do garażu, zapala się światło, wsiadasz do auta, wyjeżdżasz, światło samo gaśnie.

pablitoo
06-03-2009, 11:57
U mnie identyczne lampy, tylko w sumie 4 - po dwie na ścianę. (...)

U mnie w sumie też 4 oprawy - dwie nad jednym stanowiskiem , dwie nad drugim ...

:lol:

- i dodatkowo takie same oprawy w ilości 3 szt w piwnicy ... - bardzo ładne i estetyczne - dające przy świetlówkach 18W wystarczającą ilość światła .

majki
06-03-2009, 14:48
PS oprawy rastrowe bez klosza takie jak u majki, bo klosze żółkną wraz z upływem czasu i tłumią coraz więcej światła

Eeee... zależy jakie :wink:

pozdrawiam, majki

baska1972
06-03-2009, 20:04
Wielkie dzięki wszystkim za podpowiedzi :D
Pozdrawiam :wink:

adam2007
06-03-2009, 21:29
U mnie w garażu 2-stanowiskowym / 6x6m / nad każdym stanowiskiem wiszą na suficie dwie oprawy świetlówkowe :

http://www.zext.csd.pl/zdjecia/oprawy_swietlowkowe/85_nx318z18x2.JPG

- w każdej oprawie 2 świetlówki po 18W .

Dodatkowo w napędzie bramy halogen załączany przez sterowanie bramy .


Witam,
Ja się przymierzam właśnie do podobnych opraw w swoim garażu i tu mam zagwostkę:
Garaż 5,7 x 5,5

Czy dać 4 oprawy po 2 z każdej strony na ścianie czy na suficie ?
Dodatkowo będzie jeszcze z przodu ale głównie chodzi mi o te boczne. Nie wiem jak one świeca wiec cięzko wybrać. Elektryk doradza, aby dać na ścianch z boków bo będzie lepiej samochód oświetlało i garaż , a tak światło będzie z góry i jak samochody będą stały to mniejsze będzie pole - zakres oświetlenia.
Jak są Wasze doświadczenia na tym polu ?
Pozdr.

heniecki
07-03-2009, 12:32
Majki a mozna wiedziec jakiej firmy sa te twoje oprawy lub gdzie je mozna nabyc, jesli to nie tajemnica oczywiscie?

adam2007
07-03-2009, 15:40
Majki a mozna wiedziec jakiej firmy sa te twoje oprawy lub gdzie je mozna nabyc, jesli to nie tajemnica oczywiscie?


Jest tego pełno w necie.Wystarczy wygooglować :wink:
Np.http://www.luxmarket.pl/kategoria/oprawy-swietlowkowe/1

heniecki
07-03-2009, 15:57
Dzieki za linka, ale mi wlasnie chodzilo o takie oprawy z podtrzymaniem napiecia.Bede szukal na necie moze cos znajde.

pablitoo
07-03-2009, 16:07
Witam,
Ja się przymierzam właśnie do podobnych opraw w swoim garażu i tu mam zagwostkę:
Garaż 5,7 x 5,5

Czy dać 4 oprawy po 2 z każdej strony na ścianie czy na suficie ?
Dodatkowo będzie jeszcze z przodu ale głównie chodzi mi o te boczne. Nie wiem jak one świeca wiec cięzko wybrać. Elektryk doradza, aby dać na ścianch z boków bo będzie lepiej samochód oświetlało i garaż , a tak światło będzie z góry i jak samochody będą stały to mniejsze będzie pole - zakres oświetlenia.
Jak są Wasze doświadczenia na tym polu ?
Pozdr.

U mnie garaż 6x6m - lampy wiszą na suficie - generalnie nie ma żadnego problemu - tylko w momencie otwarcia maksymalnego bramy / segmentowy Hormann / pierwsze dwie oprawy są zasłaniane przez segmenty bramy ...

majki
07-03-2009, 18:07
Majki a mozna wiedziec jakiej firmy sa te twoje oprawy lub gdzie je mozna nabyc, jesli to nie tajemnica oczywiscie?

Hmmm ... zdobyczne 8) Po remontowanym oddziale firmy :D

pozdrawiam, majki