PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie, brama, siłowniki ...



SławekD
05-03-2009, 10:32
Przeszukałem forum i mimo że znalazłem kilka tematów pokrewnych niestety nie znalazłem odpowiedzi.
Właśnie ruszam z realizacją wymiany ogrodzenia na froncie działki. Ma to być klinkier z elementami metalowymi, projekt wymiarowy już gotowy, podmurówka już gotowa od kilku lat, tylko postawić płot docelowy.
Mam jednak kilka wątpliwości i pytań

1. Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna ?

Miejsca na działce jest wystarczająco na oba typy ale nie mogę się zdecydować którą wybrać i tu prosiłbym o pomoc która waszym zdaniem jest lepsza, mniej zawodna, szybsza w otwieraniu, mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia itp.
Wszelkie wasze uwagi bardzo mile widziane.
Dodam jedynie że z obecnych wycen widzę że brama przesuwna wychodzi kilkaset zł drożej przy tym samym wymiarze niż dwuskrzydłowa.

2. Jakie automaty polecacie do bram, jakie firmy i jakie modele ?
Brama 3,5 m szerokości.

Słyszałem opinie od od osób na co dzień zajmujących się napędami że automatów poniżej 2000 zł nie opłaca się kupować z różnych względów, jaka jest wasza opinia o tym ?

Przy okazji poproszę o namiary na sprawdzone ekipy zajmujące się klinkierem i elementami metalowymi, nie koniecznie chodzi o kowalstwo artystyczne sądzę że ślusarz w pełni zaspokoi moje oczekiwania np . coś w tym stylu (http://www.wisniowski.pl//lng_pl/images/stories/ogr_poses/system_lux/zoom/aw_10_57.jpg)
Realizacja Suchy Las/k Poznania.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i doświadczenia.

zbigmor
05-03-2009, 11:16
Przeszukałem forum i mimo że znalazłem kilka tematów pokrewnych niestety nie znalazłem odpowiedzi.
Właśnie ruszam z realizacją wymiany ogrodzenia na froncie działki. Ma to być klinkier z elementami metalowymi, projekt wymiarowy już gotowy, podmurówka już gotowa od kilku lat, tylko postawić płot docelowy.
Mam jednak kilka wątpliwości i pytań

1. Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna ?

Miejsca na działce jest wystarczająco na oba typy ale nie mogę się zdecydować którą wybrać i tu prosiłbym o pomoc która waszym zdaniem jest lepsza, mniej zawodna, szybsza w otwieraniu, mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia itp.
Wszelkie wasze uwagi bardzo mile widziane.
Dodam jedynie że z obecnych wycen widzę że brama przesuwna wychodzi kilkaset zł drożej przy tym samym wymiarze niż dwuskrzydłowa.

2. Jakie automaty polecacie do bram, jakie firmy i jakie modele ?
Brama 3,5 m szerokości.

Słyszałem opinie od od osób na co dzień zajmujących się napędami że automatów poniżej 2000 zł nie opłaca się kupować z różnych względów, jaka jest wasza opinia o tym ?

Przy okazji poproszę o namiary na sprawdzone ekipy zajmujące się klinkierem i elementami metalowymi, nie koniecznie chodzi o kowalstwo artystyczne sądzę że ślusarz w pełni zaspokoi moje oczekiwania np . coś w tym stylu (http://www.wisniowski.pl//lng_pl/images/stories/ogr_poses/system_lux/zoom/aw_10_57.jpg)
Realizacja Suchy Las/k Poznania.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i doświadczenia.




Jeśli masz miejsce to zdecydowanie brama przesuwna samonośna. 3,5m to trochę mało na bramę, ale jak tak chcesz to oczywiście twój wybór. Dobry napęd da się kupić poniżej 2 kPLN. Jeśli brama nie będzie bardzo ciężka to spokojnie można zastosować np. FAAC 740. Kosztuje poniżej 1500zł. Inni znani producenci też się zmieszczą w 2kPLN.

retrofood
05-03-2009, 18:38
A ja bym optował za dwuskrzydłową. Chociaż 3,5 m to faktycznie może być mało. jeszcze trochę na zawiasy odejdzie...

krzysztofh
05-03-2009, 18:53
Każdy typ bramy ma swoje wady, a właściwie napędy tych bram.
W każdym przypadku krytyczny jest okres zimowy.
W lecie oba typy napędów na ogół sprawują się bez zarzutów, pomijam tu oczywiste awarie, które zawsze mogą się zdarzyć i kwestie kradzieży. Ten ostatni argument lepiej się broni w przypadku napędów do bram przesuwnych, bo po prostu trudniej jest je ukraść.
W zimie krytyczne, w przypadku bram przesuwnych są zębatki, które często się uszkadzają z podwoduoblodzenia i ośnieżenia.
Napędy bram skrzydłowych przy dużych mrozach też gorzej się sprawują, bo mróz powoduje duży opór elementów uszczelniających tłoki siłowników, w których są śruby napędowe. Ja radzę sobie w tym przypadku natryskując olej silikonowy i osłaniając zewnętrzne powierzchnie piankami do izolacji termicznej rur c.o.

SławekD
05-03-2009, 20:51
Dzięki za uwagi
Czy możecie może podać jakie macie siłowniki ?
Wiadomo jak to sprzedawcy, chwalą co sprzedają a jeden z nich szczególnie polecał BFT Virgo (http://www.bft.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=44&category_id=3&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1). Zna ktoś może firmę i ten typ siłownika i może o nim coś powiedzieć ?
Ten koleś co mi go polecał argumentował że niby jeden z najszybciej otwierających bramę, silny - nie ma problemów ze śniegiem, dopuszczalna duża ilość cykli, ma centralkę w obudowie siłownika, i może być montowany bardzo blisko ziemi czyli do takiego wzoru bramy (http://www.wisniowski.pl//lng_pl/images/stories/ogr_poses/system_lux/zoom/aw_10_53.jpg) ramię siłownika może być przykręcone do dolnego profilu, brama może być zamontowana w osi słupka , to chyba najważniejsze cechy. Co wy na to ?
Inne pytanko, jaki zasięg mają piloty od takich bram ? Zdąży się brama otworzyć zanim podjedzie się do niej autem ? Rozumiem że z przesuwną mo że być gorzej.

jacekp71
05-03-2009, 21:01
Przy szerokości 3,5m to o decyzję niełatwo - na dwuskrzydłową to tak sobie, więc raczej pozostaje przesuwna. Osobiście uważam, że dwuskrzydłowa jest ładniejsza, dużo dalej klasyczna i elegancka niż przesuwna, kojarząca mi się jednak z bramami przemysłowymi, natomiast będąca o wiele praktyczniejsza (wykorzystanie terenu). Ale w tym aspekcie autor wątku ma akurat wolną rękę ....

Mimo wszystko zaryzykowałbym bramę dwuskrzydłową, można do niej zastosować dobry napęd FAAC 414, dostepny za ok. 2000 zl w pełnym zestawie wraz z montażem,

SławekD
05-03-2009, 21:49
Normalnie nie wytrzymałem i właśnie wracam z pomiaru. Obecnie mam bramę 2,7 m i bez problemów sobie radzę, nawet lublinem wjeżdżałem więc 3,5 to już będzie super hiper luxus. Jakiej szerokości macie bramy że twierdzicie że 3,5 m to mało ?

SławekD
05-03-2009, 22:01
jacekp71
Dzięki
Kolejny raz przewija się firma Faac. Niestety ten 414 musi mieć albo bramę montowaną ok 100 mm do wewnątrz posesji albo musi mieć podebranie w słupku tego typu
http://www.automatykadobram.pl/images/faac_414_wymiarowka_2.png
Znalazłem tez ciekawy siłownik Faac 931 (http://www.faac.pl/index.php?page=produkty/391.php) tylko ta cena :(

KAMYK13-11
05-03-2009, 22:56
Witam! Jestem nowym :lol: forumowiczem i w wielu kwestiach dopiero raczkuję. Potrzebuję podpowiedzi dotyczących bramy wjazdowej. Jedno co jest pewne, to ma ona być dwuskrzydłowa. Nie wiem jakiej powinna być szerokości, jakie siłowniki są najlepsze? Podpowiedzcie coś.

zbigmor
06-03-2009, 08:13
Każdy typ bramy ma swoje wady, a właściwie napędy tych bram.
W każdym przypadku krytyczny jest okres zimowy.
W lecie oba typy napędów na ogół sprawują się bez zarzutów, pomijam tu oczywiste awarie, które zawsze mogą się zdarzyć i kwestie kradzieży. Ten ostatni argument lepiej się broni w przypadku napędów do bram przesuwnych, bo po prostu trudniej jest je ukraść.
W zimie krytyczne, w przypadku bram przesuwnych są zębatki, które często się uszkadzają z podwoduoblodzenia i ośnieżenia.
Napędy bram skrzydłowych przy dużych mrozach też gorzej się sprawują, bo mróz powoduje duży opór elementów uszczelniających tłoki siłowników, w których są śruby napędowe. Ja radzę sobie w tym przypadku natryskując olej silikonowy i osłaniając zewnętrzne powierzchnie piankami do izolacji termicznej rur c.o.


Wydawało mi się, że łatwiej ukraść napęd do bramy przesuwnej bo przy demontażu złodziej nie stoi w świetle bramy no i jest tylko jeden, a do rozwiernej z reguły dwa, ale to szczeguł.
Jeśli chodzi o wady i zalety bram to (w mojej opinii) brama rozwierna ma więcej wad użytkowych niż rozwierna:
1. Oprócz mrozu na bramę tradycyjną duży wpływ ma wiatr
2. Przy dużych opadach śniegu rozwierna działa jak pług śnieżny
3. Potrzebuje więcej miejsca na stronę otwierania
4. Spadek terenu nie powinien być w stronę bramy

Mimo tych wad bardziej mi się takie bramy podobają.

krzysztofh
06-03-2009, 08:16
Jedno jest pewne i to warto sobie wziąć do serca, aby nie mieć później kłopotów. Dobrze przemyśleć podłączenie, rodzaj bramy i typ siłowników. Polecam przed murowaniem słupków wybrać model napędu, wziąć instrukcję, a z pewnością unikniecie kłopotów. Jak już słupek wymurowany to niewiele można zrobić aby go nie zniszczyć.
Przecież do słupka powinny od dołu wejść kable do siłowników, fotokomórki montowanej przed bramą, czasem do lampy ostrzegawczej. Często też w tym samym słupku jest domofon lub videofon i skrzynka na listy jak ktoś planuje taką wmurowaną.
Dobrym pomysłem jest umieszczenie centrali napędu bramy w garażu i z tego miejsca doprowadzić kable do siłowników i czujek. To ze względu na amatorów czyjegoś majątku.

retrofood
06-03-2009, 08:29
Normalnie nie wytrzymałem i właśnie wracam z pomiaru. Obecnie mam bramę 2,7 m i bez problemów sobie radzę, nawet lublinem wjeżdżałem więc 3,5 to już będzie super hiper luxus. Jakiej szerokości macie bramy że twierdzicie że 3,5 m to mało ?

raz na sto lat wjeżdża się cieżarówką z naczepą i w dodatku tuż za bramą trzeba skręcić.

krzysztofh
06-03-2009, 08:34
Moja brama dwuskrzydłowa ma ok 3,8m Jest wygodnie.
Tak na prawdę ważne jest jakie są warunki manewrowe. Jeżeli droga dojazdowa jest wąska i trzeba ostro zakręcać aby wjechać to warto zrobić trochę szerzej aby się nie męczyć. Podobnie manewry na działce. Natomiast jeżeli jest wjazd prosty z ulicy to może i 3m wystarczy. Przecież garaż jednostanowiskowy ma często bramę 2,5m szerokości i jest OK

SławekD
06-03-2009, 09:08
krzysztofh
Dobrze prawisz z tymi przemyśleniami jeszcze przed postawieniem klinkieru, dlatego też powstał ten wątek :wink:
Realizacja jak sądzę ....czerwiec, może lipiec
Bramę mam, nic mnie nie goni, z moją 2,7m jeszcze trochę wytrzymam :lol:
Umieszczenie centralki w garażu też mi jeden wykonawca doradzał ale ja niestety mam domek już dawno wykończony i wszędzie kostka przed domem więc już tego rozbierać nie będę :( szkoda że o tym nie wiedziałem na etapie budowy. Miałem fajnego elektryka, dużo mi doradził i to takich rzeczy na które bym sam nigdy nie wpadł ale o bramie to ani on ani ja nie pomyśleliśmy. Mam jedynie kabel zasilający do bramy i nawet na chwilą obecną nie wiem gdzie mam go do podpięcia w domu :roll:

Dzięki za wskazówki, mnie też zdecydowanie bardziej podoba się brama dwuskrzydłowa, miejsca na nią jest bardzo dużo, śnieg mi nie groźny bo i tak mam we krwi odśnieżanie przed wyjazdem z garażu więc na 99% będzie dwuskrzydłowa :lol:

To teraz skupmy się an automatyce, co polecacie ( producent, model ), zwykłe najbardziej popularne śrubowe i "podgryzanie" słupka czy te ciut droższe łamane i brama montowana estetycznie w osi słupka ?
Wdzięczny będę za wasze uwagi.

Patrząc na to mocowanie
http://www.faac.pl/produkty/img/skrzydlowe/391_1.jpg
Wydaje mi się że ten typ siłownika jest bardziej funkcjonalny niż tradycyjne śrubowe. Tylko ta cena :roll: . Może są inni producenci którzy robią podobne siłowniki o podobnych parametrach techniczny w bardziej przystępnej cenie.

krzysztofh
06-03-2009, 09:21
Ja mam włoski BAT 400. To dość silny napęd, ale rynek jest dynamiczny i nie wiem czy jest jeszcze na rynku. Ja kupowałem 4 lata temu i wybór był podyktowany antykradzieżą. W tamtym czasie strasznie kradli najbardziej typowe CAME czy też NICE.
Ten typ pozwala na pełny słupek bez podcięć ale kotwy trzeba murować blisko naroża i pamiętać o kotwach do zawiasów bramy aby nie były centralnie na słupku. U mnie ok 10-12cm od strony napędu.

krzysztofh
06-03-2009, 09:24
http://www.bramar.pl/index.php?go=produkt&dz=1&kat=2&pkat=2
tu informacje.
Kupowałem właśnie w tej firmie i jak sądzę dalej jest w ofercie co nienajgorzej o nim świadczy.

SławekD
06-03-2009, 12:00
Ciągle szukam wszelkich informacji w temacie ogrodzenia i znalazłem ciekawą alternatywę do ogrodzenia klinkierowego a mianowicie słupki i podmurówki prefabrykowane z betonu. Przyznam że opcja warta uwagi jeśli ktoś nie bierze pod uwagę cegieł ryflowanych tylko zwykłe

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_1_d41d_d.jpeg

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_4_d41d_d.jpeg

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_10_d41d_d.jpeg

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_11_d41d_d.jpeg

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_2_d41d_d.jpeg

Co o tym sądzicie ?

mazena66
06-03-2009, 14:33
Też mnie to interesuje ale jak na razie nie znalazłam ofert z okolic Olsztyna.

krzysztofh
06-03-2009, 18:03
Każdy typ bramy ma swoje wady, a właściwie napędy tych bram.
W każdym przypadku krytyczny jest okres zimowy.
W lecie oba typy napędów na ogół sprawują się bez zarzutów, pomijam tu oczywiste awarie, które zawsze mogą się zdarzyć i kwestie kradzieży. Ten ostatni argument lepiej się broni w przypadku napędów do bram przesuwnych, bo po prostu trudniej jest je ukraść.
W zimie krytyczne, w przypadku bram przesuwnych są zębatki, które często się uszkadzają z podwoduoblodzenia i ośnieżenia.
Napędy bram skrzydłowych przy dużych mrozach też gorzej się sprawują, bo mróz powoduje duży opór elementów uszczelniających tłoki siłowników, w których są śruby napędowe. Ja radzę sobie w tym przypadku natryskując olej silikonowy i osłaniając zewnętrzne powierzchnie piankami do izolacji termicznej rur c.o.


Wydawało mi się, że łatwiej ukraść napęd do bramy przesuwnej bo przy demontażu złodziej nie stoi w świetle bramy no i jest tylko jeden, a do rozwiernej z reguły dwa, ale to szczeguł.
Jeśli chodzi o wady i zalety bram to (w mojej opinii) brama rozwierna ma więcej wad użytkowych niż rozwierna:
1. Oprócz mrozu na bramę tradycyjną duży wpływ ma wiatr
2. Przy dużych opadach śniegu rozwierna działa jak pług śnieżny
3. Potrzebuje więcej miejsca na stronę otwierania
4. Spadek terenu nie powinien być w stronę bramy

Mimo tych wad bardziej mi się takie bramy podobają.

Jeżeli napęd do bramy przesuwnej jest w słupku to jego kradzież jest bardzo trudna. Siłowniki są na zewnątrz, dlatego nie wystarcza przy ich montażu zamknięcie tulejek zabezpieczeniami tylko trzeba je zaspawać.
ad. 1 zasadniczo wiatr nie ma znaczenia. Mam bramę o skrzydle 1,8m ze sztachetami zakrywającymi dość szczelnie działkę i przy dużych wiatrach nie zauważyłem jakiś problemów. Te siłowniki mocno trzymają bramę.
ad2. to prawda, szczególnie jeżeli brama taka jak pisałem, bo te stalowe ażurowe stanowią mały opór, ale sztachety stanowią duży opór dla śniegu
Z drugiej strony jeżeli to nie góry to opady śniegu nie są aż tak uciążliwe. W tym roku odśnieżałem może trzy razy.
ad3. też prawda, ale czasem przesuwną nie ma gdzie się przesunąć bo z jednej strony furtka, a z drugiej śmietnik.
ad4. też racja, ale mały spadek nie przeszkadza. Spadek od bramy w stronę działki to błąd i nikt tak nie robi.

Piotr_M
07-03-2009, 08:26
Ciągle szukam wszelkich informacji w temacie ogrodzenia i znalazłem ciekawą alternatywę do ogrodzenia klinkierowego a mianowicie słupki i podmurówki prefabrykowane z betonu. Przyznam że opcja warta uwagi jeśli ktoś nie bierze pod uwagę cegieł ryflowanych tylko zwykłe

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_10_d41d_d.jpeg

http://d.ale.gratka.pl/g2/o/94/fc/a9/1612921_2_d41d_d.jpeg

Co o tym sądzicie ?

Czy możesz podać jaka firma to produkuje?

SławekD
07-03-2009, 11:00
Producentów pewnie jest kilku, trzeba poguglać tematy "a'la klinkier" lub " imitacja klinkieru"
Jeden z producentów (http://www.kbcogrodzenia.com/SLUPKI_A_LA_KLINKIER-64.html)

SławekD
07-03-2009, 21:34
Ponawiam prośbę o wszelkie sugestie w temacie automatów-siłowników do bramy dwuskrzydłowej.

niktspecjalny
08-03-2009, 08:50
Ponawiam prośbę o wszelkie sugestie w temacie automatów-siłowników do bramy dwuskrzydłowej.

Jedną z sugestii jest to żeby pamiętać gdzie mają być zamontowane zawiasy w słupkach.Te odległości są bardzo ważne przy wyborze siłowników a co dalej z tym idzie całego osprzętu i elektroniki i okablowania.Popełniłem błąd i musiałem trochę poprzerabiać mocowania.Każda firma w schemacie dokładnie opisuje swoje rozwiązanie techniczne.Tak więc trzeba zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły.Właśnie zapomniałem o jednym.Kogut na słupku,zabezpieczenie przed zamknięciem skrzydeł gdy między nimi stoi jeszcze auto,ograniczniki skrzydeł.Sam stelaż bramy to pikuś.Doprowadzenie elektroniki ,zasilania,sterowania itp. jest na początku najważniejsze by nasze dwa skrzydła otwierały się tak jak sobie tego życzymy.

pzdr.

SławekD
08-03-2009, 21:35
Coś mi się wydaje że zanim murarze weźmie do ręki pierwszą cegłę to będę miał już siłownik wybrany, a ten kto będzie go montował powie dokładnie co i jak w którym miejscu.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w tym temacie bardzo istotny jest także wzór bramy, gdyż trzeba w miarę dokładnie wiedzieć na jakiej wysokości siłownik będzie mocowany do skrzydła bramy. Czyli na początek musi być zaklepany typ siłownika i wzór ogrodzenia.

Tym bardziej wszelkie opinie o rodzajach i modelach siłowników bardzo wskazane :wink:

niktspecjalny
10-03-2009, 12:18
Coś mi się wydaje że zanim murarze weźmie do ręki pierwszą cegłę to będę miał już siłownik wybrany, a ten kto będzie go montował powie dokładnie co i jak w którym miejscu.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w tym temacie bardzo istotny jest także wzór bramy, gdyż trzeba w miarę dokładnie wiedzieć na jakiej wysokości siłownik będzie mocowany do skrzydła bramy. Czyli na początek musi być zaklepany typ siłownika i wzór ogrodzenia.

Tym bardziej wszelkie opinie o rodzajach i modelach siłowników bardzo wskazane :wink:


dobrze przemyślane.Ja niestety robiłem to odwrotnie i trochę na tym trace.

pzdr

SławekD
12-03-2009, 09:06
Właśnie zrodziło mi się kolejne pytanko
Jakiej wysokości macie słupki murowane, jak wysoką bramę wjazdową ?

Pytam bo wstępnie w projekcie zrobiłem sobie bramę na 1,8m a jak idę spacerkiem po okolicy to większość bram i płotów są niższe i mam dylemacik :roll:

PS. Ponawiam pytanie o siłowniki
Jeśli nikt swoją argumentacją nie zmieni mojego przekonania będą to NICE POP (http://www.allegro.pl/item568687769_ar_met_nice_pop_sm_z_montazem_woj_sl askie.html) lub BFT VIRGO (http://www.allegro.pl/item568687787_ar_met_bft_virgo_z_montazem_woj_slas kie.html)

FITTER
12-03-2009, 11:19
widzisz ja robię tak umawiam sie z murarzem gość muruje wnęki mocuje mi markę we wnęce wszystko wychodzi schludnie jak na prospekcie :)
kończy murowanie pojawiam sie ja mocuje siłowniki śrubowe(tubowe) jest taniej i do tego wyglada dobrze i czysto bez ciecia kłucia i klajstrowania.
mniejszy siłowniczek beninca bob czy nice wingo .

SławekD
12-03-2009, 14:23
widzisz ja robię tak umawiam sie z murarzem gość muruje wnęki mocuje mi markę we wnęce ....
Co mocuje ?

Jak rozumiem siłowniki śrubowe ( tradycyjne ) muszą być zamontowane w jakiejś odległości od ziemi, zakładam 200-300 mm więc jak sobie radzisz z wzorami z rur kwadratowych, czyli coś w tym rodzaju ?

http://www.faac.pl/produkty/img/skrzydlowe/391_1.jpg

Do tego robiąc wnękę trzeba być już na 100% pewnym jaki będzie się miało wzór i na jakiej wysokości siłownik, czy się mylę ?

FITTER
12-03-2009, 16:54
to co pokazałeś na zdjęciu jest nie do przyjęcia dla mnie wiem ze tak robią i niech sobie robią ich sprawa.To nie jest podziemny automat ,podziemne mogą być nisko z racji tego że tak zostały zaprojektowane i mogą pracować zalane i zasypane śniegiem.

uzgodnienie z murarzem i slusarzem póki jest szansa na to nie będzie chyba problemu z wyliczeniem na jakiej wysokości względem zera będzie dodatkowa pozioma poprzeczka w bramie.Jak nie to kombinacje z wstawkami typu płaskownik co juz nie jest efektowne ale stosowane z powodzeniem

SławekD
14-03-2009, 22:14
to co pokazałeś na zdjęciu jest nie do przyjęcia dla mnie wiem ze tak robią i niech sobie robią ich sprawa....
W sumie nie jest to zdjęcie wykonanego ogrodzenia przez kogoś tam, tylko rozwiązanie pokazane przez producenta na stronie tego siłownika więc nie sądzę by pokazywali rozwiązanie którego by nie można zastosować.
Dlaczego Twoim zdaniem taki montaż jest niedopuszczalny ?

FITTER
15-03-2009, 09:32
Słuchaj Sławek jak chcesz to tak montuj wszystkie chwyty dozwolone.

nie chce mi się dojerzdzać do klienta z łomem przy każdej srogiej zimie i odkuwać napęd łomem ,nie będę wysłuchiwał nie działa bo pan tak to zainstalował.To co jest w reklamach nie zawsze oznacza że jest dobre 8) .

tak napędów nie montuje się !

SławekD
15-03-2009, 21:28
Hmmm, to teraz dałeś mi do myślenia :roll:

Inny temat, czyli kładzenie klinkieru.
Wiadomo że nikt nie lubi wykwitów na klinkierze więc stosuje się gotowe zaprawy z barwnikiem do murowania. I tu pytanie jakie zaprawy jakich producentów są dobre a z drugiej strony atrakcyjne cenowo ?
Właśnie wyliczyłem że na mój płocik będę potrzebował ok 1200 kg zaprawy czyli ok 60 worków więc kwota robi się ciekawa :roll:
Płytkę elewacyjną fugowałem Sopro KMT, zaprawa dobra nic się z nią nie dziej, nie zmienia kolorów ale kosztuje sporo bo ok 35 zł za worek 25 kg.
Na co Wy kładliście klinkier i możecie polecić ?

Nasz_Dom
16-03-2009, 18:24
Producentów pewnie jest kilku, trzeba poguglać tematy "a'la klinkier" lub " imitacja klinkieru"
Jeden z producentów (http://www.kbcogrodzenia.com/SLUPKI_A_LA_KLINKIER-64.html)

A jak wyglada z trwalosci cegla to zawsze cegla a jak dlugo bedzie trzymala taka farba na tym betonie czy nie okaze sie ze za jakis czas trzeba bedzie odnawiac je. Generalnie cenowo jest atrakcyjne i nawet ladnie wygladaja.

grzegorz_si
16-03-2009, 18:47
Jakie wady - zalety mają siłowniki śrubowe i te z łamanym ramieniem (brama dwuskrzydłowa). Dzisiaj rozmawiałem z jednym gościem który montuje i robi bramy. Polecał śrubowe bo tańsze, jego zdaniem lepsze bo lepiej trzymają skrzydło bramy.
Polecał KAMA, albo chyba CAME bo "KAMA" nie znalazłem ;)
Poproszę o opinię jeżeli ktoś ma doświadczenia.

SławekD
17-03-2009, 08:51
Mnie kolo też polecał firmę Came a dlaczego .... skwitował krótko, na Came dam Panu od siebie 5 lat gwarancji a na inne typu Nice Czy BFT dwa lata czyli tylko tyle ile daje producent. Czyżby to Came było tak bezawaryjne ?
Na Chwile obecną niby do klinkieru ( takie opinie słyszałem w wielu miejscach ) najlepsze są siłowniki łamane bo są przystosowane do szerokich słupków, są szybsze i można je zamontować zdecydowanie niżej niż śrubowe. Na chwilę obecna BFT Virgo i Nice Pop mogę dostać z montażem za ok 2750 zł, czekam jeszcze na inne oferty i chyba coraz to bardziej się skłaniam do BTF Virgo bo słyszę że niby Nice bardziej awaryjne. Dobre siłowniki śrubowe są w podobnej cenie więc wolę siłownik łamany.

FITTER
17-03-2009, 09:15
czym wyżej zamontujecie siłownik tym dłużej pochodzi !

awaryjnosć napedów wszystkich firmowych jest przybliżona brak serwisu przyspiesza rozpad napedu.

wiekszość daje gwarancje 2 lata ale jak znajduje sie miły pan :lol: który od siebie wydrukuje na 5 lat i zamontuje za grosze to BRAĆ BRAĆ nie zastanawiać się a jak coś nawali to będzie go można gnębić przez 5 lat :lol: I znając polskie realia napewno pojedzie do Came i za własne pieniądze kupi części zamienne 8)

SławekD
17-03-2009, 09:32
FITTER
Skoro jesteś w temacie to co sądzisz o podanej prze ze mnie kwocie za podane modele siłowników ? Może i jest atrakcyjna ale na pewno to nie "grosze" wspomniane prze Ciebie :wink:
Czy to prawda że w ubiegłym tygodniu automaty podrożały ok. 15% ?
Te 5 lat to nie żaden pic, podobnie 5 lat dostałem w tej firmie na wszystkie silniki do rolet i jak na razie wszystkie pracują bezawaryjnie :)

FITTER
17-03-2009, 12:20
Sławek słuchaj ! ja nie twierdze że to pic z tą gwarancją ,prosta sprawa odpalasz drukarkę i drukujesz. Jak masz wszystko napisane czarno na białym że dają 5 lat gwarancji a np: producent came daje na polske 2 lata to coś tu nie gra to raczej marketing w celu pozyskania klienta.Gwarancja na 5lat musi być związana z przeglądami płatnymi tak jest napisane nawet w orginalnej gwarancji came ża gwarancja jest na 1rok a po przeglądzie płatnym jest na 2lata.CZYTAC UWAŻNIE gdzieś zawsze moze być haczyk a jak brakuje podpisu daty montażu czy pieczątki to gwarancje zanosimy do kibelka :cry:
Może ta firma jest tak duża że idą po kosztach w celu eliminacji konkurencji !
i odwalaja manianę z gwarancją dla zachęty.Sam musisz to sprawdzić twój biznes.

tak napedy podskoczyły o 10-20%

ceny montażu firm powarznych płacących podatki i zatrudniajacych ludzi legalnie ,wynosza 500 zł +vat plus-minus 15% i do tego cena zestawu bramowego.

snoopy429
17-03-2009, 13:15
Dobry instalator zamontuje siłowniki tubowe nawet na słupkach 20-25 cm :)

FITTER
17-03-2009, 13:58
Można i tak wyśrubowac montaż jednak na modelu 300 wymiary są tak jak tu
http://www.faac.pl/dokumentacja/414_1RCu.pdf na tym napedzie ustawienie takiego kąta spowalnia napędy tez tak sie robi i chodzi ,lepiej dobrać napęd do 5m i zastosowac sie do instrukcji .
Na modelu 400 wymiary montażowe będą zbliżone i będzie to wykonane bardziej profesjonalnie.

Decyzja należy do tego który płaci :D

SławekD
17-03-2009, 20:05
Nie jestem fachowcem w dziedzinie automatyki bramowej więc mogę sie nieprecyzyjnie wysławiać więc proszę o zrozumienie.
Właściciel firmy wyżej wspomnianej stwierdził że siłowniki śrubowe montuje już od dawna tylko i wyłącznie równolegle do bramy. Jak klient chce inaczej to rezygnuje z montażu. Jedyną receptą by założyć siłownik jest przesunięcie bramy do wewnątrz posesji tak by siłownik był równolegle.
FITTER co sądzisz o tym podejściu ?

snoopy429 czy tą blachę - wspornik do zamocowania siłownik dorabiałeś sam, to był dodatkowy koszt ? Ile cię wyniósł ten siłownik z montażem ?

FITTER
18-03-2009, 08:23
Sławek masz wgląd do instrukcji jakie są wymiary dla silownika 300 i 400

można wyśrubować max wymiary montażowe i póścić tak jak na zdjeciach i pójdzie .Ten kto chce zaoszczędzić decyduje sie na taki manewr.jest to tańsze niż zastosowanie siłownika z ramieniem łamanym.a czy będzie tak samo długo i sprawnie działać jak siłownik zamontowany zgodnie z wymiarami podanymi przez producenta być może tak.
Dlatego też właśnie trzeba tą blachę dorobić samemu i jak najbliżej osi zawiasu spawać uchwyt siłownika .
Sprawa gwarancji ktoś kto sam tak zamontuje zakupiony gdzieś na allegro naped i coś walnie zaczniesz się żołądkować i przyjedzie sprzedawca z linijką to z miejsca cię wyśmieje pokaże instrukcję i pomacha na pożegnanie.

Legalny Instalator który sam to zainstaluje tak i sie podstepluje pod tym to inna sprawa w razie wpadki bedzie to naprawiał czy nawet zmieniał montaż.

moja rada tak wygląda jak samemu montujesz kategorycznie trzymaj sie instrukcji .

jak montuje monter działajacy legalnie i oficjalnie na rynku to ty nic nie musisz wiedzieć na niczym sie nie znać .zbieraj wszystkie potrzebne dokumenta-faktura -gwarancja itp zabezpieczas sobie w ten sposób tyły

SławekD
18-03-2009, 09:58
Wielkie dzięki za wszelkie cenne wskazówki.
Nie wiem jaka jest różnica między siłownikami śrubowymi a łamanymi ale sądzę że ok 300 zł. Przy koszcie ogrodzenia jakoś zniosę tą kwotę i wolę mieć spokój :wink:.

niktspecjalny
18-03-2009, 15:56
http://www.automatykadobram.pl/index.php?page=shop.opis&product_id=179&vmcchk=1

Wszystko mam poprowadzone tylko montować.Te siłowniki "elektro-mechaniczne przeznaczone są do bram skrzydłowych o dł. skrzydła do 1,8m lub 3,0m.Ciężar do 200kg.Jeżeli dobrze pamietam obsługuje je centrala a400.

pzdr.

SławekD
19-03-2009, 09:37
Jak wynika z tej (http://www.automatykadobram.pl/index.php?page=shop.getfile&file_id=372&product_id=179) instrukcji montażowej przy najmniejszym kącie otwarcia czyli ok 90-100st brama musi być osadzona ok 150 mm od krawędzi czyli nie może być zamontowana symetrycznie na środku słupka :(

grzegorz_si
19-03-2009, 09:48
Wielkie dzięki za wszelkie cenne wskazówki.
Nie wiem jaka jest różnica między siłownikami śrubowymi a łamanymi ale sądzę że ok 300 zł. Przy koszcie ogrodzenia jakoś zniosę tą kwotę i wolę mieć spokój :wink:.
Ja tam też się nie znam jednak wolę kupić to co lepsze. Mam takie warunki że mogę zamontować i jeden i drugi.
Porównywałem organoleptycznie siłowniki śrubowe i z ramieniem łamanym. Np gdy mamy zamkniętą bramę te śrubowe praktycznie blokują ją na "amen", te z ramieniem łamanym nie wyglądają już tak pewnie. Odniosłem wrażenie że gdybym użył większej siły to mogłyby się "poddać".
Poza tym te z ramieniem łamanym wyglądają trochę topornie: takie wielkie "coś" odstające od słupka... ale to rzecz gustu.
Pozdrawiam

SławekD
19-03-2009, 09:54
Jasne że rzecz gustu, w jednym przypadku jest widoczna niemała pucha na słupku i małe zgrabne ramiona, a z drugiej wielkie belki widoczne z obu stron płotu i też puszka na słupku.

grzegorz_si
19-03-2009, 11:00
Jasne że rzecz gustu, w jednym przypadku jest widoczna niemała pucha na słupku i małe zgrabne ramiona, a z drugiej wielkie belki widoczne z obu stron płotu i też puszka na słupku.
Hehehe Przyjrzałem się drugi raz u sąsiada i w sprawie tych "wielkich belek" masz rację ;D
Pozdrawiam

SławekD
19-03-2009, 13:53
Najzgrabniejsze siłowniki ma chyba Faac które wyżej na zdjęciu pokazał snoopy429. Szkoda tylko że tłok jest taki świecący chromem i nawet tego pomalować nie można, innych "belek" też nie bo to tworzywo i to w większości jakieś szare. W siłownikach z ramieniem łamanym są ramiona metalowe łatwe do pomalowania. Taki malutki szczególik :wink:

niktspecjalny
19-03-2009, 23:05
Jak wynika z tej (http://www.automatykadobram.pl/index.php?page=shop.getfile&file_id=372&product_id=179) instrukcji montażowej przy najmniejszym kącie otwarcia czyli ok 90-100st brama musi być osadzona ok 150 mm od krawędzi czyli nie może być zamontowana symetrycznie na środku słupka :(

Tak jest .Już mówiłem ,że przerabiałem okucia w słupkach bo siłowniki nie miałyby zastosowania.

pzdr

sure
21-03-2009, 09:37
Witam, mam pytanie - czy do bram przsuwnych można również zamontować napęd w słupku bramy? Słyszałam, że łatwo taki napęd ukraść - szukam jakichś sposobów zabezpieczenia przed złodziejem (w sumie to głupie, że trzeba o czymś takim myśleć, ale to ryzyko jest chyba realne). A może są jakeiś inne sposoby zabezpieczenia?

grzegorz_si
21-03-2009, 10:34
Witam, mam pytanie - czy do bram przsuwnych można również zamontować napęd w słupku bramy? Słyszałam, że łatwo taki napęd ukraść - szukam jakichś sposobów zabezpieczenia przed złodziejem (w sumie to głupie, że trzeba o czymś takim myśleć, ale to ryzyko jest chyba realne). A może są jakeiś inne sposoby zabezpieczenia?
Ja myślałem nad kamerą na posesji skierowaną w stronę bramy. Na zwykłego "łacha" wystarczy. Taki "lepszy" złodziej pójdzie kraść co innego...

SławekD
22-03-2009, 15:02
Wiśniowski robi napęd w słupku.

SławekD
27-03-2009, 11:18
Ostatecznie wychodzi na to że wybór padnie na automat Nice Pop (http://www.nice.pl/_new/files/pdf/pop.pdf) z dodatkowymi pilotami 4 kanałowymi by dodatkowo obsługiwać opcję "furtka" w bramie i dodatkowym radiem by z jednego pilota obsługiwać istniejącą bramę garażową.

Dokumenty też poszły bez problemów jak do tej pory. Wytyczenie miejsca wjazdu to tylko wniosek w gminie i czekam teraz na decyzję która ma przyjść pocztą lada dzień. Oczywiście nie ponosiłem żadnych kosztów w związku z wytyczeniem wjazdu :lol:. Jak dostanę decyzję to oddaję komplet dokumentów do starostwa i pod koniec maja ruszam z płotem :lol:

zbigmor
27-03-2009, 11:47
Witam, mam pytanie - czy do bram przsuwnych można również zamontować napęd w słupku bramy? Słyszałam, że łatwo taki napęd ukraść - szukam jakichś sposobów zabezpieczenia przed złodziejem (w sumie to głupie, że trzeba o czymś takim myśleć, ale to ryzyko jest chyba realne). A może są jakeiś inne sposoby zabezpieczenia?


Sposobów na zabezpieczenie jest kilka. Można dodatkowo zabudować napęd z zamknięciem, można zaspawać nakrętki mocujące go do fundamentu itp. Na zawodowca nie ma zabezpieczenia. Jesli nie wystarczy to, że napęd jest wewnątrz zamkniętej posesji to co zrobić? Żyć jak w więzieniu? Chyba nie o to chodzi.

SławekD
27-03-2009, 13:39
Wczoraj u dystrybutora automatyki widziałem na wystawie automat do bramy przesuwnej w słupku. Wyglądało to dokładnie jak standardowy automat tylko że z dużą prostokątną obudową o wysokości ok 1,2-1,4 m. Mocowanie takie samo jak w standardowych silnikach. Powiem szczerze że nie widzę w tej konstrukcji jakiegoś utrudnienia, jedynie większy silnik więc złodziej bardziej widoczny po kradzieży, choć nie sądzę by to kogokolwiek obchodziło co on akurat niesie.

PS. Ze spawaniem nakrętek to ponoć ostrożnie. Serwisy jak się coś stanie z siłownikiem często nie uznają gwarancji. Odpychają się tym że spawanie mogło uszkodzić elektroniką automatu.

zbigmor
27-03-2009, 13:46
Wczoraj u dystrybutora automatyki widziałem na wystawie automat do bramy przesuwnej w słupku. Wyglądało to dokładnie jak standardowy automat tylko że z dużą prostokątną obudową o wysokości ok 1,2-1,4 m. Mocowanie takie samo jak w standardowych silnikach. Powiem szczerze że nie widzę w tej konstrukcji jakiegoś utrudnienia, jedynie większy silnik więc złodziej bardziej widoczny po kradzieży, choć nie sądzę by to kogokolwiek obchodziło co on akurat niesie.

PS. Ze spawaniem nakrętek to ponoć ostrożnie. Serwisy jak się coś stanie z siłownikiem często nie uznają gwarancji. Odpychają się tym że spawanie mogło uszkodzić elektroniką automatu.


Jak siłownik się wysyła do serwisu to nie ma to znaczenia.

myszul
11-04-2009, 03:41
Jestem na etapie robienia wjazdu do garazu i ukladania kostki wokol domu.
Jaki kabel doprowadzic do bramy wjazdowej, aby zastosowac pozniej naped?

myszul
11-04-2009, 03:42
Jestem na etapie robienia wjazdu do garazu i ukladania kostki wokol domu.
Jaki kabel doprowadzic do bramy wjazdowej, aby zastosowac pozniej naped?

pepi
12-04-2009, 11:58
Jestem na etapie robienia wjazdu do garazu i ukladania kostki wokol domu.
Jaki kabel doprowadzic do bramy wjazdowej, aby zastosowac pozniej naped?

Jak mnie nikt nie poprawi to zastosuj YKY 3x2,5 ja w swoim przypadku właśnie taki zastosuje mająć od skrzynki do bramy 80m

myszul
12-04-2009, 17:04
Rozumiem, ze potrzebne jest tylko zasilanie napedu. Nic wiecej nie potrzeba?

pepi
12-04-2009, 18:57
Rozumiem, ze potrzebne jest tylko zasilanie napedu. Nic wiecej nie potrzeba?

Ja też zbieream wiedze, ale ja jeszcze ciągnę kabel do domofonu i oświetlenia bramy. Niestety do tego potrzebny jest osobny kabel

SławekD
14-04-2009, 12:30
Okablowanie zależy od rodzaju bramy, jeśli przesuwna to 3x2,5 starczy w zupełności. Jeśli dwuskrzydłowa to pomiędzy słupkami powinien być 4x2,5. Można też zrobić centralkę nie na słupku a w garażu wówczas nikt już sobie sam bramy nie otworzy, wówczas dodatkowy kabel osobno do każdego siłownika i do każdej fotokomórki, lampki z antenką itp.

EL____________DŹ
14-04-2009, 16:22
witam

przekrój przewodów nie jest zależny od typu bramy.

myszul
14-04-2009, 17:11
W moim wypadku w gre wchodzi brama skrzydlowa.
Z uwagi na mozliwosc dewastacji chcialbym miec jak najmniej elementow w okolicy bramy. Silowniki + fotokomorki (tez problem bo powinny byc od ulicy) na bramie, a cala reszte (czyli centralke i antene) na zewnatrz budynku.
Jak wygladaloby okablowanie do takiej instalacji?
Prosze o opis:)
[/i]

mattdl
14-04-2009, 23:42
Ja też zbieream wiedze, ale ja jeszcze ciągnę kabel do domofonu i oświetlenia bramy. Niestety do tego potrzebny jest osobny kabel

Ja jeszcze rzucam 2 żelowane 6x0.5mm2- do alarmów(bramka i brama). Mam nadzieję to powiązać również z oświetleniem zewnętrznym i czujką zmierzchową.

Bigbeat
15-04-2009, 13:43
Dodaj jeszcze teletechniczny żelowany minimum 2 pary - jak znalazł do otwierania bramy przyciskiem w domu (zamiast pilota walającego się gdzieś w kuchni i ginącego średnio 2 x w tygodniu).

(mattdl mnie ubiegł ;) )

iga9
15-04-2009, 17:38
Kurka nie miałam okazji wszytskiego przeczytać, ale napiszę coś od sibie to się może komuś przyda :wink:

Jestem na etapie bramy - cały wjazd na działke ma 4m. Nie chcliśmy furtki w bramie. więc stanęło na furtce 70cm (światło miedzy słupkami 8x8 cm trochę szersze) + słupek 12x 12 cm, na którym będzie brama 1-skrzydłowa (ok. 290 cm) otwierana do środka (do 3m można mieć bramę 1-skrzydłową, ale pamietac należy, każdy siłownik zmniejsza światło wjazdu, dltego 2-skrzydłowa od razu odrzuciliśmy. Niestety światło wjazdu nie będzie większe niż ok. 2,7m.
Mimo, że ulica wąska (bo czesto 1 pas zastawiają parkujące samochody) ja wjeżdżam na razie między słupki bez problemu :wink: A jestem początkującym kierowcą :wink: I uśmiałam się z tych kometarzy, że 3,5m brama jest wąska :lol: Spróbójcie wjechać pod katem do garażu w wjazd 2,3m :lol: Ale wiadomo, że każdy chce wygodnie wjeżdżać :wink:

Polecano mi automatykę Nice, Key. Ceny jakie śpewno za samą ramę bramy + słupki + furtka (bo docelowo będą obudowane drewnem) przejdą do legendy. Przedstawiciel Wiśniewskiego, który zrobił mi kiedyś bramę garażową zaśpiewał mi za całośc z automatyką i montażem ponad 10 tys. To samo inna firma od bram. Sama automatyka z montażem - powyżej 4.300... no coment :evil:

Znalazłam ślusarza (na razie mam zabetonowane tylko słupki), który ca całość metalową z montażem weźmie 850 zł. (na razie bez żadnych zaliczek - płatność po robocie).
Do tego mam kolesia od automatyki - zestaw + montaż (troche dokładanie kabla) wyjdzie mnie ok. 2.300. Razem 3.150 zamiast 10.000...

Normalne ceny na automatykę zaproponowano mi też tu (ale nie wiem po ile bramy, etc. i jak robią, bo znalazłam ich w necie): Warsztat Ślusarski Methaus. Zdzislaw Hausa, Adres: Okulickiego 60, 61-413 PoznańTelefon: (061) 830-56-15Fax: (061) 830-56-15
Ich wycena (była tylko wtępna przez telefon więc nie wiem jaki model siłownika):
WYCENA (ceny brutto) - automatyka firmy Key:
siłownik 657,00 zł
centrala 608,00
1 linia fotokomórek (zew.) 135,00 zł
2 linia fotokomórek (wew. - niekoniecznie, ale ja ja wolę mieć) 135,00 zł
radio 2 kanałowe 190,32 zł
ewentualnie elektrozaczep (ale pan powiedział, że na naszą brame nie będzie konieczny) 365 zł
montaż ok. 450 zł

Wybrałam w końcu automatykę z siłownik elektromechanicznym zamiast hudraulicznego z krytą zębatka firmy Benica. Polecił to facet od automatyki. Teśc potwierdził, że dobra. Tu przyznam, że nie znam się za bardzo wiec im uwierzyłam na słowo :oops:
Ale może ktoś skomentuje - tylko mnie proszę nie dołować, bo automatyka już zakupiona :wink: Ślusarz ma od razu na warsztacie przygotować odpowiednie otwory pod siłownik w skrzydle bramy.

To tyle :D

wojtas122
15-04-2009, 21:49
Ogólnie siłownik każdy dobry jak sie nie psuje ( to tak jak ze wszystkim) :D . Benica znana marka i ogólnie powinno latać.

EL____________DŹ
16-04-2009, 07:36
Kurka nie miałam okazji wszytskiego przeczytać, ale napiszę coś od sibie to się może komuś przyda :wink:

Jestem na etapie bramy - cały wjazd na działke ma 4m. Nie chcliśmy furtki w bramie. więc stanęło na furtce 70cm (światło miedzy słupkami 8x8 cm trochę szersze) + słupek 12x 12 cm, na którym będzie brama 1-skrzydłowa (ok. 290 cm) otwierana do środka (do 3m można mieć bramę 1-skrzydłową, ale pamietac należy, każdy siłownik zmniejsza światło wjazdu, dltego 2-skrzydłowa od razu odrzuciliśmy. Niestety światło wjazdu nie będzie większe niż ok. 2,7m.
Mimo, że ulica wąska (bo czesto 1 pas zastawiają parkujące samochody) ja wjeżdżam na razie między słupki bez problemu :wink: A jestem początkującym kierowcą :wink: I uśmiałam się z tych kometarzy, że 3,5m brama jest wąska :lol: Spróbójcie wjechać pod katem do garażu w wjazd 2,3m :lol: Ale wiadomo, że każdy chce wygodnie wjeżdżać :wink:

Polecano mi automatykę Nice, Key. Ceny jakie śpewno za samą ramę bramy + słupki + furtka (bo docelowo będą obudowane drewnem) przejdą do legendy. Przedstawiciel Wiśniewskiego, który zrobił mi kiedyś bramę garażową zaśpiewał mi za całośc z automatyką i montażem ponad 10 tys. To samo inna firma od bram. Sama automatyka z montażem - powyżej 4.300... no coment :evil:

Znalazłam ślusarza (na razie mam zabetonowane tylko słupki), który ca całość metalową z montażem weźmie 850 zł. (na razie bez żadnych zaliczek - płatność po robocie).
Do tego mam kolesia od automatyki - zestaw + montaż (troche dokładanie kabla) wyjdzie mnie ok. 2.300. Razem 3.150 zamiast 10.000...

Normalne ceny na automatykę zaproponowano mi też tu (ale nie wiem po ile bramy, etc. i jak robią, bo znalazłam ich w necie): Warsztat Ślusarski Methaus. Zdzislaw Hausa, Adres: Okulickiego 60, 61-413 PoznańTelefon: (061) 830-56-15Fax: (061) 830-56-15
Ich wycena (była tylko wtępna przez telefon więc nie wiem jaki model siłownika):
WYCENA (ceny brutto) - automatyka firmy Key:
siłownik 657,00 zł
centrala 608,00
1 linia fotokomórek (zew.) 135,00 zł
2 linia fotokomórek (wew. - niekoniecznie, ale ja ja wolę mieć) 135,00 zł
radio 2 kanałowe 190,32 zł
ewentualnie elektrozaczep (ale pan powiedział, że na naszą brame nie będzie konieczny) 365 zł
montaż ok. 450 zł

Wybrałam w końcu automatykę z siłownik elektromechanicznym zamiast hudraulicznego z krytą zębatka firmy Benica. Polecił to facet od automatyki. Teśc potwierdził, że dobra. Tu przyznam, że nie znam się za bardzo wiec im uwierzyłam na słowo :oops:
Ale może ktoś skomentuje - tylko mnie proszę nie dołować, bo automatyka już zakupiona :wink: Ślusarz ma od razu na warsztacie przygotować odpowiednie otwory pod siłownik w skrzydle bramy.

To tyle :D

witam

firmowe orginalne zestawy beninca,nice ,came itd będą spełniac swoje zadanie
najwazniejsze to jednak faktura i gwarancja za wykonaną usługę !

SławekD
16-04-2009, 11:26
... ale pamietac należy, każdy siłownik zmniejsza światło wjazdu, ...
To że brama z zawiasami zmniejsza światło to jasne, ale siłownik :roll:
Co tu autor miał na myśli ?

iga9
16-04-2009, 11:36
Chcodzi o to, że jak masz tak jak u mnie siłownik na słupku metalowym i to ten słupek musi być szerszy - np. mieć 12 cm. Nie zamontujesz siłownika na słupku 8 cm - więc w moim przypadku wybierając bramę 1-skrzydłową zamiast 2 skrzysłoej zyskałam już 4 cm "światła" wjadu na szerokości słupka + na pewno jeszcze koljene na zawiasach.

Mam nadzieję, że coś wam to wyjaśnia. :oops: No , ale takie rozwiązania są ważne przy wąskich frontach działaki - tak jak u mnie. Jak ktos ma 10m front to sobie może wymyslac jak zechce :wink:

I wiadomo, że umowa, faktura i gwarancja to podstawa :wink:

SławekD
16-04-2009, 12:06
Teraz ciut jaśniej :wink:
PS. Prawo budowlane o ile mnie pamięć nie myli "mówi" że furtka powinna mieć nie miej niż 1 m, z tego co czytałem to wspominasz że u Ciebie będzie ok 70 cm. Może być problem ze zgłoszeniem.

EL____________DŹ
16-04-2009, 12:08
witam

nie potrzeba słupka 12 cm na 10 sie zmiesci .
nie wiem jak to wyglada dokładnie z tym wjazdem brak zdjecia utrudnia temat

dziwne tez jest to że nagle 3x taniej ktos robi i wszystko z papierami :wink:
no ale taki wolny rynek na tym polega biznes :wink:

iga9
16-04-2009, 17:36
Z tego, co zaobserwowałam - duże te duże firmy nie mają własnych zakładów ślusarskich i zleceja wykonanie bramy na zewnątrz i pewnie dodają do ceny własna sporą prowizję. A jak po pierwszej wyecenie brałam wycenę na samą autoamtykę, to nagle koszt montaży wzrastał z 1000 zł do 2200 i to robiło cenę. Zresztą jak na wycenie samo zabetonowanie (koszt betonu!) 3 słupków robiło 450 zł to nic dziwnego, że cena końcowa potrafila być wysoka :roll:
Także trzeba szukać - chyba, że kogoś stać na sam stelaz bramy z automatem za ponad 10.000. Mnie osobiście nie :wink:

SławekD- ja wszystko wiem :wink: Powiem ci, że mówisz jak mój małżonek :roll: ALe człowiek musi sobie radzić jak może :wink:

SławekD
17-04-2009, 10:45
Wiadomo że po pierwsze primo płotu nie robi się na rok,dwa tylko na długie lata a po drugie primo trzeba szukać dobrego i taniego wykonawcy. U nas początkowe wyceny były ok 23-25 000, obecnie jak liczę to jest szansa zamknąć się w 17 000. Wiadomo że ogólnie kwota duża ale różnica też, co cieszy :lol:

EL____________DŹ
17-04-2009, 13:47
witam

oczywiście fundament pod brame jednoskrzydłowa powinien byc na całej długości ! Robienie stóp fundamentowych dla słupa bramy tak jak pod ogrodzenie to pomyłka.Napewno po kilku sezonach problem sam sie pojawi.
Słup stalowy grubość ścianki 5mm minimalnie

SUSPENSER
27-05-2009, 14:40
Planuję zastosować automaty do bramy 2 skrzydłowej 5 metrowej.

Mam bramę garażową Horrmann z napędem Promatic.

Otrzymałem taką ofertę:

Automat Nice Wingo 5000 cena 1800zł
Radioodbiornik Hormann+układ przkaźnika +250zł

Lub Automat FAAC 414 1500zł

Radioodbiornik Hormann+układ przkaźnika =250zł

Który zestaw wg was jest lepszy ?

Czy faktycznie bez problemu będą otwierać skrzydła nawet do kąta 130 stopni ?

SławekD
28-05-2009, 12:32
Mnie osobiście bardziej odpowiada Faac bo jest bardzo zgrabny, mam małą średnicę przez co jest mało widoczny na tle bramy, jest czarny więc w moim przypadku kolor ten sam co przęseł. Nice na większą obudowę, plastikową i popielatą. Nie znam tego Nice ale akurat ten Faac jest bardzo silny, nie ma mowy o ręcznym otwarciu bramy na siłę - testowałem przy wyborze siłownika.
Oba siłowniki nie bardzo nadają się na słupek klinkierowy, przy osiowym osadzeniu bramy na słupku klinkierowym nie ma szans na 130 st.

SUSPENSER
28-05-2009, 14:53
SlawekD - dzięki za odpowiedź :)

Mi także bardziej podoba się FAAC :wink:

Planuję je osadzić na słupkach stalowych 10x10 cm.

SławekD
29-05-2009, 12:04
Na takich słupkach to kąt na pewno będzie zdecydowanie większy niż na klinkierowych.

Winkiel
29-05-2009, 13:13
Witam,

Dzisiaj otrzymałem wycenę na bramę przesuwną od Wiśniowskiego AW10.00
o wymiarach 4100x1400. Brama do wypełnienia. (sama rama bramy)

Brama-2744 netto
Automat-1350 netto
Fotokomorki -156 netto

Razem po rabacie 4770 brutto
Z montażem 5350 brutto

Mam pytanie co sądzicie o takiej ofercie i jakości bram i automatów stosowanych przez Wiśniowskiego. Może macie jakieś doświadczenie. Automat jest schowany w słupku i podobno z patentem Wiśniowskiego.
Z góry dziękuje za informacje.

ELEKTRO
29-05-2009, 17:17
witam

bramy wiśniowskiego uważam za jedne z lepiej wykonanych na rynku.

co do napędu w słupku to jest to zastosowanie silniczka od wycieraczek samochodowych.Do zastosowania domowego i mniejszych bram powinno to chodzić.Na osiedla się nie nadają wiem bo już kilka wymieniałem.

Piotr_M
30-05-2009, 07:09
A jaki siłownik zastosować do bramy przesuwnej? Nie wiem jeszcze czy będzie własnej produkcji czy też kupiona. Na pewno będzie miała co najmniej 3,5 m w świetle bramy.

novo...
05-08-2009, 15:38
A jaki siłownik zastosować do bramy przesuwnej? Nie wiem jeszcze czy będzie własnej produkcji czy też kupiona. Na pewno będzie miała co najmniej 3,5 m w świetle bramy.


Zależy jaki cieżar będzie miała brama

Piotr_M
06-08-2009, 08:18
A jaki siłownik zastosować do bramy przesuwnej? Nie wiem jeszcze czy będzie własnej produkcji czy też kupiona. Na pewno będzie miała co najmniej 3,5 m w świetle bramy.


Zależy jaki cieżar będzie miała brama

Dzieki za podpowiedź - gdybym wiedził to bym nie pytał

mery26
06-08-2009, 08:35
ja jeszcze rzucam 2 żelowane 6x0.5mm2- do alarmów(bramka i brama). Mam nadzieję to powiązać również z oświetleniem zewnętrznym i czujką zmierzchową.
Dobry pomysł-warto podłączyć napęd (jakiś kontaktron) pod alarm-tak na wszelki wypadek kradzieży napędu.

novo...
07-08-2009, 09:32
A jaki siłownik zastosować do bramy przesuwnej? Nie wiem jeszcze czy będzie własnej produkcji czy też kupiona. Na pewno będzie miała co najmniej 3,5 m w świetle bramy.


Zależy jaki cieżar będzie miała brama

Dzieki za podpowiedź - gdybym wiedził to bym nie pytał

nie chciałem urazic nikt normalny nie zaryzykuje próbą odpowiedzi jesli jedyne dane jakie będzie posiadał to 3,5.m

W większosci przypadków powinien to uciągnąc automat do 300kg , ale dla spokoju można dac większy

segars
18-11-2011, 10:44
Nie pomyślałam, że to wszystko takie skomplikowane. W sobotę przychodzą panowie kończyć kłaść kostkę. I trzeba pociągnąć kable.
Brama ma być 2-skrzydłowa. Centralka i wszystko, co nie musi być na bramie - w garażu. Prąd jest w skrzynce obok bramy. Czyli mam:
A, B - słupki od bramy
C - centralka w garażu
D - skrzynka z prądem
Bardzo proszę o radę - jakie punkty, jakimi kablami trzeba połączyć.

lukep3
18-11-2011, 20:31
A ten Wiśniowski to brama w ocynku + malowana proszkowo? jaki automat?

Jaroll
19-11-2011, 07:24
Nie pomyślałam, że to wszystko takie skomplikowane. W sobotę przychodzą panowie kończyć kłaść kostkę. I trzeba pociągnąć kable.
Brama ma być 2-skrzydłowa. Centralka i wszystko, co nie musi być na bramie - w garażu. Prąd jest w skrzynce obok bramy. Czyli mam:
A, B - słupki od bramy
C - centralka w garażu
D - skrzynka z prądem
Bardzo proszę o radę - jakie punkty, jakimi kablami trzeba połączyć.

1.Wszystkie przewody do C
2.Od D zasilanie 3x1.5 minimum
3.od A -do siłownika 4x1.5 , do fotki 4x1
4.od B -do siłownika 4x1.5 , do fotki 2x1
Jeśli będzie lampa to 2x1
Jeśli będą drugie fotki to tak jak wyżej napisałem
Jeśli będzie sterowanie z domu to 2x1
Niezależnie jaki zestaw kupisz okablowanie będzie ok.

segars
26-11-2011, 07:45
Bardzo dziękuje, Jaroll. Prawie już rozumiem ;-)
Jeszcze tylko chciałam się upewnić:


1.Wszystkie przewody do C
Jeśli będzie lampa to 2x1
Czy to chodzi o oświetlenie?


Jeśli będą drugie fotki to tak jak wyżej napisałem
Czy przy bramie dwuskrzydłowej powinno być drugie?


Jeśli będzie sterowanie z domu to 2x1
To sterowanie z domu z czym połączyć?
Sterowanie z domu w praktyce przydaje się?

Jaroll
28-11-2011, 06:14
Lampa sygnalizacyjna bramowa w kolorze pomarańczowym lub innym (w zależności od producenta),która miga w momencie gdy brama jest w ruchu. Druga para fotokomórek za skrzydłami bramy dla większego bezpieczeństwa(ta montowana na słupkach bramowych zabezpiecza w momencie gdy brama się zamyka, a ta druga gdy brama się otwiera).Wtedy jeśli stoi jakieś auto w świetle pracy bramy i siłowników to nic się nie stanie/uszkodzi. Sterowanie z domu przyciskiem dzwonkowym,
działającym jak pilot, przydaje się w momencie gdy chcemy otworzyc komuś bramę a nie wiemy gdzie w danym momencie leży pilot. Wystarczy kupić słuchawkę do domofonu z dwoma przyciskami i jeden otwiera furtkę a drugi bramę.

milenk.a
30-11-2011, 09:49
Polecam firmę "Płot Bary" ul. Żyzna 1 znalazłam ich w panoramie firm. Robiłam u nich bramę 2-skrzydłową z napędem NICE. Rok temu, wszystko przebiegło idealnie. Po kilku tygodniach miałam już ogrodzenie zamontowane. Naprawdę polecam.

segars
10-12-2011, 12:02
Jaroll baaardzo dziękuję - teraz wszystko jasne. I super podpowiedź z tym domofonem - jeszcze nie jest za późno ;-)

volder1
23-06-2014, 16:31
Witam.
Chciałbym odświeżyć temat. Jestem na etapie kopania fundamentu pod ogrodzenie z bramą przesuwną. Wykonawca chce wykopać fundament na 80 cm. ze zbrojeniem w jednej linii, równo pod murek ogrodzeniowy i bramę przesuwną. Gdzieś czytałem, że pod bramę trzeba dać dylatację, żeby powstał oddzielny fundament, głębszy i szerszy od tego w murku. Żeby w przyszłości nie było problemów z wysadzaniem i żeby brama dobrze chodziła. Pytam fachowców - jakie macie zdanie na ten temat.

Kubencki
23-06-2014, 18:28
Może być wylany na całości, byle na min 80cm i szerokość taką aby postawić obok bramy słupek i napęd.