PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kW na przylacze tymczasowe na budowe?



przemo33
05-03-2009, 11:40
Witam

Mam pytanko ile kW jest niezbedne do przylacza elektrycznego tymczasowego na czas budowy??(podlaczenie betoniarki, szlifierki , etc?)

czy 6kW wystarczy?

(jakie koszty zalozenia,co ile ? jesli slup stoi w granicy dzialki?)

Pozdrawiam

remx
05-03-2009, 11:46
proponuję 10KW - to dla spawarki i agregatu tynkarskiego. Dla ww 6KW będzie za mało. Jeżeli słup (Niskiego Napięcia) stoi w granicach działki to dobrze - termin realizacji będzie krótszy. Ty i tak płacisz za zamówione KW.

stukpuk
05-03-2009, 11:49
Ja docelowo zamówiłem 12, ale na czas budowy kazałem zapodać tylko 5 kW.
Sokojnie wystarczy na wszystkie maszyny budowlane! Bo opłate stałą liczą od każdego kilowacika :o :-? I za tą piątke płace 90 zł za dwa miesiące(plus zużycie)

barto307cc
05-03-2009, 12:32
My składaliśmy wniosek o 7 kW a Pan w vattenfall powiedział,żebym zwiększyła na 10kW,trójfazowe :wink:

remx
05-03-2009, 13:06
Ja docelowo zamówiłem 12, ale na czas budowy kazałem zapodać tylko 5 kW.
Sokojnie wystarczy na wszystkie maszyny budowlane! Bo opłate stałą liczą od każdego kilowacika :o :-? I za tą piątke płace 90 zł za dwa miesiące(plus zużycie)

Tak, ja też nie słuchałem (wielu) fachowców tylko forumowiczów i później musiałem zwiększać moc z 5 do 10KW.

przemo33
05-03-2009, 13:16
Dzieki za odpowiedzi.

Czyli chyba zdecyduje sie na 10kW

A ile kosztuje podlaczenie takiego lacza 10kW(ile energetyce a ile wykonawcom i ile skrzynka?)

Pozdrawiam

remx
05-03-2009, 13:47
Nie wiem jakie ceny teraz. Ja kilka lat temu płaciłem ok 100zł za każdy zamówiony KW (ale to póżniej i tak wchodzi w opłatę za przyłącze docelowe - czyli nie zmarnuje się) i 1200 zł za elektryka z materiałami.

stukpuk
05-03-2009, 13:50
Ja docelowo zamówiłem 12, ale na czas budowy kazałem zapodać tylko 5 kW.
Sokojnie wystarczy na wszystkie maszyny budowlane! Bo opłate stałą liczą od każdego kilowacika :o :-? I za tą piątke płace 90 zł za dwa miesiące(plus zużycie)

Tak, ja też nie słuchałem (wielu) fachowców tylko forumowiczów i później musiałem zwiększać moc z 5 do 10KW.

Prosze czytać ze zrozumieniem!!!!!!!!!!! :-?

Umowe mam podpisaną na 12 kW!!!(i za tyle zapłaciłem opłate przyłączeniową), ale na czas budowy mam tylko 5 :D
Pozostałe 7 sobie leżą i czekają :wink: Mamm SSO i wystarczyło bez problemów!
No chyba ,że zamieżasz otworzyć na budowie zakład spawalniczy!!!

stukpuk
05-03-2009, 14:02
Dzieki za odpowiedzi.

Czyli chyba zdecyduje sie na 10kW

A ile kosztuje podlaczenie takiego lacza 10kW(ile energetyce a ile wykonawcom i ile skrzynka?)

Pozdrawiam

Ja rok temu zapłaciłem za te 12 kW 1880 zł ( od A do Z)

remx
05-03-2009, 14:53
Ja docelowo zamówiłem 12, ale na czas budowy kazałem zapodać tylko 5 kW.
Sokojnie wystarczy na wszystkie maszyny budowlane! Bo opłate stałą liczą od każdego kilowacika :o :-? I za tą piątke płace 90 zł za dwa miesiące(plus zużycie)

Tak, ja też nie słuchałem (wielu) fachowców tylko forumowiczów i później musiałem zwiększać moc z 5 do 10KW.

Prosze czytać ze zrozumieniem!!!!!!!!!!! :-?

Umowe mam podpisaną na 12 kW!!!(i za tyle zapłaciłem opłate przyłączeniową), ale na czas budowy mam tylko 5 :D
Pozostałe 7 sobie leżą i czekają :wink: Mamm SSO i wystarczyło bez problemów!
No chyba ,że zamieżasz otworzyć na budowie zakład spawalniczy!!!

U mnie właśnie w trakcie spawania ogrodzenia wyszło że 5KW to za mało.

Na agregat tynkarski 5KW to też za mało.

zezo
05-03-2009, 14:58
stukpuk napisał

Ja docelowo zamówiłem 12, ale na czas budowy kazałem zapodać tylko 5 kW.
i to jest gospodarskie podejście do temat :wink:
a słuchanie innych i zamawianie 10 lub więcej na czas budowy to
ABSURD
no chyba że ktoś ma sporo kasy i nie zależy mu na comiesięcznej opłacie abonamentowej :wink: ja zrobiłem tak jak stukpuk a nawet powiem więcej że na czas budowy miałem 3kW

zezo
05-03-2009, 15:04
remx napisał

U mnie właśnie w trakcie spawania ogrodzenia wyszło że 5KW to za mało.
Na agregat tynkarski 5KW to też za mało.
remx nie znam się na tych zabezpieczeniach elektrycznych, ja już dostałem zabezpieczenie takie jak docelowo na 13 kW, pmimo że na czas budowy miałem 3 kW, może to zależy od ZE.

remx
05-03-2009, 15:22
Zabezpieczenia zależą od mocy. Mniejsza moc - mniejsze zabezpieczenia.

Mówimy o podejściu legalnym.

marcin714
05-03-2009, 15:43
I tak i nie. Jakbyście się porządnie wgryźli w temat to doszlibyście do wniosku , że moc przyłączeniowa to jedno - od tego liczy się opłatę przyłączeniową a moc umowna to drugie - od tego płacicie opłaty stałe. Mocy umownej nie powinno się uzależniać od zabezpieczeń i nie uzależnia sie wszędzie poza waszymi budowami.

stukpuk
05-03-2009, 16:28
I tak i nie. Jakbyście się porządnie wgryźli w temat to doszlibyście do wniosku , że moc przyłączeniowa to jedno - od tego liczy się opłatę przyłączeniową a moc umowna to drugie - od tego płacicie opłaty stałe. Mocy umownej nie powinno się uzależniać od zabezpieczeń i nie uzależnia sie wszędzie poza waszymi budowami.

No dokładnie tak!
Tylko im dalej w temat tym bardziej odbiega od zadanego pytania :lol: :lol:

remx
05-03-2009, 16:41
I tak i nie. Jakbyście się porządnie wgryźli w temat to doszlibyście do wniosku , że moc przyłączeniowa to jedno - od tego liczy się opłatę przyłączeniową a moc umowna to drugie - od tego płacicie opłaty stałe. Mocy umownej nie powinno się uzależniać od zabezpieczeń i nie uzależnia sie wszędzie poza waszymi budowami.

Zapewne jednak nie jest tak że zapłacisz za przyłączenie 5KW a założą ci na prowizorce zaplombowany bezpiecznik 20A - a tyle potrzeba na agregat tynkarski

marcin714
05-03-2009, 16:57
Jakby sie uprzeć to tak właśnie powinni postąpić. Moc przyłączeniowa wcale nie musi być tożsama z mocą umowną i zazwyczaj nie jest poza waszymi budowami. Są jeszcze inne sposoby obejścia tego problemu ale są brzydkie więc nie będę ich upubliczniał.

donata1710
06-03-2009, 08:41
My składaliśmy wniosek o 7 kW a Pan w vattenfall powiedział,żebym zwiększyła na 10kW,trójfazowe :wink:


A możesz mi podać ile miesięcznie płacicie za "prąd budowlany" bo zastanawiam się jakiego rzędu są to koszty. z góry dziekuję za odpowiedz. :D

ma
06-03-2009, 08:48
mysmy mieli 7 kW i wystarczało. Rachunki co drugi miesiac były od 300 do 750zl.

pit79
06-03-2009, 09:55
ja zamówiłem 7kw jeszcze ani razu mi nie zabrakło. Nie zwiększałem sobie również docelowo.

Rozmawiałem z gościem co mi skrzynke montował i on powiedział, że elektrownia to najchętniej daje 14 kw bo ma od tego , raz - kase za ilość KW, a dwa to to że jest potem wyższa opłata abonamentu - z tym ostatnim ile w tym prawdy przyznam się że nie wiem:(

Guliwerka
06-03-2009, 18:21
My dostaliśmy 4 kw. Podobno urządzenia trójfazowe chodzą od 7 kw (tak twierdził jeden elektryk) dlatego zastanawiam się czy w ogóle jest sens wydawać niemałą kasę na przyłącze tymczasowe, które nie pozwoli na podłączenie betoniarki, maszyny tynkarskiej etc.???

lukasz27
06-03-2009, 19:26
U nas podpisaliśmy umowe na budowlany 6 kw 3fazy zabezpieczenie 3x10A
warunki musieliśmy mieć na min. 11 kw bo tyle jest w projekcie a ze w elektrowni taryfy są co 2 mamy zagwarantowane docelowo 12kw z zabespieczeniem 3x20A. Pytanie - jakie zabespieczenie na ten pierwszy wariant musze mieć w mojej skrzynce odbiorczej? Wiem ze powinno być niższe od przedlicznikowego czyli co - 6A a może 10A tylko o innej charakterystyce zwłocznej?[/b]

piogron
16-10-2010, 08:40
Możecie powiedzieć ile czekaliście na prąd budowlany? Dodam tylko,że skrzynka już stoi w granicy działki.

robertsz
16-10-2010, 15:42
5-14 dni, ale to chyba inny rejon jest...

energetyk74
12-12-2010, 11:29
Możecie powiedzieć ile czekaliście na prąd budowlany? Dodam tylko,że skrzynka już stoi w granicy działki.


Czas oczekiwania na prąd budowlany w sytuacji gdy masz juz wydane warunki przyłączenia przewidujące przyłączenie obiektu z istniejacej w poblizu Twojej działki sieci nn (np. słup linii napowietrznej nn lub złącze kablowe) zależy głównie od sprawności danego elektryka.

Smok
22-01-2011, 15:55
Czas oczekiwania na prąd budowlany w sytuacji gdy masz juz wydane warunki przyłączenia przewidujące przyłączenie obiektu z istniejacej w poblizu Twojej działki sieci nn (np. słup linii napowietrznej nn lub złącze kablowe) zależy głównie od sprawności danego elektryka.

No nie jest tak do końca. Jeśli ZE nakaże wpięcie pod nadzorem, to możesz czekać nawet dwa tygodnie. Poza tym jesteś uzależniony od inspektora, który ma też swój kalendarz, ale te dwa terminy akurat można ze sobą zgrać.

energetyk74
23-01-2011, 09:16
No nie jest tak do końca. Jeśli ZE nakaże wpięcie pod nadzorem, to możesz czekać nawet dwa tygodnie. Poza tym jesteś uzależniony od inspektora, który ma też swój kalendarz, ale te dwa terminy akurat można ze sobą zgrać.

Jeśli jest to ZE z którego odeszło z pracy wielu pracownikow i została niewielka grupa inspektorów to masz rację. Niestety trzeba czakać w kolejce. A pisząc o sprawności elektryka miałem na mysli glównie przygotowanie instalacji i papierów, bo z tym u wykonawcow bywa różnie.

aksamitka
26-05-2011, 07:46
na mojej działce jest budynek, do którego jest przyłącz prądu (6,5kW), w projekcie nowobudowanego domu moc przyłączeniowa 14kW, czy muszę teraz zwracać się o zwiększenie mocy , czy mogę to zrobić po wybudowaniu domu a do wniosku o PnB dołączyć kopie umowy z moca 6,5kW ?

robertsz
27-05-2011, 10:17
na mojej działce jest budynek, do którego jest przyłącz prądu (6,5kW), w projekcie nowobudowanego domu moc przyłączeniowa 14kW, czy muszę teraz zwracać się o zwiększenie mocy , czy mogę to zrobić po wybudowaniu domu a do wniosku o PnB dołączyć kopie umowy z moca 6,5kW ?

Po wybudowaniu

aksamitka
30-05-2011, 15:40
dziś byłam w enionie, goc powiedział, ze muszę wystąpić o nowe warunki przyłącza, gdyż na działce jest budynek i jeżeli chce zrobić przyłącz do nowego budynku to musi to byc niezależny przyłącz,
teraz sie zastanawiam czy faktycznie tak jest, czy nie mogę w ramach istniejącego przyłącza, zwiększyć moc przyłączeniową i podlaczyc się z nowym budynkiem?

kazjan
18-07-2011, 21:21
Czas oczekiwania na prąd budowlany w sytuacji gdy masz juz wydane warunki przyłączenia przewidujące przyłączenie obiektu z istniejacej w poblizu Twojej działki sieci nn (np. słup linii napowietrznej nn lub złącze kablowe) zależy głównie od sprawności danego elektryka.

Witaj,
Mam już z sąsiadem wspólne (podwójne ) złącze pomiarowe i chcę otrzymać zasilanie tymczasowe do RB nadziałce jeszcze przed pozwoleniem na budowę jakie kroki podjąć aby to jak najszybciej załatwić?
Widzę że papiery i urzędnicy to najwięksi hamulcowi budów! Musimy sobie pomagać tę bezduszna machinę kruszyć!
Kazjan :yes:

hary2006
21-07-2011, 17:32
pytanie w tej sprawie:
występowaliśmy o warunki przyłącza jakiś miesiąc temu, na druczku wpisałem 10kw i tyle też dostaliśmy. tydzien temu kupiliśmy projekt i tam się okazało że potrzeba 12kw do niego. będą jakieś problemy w związku z tym?

rafal1983
22-07-2011, 19:42
Nie będzie żadnych problemów z urzędasami :)
A i możecie to zmienić spokojnie na te 12kw podczas składania warunków do umowy o przyłączenie

Pytanie tylko czy 10kw wam wystarczy :)

Jak mała rodzina to i mało rzeczy które może pobierać większe ilości prądu a jak jest was duża gromadka i każdy będzie miał tv i w tym samym czasie będziecie np coś piec w kuchence indukcyjnej do tego podgrzewać coś w mikrofalówce, prać w pralce, mieć podłączone ze 2 komputery itp to może wam tych 10 kw czasem brakować

Ale to trzeba sobie podliczyć ile czego planujecie w domu i ile to "żre" prądu :)
10 kw powinno w większości domów jednorodzinnych spokojnie wystarczyć :)

A jak nie to i zwiększyć można moc przyłączeniową oczywiście za dopłatą

hary2006
23-07-2011, 04:33
dzwoniłem też do architekta (zanim mi odpisałeś) i powiedział to samo. Co do mocy to zwiększy się jak będzie potrzeba. póki co jest nas dwójka, ale własnie po to budujemy, żeby nas przybyło :)
pozdrawiam

robertsz
24-07-2011, 08:10
Ale to trzeba sobie podliczyć ile czego planujecie w domu i ile to "żre" prądu :)
10 kw powinno w większości domów jednorodzinnych spokojnie wystarczyć :)
Pytanie zasadnicze czy w domu jest gaz i do czego on będzie używany?
Jeśli nie ma gazu to oczywistym wyborem jest płyta kuchenna + bojler.... co oznacza, że 10-12kW będzie za mało.

Cały czas operujecie na liczbach ogólnych, a tymczasem może się okazać że jedna konkretna faza jest przeciążona bo tak akurat się złożyło....
Ja miałem przypadek, gdzie na budowie akurat musiały chodzić naraz 2 betoniarki i szlifierka kątowa i rozwiązaniem było ciągnięcie 2 przedłużaczy od 2 sąsiadów.

hary2006
25-07-2011, 08:15
faktycznie możesz mieć rację. gazu w domu nie będzie, będzie płyta indukcyjna i bojler. w razie niedoboru mocy- będzie wniosek o dodatkowy przydział. Rozmawiałem z sąsiadami, chcieli 10kw, ale w elektrowni powiedzieli że to za dużo jak na dom jednorodzinny i dali 7 :0

jaro4
06-03-2012, 15:29
Też się zastanawiam nad mocą przłączeniową i tak sobie myślę że jak jest zabezpieczeni 20A na mocy 8KV i 12KV to po co przepłacać i brać 12KV skoro 8KV też jest zabezpieczone 20A i powinno wystarczyć docelowo. Żeby wywaliło bezpieczni 20A to trzeba ładnie prądu chapnąć

Waldemar rj
06-03-2012, 16:55
Na 8kW (trzy fazowe) jest B16, to można zapomnieć np. o agregacie tynkarskim - wykończenia i kilku innych maszynach, nie podłączysz spawarki, za wyjątkiem takiej z marketu o małej mocy "do posmarkania". Dom, to nie mieszkanie w bloku - w domu i ogrodzie używa się różnych maszyn i elektronarzędzi. Jeśli ktoś chce tylko mieszkać jak w bloku i nic nie będzie tam robił - to te 8kW wystarczy, ale gdy chce mieć spokój i nie zwracać uwagi na moc urządzeń, to lepiej mieć "rezerwę" w zabezpieczeniu (jeden raz zapłacisz i masz spokój)

robertsz
06-03-2012, 17:11
20A => to całe 4600W mocy
Jak można chapnąć te 4600W, ano zbieg okoliczności sprawi że w tym samym momencie pójdą podstawowe narzędzia budowlane:
- szlifierka - 1000W
- betoniarka - 1000W
- czajnik bezprzewodowy - 2200W
- halogen w kanciapie budowlańców - 500W
Suma sumarum: 4700W
Oczywiście teoretyzuje, bo najczęściej jak się parzy kawa to nikt nie pracuje, jedynie betoniarka się kręci żeby sprawiać wrażenie roboty, ale.... :)

Bezpieczniki 16A są minimum na czas budowy.
Nie dotyczy to agregatu tynkarskiego, bo ten chapie 150% więcej.

jaro4
06-03-2012, 19:18
Dzięki panowie za odpowiedzi muszę to jeszcze przemyśleć tzn. ile jest optymalnie na dom 130m2 żeby nie przegiąć w jedną stronę albo w drugą.

Waldemar rj
06-03-2012, 20:10
Moja rada to prowizorkę zrobić na te 16A i płacić po sto zł "abonamentu-za nic"+za energię pobraną, ponieważ gdy będzie prowizorka na 25A, albo 20A to będzie dużo większa kwota -a, po co? A jeśli chodzi o ten agregat tynkarski i inne elektronarzędzia fachowców, to niech się martwią - w końcu i tak kasują wystarczająco dużo (są też agregaty z silnikiem spalinowym i maszyny o mniejszej mocy, a w ostateczności można w razie potrzeby zorganizować agregat, albo dogadać się z sąsiadem). A dla tego domu, to najlepiej samemu ocenić czy ma się zainteresowania w majsterkowaniu, czy zamiary na robienie czegoś w ogrodzie elektronarzędziami. Co prawda obecnie dąży się do zminimalizowania poboru energii elektrycznej, jednak to nie oznacza ograniczanie mocy elektrycznej w urządzeniach i maszynach elektrycznych. Proszę sobie przedstawić sytuację np. zakupu kosiarki do trawy (nie zwracając na koszt tej kosiarki), czy lepiej małą z silnikiem o mocy 1000W, albo dużą o mocy 3000W i dwa razy większej wydajności. Ta mała będzie kosić długo i prawdopodobnie z przerwami, koniecznymi do ochłodzenia maszyny... Dokładnie jest tak samo z wiertarką, robotem kuchennym i innym sprzętem. W rezultacie okazuje się że te maszyny o dużej mocy wyjdą w eksploatacji taniej, ponieważ ich wydajność jest dużo większa (należy pamiętać, że przeciążony silnik pobiera więcej energii i znacznie zmniejsza się jego żywotność).
Przyłącze do domu w zależności od portfela, to jak z samochodem – masz moc, to jedziesz, a gdy masz dobre bezpieczniki i rozsądnie podzielone, to nie trzeba się martwić że bezpiecznik wyłączy. W codziennym życiu każdy jest zabiegany i nigdy nie ma czasu, a co za tym idzie – po powrocie z pracy do domu zabieramy się do pracy. Wtedy gotowanie, pranie, odkurzanie, może jeszcze koszenie trawy tą „elektryczną” kosiarką – i wtedy będzie wiadomo czy to przyłącze jest wystarczające.