PDA

Zobacz pełną wersję : Prowadzenie przewodow instalacji elektrycznej



czopuch
06-03-2009, 14:52
Cale zycie widzialem instalacje prowadzone po scianach, czy nie ma przeciwskazan co do kladzenia przewodow w podlodze? (warstwy podlogi - chudziak, kabel w rurce z pcv, styropian, podlogowka, wylewka 5-6 cm). Czy przewody powinny miec jakas specjalna izolacje? Prowadzi sie je w rogach, przy scianach czy tez w dowolnym miejscu? Czy w styropianie mam robic bruzdy na te kable?
Dziekuje za rade.

tom_ek1
06-03-2009, 17:19
witam
u mnie została instalacja elektryczna poprowadzona po podłodze. przewody zabezpieczone bo są prowadzone w rurach peszla :) w rogach przy ścianach. Nigdzie nie mam kładzionych przewodów przez środek pokoju, wiec nie było problemu z uszkodzeniem przez zdeptanie, itd :) chyba w dwóch przypadkach zdarzyło sie że linia kabli była przeciągana w poprzek hollu i drzwi. Kable w ścianach prowadzone przez otwory w pustakach porotherm :) Przy układaniu styropianu trzeba wycinać niestety kanały na przewody :)

retrofood
06-03-2009, 18:29
już sto siedemdziesiąt osiem razy pisałem na tym forum, że przewodów instalacji elektrycznej w podłodze nie prowadzi się w peszlu!!!
A tylko w twardych rurkach PCV (może być rura Arota).

beton44
06-03-2009, 18:51
co prawda stoją w Polsce tysiące bloków
gdzie dla łatwości prowadzenia i oszczędności kabelków
instalacje prowadzone są tak mnie więcej:

piętro wyżej pod "wylewką" po najkrótszej drodze i pionowo w dół do lamp/wyłączników
a na tym samym piętrze pod "wylewką" po najkrótszej drodze i pionowo w górę do gniazdek

i jeszcze te kabelki są zazwyczaj aluminiowe i oczywiście "gołe" bez żadnych rurek...

może jest to jedna z przyczyn że porażenia prądem w mieszkaniu
są u nas podobno tak 5 razy częstszą przyczyną śmierci niż np w Niemczech
ale kto to tam wie...


Ale budując swój dom raczej wypadałoby to zrobić trochę rozsądniej...

retrofood
06-03-2009, 19:34
instalacje prowadzone są tak mnie więcej:

piętro wyżej pod "wylewką" po najkrótszej drodze i pionowo w dół do lamp/wyłączników
a na tym samym piętrze pod "wylewką" po najkrótszej drodze i pionowo w górę do gniazdek


to jest już dawno prawnie zabronione.

LAMP
07-03-2009, 14:53
A co kabelkom przeszkadza jeśli nie są one położone w rurkach w podłodze?? Względy bezpieczeństwa czy co?? Reguluje to jakiś przepis??

Lech

beton44
07-03-2009, 16:29
przeszkadza to, że zrobienie z kabelków miedzianych o śr. 2,5mm zbrojenia betonu w "wylewce" może spowodować przerwanie ich ciągłości....

z uwagi na ich stosunkowo małą wytrzymałość mechaniczną /małą
w porównaniu np z drutem stalowym o śr. 6mm :o

LAMP
07-03-2009, 16:44
przeszkadza to, że zrobienie z kabelków miedzianych o śr. 2,5mm zbrojenia betonu w "wylewce" może spowodować przerwanie ich ciągłości....

z uwagi na ich stosunkowo małą wytrzymałość mechaniczną /małą
w porównaniu np z drutem stalowym o śr. 6mm :o

Hmmm, wydaje mi się że jest pewna różnica między ciągnięciem pojedynczych przewodów wzdłuż ścian a zbrojeniem wylewki siatką przeciwskurczową o średnicy 3-4 mm (a nie jak piszesz 6mm). Samo wydłużanie/kurczenie się wylewki betonowej jest chyba też o rząd wielkości mniejsze niż dopuszczalne wartości wydłużenia dla przewodu miedzianego w izolacji z polwinitu. Tak na chłopski rozum myślę, więc dalej nie wiem gdzie leży problem.

Lech

PROAT1
07-03-2009, 23:02
Nie ma przepisu nakazującego prowadzenie przewodów w posadzce w rurach osłonowych ale trzeba dodac zdrowy rozsądek. Instalację robi się przed tynkami, a tynkarze maja ważniejsze sprawy niż uważanie na przewody leżace na posadzce stąd lepiej je jakoś dodatkowo ochronić. Mozna w peszlu mozna w rurach pcv można w rurach stalowych, korytach kablowych itd. wybór nalezy do inwestora.

Miedź ma to do siebie że jest bardzo plastyczna więc nawet jak posadzka pęknie i sie rozejdzie na 1cm, to przewody w niej napewno sie nie przerwą.

Gdyby był przepis nakazujący prowadzenie instalacji w posadzce w rurach osłonowych to nie można by było ułożyc mat grzewczych zatapianych w jastrychu.

LAMP
08-03-2009, 07:48
Dziękuję. I to jest konkretna odpowiedź. Z uwzględnieniem rzeczywistości. O to mi chodziło. I ma się to nijak do odpowiedzi beton44.
U siebie prowadziłem przewody głównie przy ścianach. Pospinane w wiązki. Gdzieniegdzie szły w poprzek pomieszczeń.Tam chroniłem je przed tynkarzami kartonami i ...moim słowem :-). Działało. Rzeczywiście prowadzenie w rurkach daje większe bezpieczeństwo, ale jest trochę bardziej kłopotliwe podczas wykonywania samej instalacji.

Pozdrawiam
Lech

darsalam
08-03-2009, 08:07
Podczas castingu elektryków też jeden fachowiec proponował mi następujące rozwiązanie-wszystkie przewody do lamp sufitowych prowadzić w podłodze na piętrze i dopiero potem przekuwać się do parteru :D wówczas tynkarz nie musi nadrzucać tyle tynku.W sumie zastanawiam się nad wyborem elektryka już drugi tydzień :cry:

LAMP
08-03-2009, 08:27
Podczas castingu elektryków też jeden fachowiec proponował mi następujące rozwiązanie-wszystkie przewody do lamp sufitowych prowadzić w podłodze na piętrze i dopiero potem przekuwać się do parteru :D wówczas tynkarz nie musi nadrzucać tyle tynku.

Tak właśnie mam zrobione. Tynkarze chwalili sobie sufit na parterze - był prosty i naprawdę nie mieli dużo roboty.

Lech

asasello
08-03-2009, 08:49
Tak właśnie mam zrobione. Tynkarze chwalili sobie sufit na parterze - był prosty i naprawdę nie mieli dużo roboty.Lech
U mnie elektryk tez tak zrobil. Dodatkowo "obkleil" te peszle z przewodami na podlodze zaprawa tak ze mozna po nich spokojnie chodzic bez ryzyka uszkodzenia.

retrofood
08-03-2009, 09:14
uczcie się dalej o instalacjach na elektrodzie, uczcie.

les111
08-03-2009, 10:10
Witam,nie chce zaczynać nowego wątku więc mam pytanie,chcę zakupić kable elektryczne do zrobienia instalacji elektrycznej w domu,kable chciałbym prowadzić w peszlu po ścianach i tu moje pytanie jaki mam zakupić kabel lub linke/nie dyt/chodzi mi o symbol,z góry dziękuje

beton44
08-03-2009, 10:29
Nie ma przepisu nakazującego prowadzenie przewodów w posadzce w rurach osłonowych ale trzeba dodac zdrowy rozsądek. Instalację robi się przed tynkami, a tynkarze maja ważniejsze sprawy niż uważanie na przewody leżace na posadzce stąd lepiej je jakoś dodatkowo ochronić. Mozna w peszlu mozna w rurach pcv można w rurach stalowych, korytach kablowych itd. wybór nalezy do inwestora.

Miedź ma to do siebie że jest bardzo plastyczna więc nawet jak posadzka pęknie i sie rozejdzie na 1cm, to przewody w niej napewno sie nie przerwą.

Gdyby był przepis nakazujący prowadzenie instalacji w posadzce w rurach osłonowych to nie można by było ułożyc mat grzewczych zatapianych w jastrychu.

zawsze ciekawiło mnie z czego te maty grzewcze są...
i już wiem - z kabelków miedzianych o śr. 1,5 - 2,5 mm :-?

poprawka - przekroju :cry:

retrofood
08-03-2009, 10:31
zawsze ciekawiło mnie z czego te maty grzewcze są...
i już wiem - z kabelków miedzianych o śr. 1,5 - 2,5 mm :-?

nie o średnicy tylko przekroju... :D
ale co tam! jakie by nie były, to wyciągniete miejscowo o 1 cm nawet się lepiej poczują niż dotąd.

odaro
08-03-2009, 10:35
A znacie jakieś konkretne korytka, producenta do poprowadzenia instalacji w ociepleniu podłogi na gruncie które służyłyby do dołożenia instalacji w przyszłości jakby się okazało że czegoś brakuje.

PROAT1
08-03-2009, 12:39
A znacie jakieś konkretne korytka, producenta do poprowadzenia instalacji w ociepleniu podłogi na gruncie które służyłyby do dołożenia instalacji w przyszłości jakby się okazało że czegoś brakuje.

Znacie, np. http://www.baks.com.pl/

odaro
08-03-2009, 12:58
A znacie jakieś konkretne korytka, producenta do poprowadzenia instalacji w ociepleniu podłogi na gruncie które służyłyby do dołożenia instalacji w przyszłości jakby się okazało że czegoś brakuje.

Znacie, np. http://www.baks.com.pl/

Ten system znam raczej poszukuje czegoś innego

PROAT1
08-03-2009, 13:17
już sto siedemdziesiąt osiem razy pisałem na tym forum, że przewodów instalacji elektrycznej w podłodze nie prowadzi się w peszlu!!!
A tylko w twardych rurkach PCV (może być rura Arota).

To tylko Twoje widzimisie nie poparte żadnymi przepisami, na poparcie podaje wyciąg z przepisów:

"Kable mogą byc układane w ziemi bez osłony lub w osłonie, po wierzchu na ścianach, stropach, w kanałach" i dalej:

"Trasę kalba należy ustalać biorąc pod uwagę następujące okoliczności:
1) liczba skrzyżowań i zbliżeń kabla na trasie z innymi urządzeniami oraz liczba przejść przez ściany, stropy i inne przeszkody powinna być możliwie mała
2) prowadzenie kabli przez pomieszczenia i strefy zagrożone wybuchem lub pożarem należy ograniczyć do kabli zasilających urządzenia w tych pomieszczeniach lub strefach
3) odprowadzenie ciepła z kabla do otoczenia nie powinno być utrudnione
4) nalezy unikać zbliżenia kabli do rurociągów cieplnych i ukłądania kabli wzdłuż ścian z przewodami kominowymi
5) należy unikać prowadzenia kabli w miejscach nasłonecznionych
6) kabel powinien być jqak najmniej narażony na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe wpływy chemiczne
7) w przypadku ułożenia kabla w ziemi, trasa powinna przechodzić wzdłuż dróg ulic lub przez trawniki w pasach do tego przeznaczonych
8) kable rezerwowe zaleca sie prowadzić innymi trasami niż linie rezerwowane"



uczcie się dalej o instalacjach na elektrodzie, uczcie.

Ja sie bynajmniej uczyłem tu http://www.pw.edu.pl/Uczelnia/Struktura-uczelni-Sklad-osobowy/Wydzialy/Wydzial-Elektryczny

a sądząc po Twoich postach Ty napewno nie jestes inżynierem elektrykiem, i nigdy żadnej normy na oczy nie widziałeś, ale na nauke nigdy nie jest za późno, są studia wieczorowe, zaoczne, kursy doszkalające.

Prosze więc nie pisz bzdur i nie wprowadzaj ludzi w błąd, że jak puszczą przewody bezpośrednio po stropie to robia coś wbrew sztuce, bo nie ma i nigdy nie było takiego przepisu. Jezeli jest inaczej to podaj nr. normy PN lub IEC a ja wtedy przesyłam Ci skrzynkę Johny Walkera i przez rok bede za Tobą nosił Twoją skrzynkę ze śrubokrętami.

retrofood
08-03-2009, 15:24
To tylko Twoje widzimisie nie poparte żadnymi przepisami, na poparcie podaje wyciąg z przepisów:

"Kable mogą byc układane w ziemi bez osłony lub w osłonie, po wierzchu na ścianach, stropach, w kanałach" i dalej:


ty fahofcu, co przewodu od kabla nie odróżniasz, nie martw się o moje wykształcenie.

PROAT1
08-03-2009, 16:25
ty fahofcu, co przewodu od kabla nie odróżniasz, nie martw się o moje wykształcenie.

To był cytat z przepisów ćwierćinteligencie, a o Twoje wykształcenie sie nie martwie bo go po prostu nie masz.

odaro
08-03-2009, 16:38
Ludziska na tym forum panuje zupełnie inne obyczaje :evil:

retrofood
08-03-2009, 16:39
ty fahofcu, co przewodu od kabla nie odróżniasz, nie martw się o moje wykształcenie.

To był cytat z przepisów ćwierćinteligencie, a o Twoje wykształcenie sie nie martwie bo go po prostu nie masz.

oj człeku z fahowców inteligentny inaczej, przecież już ci napisałem, żebyś się nauczył rozróżniać kable i przewody. temat jest o kładzeniu przewodów, a ty tu ściemniasz cytatami o kablach. I nawet napisać ci, to i tak nie rozumiesz.
No, ale trudno wymagać takiego wysiłku od inteligentnego inaczej.

marcin714
08-03-2009, 22:40
Ktoś chyba z redakcji powinien uspokoić tego dzieciaka bo kol. retrofood dużo wnosi na tym forum i niestrudzenie odpowiada ludziom na trapiące ich problemy. Odpowiada mądrze i rzeczowo. A takie chamskie zaczepki jakiegoś dzieciaka co faktycznie kabla od przewodu nie odróżnia powoduje to ,że ludziom takim jak kol Stanisław odechciewa się uczestniczenia w dyskusjach. Pozostaną wam wtedy tylko rady od pryszcza cytującego wam jakieś przepisy z normy kablowej w odniesieniu do instalacji w mieszkaniu.

I nie obrażaj pryszczu PW bo ta i żadna inna uczelnia nie wypuściła by inż elektryka nie odr€żniającego kabla od przewodu instalacyjnego.
Więc nie odzywaj sięgościu w tematach o których nie masz pojęcia a bynajmniej nie w tym tonie.

sys
09-03-2009, 00:14
no to ja na spokojnie... osobiście kładę instalację w korytach PCV w podłodze, różne przekroje od 18x25 do nawet 40x100, odsłonięte przewody np.przechodzące przez mur zabezpieczam pianą montażową... na to przychodzi styropian+ wylewka coś około 18cm...
...koryta jednak prowadzę minimum 25cm od ścian, na których są okna... robię to jako ukłon w stronę hydraulika by mógł swobodnie operować w miejscach podejścia do grzejnika...

...a teraz koszty... jeżeli ktoś myśli, że ułożenie przewodów w podłodze pozwoli mu zaoszczędzić to srodze się myli (no chyba, że ktoś da się namówić na "golasy" połączone za pomocą taśmy w pęczki leżące na podłodze- wtedy wychodzi najtaniej bo KORYTA to też koszt)... dałem się ostatnio namówić na instalację kładzioną tradycyjną metodą, po ścianach- i już sobie chyba następne odpuszczę, podłogowa instalacja to czas robocizny ok.3 dni ... na ułożenie tradycyjnej musiałem zużyć 7 dni- wyszło taniej w materiale ale koszty dla elektroinstalatora większy(zwłaszcza, że cena była umówiona tak jak za podłogową- machnęłem ręką i powiedziałem sobie "jakoś to będzie") np. musiałem wywiercić ponad 2/3 otworów więcej niż zazwyczaj coś około 2000, a wiadomo że jednym czy trzema wiertlami nie da się tego zrobić...

kończąc- pdłogowa instalacja w połączeniu z systemem bez puszkowym(bez puszek fi70-90) to typowa deweloperka, przede wszystkim szybko kładziona,koszty robocizny małe, wiadomo gdzie idą kable ponieważ odchodzą od puszki albo w górę albo w dół...jedynym zagrożeniem dla niej są buciory i taczka tynkarza(stąd koryta) oraz duży bosch hydraulika (stąd te 25cm od ścian)...

frykow
09-03-2009, 09:10
A jak najlepiej puścić przewód 3x2.5 w styropianie przyklejonym do ściany? W peszlu, rurce, a może bez osłony?

edde
09-03-2009, 09:27
A jak najlepiej puścić przewód 3x2.5 w styropianie przyklejonym do ściany? W peszlu, rurce, a może bez osłony?

ja zrobię bruzdę w ścianie (BK), w bruzdę przewód, jakiś gips mocujący, na to (gładka ściana - styro nacinać nie trzeba) styropian klejony
a jeśli masz już styropian na ścianie to może bruzda z w styropianie, przewód, pianka i wykończenie powierzchni

retrofood
09-03-2009, 09:28
A jak najlepiej puścić przewód 3x2.5 w styropianie przyklejonym do ściany? W peszlu, rurce, a może bez osłony?

To nie tak prędko. Analizę trzeba zacząć od obciążalności przewodów, bo zmieniło się środowisko odprowadzania ciepła. Co jest pod styropianem? W której warstwie bedzie prowadzony przewód? Czy musi tam być? Jaka jest długość prowadzenia? A ten styropian to na zewnątrz, czy wewnatrz?

Tak to jest z udzielaniem rad. Jak się nie widzi i nie zna szczegółów, to trzeba być prorokiem, by celnie trafić.

frykow
09-03-2009, 10:44
A jak najlepiej puścić przewód 3x2.5 w styropianie przyklejonym do ściany? W peszlu, rurce, a może bez osłony?

To nie tak prędko. Analizę trzeba zacząć od obciążalności przewodów, bo zmieniło się środowisko odprowadzania ciepła. Co jest pod styropianem? W której warstwie bedzie prowadzony przewód? Czy musi tam być? Jaka jest długość prowadzenia? A ten styropian to na zewnątrz, czy wewnatrz?

Tak to jest z udzielaniem rad. Jak się nie widzi i nie zna szczegółów, to trzeba być prorokiem, by celnie trafić.
Proszę bardzo, wszystko to o co pytasz akurat wiem:

Obciążenie - max. chwilowe 3kW przy 220V (czajnik bezprzewodowy i lodówka)
Pod styropianiem - mur z BK, na styropianie płyty KG, przewód w styropianie po stronie płyty KG
Musi tam być :)
Długość - około 3m
Styropian - wewnątrz

retrofood
09-03-2009, 11:17
Proszę bardzo, wszystko to o co pytasz akurat wiem:

Obciążenie - max. chwilowe 3kW przy 220V (czajnik bezprzewodowy i lodówka)
Pod styropianiem - mur z BK, na styropianie płyty KG, przewód w styropianie po stronie płyty KG
Musi tam być :)
Długość - około 3m
Styropian - wewnątrz

wprawdzie przy 3 kW ddopp zbliża sie do granicy, ale biorąc pod uwagę, że to czajnik, który (zakładam) nie bedzie godzinami zalączony i dość krótki odcinek przewodu, można dać to w zwykłym peszlu. Luzem bym odradzał. Niech to jednak ma jakieś wietrzenie.
Jesli to byłoby obciążenie zbliżone do stałego, to radziłbym zwiększyć przekrój.

frykow
09-03-2009, 13:49
... Luzem bym odradzał. Niech to jednak ma jakieś wietrzenie.
Jesli to byłoby obciążenie zbliżone do stałego, to radziłbym zwiększyć przekrój.
Dzięki.