PDA

Zobacz pełną wersję : Wkład kominkowy fi150 ?



bravo22
06-03-2009, 21:14
Witam potrzebna mi wasza pomoc w znalezieniu wkładu kominkowego ale o wylocie spalin fi 150/160 miedzy 10 a 14 Kw znalazłem tylko Tarnave ale może znacie jeszcze jakieś inne firmy ?. Ponoc niepozwala konim ( 14x14 h=6m) na montaż wkładu z większym wylotem spalin.
Dzieki za wszelkie sugetie.

OGC
07-03-2009, 10:33
DOVRE seria 2170

Cytat z ich strony:
"... Co ciekawe wyjście dymowe urządzeń tej serii ma średnice fi 150 co czyni je kompatybilnym z większością kominów! ..."

bravo22
07-03-2009, 16:55
wkład super ale ta cena :(
bedzie trzeba zostać przy Tarnavie

Wosto
07-03-2009, 21:39
Nie zabieram głosu jako fachowiec (bo się na tym nie znam), ale mając wkład fi 160 nie bardzo przejmuję się wyjściem z wkładu. Może zaraz wywołam burzę, ale słyszałem sporo opinii, że poniekąd zależy to od strony "nawiewnej", wysokości komina, itp.
Mając do dyspozycji jedynie fi 160 musiałem dokonać wyboru pomiędzy ceną a warunkami, jakie mam. Chcę zakupić Maję (z "kratki.pl") z wyjściem fi 200.
Mam nadzieję, że będzie OK, gdyż wkłady o większej mocy mają również takie średnice. Poza tym otrzymałem informację od producenta, że przy takim przekroju mógłbym zastosować ZUZIĘ (16 kW) ...
Choć niewykluczone, że jest to "chwyt" typu "byle sprzedać" :roll:
Pozdrawiam.

Forest-Natura
08-03-2009, 11:23
Witam.
Będziesz miał problemy. Jeżeli nie od samego początku, to mogą wystąpić po pewnym czasie, gdy na wewnętrznej ścianie przewodu kominowego zacznie osadzać się sadza, powodując zwiększenie sił tarcia, które musi pokonać dym. Jeżeli trafi Ci się zbyt mokre drewno, to też zbyt mała średnica komina nie będzie w stanie odprowadzić prawidłowo zbyt dużej ilości pary wodnej.
Wkład będzie Ci delikatnie poddymiał przy każdorazowym otwieraniu drzwi. Zaczniesz to zauważać po 1-2 latach jego użytkowania, bo na obudowie bezpośrednio nad wkładem zacznie się robić ciemna smuga...
Dołączysz tym samym do "rzeszy" niezadowolonych i narzekających użytkowników kominka, twierdzących, że przecież...musi poddymiać - bo to w końcu kominek...
No jak dla mnie bzdura na starcie...
Zrezygnuj z dużego paleniska i poszukaj mniejszego - z wylotem spalin fi 150 mm. Będziesz w perspektywie czasu zadowolony z wyboru i użytkowania takiego kominka.
PS. Czasami zastanawiam się do granic jakich absurdów mogą naciągać klienta niektórzy producenci i sprzedawcy, w imię większej sprzedaży i osiągnięcia większych zysków?
Pozdrawiam.

Wosto
08-03-2009, 11:30
poszukaj mniejszego - z wylotem spalin fi 150 mm.
Witam.
Dlaczego w takim razie producent do wszystkich mocy stosuje tą samą średnicę wylotu spalin (od 12 kW do 25 kW)?
Czy Twoje uwagi również odnoszą się do pracy wkładu typowo "rekreacyjnej"?
Pozdrawiam.

Forest-Natura
08-03-2009, 12:08
Witam.
Moc wkładu i średnica wylotu spalin nie mają ze sobą niczego wspólnego.
W tym wypadku liczy się tylko korelacja wielkości wnętrza paleniska, powierzchni drzwiczek i pola przekroju kanału dymowego komina.
Czy użytkowanie "rekreacyjne" czy typowo grzewcze - objawy te same. tyle że w pierwszym przypadku rozciągnięte w dłuższym okresie czasu...
A propos mocy - zadam "podchwytliwe" pytanie: czy jeżeli do wkładu o mocy np. 10 kW naładujemy i spalimy 3 kg drewna to uzyskamy taką samą moc jeżeli byśmy napakowali tam i spalili w tym samym okresie czasu np. 15 kg drewna? W brew pozorom większa ilość drewna nie oznacza czasami dłuższego okresu palenia się we wkładzie...
Moce "kominków" podawane przez producentów są najprostszą metodą manipulacji marketingowej wpływającej na klienta przy wyborze wkładu. Naprawdę nie odnoszą się w żaden sposób do jakości paleniska, jego osiągów i komfortu użytkowania.
Pozdrawiam.

Wosto
08-03-2009, 15:06
Witam.
Moc wkładu i średnica wylotu spalin nie mają ze sobą niczego wspólnego.
W tym wypadku liczy się tylko korelacja wielkości wnętrza paleniska, powierzchni drzwiczek i pola przekroju kanału dymowego komina.
Czy zatem kominek o mniejszej powierzchni paleniska i drzwiczek nie może mieć mniejszego kanału dymnego?
Pytam, bo w przypadku "kratek" większy czy mniejszy wkład ma taką samą średnicę czopucha; może to względy ekonomiczne, bądź przyjęty standard powodują takie rozwiązanie?
Pozdrawiam.

bravo22
10-03-2009, 21:14
Witam.
Będziesz miał problemy. Jeżeli nie od samego początku, to mogą wystąpić po pewnym czasie, gdy na wewnętrznej ścianie przewodu kominowego zacznie osadzać się sadza, powodując zwiększenie sił tarcia, które musi pokonać dym. Jeżeli trafi Ci się zbyt mokre drewno, to też zbyt mała średnica komina nie będzie w stanie odprowadzić prawidłowo zbyt dużej ilości pary wodnej.
Wkład będzie Ci delikatnie poddymiał przy każdorazowym otwieraniu drzwi. Zaczniesz to zauważać po 1-2 latach jego użytkowania, bo na obudowie bezpośrednio nad wkładem zacznie się robić ciemna smuga...
Dołączysz tym samym do "rzeszy" niezadowolonych i narzekających użytkowników kominka, twierdzących, że przecież...musi poddymiać - bo to w końcu kominek...
No jak dla mnie bzdura na starcie...
Zrezygnuj z dużego paleniska i poszukaj mniejszego - z wylotem spalin fi 150 mm. Będziesz w perspektywie czasu zadowolony z wyboru i użytkowania takiego kominka.
PS. Czasami zastanawiam się do granic jakich absurdów mogą naciągać klienta niektórzy producenci i sprzedawcy, w imię większej sprzedaży i osiągnięcia większych zysków?
Pozdrawiam.
Dzieki za odpowiedz no z tym kominkiem to byl problem bo go nie mjalo byc i nagle sie odwidzialo i dostawic tylko mozna bylo kanal 14x14 wracajac do mocy czy ta TARNAVA 12Kw bedzie rozsadnym rozwiazaniem ? na mocy jako tako nie zalezy mi tak do konca .