PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła altherma krok po kroku



mundi73
06-03-2009, 21:29
witam wszystkich
Z racji tego że po przeszukaniu forum nie idzie się dowiedzieć wiele na temat pompy altherma a sam postanowiłem zainstalować tę pompę.myślę ze to co będę tu opisywał pomoże innym w podjęciu decyzji za lub przeciw.nie oczekuje rad od osób które nie mają takiego sprzętu .chętnie za to poczytam doświadczenia użytkowników.postaram sie prowadzić ten temat do dwóch sezonów grzewczych aby uzyskać pełny obraz tego urządzenia.
na pytania chętnie odpowiem w granicach mojej wiedzy.
teraz o domku.
buduje Tośka GL 231 136m2 +piwnica(na razie nie zdecydowałem czy będzie ogrzewana)w tej chwili jestem na etapie wybierania przedstawiciela firmy Daikin która mi sprzeda i zrobi projekt montażowy na korzystnych warunkach.(jeżeli czyta to jakiś pan z firmy to proszę na priva)forum będę prowadził w miarę postępów na polu bitwy.pana który wykona co i cwu wg projektu już wybrałem.
termin montażu planuje na maj.na dzisiaj tyle.cdn
pozdrawiam wszystkich

siemka
06-03-2009, 22:28
witam wszystkich
Z racji tego że po przeszukaniu forum nie idzie się dowiedzieć wiele na temat pompy altherma a sam postanowiłem zainstalować tę pompę.myślę ze to co będę tu opisywał pomoże innym w podjęciu decyzji za lub przeciw.nie oczekuje rad od osób które nie mają takiego sprzętu .chętnie za to poczytam doświadczenia użytkowników.postaram sie prowadzić ten temat do dwóch sezonów grzewczych aby uzyskać pełny obraz tego urządzenia.
na pytania chętnie odpowiem w granicach mojej wiedzy.
teraz o domku.
buduje Tośka GL 231 136m2 +piwnica(na razie nie zdecydowałem czy będzie ogrzewana)w tej chwili jestem na etapie wybierania przedstawiciela firmy Daikin która mi sprzeda i zrobi projekt montażowy na korzystnych warunkach.(jeżeli czyta to jakiś pan z firmy to proszę na priva)forum będę prowadził w miarę postępów na polu bitwy.pana który wykona co i cwu wg projektu już wybrałem.
termin montażu planuje na maj.na dzisiaj tyle.cdn
pozdrawiam wszystkich

Pozdrawiam i kibicuję !!!!!!!!!!!............sam jestem żywo zainteresowany :D

mundi73
13-03-2009, 10:55
witam ponownie.
jestem po rozmowach wstępnych z 2 firmami.koszt jednostki do co i cwu to około 30tys zł.wysoki koszt w tej chwili uzależniony jest wysokim kursem euro.zastanawiam sie czy nie poczekać na spadek kursu.firma daikin też podnosi ceny co daje efekt końcowy.
zdecydowałem że pompę będzie wspomagać kominek poniżej zakładanej temp którą ustlilmy na etapie projektowania.podniesie to koszt o bufor ciepła ale to myśle że sie zwróci.sama pompa raczej się nie zwróci ale koszty eksploatacyjne będą nie większe jak ekogroszku.okaże się w zimie.w tej chwili czekam na szczegółową wycenę.może jeszcze dzisiaj dostane.pozdrawiam :wink:

mundi73
21-03-2009, 13:35
witam ponownie
decyzje podjęte.pompa 11kw wraz zasobnikiem 300l c.w.u. cena pompy to 5852eur + zasobnik 1110eur.co do zasobnika to się zastanowię czy wezmę orginalny czy kupie inny tańszy.jeszcze to przemyśle.z kominka zrezygnowałem bo droga impreza a jeżeli będę musiał często palić w mrozach to jakoś nie bardzo mi się uśmiecha w salonie tyle palić.w planach jest kocioł na wszystko + bufor ciepła jako sprzęgło hydrauliczne.altherme będę monitorował z podlicznikiem żeby
mieć obraz zużycia prądu.wybrana firma jest z jeleniej góry(nazwy nie będę podawał żeby nie było że reklama)człowiek wydaje się że posiada wiedzę i doświadczenie w tych sprawach ponieważ zamontował sporo tych urządzeń i też jest ważne że w dwóch swoich domach użytkuje.oczywiście jak zawsze okaże sie na końcu. sumując za tą firmą przeważyło
1) wiedza i doświadczenie
2)dogodne warunki płatności
3)odległość(ważne przy serwisowaniu)
4)podejście do sprawy(pomimo swojej wiedzy w tym temacie cierpliwie słucha co miałem do powiedzenia oraz jest otwarty na sugestie)

Jutro jesteśmy umówieni na rozmowe w sprawie tego zasobnika wody oraz samego montażu
pozdrawiam
ps zapomniałem dodać że euro po kursie dnia zamówienia a to dosyć ciekawe bo można czekać na spadek kursu
miłej niedzieli dla wszystkich

tacim
21-03-2009, 17:37
To ile zapłacisz za wsio ? Robisz odwierty??? Ups nie doczytałem wiercić powietrze hehe dobre. Ciekawe bardzo.
Tak czytam sobie czytam i stwierdziłem, że miesięczne koszty ogrzewania są drogie przy PC powietrze powietrze.
Munidi pisz pisz jakie koszty przewidujesz np w przeliczeniu na m2 użytkowej itd wsio co wiesz bo firma mało pisze konkretów.

mundi73
22-03-2009, 10:41
To ile zapłacisz za wsio ? Robisz odwierty??? Ups nie doczytałem wiercić powietrze hehe dobre. Ciekawe bardzo.
Tak czytam sobie czytam i stwierdziłem, że miesięczne koszty ogrzewania są drogie przy PC powietrze powietrze.
Munidi pisz pisz jakie koszty przewidujesz np w przeliczeniu na m2 użytkowej itd wsio co wiesz bo firma mało pisze konkretów.

hej.altherma jest to pompa powietrze woda
wiesz nie myślałem żeby to przeliczać w ten sposób ale na pewno napisze ile kosztuje jak będę użytkował.wtedy już łatwo sobie podzielisz przez 136m użytkowej a netto 155m 400m3
ja poprostu załozyłem sobie że jeżeli zużyje mniej pradu jak równowartość 1tony ekogroszku kwalifikowanego w miesiącach mroźnych to będę zadowolony.trzeba czekać na efekty dlatego założyłem ten temat żeby wszyscy chętni mieli obraz na przyszłość i raczej wole podawać fakty.
(co do ceny to ten kurs jest ustalany przez daikin raz w miesiącu i narazie jest nie ciekawy ale od 1 kwietnia będzie nowy mam nadzieje że niższy)
wstępny termin montażu na 5-10 maj
pozdrawiam

tacim
22-03-2009, 10:53
Co konkretnie zaproponowali jakie modele dokładnie . Jaki koszt instalacji Ci dali. te 7000 Euro to wsio, ile montaż.

7tonik
25-03-2009, 07:46
Ja mam althermę 8,43kW (grzanie+chłodzenie). Kupiłem ją jakieś 1,5 roku temu korzystając z promocji. Instalacja nastąpiła przed aktualnym okresem grzewczym. Ponieważ dom mam jeszcze w trakcie budowy, więc nie mogę wnioskować na temat docelowego zużycia (ostatnio rachunek za 2 miesiące wyniósł ponad 1 tys. zł - nie mam opomiarowania ile z tego zużyła PC - ustawiona temp. 17 st.C). Głównym mankamentem jaki do tej pory zauważyłem, to załączanie się grzałki w sytuacjach, które tego nie wymagają (np. podczas odszraniania, podczas grzania, mimo iż PC daje radę). Na razie
nie mam czasu na eksperymenty w ustawieniach. Po prostu odłączyłem zasilanie grzałki. Altherma przez całą zimę działała poprawnie bez tego zasilania.

odaro
25-03-2009, 10:19
Ja mam althermę 8,43kW (grzanie+chłodzenie). Kupiłem ją jakieś 1,5 roku temu korzystając z promocji. Instalacja nastąpiła przed aktualnym okresem grzewczym. Ponieważ dom mam jeszcze w trakcie budowy, więc nie mogę wnioskować na temat docelowego zużycia (ostatnio rachunek za 2 miesiące wyniósł ponad 1 tys. zł - nie mam opomiarowania ile z tego zużyła PC - ustawiona temp. 17 st.C). Głównym mankamentem jaki do tej pory zauważyłem, to załączanie się grzałki w sytuacjach, które tego nie wymagają (np. podczas odszraniania, podczas grzania, mimo iż PC daje radę). Na razie
nie mam czasu na eksperymenty w ustawieniach. Po prostu odłączyłem zasilanie grzałki. Altherma przez całą zimę działała poprawnie bez tego zasilania.

A jak się sprawdza chłodzenie i czym chcesz to realizować?

7tonik
25-03-2009, 11:36
Tak jak pisałem, instalacja nastąpiła przed sezonem grzewczym, zatem jeszcze nie miałem okazji chłodzić. Są 2 metody chłodzenia althermą:
1. poprzez tzw. fancoile
2. poprzez podłogówkę
Czytałem też o możliwości zastosowania wymiennika w kanale wentylacyjnym przy wentylacji mechanicznej.

odaro
25-03-2009, 12:00
Czytałem też o możliwości zastosowania wymiennika w kanale wentylacyjnym przy wentylacji mechanicznej.

Masz tu na myśli chłodnicę kanałową?

Może dopiszę jeszcze że tego co wiem to chłodzenie przez podłogówkę jest mało wydajne i ograniczone punktem rosy.

No a fancoile fajne tylko ta cena.

Ryska
25-03-2009, 12:25
decyzje podjęte.pompa 11kw wraz zasobnikiem 300l c.w.u. cena pompy to 5852eur + zasobnik 1110eur.


136m użytkowej a netto 155m 400m3

Witam.
A skąd masz te wyliczenia odnośnie doboru PC (11kW) ? Sam czy firma ?

mundi73
29-03-2009, 11:06
Co konkretnie zaproponowali jakie modele dokładnie . Jaki koszt instalacji Ci dali. te 7000 Euro to wsio, ile montaż.



witam cytuje oferte:
Wartość powyższej pompy ciepła przedstawiałaby się następująco: ERHQ011AY1/EKHBH016AB6WN – 5852 Euro; zbiornik c.w.u. EKHWS300B3V3 – 1110 Euro. Do tych cen doliczyć trzeba VAT w wysokości 7% i robociznę wraz z pozostałymi materiałami max 3000zł.

Oczywiście powyższe ceny nie obejmują wykonania instalacji odbiorczej (podłogówka, grzejniki, rozdzielacze i inne) – my tego nie robimy. Cena dotyczy kompletnego zestawu pompy ciepła ze zbiornikiem c.w.u. ze stali nierdzewnej, izolowanego pianką poliuretanową o pojemności 300l, podłączenia wszystkiego w kompletną całość, uruchomienia, regulacji, pomocy już po uruchomieniu w zoptymalizowaniu pracy urządzenia itp. Nie doliczam nigdy klientom żadnych dodatkowych opłat za dojazdy, wizyty związane z wyjaśnieniem specyfiki pracy urządzenia, zmiany programowania itp.

dodam że biore opcje z chłodzenim więc będzie dopłata jakieś 250eur.
pozdrwiam

mundi73
29-03-2009, 11:14
decyzje podjęte.pompa 11kw wraz zasobnikiem 300l c.w.u. cena pompy to 5852eur + zasobnik 1110eur.


136m użytkowej a netto 155m 400m3

Witam.
A skąd masz te wyliczenia odnośnie doboru PC (11kW) ? Sam czy firma ?

witam.
firma dobiera ja sie w to nie mieszam.dodam że liczyli wszystko i brali pod uwage 14kw ale zostało 11kw i ma wystarczyć w tej konfiguracji do mojego domu.brane pod uwage wszystko wraz z miejscem budowy domu.
pozdrawiam

mundi73
29-03-2009, 11:21
Ja mam althermę 8,43kW (grzanie+chłodzenie). Kupiłem ją jakieś 1,5 roku temu korzystając z promocji. Instalacja nastąpiła przed aktualnym okresem grzewczym. Ponieważ dom mam jeszcze w trakcie budowy, więc nie mogę wnioskować na temat docelowego zużycia (ostatnio rachunek za 2 miesiące wyniósł ponad 1 tys. zł - nie mam opomiarowania ile z tego zużyła PC - ustawiona temp. 17 st.C). Głównym mankamentem jaki do tej pory zauważyłem, to załączanie się grzałki w sytuacjach, które tego nie wymagają (np. podczas odszraniania, podczas grzania, mimo iż PC daje radę). Na razie
nie mam czasu na eksperymenty w ustawieniach. Po prostu odłączyłem zasilanie grzałki. Altherma przez całą zimę działała poprawnie bez tego zasilania.
hej podaj jak możesz troche danych o swoim domku.tzn jaki rejon polski,powierzchnie ogrzewana, czy cała instalacja w podłogówce czy mieszana.czy domek już jest całkowicie ocieplony czy częściowoi itd.pozwoli to na odniesienie co do kosztów. a jak z chałasem podczas pracy.pozdrawiam

odaro
29-03-2009, 12:03
A może zainteresuje Was pompa Waterstage od Fuji

http://www.klima-therm.pl/pl/produkty/dom/waterstage/

Mają gotowy produkt i podobno jest cenowo konkurencyjny do innych powietrznych pomp ciepła.

Niestety nie udało mi się zdobyć cennika jak ktoś będzie miał to jestem zainteresowany.

No i jest jeszcze Zubadan od Mitsubishi Electric ale to najwyższa półka cenowa

7tonik
30-03-2009, 08:10
hej podaj jak możesz troche danych o swoim domku.tzn jaki rejon polski,powierzchnie ogrzewana, czy cała instalacja w podłogówce czy mieszana.czy domek już jest całkowicie ocieplony czy częściowoi itd.pozwoli to na odniesienie co do kosztów. a jak z chałasem podczas pracy.pozdrawiam
Ponieważ nie mam jeszcze drzwi, ani obudowanego poddasza, więc ogrzewana była cała kubatura brutto czyli 640m3. Ocieplenie częściowe: ściany i podłoga 20 cm styropianu. Między krokwiami na razie jedna warstwa waty 15 cm. W garażu na razie brak posadzki i ocieplenia podłogi. Największe ubytki ciepła zaobserwowałem przez garaż oraz przez prowizowyczne drzwi zewnętrzne. Również jedna warstwa waty na dachu nie ociepla idealnie, czego dowodem było mocne skraplanie podczas odwilży.
Ogrzewanie w całości podłogowo - ścienne, w garażu tylko ścienne.
Region: kujawsko-pomorskie

mundi73
31-03-2009, 11:06
witam.
dziękuje 7tonik za info.wg mnie to optymistyczne że 500zł wyszło przy takim stanie rzeczy.
pisałeś że pompę montowałes po długim czasie od zakupu.ile cię kosztował montaż.mnie tak jak pisałem powyżej.
pozdrawiam

7tonik
31-03-2009, 11:50
Zakres: instalacja+ uruchomienie Altherma + zasobnik cwu z podłączeniem do 2 szafek rozdzielaczowych(parter+piętro). Instalacja oparta na rurach miedzianych.
Robocizna 1100 zł
Materiały dodatkowe (rury miedziane, kształtki, zawory, zawór trójdrożny z napędem, ...) - razem z materiałem do połaczenia z szafkami rozdzielaczowymi - 3150 zł

Marlena&Marcin
06-04-2009, 21:10
Witam. Podłączam się do tematu, jako że również planuję Althermę u siebie w domu. Buduję dom w Rododendronach 6 (pow uzytkowa 120m2, kubatura 665 m3). Dom będzie dobrze docieplony i mieszkamy w I strefie klimatycznej więc będzie pompa 8,4kW. Całość podłogówka (dół i góra) + po jednym grzejniku drabinkowym w łazienkach + 2 panelowe w garażu. Na chwilę obecną mam wycenę tylko ze Szczecina, bo tylko u nich te pompy znalazłem. Nie orientujecie się może czy jest jakaś firma bliżej Gdańska montująca te pompy?

7tonik
07-04-2009, 06:12
Nie orientujecie się może czy jest jakaś firma bliżej Gdańska montująca te pompy?
Proponuję szukać wśród autoryzowanych dealerów Daikina np. tutaj:
http://www.daikin.pl/sales-network/gdansk.jsp

Marlena&Marcin
07-04-2009, 07:57
Nie orientujecie się może czy jest jakaś firma bliżej Gdańska montująca te pompy?
Proponuję szukać wśród autoryzowanych dealerów Daikina np. tutaj:
http://www.daikin.pl/sales-network/gdansk.jsp
Dzięki :)

ancol
07-04-2009, 12:17
mundi73 dzięki za wątek. Jestem zainteresowana tematem, bo jesteśmy zdecydowani na pompę powietrze-woda i bardzo mocno bierzemy pod uwagę althermę. Mam nadzieję, że znajdzie się jak najwięcej użytkowników, którzy podzielą się uwagami i spostrzeżeniami. sama raczej nic jeszcze nie napiszę, bo teraz czekamy dopiero na projekt domku, ale w swoim czasie jak najbardziej ;)
aha, my jesteśmy z wielkopolski.

mundi73
09-04-2009, 14:52
Witam. Podłączam się do tematu, jako że również planuję Althermę u siebie w domu. Buduję dom w Rododendronach 6 (pow uzytkowa 120m2, kubatura 665 m3). Dom będzie dobrze docieplony i mieszkamy w I strefie klimatycznej więc będzie pompa 8,4kW. Całość podłogówka (dół i góra) + po jednym grzejniku drabinkowym w łazienkach + 2 panelowe w garażu. Na chwilę obecną mam wycenę tylko ze Szczecina, bo tylko u nich te pompy znalazłem. Nie orientujecie się może czy jest jakaś firma bliżej Gdańska montująca te pompy?

hej. z ceną wiele nie na walczycie bo to są sztywne ze strony daikina.
za to za montaż i uruchomienie to już co firma to inna cena.ale proponuje tylko takich co mają doświadczenie bo na pewno się przyda ich wiedza.
pozdrawiam serdecznie

tacim
14-04-2009, 20:54
A słyszeliście coś o pompach Junkersa opartych na Mitsubishi chyba z tego co wyczytałem. Nie wiem czy nie przesadzono dla domu 119 użytkowej pompę Altherma 10 Kw to chyba dużo co??? A jak jest z CWU latem pompa też wtedy daje radę czy jakies alternatywne źódło wchodzi w grę.

odaro
14-04-2009, 21:13
A słyszeliście coś o pompach Junkersa opartych na Mitsubishi chyba z tego co wyczytałem. Nie wiem czy nie przesadzono dla domu 119 użytkowej pompę Altherma 10 Kw to chyba dużo co??? A jak jest z CWU latem pompa też wtedy daje radę czy jakies alternatywne źódło wchodzi w grę.

Może dlatego są takie drogie.

tacim
14-04-2009, 21:16
No tak różnica jest duża bo Junkers wychodzi prawie 10 tysi drożej od Althermy. No ale gdyby była możliwośc zakupu np za 25 tysi a nie 40 ?? To jest jakas alternatywa co .

odaro
14-04-2009, 21:22
No tak różnica jest duża bo Junkers wychodzi prawie 10 tysi drożej od Althermy. No ale gdyby była możliwośc zakupu np za 25 tysi a nie 40 ?? To jest jakas alternatywa co .

A gdzie są takie możliwości może bym skorzystał.

Zubadan Mitsubishi pracuje do -25st ale w Polsce występuję tylko w wersji ogrzewania nadmuchowego.

tacim
14-04-2009, 21:30
Podałem tylko taki przykład no bo jest jakiś powód dla którego Altherma kosztuje ok 7 koła Euro a Junkers 40 koła zł.
Tylko zastanawia mnie fakt dlaczego chcą mi Altherme dać 10 kW na 119 użytkowej czy 8 by nie stykło???

Marlena&Marcin
15-04-2009, 07:17
Podałem tylko taki przykład no bo jest jakiś powód dla którego Altherma kosztuje ok 7 koła Euro a Junkers 40 koła zł.
Tylko zastanawia mnie fakt dlaczego chcą mi Altherme dać 10 kW na 119 użytkowej czy 8 by nie stykło???
mi policzyli dla 120m2 użytkowej 8,4kW. Chyba zależy to od ocieplenia budynku oraz strefy klimatycznej.

tacim
15-04-2009, 07:44
Hm no właśnie cos jest nie tak , mi te 10 coś się wydawało za dużo ja kole wrocka mieszkam i u nas za zimno to nie jest a dom sie buduje z dobrym ociepleniem.

siemka
02-05-2009, 08:59
A co powiecie na oferty takich firm jak: Dimplex, Stiebel Eltron ??

mundi73
02-06-2009, 11:04
witam po długiej przerwie,
niestety wszystko sie opóźnia.tynki miały być skończone w kwietniu a dopiero teraz robia. hydraulik wejdzie 15 czerwca takze proszę o cierpliwość.nowy termin montażu to wakacje ale doświadczenie z majstrami mówi mi że ten termin też pod znakiem zapytania.jeden plus tego jest,że kurs euro jest korzystniejszy.pozdrawiam :wink:


ps. proszę kolegów i koleżanki o czytanie tematu bo wątki na temat junkersa i innych firm nijak się nie maja do tematu.dziękuje za zrozumienie :lol:

Rochu
27-06-2009, 21:13
czesc,
A co sadzicie o tej ofercie?

http://www.allegro.pl/item662551358_pompa_ciepla_altherma_montaz_w_cenie .html

mundi73
14-07-2009, 10:41
czesc,
A co sadzicie o tej ofercie?

http://www.allegro.pl/item662551358_pompa_ciepla_altherma_montaz_w_cenie .html


witam.przedstaw ofertę pompy którą ja potrzebuje i wtedy zobaczymy może akurat masz dużo taniej.

HenoK
14-07-2009, 11:00
Podałem tylko taki przykład no bo jest jakiś powód dla którego Altherma kosztuje ok 7 koła Euro a Junkers 40 koła zł.
Tylko zastanawia mnie fakt dlaczego chcą mi Altherme dać 10 kW na 119 użytkowej czy 8 by nie stykło???
mi policzyli dla 120m2 użytkowej 8,4kW. Chyba zależy to od ocieplenia budynku oraz strefy klimatycznej.W przypadku pompy ciepła glikol-woda, która ma praktycznie stałą moc grzewczą przez cały sezon grzewczy wystarczyłoby 6-8kW mocy grzewczej.
W przypadku pompy ciepła powietrze-woda, przy niskich temperaturach zewnętrznych moc grzewcza jest znacznie mniejsza. Te 10kW jest podawane dla temperatury zewnętrznej +7 st. C.

arturo0891
14-08-2009, 18:52
moze troche dziwne pytanie, ale skoro COP spada w zime ze wzgledu na coraz nizsza temperature powietsza na zewnatrz, to czy po prostu nie mozna mocowac jednostki zewnetrznej na jakiejs obrotowej sciance [jak na filmach obrotowe sciany w zamkach:)] np: na garazu. Czyli w lato zasysane bedzie cieple powietrze z zewnatrz, a w zime obracamy (lub po prostu demontujemy na druga strone sciany, to juz kwestia do ustalenia) jednostke zewnatrzrna do wewnatrz garazu lub jakiegos pomieszczenie gdzie temperatura jest wieksza niz na powietrzu, dzieki czemu mamy wiekszy COP. Co o tym sadzicie? Ma to jakis ekonomiczny sens?

mundi73
14-08-2009, 20:55
hej wszystkim.

musicie cierpliwie czekać na wyniki pracy bo wszystko się opóźnia.jestem na etapie wykańczania domu a czasami siebie ale pompa będzie zamontowana wcześniej czy póżniej.

odnośnie pytania kolegi to perpetum mobile nie istnieje i pompa powietrze woda ma swoją dużą wadę tzn poniżej zera COP WYNOSI 1;1

potrzebne są ogromne ilości ciepłego powietrza a garaż tego nie zapewni

pozdrawiam

arturo0891
15-08-2009, 10:26
nie wiem czy sie rozumiemy.. nie mowie ze to ma byc perpetum mobile, nie myslalem ze calkowicie zniwelujemy "utrate" COP zasysajac powietrze z pomieszczenia, ale czy chociaz zmniejszy ten zabieg pogorszenie sprawnosci pompy. Nie wiem czy dobrze rozumiem dzialanie PC powietrze-woda ale chyba lepiej zasysac powietsze z garazu +3C niz z dworu -10C

lukaszja
16-08-2009, 22:23
Witam!

arturo0891!
Garaż (typowy?): 5,5x3,5x2,5=48m3, niech będzie 50m3
Zapotrzebowanie PC powietrze - woda na dolne źródło (powietrze) to tak od 1500 m3/h, bardziej realnie 2000-3000m3/h.
Czyli i tak 99,999% powietrza będzie ssane z zewnątrz :) A tam niestety nie ma +3... :)
pozdr, luke

HenoK
17-08-2009, 06:17
Witam!

arturo0891!
Garaż (typowy?): 5,5x3,5x2,5=48m3, niech będzie 50m3
Zapotrzebowanie PC powietrze - woda na dolne źródło (powietrze) to tak od 1500 m3/h, bardziej realnie 2000-3000m3/h.
Czyli i tak 99,999% powietrza będzie ssane z zewnątrz :) A tam niestety nie ma +3... :)
pozdr, lukeDokładnie tak. Taki przepływ mroźnego powietrza przez garaż szybko zrobi z niego lodówkę.
Cieplejsze powietrze z garażu, czy piwnicy można wykorzystać przy pompie ciepła powietrze-woda służącej tylko do przygotowania ciepłej wody. Pracuje ona dużo krócej i pobiera z pomieszczenia mniejsze ilości ciepła.

rzufik1
17-08-2009, 07:15
Póki co w temacie wypowiedział się jeden użytkownik Altermy..... też myślę o tej pompie więc szukam opini .
Może jeszcze jakiś inny użytkownik się wypowie?

odaro
17-08-2009, 09:21
Czy ktoś z użytkowników Altherny instalował w swojej instalacji klimakonwektory.

hardy50
17-08-2009, 10:33
u mojego sąsiada (jeżów sudecki, a propos firmy z jeleniej), ktory ma taką pomę średnio raz na dwa tygodnie jest serwis. Może się lubią, tego nie wiem. W każdym bądź razie w zimie byli częściej. Co do kosztów to w morzy )powyżej minus 20, płacił za prąd 800 złotych i dogrzewał kominkiem - dom parterowy - około 200 m, ocieplony 10 cm styropianej ze ścianą protherem 25cm, podłogówka - tyle wiem)

odaro
17-08-2009, 10:37
u mojego sąsiada (jeżów sudecki, a propos firmy z jeleniej), ktory ma taką pomę średnio raz na dwa tygodnie jest serwis. Może się lubią, tego nie wiem. W każdym bądź razie w zimie byli częściej.

U Twojego sąsiada są klimakonwektory czy kłopoty pompą ciepła?

hardy50
17-08-2009, 10:43
tego nie wiem, nie pytałem. Widziałem tylko że ciągle coś grzebali na zewnątrz przy tym wentylatorze. Poza tym sąsiad w mrozy zmuszony był do jego odladzania, w czym mu nawet raz pomagałem.

odaro
17-08-2009, 12:39
tego nie wiem, nie pytałem. Widziałem tylko że ciągle coś grzebali na zewnątrz przy tym wentylatorze. Poza tym sąsiad w mrozy zmuszony był do jego odladzania, w czym mu nawet raz pomagałem.

A może sąsiad zgodzi się podzielić swoimi doświadczeniami z powietrzną pompą ciepła.

Mogło by to być ciekawe spojrzenie od strony klienta.

rzufik1
20-10-2009, 14:47
Podnosze temat.
Altermowcy odezwijcie sie i podzielcie się swoimi doświadczeniami.

tomek131
20-10-2009, 20:38
Jeżeli COP poniżej zera wynosi 1:1 to czy to ma sens?Jestem ciekaw tematu , na pierwszy ogląd powiedziałbym tak dla pompy powietrze woda ale tylko takiej za 6-7tys do podgrzewania C.W.U.I to chyba ,nie wiem co zrobić jeśli nie ma garażu i piwnicy bo zimą chyba nie podoła.Może by tak pod reku podłączyć,ale czy wystarczy jej powietrza,czy da się tak wogóle

mundi73
21-10-2009, 11:40
witam.

sorki ale znowu sie wszystko przesuneło .oczywiście brak kasy.

finiszuje wykończenie domu i pompa znowu będzie musiała poczekać.

zakupiłem tylko zbiornik CWU daikina i sprzęgłem na razie z instalacją z kotłem na paliwo stałe.
no muszę przyznać że zbiornik niczego sobie bo w gdz od rozpalenia miałem 60 st C.
Świadczy o dużej rozpiętości wężownicy.

co do pytania o COP 1-1 to na pewno ekonomi w tym zbytnio nie ma a wręcz wydanie 7tys eur mija się z celem ale ja będe korzystał z niej w temp + a poniżej mam dosyć rozbudowany układ z kotłem stałym.

tyle że tej zimy nici z tego bo wykończenie domu mnie wykańcza finansowo.


najbliższy termin zmiany zamieszkania 20 grudzień



pozdrawiam i cierpliwości :P

rzufik1
21-10-2009, 15:48
FAKT faktem iż w Powietrznej dużo zależy od temperatury zewnętrznej.... ale przeglądajac dane techniczne nie spotkałem się aby COP poniżej zera był 1 .
Chyba że mam inne specyfikację i chyba że Daikin celowo wprowadza w błąd klientów:(
A przeglądając tabele widzę że fakt im bardziej maleje temperatura zewnetrzna tym bardziej maleje COP.
Oczywiscie porównuję to samo na wyjściu .

7tonik
26-01-2010, 13:59
Podnosze temat.
Altermowcy odezwijcie sie i podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Witam,
jest to mój pierwszy sezon grzewczy " z Althermą", gdy już mieszkam w domku. Wprawdzie nie do końca mam zakończoną budowę (brak ocieplenia między poddaszem użytkowym a nieużytkowym), lecz to niweluje jedna warstwa ocieplenia między krokwiami. Zima daje w kość, więc można przetestować PC w warunkach ekstremalnych. A więc najpierw krótki opis:
160m2, ogrzewanie wyłącznie podłogowe + ścienne na ścianach kolankowych (rurki co 10-15 cm), ściany i podłoga 20cm styropianu, dach jak wspomniałem częściowo-wata 15cm. Na posadzkach wyłącznie płytki. Nie dokończona wentylacja mechaniczna- na razie brak rekuperatora, zastosowany gruntowy wymiennik ciepła. Prąd w układzie dwutaryfowym.
Grzeję wyłącznie w II taryfie, ogrzewanie w godz. od 22 do 6, grzanie cwu od 13 do 15. Altherma 8,6KW +grzałka buforowa 9kW. Utrzymywana temperatura średnio 23st. Spadek temperatury w okresie nieogrzewanym ok. 1,5st.
Nie mam opomiarowania pompy ciepła, więc przyjmuję koszt II taryfy jako koszt ogrzewania +CWU (należałoby skorygować o inne zużycie w II taryfie).
Zatem średnio od 01.11.2009 (wtedy zacząłem odczytywać) koszt wynosi 195 zł/mies. W ostatnich dwóch dniach gdy temp. zewn. była od -18 do -24, koszt w przeliczeniu na miesiąc wyniósł 525 zł/mies.
Gdy będzie zainteresowanie, to opiszę moje obserwacje odnośnie ustawień oraz załączania się grzałki buforowej.

rzufik1
26-01-2010, 14:30
Bardzo dziękuję za te informację.
Wierz mi pisz ile możesz swoich obserwacji bo na 100% pomożesz w wyborze nie tylko mnie. Teraz trafił się okres kiedy faktycznie można przetestować swoje wizje ogrzewania i zweryfikować poglądy.
Ja u siebie bede miał większość podłogówki...ale grzejniki niskotemperaturowe też się pojawia.
Zobaczymy .
Kominkiem zawsze będe mógł się wspomóc.
Pozdrawiam

7tonik
27-01-2010, 07:45
Ja u siebie bede miał większość podłogówki...ale grzejniki niskotemperaturowe też się pojawia.
Zobaczymy .
Kominkiem zawsze będe mógł się wspomóc.
Pozdrawiam
Moim zdaniem jest to najgorsze z możliwych rozwiązanie. To już lepiej zastosować całość z grzejnikami. Przy 100% podłogówki woda na wyjściu do obiegu (tak jest u mnie) ma temperaturę 30-35st., na powrocie 24-27st. Przy takich temperaturach wody nie ma możliwości efektywnego ogrzewania żadnym grzejnikiem nawet sporo przewymiarowanym. Będziesz skazany na wyższe temperatury wody w obiegu, co będzie skutkowało 100 % użyciu grzałki buforowej. Jeśli większość będzie podłogówka, to odbiór ciepła przy dużej powierzchni będzie tak duży, że nawet z grzałką buforową będzie trudno uzyskać wyższe temperatury na wyjściu. Pozatym przy grzejnikach bardzo ograniczasz możliwość akumulowania ciepła przy wykorzystaniu II taryfy. W pomieszczeniach z grzejnikiem będzie musiało być sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Więc grzejesz kiedy się wychłodzi, a nie wtedy gdy jest taniej :)

rzufik1
27-01-2010, 09:41
Co prawda to prawda ...ale mam 6 okien połaciowych i pod nimi będą grzejniki. Widzialem juz sporo okien gdzie tego nie było i po kilku latach zgnite są juz.
Moja instalacja to niestety też minus ALTERMY która ma tylko jedno wyjście wody a specjalisci z Daikina podpowiadają że ustawiają wyższa temperature na wyjściu i niskotemperaturowce grzeją.Mnie to nie pasuje a są na rynku już pompy powietrze-woda z dwoma obiegami wody ( fujitsu np) więc na grzejniki spokojnie mogę puścić 45 st aby nie przeciążać układu.
Klimakonwektorem mogę się wspierać dodatkowo.
Zastanawia mnie jedno w twoim układzie a mianowicie zasadność korzystania z systemu dwutaryfowego. Sprawność pompy wiadomo że wyższa im cieplej na zewnątrz więc patrząc teraz na zewnątrz gdzie mamy minus 11 potrzebujemy mniej energi elektrycznej na ogrzanie tej samej powierzchni niz nocą kiedy to mielismy wczoraj minus 21 st.
Czy próbowałeś kiedyś liczyć tą różnice? bo może się okazać że jednak lepiej zrezygnować z G12 a akumulować ciepło kiedy jednak sprawność jest wyższa.

7tonik
27-01-2010, 11:01
Co do okien połaciowych to ja mam ich 8. Problem może być przy wentylacji grawitacyjnej (czyli bez wentylacji). U mnie dodatkowo poprawia sytuację ogrzewanie ścienne pod oknami.
Co do II taryfy, to w czasie mrozów wyraźny wzrost temperatury w dzień występuje bardzo krótko, i na pewno nie zniweluje ponad dwókrotnej różnicy w cenie. Tym bardziej, że tańsza taryfa przydaje się dla innych celów przy okazji ( pranie, zmywanie itp.). W enei mam też tańszą taryfę od 13 do 15 i wtedy Altherma grzeje CWU.
Dla przestrogi dodam, że nie warto obniżać temperatury przy wyjazdach. Ja popełniłem ten błąd przy tygodniowym wyjeździe. Teraz w czasie mrozów wygrzanie domu od temperatury 14 st. przez Althermę było bardzo trudne i myślę że kosztowniejsze niż zysk na obniżeniu temperatury. Bez kominka chyba by nie dało rady powrócić szybko do temp 23-24 st.
Jeszcze teraz po kilku dniach obserwuję większy pobór ciepła - woda na powrocie jest chłodniejsza o 2-3 st. niż przed moim wyjazdem.

rzufik1
27-01-2010, 12:26
ja zobacze jak to będzie... chcialem wsumie w listopadzie montowac PC ale odpusciłem .... ( kasa) i brak ocieplenia.
Wiec PC powstanie moze w maju a teraz mogę póki co trochę teori:)

slawja
27-01-2010, 13:54
Witam wszystkich althermowców.
Jestem zdecydowany na PC i już niedługo zfinalizuję zakup.
Dlatego z zaiteresowaniem czytam wpisy użytkowników Althermy i innych PC powietrze/woda.

7tonik jeżeli możesz to powiedz przy jakich temperaturach u Ciebie (bo w każdym innym domku pewnie będzie inna) załącza się grzałka?[/quote]

rzufik1
27-01-2010, 14:04
Slawja póki co to tylko 7tonik chce się dzielić wiedzą i Dzieki mu za to ..a według Daikina sprzedają tego dużo:(
Witaj w klubie :)
może jaszcze jakiś pompowiec się odezwie ... oczywiście Powietrzno-Wodny:)

7tonik
27-01-2010, 14:17
Witam,
z moich obserwacji wynika, że załączanie grzałki nie jest uzależnione od temperatury, lecz od różnicy temperatury wody na wejściu i na wyjściu. Zatem przy dużych powierzchniach podłogówki, gdzie efektywność oddawania ciepła jest znaczna do czasu podniesienia temp. posadzki grzałka będzie się załączać. U mnie czasem załączała się przy temp. bliskiej zeru. Wprawdzie po dość szybkim czasie gdy temperatura podgrzanej wody wzrastała grzałka się wyłączała. Ja mam grzałę na osobnym bezpieczniku, więc przy temp. do -5 st wyłączam bezpiecznik unikając niepotrzebnych kosztów gdyż PC daje sobie doskonale radę sama.
Przy dużych mrozach zanim wychłodziłem dom w czasie tygodniowego wyjazdu nawet przy -18 st. po pewnym czasie grzałka się wyłączała. Obecnie jest włączona podczas całego cyklu grzania. Jednej rzeczy nie rozumiem. Nastawiam temp. wody na 35 st., po pewnym czasie załącza się grzałka na 2 stopień (mam 2 tryby pracy) i za chwilę przełącza się w 1 tryb mimo, że nie jest w stanie osiągnąć zadanej temp. Pod koniec cyklu nadal osiąga ok 31 -32 stopni i mimo to nie włącza się na 2 stopień. Muszę spróbować ustawić wyższą temp. wody i zaobserwować kiedy PC uzna, że trzeba przełączyć grzałkę na maxa

slawja
27-01-2010, 19:05
Dzięki za szybką odpowiedź :)
Ja mam domek 90m (w podłodze 120m) przedstawiciel Daikina zaproponował mi 8KW pompę, (przewymiarowaną) a grzałki kazał wyłączyć (pewnie nie spodziewał się takich mrozów) ;) Czy to dobry pomysł to nie wiem? Praktyka pokarze.

7tonik w miarę możliwości ja i na pewno inni czekamy z niecierpliwością na dalsze info z życia PC

Pozdrawiam
Sławek

7tonik
29-01-2010, 10:10
Zwiększyłem ustawienie temperatury na PC do 40st. i grzałka włączyła się na pełną moc. Jednak gdy osiągnęła temp. 36-37 st. to ponownie przełączyła się na I stopień. Czyli widać, że algorytm jest uzależniony od wielu czynników, a nie tylko uzyskanie nastawionej temperatury.

7tonik
29-01-2010, 10:13
Co do kupawania przewymiarowanej PC, to generalnie zaleca się (w efekcie jest najtaniej) dobór na 90 % maksymalnego zapotrzebowania. Taniej jest czasami dogrzać grzałką niż inwestować w silniejszą pompę ciepła. Zawsze trzeba sobie wyliczyć stopę zwrotu od zainwestowanej dodatkowej kwoty.

7tonik
29-01-2010, 10:18
Dodatkowym minusem przewymiarowanej PC jest zbyt duża wydajność w wyższych temperaturach. Skutkuje to bardzo częstym włączaniem i wyłączaniem PC co nie jest bez wpływu na jej żywotność. Wprawdzie Altherma ma system inwerterowy (dopasowuje moc do potrzeb), lecz to działa (o ile dobrze pamiętam) w zakresie 70%-100% wydajności.

mundi73
29-01-2010, 12:19
hej.

dzieki bardzo 7tonik.

założyłem ten temat ale nie zdołałem zamontować pompy tej zimy.
powód prosty brak kasy.
teraz grzeje kotłem na paliwo stałe w dość rozbudowanej instalacji przygotowanej do Wspóldziałania z PC.

też mam założone grzejniki na poddaszu dużych rozmiarów tylko że mam 2 obwody.

podłogówke mam w tej chwili ustawioną na 36 stopni a grzejniki na 40 stopni i tu faktycznie będzie problem zwiekszonego zapotrzebowania na ciepło co podniesie koszty.

co do okien dachowych to racja,ja mam grawitacyjną wentylacje. jedno okno pod którym nie ma grzejnika jest cały czas mokre.

prawde mówiąc troche zwątpiłem po tym jak mrozy trzymają ale twoje dane nie są złe.

proszę o dalsze inf a w szczególności rachunki za prąd jeżeli możesz.

pozdrawiam serdecznie

Jacław
29-01-2010, 12:20
(...) sama pompa raczej się nie zwróci ale koszty eksploatacyjne będą nie większe jak ekogroszku. (...)

To w zasadzie dlaczego zdecydowałeś się na PC?

7tonik
29-01-2010, 12:44
To w zasadzie dlaczego zdecydowałeś się na PC?
Jeśli to pytanie do mnie, to po dogłębnym przemyśleniu wszystkich za i przeciw padło na PC.
Warunki zabudowy od razu wyeliminowały pomysły z ekogroszkiem itp. (ochrona środowiska). Poza tym i tak bym się nie zdecydował ze względu na konieczność obsługi - wygoda i swoboda przede wszystkim. Miałem do wyboru trzy źródła ciepła: en. elektryczna, gaz ziemny, olej opałowy. Olej wiadomo od razu odstaje cenowo. Gaz i PC z tego co pamiętam (jakiś rok temu dokładnie przeliczałem w którymś wątku) nie odbiegały w cenie eksploatacji. Na plus Althermy zadziałały dodatkowe elementy: układ chłodzenia przez podłogówkę, nikłe koszty ogrzania CWU latem. Z gazu całkowicie zrezygnowałem, co dało mi dodatkowe oszczędności na kosztach podłączenia i instalacji, oraz bezpieczeństwo. Kuchenkę mam indukcyjną, co moim zdaniem kosztowo nie wychodzi drożej niż gotowanie na gazie, a komfort nieporównywalnie większy. Jeden minus - cena kuchenki, ale chyba są coraz tańsze.

rzufik1
29-01-2010, 13:31
i ja podobnie podchodzę do tematu.
czyli komfort obsługi :) a pompa zwyciężyła mozliwością chłodzenia.
Kuchenka tez ma byc ... indukcyjna.
z gazu zrezygnowałem mimo że daleko nie ma.... ale jednak.
Tylko teraz zastanawiam się czy nie wezme gdzieś małej kuchenki z dwoma palnikami plus butla propanu( zawsze odpadnie abonament..podłaczenie i inne koszty) ..... ostatnio małopolska boryka się z problemem zasialnia:) a na tym zawsze cos ugotuje...a kominkiem bede dogrzewał.

Jacław
29-01-2010, 13:36
Czy rzeczywiście chłodzenie latem za pomocą zimnej podłogi daje poczucie komfortu? Chyba, że stosujecie jakieś inne rozwiązanie (napiszcie!).

rzufik1
29-01-2010, 13:56
ja jeszcze nie stosuje.. bo PC nie ma :) ale pod klimakonwektorki mam podciagniete i takie beda.... wole jednak po zimnej podłodze nie chodzic:)

7tonik
29-01-2010, 20:20
Nie miałem jeszcze okazji chłodzić Althermą. Wiadomo, że nie można podłogi schłodzić zbyt mocna aby nie wystąpiło sktaplanie. Myślę że doprowadzenie dużej powierzchni do temperatury ok 20 st. może przynieść efekt, a nie powinno dać nieprzyjemnego chłodu pod nogami. Ja mam jeszcze ten plus, że moge chłodzić samą ścianę, mam tam sporo rurek.

wladekk
10-02-2010, 08:01
Jestem użytkownikiem pompy Daikin Altherma 14 kW, bez chłodzenia. Wzasadzie jestem zadowolony, pomomo ciężkiej zimy, z funkcjonowania pompy. Pompa grzeje dom ok. 200m2 powierzchni i ciepła wode (300 litrów). Problem jaki stwarza pompa to systematyczne oblodzenie wewnątrz pompy na dolnej półce. Do tego stopnia, że lód potrafi zablokować dolny wentylator. Trzeba "ręcznie" odmrażać pompę. Chyba system firmowy odmrażania coś kuleje.Serwisant sprawdzał grzałke, podobno grzeje. Ale co to jest ok. 40W przy, średnio, -10 stopniach Celsjusza? Macie jakieś pomysły, co z tym zrobić? Wada psuje przyjemnośc grzania automatycznego. Pozdrawiam uzytkowników.

mir11
10-02-2010, 09:16
Jestem użytkownikiem pompy Daikin Altherma 14 kW, bez chłodzenia. Wzasadzie jestem zadowolony, pomomo ciężkiej zimy, z funkcjonowania pompy. Pompa grzeje dom ok. 200m2 powierzchni i ciepła wode (300 litrów). Problem jaki stwarza pompa to systematyczne oblodzenie wewnątrz pompy na dolnej półce. Do tego stopnia, że lód potrafi zablokować dolny wentylator. Trzeba "ręcznie" odmrażać pompę. Chyba system firmowy odmrażania coś kuleje.Serwisant sprawdzał grzałke, podobno grzeje. Ale co to jest ok. 40W przy, średnio, -10 stopniach Celsjusza? Macie jakieś pomysły, co z tym zrobić? Wada psuje przyjemnośc grzania automatycznego. Pozdrawiam uzytkowników.

kupić kabel grzejny np 100w połaczyc z termostatem i zamocowac na dole wymiennika

7tonik
10-02-2010, 09:41
Najlepiej zrobić to na niezależnym zasilaniu. Musi być bardzo duża wilgotność. U mnie Daikin wymieniał oprogramowanie w Althermie, bo podobno w niektórych regionach było zbyt mocne oszronienie (oblodzenie). Ja u siebie wyłączyłem całkowicie element grzejny i nie mam problemów

HenoK
10-02-2010, 11:09
Jestem użytkownikiem pompy Daikin Altherma 14 kW, bez chłodzenia. Wzasadzie jestem zadowolony, pomomo ciężkiej zimy, z funkcjonowania pompy. Pompa grzeje dom ok. 200m2 powierzchni i ciepła wode (300 litrów). Problem jaki stwarza pompa to systematyczne oblodzenie wewnątrz pompy na dolnej półce. Do tego stopnia, że lód potrafi zablokować dolny wentylator. Trzeba "ręcznie" odmrażać pompę. Chyba system firmowy odmrażania coś kuleje.Serwisant sprawdzał grzałke, podobno grzeje. Ale co to jest ok. 40W przy, średnio, -10 stopniach Celsjusza? Macie jakieś pomysły, co z tym zrobić? Wada psuje przyjemnośc grzania automatycznego. Pozdrawiam uzytkowników.
Polecam artykuł na ten temat :
http://www.instalator.pl/archi/2010/mi2%28138%29/68.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2010/mi2%28138%29/69.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2010/mi2%28138%29/70.pdf

wladekk
10-02-2010, 12:15
Dziękuję za szybkość reakcji i porady. Na razie ponownie zgłosiłem problem do instalatora. Ma przyjechać fachowiec, jeden z klikunastu w Polsce, i zmienić ustawienia odszraniania i coś tam jeszcze, niedostępne dla zwykłego użytkownika (patrz ilość fachowców). Jest prawdą, że Daikin zmieniał oprogramowanie w starszych modelach Althermy, ale moja ma mieć podobno nowe, poprawione oprogramowanie. Dołożenie dodatkowej grzałki, sterowanej termostatem, przewiduję w przyszłości, jak nie zadziała serwis gwarancyjny pompy. Może nie będzie trzeba nic robić, na co liczę. Wg Daikina średnioroczne zużycie energii elektrycznej (dla Jeleniej Góry) wynosi 30-35 kWh/m2/rok. U mnie od maja 2009 r. już wynosi 8900 kWh (zapotrzebowanie domu 10kW, 200m2 powierzchni ogrzewanej + ciepła woda dla 3 osób), a gdzie koniec sezonu grzewczego? Dołożenie dodatkowej grzałki nie powinno zasadniczo na to zużycie wpłynąć. Pozdrawiam!

mir11
10-02-2010, 13:56
ta zima trochę odbiega od średniej

zbigmor
10-02-2010, 14:03
ta zima trochę odbiega od średniej

Zależy który okres (jak długi) liczyć.

NOTO
26-02-2010, 14:22
FAKT faktem iż w Powietrznej dużo zależy od temperatury zewnętrznej.... ale przeglądajac dane techniczne nie spotkałem się aby COP poniżej zera był 1 .
Chyba że mam inne specyfikację i chyba że Daikin celowo wprowadza w błąd klientów:(
A przeglądając tabele widzę że fakt im bardziej maleje temperatura zewnetrzna tym bardziej maleje COP.
Oczywiscie porównuję to samo na wyjściu .

Ktoś może załaczyć takie tabele ?

NOTO
26-02-2010, 14:36
...... Wg Daikina średnioroczne zużycie energii elektrycznej (dla Jeleniej Góry) wynosi 30-35 kWh/m2/rok. U mnie od maja 2009 r. już wynosi 8900 kWh (zapotrzebowanie domu 10kW, 200m2 powierzchni ogrzewanej + ciepła woda dla 3 osób), a gdzie koniec sezonu grzewczego? ......

To bardzo dużo. Taki dom obecnie zbudować to nie problem i wtedy można ogrzewać bezpośrednio prądem bez całej inwestycji.

meukov
03-03-2010, 19:34
Witam, wszystkich serdecznie.
Przyłączam się do grupy powietrzno - wodnej Daikin. Z dniem 09.03 pierwsze wejście panów celem wykonania instalacji wod. - kan. Kolejny etap wykonanie podłogówki, a następnie jak to nazwali maszynowni, bo faktycznie kotła - patrz kotłowni- tam nie będzie. Roboty kompleksowo robi jedna firma. Oczywiście Altherma 8 z groszami , tylko grzanie bez chłodzenia, zasobnik 300L.

Ku uciesze wszystkich podaję link do symulatora Daikina (niestety w wersji anglojęzycznej) ale mam już opanowany.

http://www.altherma.pl/binaries/English%20-%20Altherma%20v311%20-%20Db%20688%20-%2001072010_tcm278-73069.zip

Jeśli będą pytania odpowiem w miarę możliwości jak najszybciej. Życzę miłej zabawy z symulatorem i czekam na dalsze uwagi 7tonik i innych . Pozdrawiam

7tonik
04-03-2010, 14:00
A jak dobierasz moc. 100% zapotrzebowania przy największych mrozach, czy dopuszczasz wspomaganie grzałką?

meukov
04-03-2010, 15:20
Przepraszam jestem po pracy i muszę się przestawić.
Jeśli pytanie dotyczyło symulatora to jest tam do odznaczenia funkcja z grzałką.
Jeśli chodzi o mój przypadek oczywiście będzie 2 x 4,5 kW czyli wersja 9.

7tonik
04-03-2010, 21:42
Chodziło mi o to, czy według twoich szcunków dobrałeś PC 8,4kW tak, aby jej moc wystarczyła nawet przy mrozach np. -20 (wtedy będzie znacznie mniej niż 8,4kW)?

meukov
05-03-2010, 07:16
W moim przypadku punkt równowagi przypada na - 12,4 stopni/ 5kW, jeżeli będzie -20 to będzie wspomaganie grzałkami ale wychodzi w ciągu całego roku do 12 godzin pracy ale życie może to zweryfikować i to dość brutalnie :roll:
Mimo to decyzja już zapadła. Jeszcze dzisiaj odbędę małe spotkanie z panem od pompy z kolektorem gruntowym ale to bardziej rekreacyjnie.

meukov
15-04-2010, 19:47
Coś dyskusja , a zwłaszcza informacje po tak srogiej zimie upadły w temacie. 7tonik jak u Ciebie z wydajnością Althermy. Daj znak życia :-)
Podnoszę temat i czekam na reakcję. Pozdrawiam

tolofalk
18-04-2010, 19:09
Witam użytkowników i dopiero planujących instalację althermy. Kończę właśnie rozmowy z instalatorem co do ostatecznej wersji systemu. Wygląda na to że będzie to pompa z opcją chłodzenia 16 kw, bufor 660 l / nie daikina/ i prawdopodobnie klimakonwektory ale tylko 4 i to wyłącznie celem chłodzenia. Mam nadzieję zakończyc prace instalacyjne do połowy maja. Z lekkim niepokojem czekam na wyniki tych ekseperymentów ale mam ndziaję że efkt końcowy będzie zadowalający. Pompa będzie opomiarowana więc będę miał możliwość precyzyjnej oceny rzeczywistych kosztów.
pozdr tolo

bymarek
27-04-2010, 22:09
Witam, jestem również z tego województwa i bardzo poważnie rozważam zamontowanie Althermy. Proszę o kontakt na 606402637. Oddzwonię. Interesują mnie wszelkie aspekty jej działania oraz kosztów. Pozdrawiam ciepło. :rolleyes:





Ponieważ nie mam jeszcze drzwi, ani obudowanego poddasza, więc ogrzewana była cała kubatura brutto czyli 640m3. Ocieplenie częściowe: ściany i podłoga 20 cm styropianu. Między krokwiami na razie jedna warstwa waty 15 cm. W garażu na razie brak posadzki i ocieplenia podłogi. Największe ubytki ciepła zaobserwowałem przez garaż oraz przez prowizowyczne drzwi zewnętrzne. Również jedna warstwa waty na dachu nie ociepla idealnie, czego dowodem było mocne skraplanie podczas odwilży.
Ogrzewanie w całości podłogowo - ścienne, w garażu tylko ścienne.
Region: kujawsko-pomorskie

bymarek
27-04-2010, 22:13
Mnie doradzono zamontowanie pompy z niedomiarem - powinna pokrywać ok. 80-90% zapotrzebowania. To podobno najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Resztę dogrzewasz albo grzałką, albo dodatkowym źródłem (np. kominkiem). Na dom 180m2, porządnie ocieplony, zaprojektowano pompę 8,5 kW.

bymarek
27-04-2010, 22:15
Jaki duży dom i jak ocieplony zamierzasz ogrzewać althremą? U mnie 180m2, 15 cm styropianu, wełny jeszcze nie mam...

sti
01-05-2010, 22:36
Witam, ja tez mam Daikina, ale SkyAir. Na 10 lutego miałem (od 1 października) 9300 kWh, a na dzień dzisiejszy - 13000 kWh. Jak wygląda cała ta zima u Kolegi? Dom też ma 200 m2.

meukov
07-05-2010, 20:24
Sti może się nie znam ale Sky Air raczej nie jest pompą ciepła ale klimatyzacją z funkcją ogrzewania powietrzem. Nie ukrywam, że Twoje zużycie co najmniej mnie przeraziło.

MIGacZ
14-05-2010, 11:28
A mnie nie przeraża ponieważ za ten sezon ekogroszku poszło za 5000 zł. Powiedzcie czy zdecydowasliście się na liczniki dwutaryfowe?

Marlena&Marcin
17-05-2010, 09:33
Witam wszystkich.
Chciałbym się podzielić wrażeniami jeśli chodzi o ekspoloatację w okresie zimowym.
Domek o powierzchni około 160m2 po podłodze (licząc bez garażu), ocieplony styropianem termoorganika platinium 15cm - generalnie udało nam się wybudować dom pasywny :) Ogrzewamy Althermą 8,4 + zbiornik na ciepłą wodę 200l. Założyłem podlicznik na pompę na początku stycznia. Zużycie na dzień dzisiejszy to 3700 kWh (wliczając w to pompę do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, która działa kilka godzina dziennie). W całym domu mamy ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach. W największe mrozy gdzie temp za oknem oscylowała w granicach -23 stopni miałem na pompie ustawioną temperaturę 43st, a w pomieszczeniach było 21-22 st, w łazienkach 25st. Tak sobie myślę, że chyba inwestycja w pompę ciapła się opłaciła :) Pozdrawiam Marcin

MIGacZ
17-05-2010, 10:10
A gdzie jest umieszczony moduł zewnętrzny? Na budynku czy postumencie. I z której strony świata? Ja będę miał niedługo monotwaną PC, ale nie zdecydowałem gdzie umieścić moduł zewn. Od zachodu mam bardzo silne wiatry i umieszczenie na południowej ścianie i tak będzie wiało w bok modułu.

Pinok
17-05-2010, 10:46
generalnie udało nam się wybudować dom pasywny :) Ogrzewamy Althermą 8,4 + zbiornik na ciepłą wodę 200l. Założyłem podlicznik na pompę na początku stycznia. Zużycie na dzień dzisiejszy to 3700 kWh (wliczając w to pompę do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, która działa kilka godzina dziennie).


Oj chyba nie :P

3700kWh x 3,5 = 12950kWh /160 m2 = 80,9 kWh/m2

Zużycie 3700 od początku stycznia ?
Czy cały sezon grzewczy ?

U mnie 3500kWh przy podobnym metrażu ale od listopada, a też nie mogę powiedzieć żeby to był dom pasywny.

Marlena&Marcin
17-05-2010, 14:45
MIGacZ, modół zewnętrzny mam na postumencie z tyłu garażu, raczej na niego nie wieje bo garaż jest cofnięty względem domu jakieś 70cm.
Pionk, od 2 stycznia do dzisiaj - tyle zużyła pompa ciepła + pompa cyrkulacyjna do CWU. Mieszkamy na polu gdzie wiatr hula :) to był nasz pierwszy sezon grzewczy i nie mamy jeszcze podbitki. W tym roku jak zaczniemy grzać to spiszę licznik :)

aidacho
19-05-2010, 21:44
W moim przypadku punkt równowagi przypada na - 12,4 stopni/ 5kW, jeżeli będzie -20 to będzie wspomaganie grzałkami ale wychodzi w ciągu całego roku do 12 godzin pracy ale życie może to zweryfikować i to dość brutalnie :roll:
Mimo to decyzja już zapadła. Jeszcze dzisiaj odbędę małe spotkanie z panem od pompy z kolektorem gruntowym ale to bardziej rekreacyjnie.

Witam dopiero jest to moja pierwsza wypowiedz ale zaczełem czytac jeszcze przed zakupem pompy.
Jestem posiadaczem tego wynalazku od grudnia 2009 za dwa miesiace zimy zaplacilem za prad ok 12tys zlotych !!!!!! Po czesci przez wlasna naiwnosc bo uwierzylem zapewnieniom instalatora i producenta, dodam ze zapewnilem wszelkiej starannosci przy doborze pompy.
Teraz troche konkretow.
Dom 175m2 ogrzewanej powieszchni prawie pasywny ok 30 w/m2 wyliczeniowe zakladajac bledy w sztuce (aczkolwiek watpliwe sam wszystkiego pilnowalem) to ok 40W/m2
Sciany Ytong 24cm na klej + 20 cm styropin na frez termoorganika grafit lambda 0.029, podloga 15cm termoorganika grafit lambda 0.031 twardy, dach skosy 25 cm (15+10) ISOVER supermata lambda 0.033, okna trzyszybowe lamba dla calego okna ok 1, drzwi horman. Rekuperacja DAYTONA.
W całym domu podlogowka markowej firmy ani jednego grzejnika wyliczona na zapewnie ciepla przy -20 stopniach na zewnatrz z zasilaniem na dolocie 32 stopnie (im nisza temperatura gornego zrodla tym nizsze zuzycie pradu).
Zalorzylem pompe 8,4kw z opcja chlodzenia i zbiornikem wody uzytkowej 200 litrow (niestety bez podlicznika) przy temperaturach ok 5 st dzien 0 w nocy po tygoniu obserwacji wydawalo mi sie wszystko ok, musialem wyjechac po powrocie ok 2,5 miesiaca licznik energi wkazywal kosmiczne zurzycie, po moich przeliczeniach pompa chodzila przez caly okres ok 90% czsu na grzalkach plus interwal ok 8,4 KW. Obserwowalem pompe przez najblizszy tydzien przy udziale serwisanta z firmy nstalujacej i razem stwierdzilismy ze grzalki zalaczaja sie bardzo czesto mimo ze na zewnatrz jest 5-10 stopni. Po dlugich konsultacjach i naleganiach na producenta (lacznie z prosba o wymiane pompy zalorzno mi tylko liczniki ciepla na wylocie z pompy i podlicznik na pompie (grzalki hydroboksu odlaczono fizycznie). Obecnie trwa okres probny i juz po tygoniu widac ze sprawnosc pompy podawana przez producenta na 4,1 przy 7st.C u mnie wynosi 3,3 przy sredniej dobowej temp. zewn 11,2 stopnia.
Czekam az ustalony okres probny sie skonczy i co zdecyduje firma DAIKIN.
A pro po grzałek to po lekturze paru postów na forach w internecie nie tylko u mnie załączaja sie one w najmniej oczekiwanych momentach (to chyba jakas wada tych pomp albo taki ich urok)
Szukam jakiegos dobrego zanawce(instalatora) pomp DAIKINA firmy ktora dysponuje programem serwisowym do tej pompy czy czyms takim bo panowie z daikina ktorzy mi to sprawdzali to zresetowali pompe i tylko sprawdzili parametry funkcjonalne pompy zadajac z poziomu serwisanta pewne parametry pracy stwierdzajac że wszystko jest ok. (tylko moj rachunek za prad sie nie zgadza)
Ale jak widac nadal pokutuje u nas zasada byle sprzedac a klient niech sie sam martwi.
W miare mozliwosci czasowych bede informowal co z tego wszystkiego wyniklo.
Mimo wszystko niepoprawny optymista (zawsze mozna ogrzewac kominkiem) :)

ja14
20-05-2010, 04:19
To chyba jakas prowokacja? I to raczej nedzna.
Dom o takiej powierzchni i zapotrzebowaniu na cieplo nie zuzylby tyle pradu nawet przy ogrzewaniu elektrycznym.
30 W/m2 x 175 m2 x 24 h x 60 dni = 7560 kWh czyli okolo 4 tys zl a nie 12 tys i to przy zalozeniu ceny energii calodobowej.
Inna mozliwosc to taka, ze pompa ustawiona jest w zimie na chlodzenie. LOL

7tonik
20-05-2010, 09:38
Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych. Ja mam osobny bezpiecznik na grzałkę, który jest praktycznie na stale wyłączony. Załączam go poniżej -10 st. Zakladajac, ze ustawienia są OK (nie są zbyt skomplikowane i mało rozbudowane), to opisany przypadek wskazuje, ze PC praktycznie nie grzeje. Nie ma możliwości, aby pracowała przy opisywanym domu 24godz/dobę razem z grzałką i szlo by tam wytrzymać. Polecam artykuł http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCieplaPP/PompyCieplaPP.htm wprawdzie bardzo stary, ale uświadamia ile błędów można poczynić przy instalacji pomp powietrznych. Ja egzekwowałem instalacje wg tego artykułu, co irytowało "trochę" instalatora, ale teraz nie mam żadnych problemów, pompa działa bez zarzutu.

aidacho
20-05-2010, 10:31
To chyba jakas prowokacja? I to raczej nedzna.
Dom o takiej powierzchni i zapotrzebowaniu na cieplo nie zuzylby tyle pradu nawet przy ogrzewaniu elektrycznym.
30 W/m2 x 175 m2 x 24 h x 60 dni = 7560 kWh czyli okolo 4 tys zl a nie 12 tys i to przy zalozeniu ceny energii calodobowej.
Inna mozliwosc to taka, ze pompa ustawiona jest w zimie na chlodzenie. LOL

Nie chcialem sie wdawac w szczegoly tylko szukalem porady, a jesli chodzi o prowokacje to nie ma ona miejsca tutaj.
Wyliczenia ksiazkowe to ja tez przerabialem i wszystko mi sie zgadzalo.
Ale jak widac teoria sobie a zycie sobie, Ale w tym przypadku to ta teoria to sie nawet w 50% nie zgadza.
Z naszych testow (licznik poboru na interwale, licznik ciepla zaraz za pompa, grzalki na hydroboxie wylaczone bezpiecznikiem) ze sprawnosc pompy jest ok 3.3 rzy temperaturze sredniej za ten okres ok 11.2 stopnia. To chyba jest cos nie tak!?
Teraz bardziej szczeglowo. Pompa chodzila 73 dni w okresie 02.12.09 - 13.02.2010 (pozniej rowniez w ramach testow ale to nie ma znaczenia)
zuzyla ok 10600 kWh jak latwo wyliczyc zuzycie srednio 6,1 kW na godzine. A cana podana przezemnie to cena pradu budowlanego 0.61zl.
Stan poczatkowy licznilka to ok 7000 stad ten rachunek za prad 12tys (wlaczajac abonament 90zl mc)
Z tego na pompe przypada ok 6500zl.
ALe jesli chodzi o ustawienie na chlodzenie to sobie daruje komentarz. (chyba komus moj przypadek jest nie jest na rękę).

aidacho
20-05-2010, 10:38
Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych. Ja mam osobny bezpiecznik na grzałkę, który jest praktycznie na stale wyłączony. Załączam go poniżej -10 st. Zakladajac, ze ustawienia są OK (nie są zbyt skomplikowane i mało rozbudowane), to opisany przypadek wskazuje, ze PC praktycznie nie grzeje. Nie ma możliwości, aby pracowała przy opisywanym domu 24godz/dobę razem z grzałką i szlo by tam wytrzymać. Polecam artykuł http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCieplaPP/PompyCieplaPP.htm wprawdzie bardzo stary, ale uświadamia ile błędów można poczynić przy instalacji pomp powietrznych. Ja egzekwowałem instalacje wg tego artykułu, co irytowało "trochę" instalatora, ale teraz nie mam żadnych problemów, pompa działa bez zarzutu.

Bardzo pompcny artykul bede go musial skonsultowac z moim instalatorem moze popelnili jakies bledy aczkowiek to nie nowicjusze firma z dobra marka.

MIGacZ
21-05-2010, 07:10
Ja troche z inne strony podlączeniowej a mianowicie energii elektrycznej.
Jeśli chcę zainstalować pompę 12 kW jaką powinienem zgłosić moc przyłączeniową i jakie zabezpieczenie przedlicznikowe do ENEI?
Obecnie mam 25A i 11 kW, to chyba trochę mało, jeśli grzałki hydroboxu to 6kW, grzałka CWU to 3 kW i sprężarka (nie wiem ile). Wiem, że te grzałki będą włączaly się tylko w chwilach największego zapotrzebowania i tu mam dylemat. Zgłaszać czy nie zgłaszać :)

7tonik
21-05-2010, 08:19
Zdecydowanie za mało. Aby nie przepłacić dowiedz się w Enei jaka minimalnie moc trzeba zamówić, aby przejść na większe zabezpieczenie. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba 18-19 kW.

MIGacZ
21-05-2010, 11:08
Większe zabezpieczenie to 50A?

7tonik
21-05-2010, 11:48
Następne po 3x25A to chyba 3x32A. Aby prawidłowo dobrać zabezpieczenia, trzeba policzyć jak się rozkłada obciążenie na poszczególne fazy. Następnie dobrać dla najbardziej obciążonej.

Jani_63
22-05-2010, 23:02
Domek o powierzchni około 160m2 po podłodze (licząc bez garażu), ocieplony styropianem termoorganika platinium 15cm - generalnie udało nam się wybudować dom pasywny :) Ogrzewamy Althermą 8,4 + zbiornik na ciepłą wodę 200l. Założyłem podlicznik na pompę na początku stycznia. Zużycie na dzień dzisiejszy to 3700 kWh
:eek:Byłby to najcieniej ocieplony dom pasywny w historii.
Cuda się zdarzają, ale nie takie.
Co do zużycia to już Pinok wyliczył.
Suma sumarum, najważniejsze że Was cieszy, choć pojęcie pasywny mocno naciągnięte.;)

MIGacZ
23-05-2010, 13:47
Powiedzcie czy hałas moduł zewn jest na tyle uciążliwy, że nie może być przy tarasie. W sumie z tarasu korzysta się w lecie a wtedy PC uruchamia się, żadziej bo tylko będzie ogrzewała CWU.

7tonik
25-05-2010, 07:29
Hałas modułu zewnętrznego nie jest problemem. Słychać podmuch wentylatora, ale specjalnie nie przeszkadza. Problem jest z modułem wewnętrznym. Niestety jest hałaśliwy i jeśli wisi na ścianie wspólnej z sypialnią, to może być to problem. U mnie w nocy słychać go w pomieszczeniach nad kotłownią.

meukov
25-05-2010, 08:21
7tonik jak u Ciebie z zużyciem w tym roku, jesteś w stanie podać konkretne dane ogólne lub za poszczególne miesiące?

7tonik
25-05-2010, 10:38
XI + X - 430kWh
XI - 810kWh
XII - 960kWh
I - 1020kWh
II - 660kWh
III - 430kWh
IV - 310kWh
do 23 V - 200kWh
CW + CWU wyłącznie w II taryfie

MIGacZ
25-05-2010, 11:03
XI + X - 430kWh
XI - 810kWh
XII - 960kWh
I - 1020kWh
II - 660kWh
III - 430kWh
IV - 310kWh
do 23 V - 200kWh
CW + CWU wyłącznie w II taryfie

Widzę, że masz II taryfę. Ja zastanawiam się czy po założeniu PC przejść na licznik dwutaryfowy. Masz taryfę G12 czy G12w?

7tonik
25-05-2010, 13:02
Przeliczałem pod G12w, ale lepiej wychodzi mi G12. Moim zdaniem nie ma wątpliwości, że II taryfa jest opłacalna. Nawet jeśli nie wystarczy bezwładniości podłogówki, aby grzać tylko w tej taryfie, to i tak w wiekszości grzanie bedzie w tej taryfie.

MIGacZ
25-05-2010, 13:59
Szkoda, że tańsza G12 zaczyna się od 22:00 i w weekendy tak samo. No ale 2 godziny są w ciągu dnia. Ja się zastanawiam bo inne urządzenia to raczej pracuja intensywniej w weekendy TV, płyta grzewcza, piekarnik itp. A tanśza G12w zaczyna się już o 21 i weenendy i święta jest też ta tańsza.

meukov
25-05-2010, 15:28
XI + X - 430kWh
XI - 810kWh
XII - 960kWh
I - 1020kWh
II - 660kWh
III - 430kWh
IV - 310kWh
do 23 V - 200kWh
CW + CWU wyłącznie w II taryfie

Bardzo mi się podoba Twoje zużycie. Daje mi to koszt około 2500zł . U mnie wyjdzie prawdopodobnie mniej. Dom 152m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura 490m3, strop 30 cm wełny, poddasze nieużytkowe, ściany 20 cm styropian. Właśnie jestem na kalkulatorze ENERGA celem doboru stosownej taryfy. W przyszłym tygodniu montaż pompy. Też przewidziałem "ręczne" wyłączenie grzałek o czym sam nawet powiedział mi instalator. Został poruszony temat zabezpieczeń. W chwili obecnej mam 12kW na 25 A i z tego co zrozumiałem w Waszych postach będzie za mało?

agraf
26-05-2010, 06:23
Cytat Napisał 7tonik Zobacz post
XI + X - 430kWh
XI - 810kWh
XII - 960kWh
I - 1020kWh
II - 660kWh
III - 430kWh
IV - 310kWh
do 23 V - 200kWh
CW + CWU wyłącznie w II taryfie

A czy to jest Twój pierwszy sezon grzewczy?

7tonik
26-05-2010, 14:01
meukov
niekoniecznie, przy dobrze rozłożonym obciążeniu na poszczególne fazy pewnie będzie ok. 12kW nie ma znaczenia. Ważne, że jest zabezpieczenie 3x25A. Gdybyś np. wykupił 16kW, to zabezpieczenie zostanie takie samo. Ja mam też 3x25A i jest OK.

Nie wiem jak ci wyszło 2500zł. Przy cenie II taryfy 0,25 zł wychodzi ok. 1200zł. Ja tez mam 20 cm styropianu grafitowego na scianie. Na stropie mam 45 cm a skos na poddaszu uzytkowym 30cm.

agraf
poprzedni sezon (bez zamieszkania) grzałem na podtrzymanie 15 st.

7tonik
27-05-2010, 10:00
XI + X - 430kWh
XI - 810kWh
XII - 960kWh
I - 1020kWh
II - 660kWh
III - 430kWh
IV - 310kWh
do 23 V - 200kWh
CW + CWU wyłącznie w II taryfie

Dla pełnego obrazu dodam, że przy obecnej temperaturze na zewnątrz zużycie pradu dla CWU wynosi 135kWh /mies. Przy mrozach było to pewnie ok. 200-250kWh. Zatem łatwo obliczyć ile z podanego zuzycia "szło" na CO.

meukov
27-05-2010, 13:10
7tonik koszt 0,25 zł to koszt netto 1kWh. Dolicz do tego opłaty przesyłowe zmienne , stałe, podatek Vat itd. itd. (patrz na rachunek) i rzeczywisty koszt 1kWh wychodzi w zależności od regionu i dostawcy w okolicach 0,50zł.

7tonik
27-05-2010, 13:58
U mnie całkowity koszt brutto wynosi:
I taryfa 0,59gr/kWh
II taryfa 0,25gr./kWh

meukov
27-05-2010, 14:50
Fakt mea culpa podana przeze mnie wartość jest dla G11 w Energa Operator. To i tak Energa jest droższa od Twojego dostawcy (patrz niżej). Cóż będę musiał to dobrze przekalkulować.


Cena netto energii (zł/kWh)
Produkt Taryfa dzienna/szczytowa Taryfa nocna/pozaszczytowa

Tanie Godziny
(G12) 0,2852 0,2007

MIGacZ
09-06-2010, 18:10
1. Czy używacie trybu chłodzenia?
2.Jeśli tak to przez klimakonwektory czy zwykłe grzejniki lub podłogówkę?
3 .Mam jeszcze pytanie czy jeśli jest włączona funcja chłodzenia to woda cwu jest podgrzewana tylko grzałką elektryczną czy agregat się przełącza?
Szukam instrukcji obsługi i instalacji althermy, jeśli ktoś ma w pdfie będę wdzięczny.

7tonik
10-06-2010, 07:36
Podaj adres mailowy, to ci podeślę instrukcje.

slaw210
16-06-2010, 17:44
Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych. Ja mam osobny bezpiecznik na grzałkę, który jest praktycznie na stale wyłączony. Załączam go poniżej -10 st. ...

Witam,
Ja też mam ustawione grzałki na -10 i wyłączone bezpieczniki. Nie zauważyłem jednak żeby próbowały się załączyć się przy wyższych temperaturach. Może wprowadzić w błąd ikona od grzałki w zasobniku CWU. Ta faktycznie się często załącza. Jeżeli ktoś używa grzałki w zasobniku może mieć większe zużycie niż zakładał.
Wszystko zależy od tego jak wykonano instalację i jak się ją ustawi. Ja w okresie zimowym grzeje CWU pośrednio przez bufor. Steruje tym dodatkowa elektronika. Wychodzi lepiej niż podtrzymywanie temperatury grzałką.

MIGacZ
16-06-2010, 19:21
To jaką temp na buforze i zarazem na cwu?
W jaki sposób wyłączyć grzałkę w zasobniku, przez sterowanie czy odłączyć przewody zasilające grzałkę?
Czy latem też ogrzewasz cwu przez bufor i bez załączonej grzałki?

slaw210
16-06-2010, 21:49
To jaką temp na buforze i zarazem na cwu?
W jaki sposób wyłączyć grzałkę w zasobniku, przez sterowanie czy odłączyć przewody zasilające grzałkę?
Czy latem też ogrzewasz cwu przez bufor i bez załączonej grzałki?

Na buforze temperatura jest 3st wyższa niż zadana przez krzywą grzewczą lub wyższa od zadanej CWU o 2st plus 5st podczas II taryfy. Na CWU ustawiam 40-42st. Średnia temp w buforze w zimie była ok 45st., to wystarczyło na CO i CWU.
W lecie PC grzeje bezpośrednio CWU ale delta jest 5st aby zbyt często się nie włączała, czyli waha się w granicach 39-44st.
U mnie bezpiecznik do wyłączenia grzałki znajduję się pod obudową hydroboxu.

MIGacZ
17-06-2010, 07:05
Dokładnie tak samo mogę zrobić u siebie. Bo mam bufor wpięty w instalację c.o. i jest możliwość puszczenia ogrzewania przez bufor do zbiornika cwu. Natomiast pytam bo właśnie cały czas mowa jest o tym aby temp. na wyjściu z pompy ciepła była 35 stopni, a to za mało na cwu. Projektant mojej instalacji tez proponował mi też zasilanie cwu przez bufor pomijąc w ogóle zawór trójdrogowy przy pompie ciepła nawet latem, ale proponował ustawić temp. na buforze na 50 stopni a pompę puścić .
Dzięki za podpowiedzi. U mnie grzałka cwu włącza się bardzo często zrobiłem deltę 4 stopnie a i tak często się włącza. Rozumiem, że gdy wyjmę bezpiecznik to nie wywali błędu. Muszę popraktykować :) czy wtedy nie za często włączy się agregat zewnętrzny.

7tonik
17-06-2010, 09:11
Ja z CWU nie musze tak kombinować. Nagrzewam zbiornik 300 litrowy raz dziennnie (w tańszej taryfie) do 40-42st. i to wystarcza. Grzałka na stałe wyłączona.

MIGacZ
17-06-2010, 10:28
Ja z CWU nie musze tak kombinować. Nagrzewam zbiornik 300 litrowy raz dziennnie (w tańszej taryfie) do 40-42st. i to wystarcza. Grzałka na stałe wyłączona.

U mnie to nie da rady. Jak włączę cyrkulację to w baniaku 300 l od razu spada temp. o 4 stopnie.
Tańszej taryfy jeszcze nie mam. Ale w lipcu wystąpię z wnioskiem. Jeszcze kusi mnie taryfa weekendowa.

7tonik
17-06-2010, 11:51
Ja na razie nie uruchomiłem cyrkulacji, chociaż mam przygotowaną instalację i zakupioną pompkę ze sterownikiem. Z tego co piszesz wynika, że nie ma sensu załączać cyrkulacji. Tym bardziej, że dosyć szybko zaczyna lecieć ciepła woda.

MIGacZ
17-06-2010, 12:14
Cyrkulację jak najmniej. Wcześniej miałem włączoną cały czas. Póżniej był wyłącznik czasowy. A teraz kupiłem gniazdko włączane i wyłączane pilotem który leży w kuchni. Włączam kiedy trzeba wziąć kąpiel i aby nie spuszczać dużej ilości zimnej wody. Ale faktycznie cyrkulacja powodowała, że grzałka cwu często dogrzewała.

Liwko
17-06-2010, 12:26
Dokładnie, miałem też problem ale z zbyt często załączającą się pompą, i okazało się, że problem leży w cyrkulacji. Teraz mam ustawioną rano przez 30min. (co 10 minut się włącza na jedną minutę) i wieczorem dwie godziny. Problem zniknął a zużycie prądu na poziomie 3-4 KWh.

slaw210
17-06-2010, 12:32
Niestety nie za bardzo mogę zejść poniżej 40st bo mam tradycyjną instalację grzejnikową.
Więcej o instalacji napisałem w innym wątku dot. Althermy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN&p=4163960#post4163960).
W lecie myślę że najbardziej opłaca się grzać CWU pompą powietrzną niż innymi źródłami ze względu na wysokie COP przy wyższych temperaturach na zewnątrz.
Jednostkę zewnętrzną umieszczoną mam na ścianie południowej która po nagrzaniu oddaje jeszcze ciepło wieczorem.
Po wył bezpiecznika błędy żadne nie wystąpią, można też odłączyć grzałkę jeżeli to wygodniejsze bądź wstawić przełącznik gdzieś po drodze.
Pompa załącza się w zależności od zużycia 200l zasobnika. Włącza się kilka razy dziennie. Dopiero pierwszy miesiąc grzeje samą CWU więc nie wiem dokładnie jakie będą koszty. Wstępnie liczę 80zł/ 5 osobową rodzinę. Jak to wychodzi u Was?

Jeżeli chodzi o cyrkulację to właśnie na niej są największe straty. MI elektronika pozwala na pomiar temp na wyjściu cyrkulacji i na tej podstawie zał. i wył. pompy cyrk. Ustawiam też czas cyrkulacji tylko w porach kiedy jest potrzebna tj. rano, nie pamiętam dokładnie ale chyba 7.30 do 9.00 a później 13.00 do 15.00 żeby dobrze nagrzać zasobnik w niskiej taryfie.

MIGacZ
18-06-2010, 07:15
Ja dopiero co jestem po montażu pompy ciepła, więc na razie tylko mam doświaczenia z cwu. Wczoraj odłączyłem grzałkę w cwu i fakt częściej wlącza się pompa ciepła, ale na liczniku energii (mam podlicznik) żużycie bardzo niskie. Przy oszczędnym włączaniu cwu wyjdzie jakieć 5 kW dziennie.
Ja w domu mam na dole podłogówkę a góra to grzejniki także pewnie będę musiał utrzymywać temp. na wyjściu z pompy jakieś 40 stopni i też się zastanawiam czy nie ogrzewać też z bufora cwu. Popraktykuję i zobaczę. Chciałbym też zapłacić 5000 zł za prąd, tej zimy spaliłem 6 ton ekogroszku po 840 zł = 5040 zł. I miałem dosyć już syfu w domu, na dachu, w powietrzu i podczas czyszczenia na sobie. Dom mam dosyć dobrze ocieplony 180 metrów, w podłodze 13 cm w podłodze, ściany 15 cm i dach 24 cm.

Castaway
18-06-2010, 07:44
Cześć,
Właśnie przedwczoraj uruchomiono u mnie Altherme i jak tak czytam Wasze posty to sobie myślę, że niezła zabawa mnie czeka. A jeśli prawdą jest to, że największe straty są na cyrkulacji to już wiem, że parę groszy wydałem co najmniej nierozważnie.

Liwko
18-06-2010, 08:50
Cześć,
Właśnie przedwczoraj uruchomiono u mnie Altherme i jak tak czytam Wasze posty to sobie myślę, że niezła zabawa mnie czeka. A jeśli prawdą jest to, że największe straty są na cyrkulacji to już wiem, że parę groszy wydałem co najmniej nierozważnie.

Cyrkulacja jest fajną sprawą, jednak żeby nie było zbyt drogo trzeba się nauczyć z nią żyć. Mycie o tej i o tej, kąpiel o tej i o tej. Na początku jakoś głupio ale da się przyzwyczaić.

Castaway
18-06-2010, 09:41
Mycie o tej i o tej, kąpiel o tej i o tej. Na początku jakoś głupio ale da się przyzwyczaić.

Fajnie ale dom ma być dla mnie, a nie ja dla domu. Pożyjemy - zobaczymy.

Liwko
18-06-2010, 09:51
Fajnie ale dom ma być dla mnie, a nie ja dla domu. Pożyjemy - zobaczymy.

Jasne, dom dla ciebie ale i twój portfel dla ciebie:) Zobaczysz, że da się z tym żyć.
Zresztą jakie by nie było ogrzewanie to straty na cyrkulacji są duże.

MIGacZ
18-06-2010, 10:34
Zawsze się dziwiłem mieszkając w bloku dlaczego w rozliczeniu za wodę miałem rachunek za zużycie wody jako suma zimnej i ciepłej oraz koszt podgrzania. Teraz już wiem :) w blokach cyrkulacja chodzi non stop. Innym problemem bloku było ciągnięcie rur ciepłej wody bez jakiejkolwiek izolacji :) Ten kto budował zaoszczędził a mieszkańcy płacą. W domu czyli "na swoim" można zaoszczędzić przy zachowaniu komfortu.

slaw210
18-06-2010, 12:30
Właśnie dostałem rachunek za pierwszy miesiąc gdzie Altherma chodziła tylko na potrzeby CWU.
Liczę i liczę... i wychodzi ze CWU wyniosła mnie ok 30zł :)

Castaway
19-06-2010, 22:41
No hejka Panowie,
Może pytanie nie najistotniejsze, ale :

1. Jak rozwiązaliście temat odprowadzenia wody kapiącej z jednostki zewnętrznej? Mam Altherme odsadzoną od ściany na konsolecie jakieś 30 cm i jakieś 50 cm nad gruntem i trochę mnie martwi zawilgocenie na ścianie powstające przez kapiącą wode.

MIGacZ
20-06-2010, 11:22
Ja póki co podstawiłem wiaderko. Tej wody jednak jest niewiele, może z pół szklanki dziennie. Na zimę podłączę do odprowadzenia deszczówki.

Castaway
20-06-2010, 20:51
Jakie pół szklanki? A chyba, że tylko CWu i pompa włącza się niezbyt często. Ja wygrzewam wylewkę i leje się okrutnie bo pompa chodzi non stop. Też myślałem, żeby tą wodę do kanalizacji deszczowej odprowadzić, ale wykonawcy mi nie radzą dlatego, że generalnie to momentalnie zamarza i tak czy owak będzie oblodzenie. Ale jak tak myślę, to chyba jednak to zrobię, przynajmniej ściana będzie sucha.

MIGacZ
21-06-2010, 06:06
Tak grzeję tylko cwu w końcu już jest lato;). Właśnie obawiam się, że faktycznie może zamarzać, ale spróbuję. Podłączę rurę kanalizacyjną 50 mm średnicy i ją ocieplę. Może będzie ściekać.

7tonik
21-06-2010, 07:28
Ja mam do studni chłonnej podłączony odpływ. Pod Altherma mam wyprowadzoną rure fi110. Zimą zamarza, ale co jakiś czas wlewałem wrzątek. Trzeba jednak tak zrobić, aby był dostęp. Myślę, że 50 za szybko się przytka lodem.

Castaway
21-06-2010, 07:40
O to jest jakieś rozwiązanie...tylko zamiast tej gorącej wody można by wstawić kabel grzewczy.

A i jeszcze jedno - woda spływa z całej powierzchni dolnej agregatu, więc potrzebna jest chyba jakaś wanienka zbiorcza i z niej odpływ, ale wtedy w zimie bankowo będzie zamarznięte i nie będzie odpływać, chyba że kabel grzewczy do wanienki.

Castaway
05-09-2010, 23:22
Altherma ma tak niestety, ze grzałka załącza się w momentach nieuzasadnionych.

Ciekaw jestem czy dotyczy to też grzałki w zbiorniku CWU.
Wchodze do nowego domu i zaczynam uruchamiać grzanie CWU i zauważyłem, że po uruchomieniu tylko CWU i nastawie na np. 42st w pierwszej kolejności pracuje PC ale na poziomie 37st się wyłącza i włącza się grzałka w zbiorniku.
Studiuje instrukcję na prawo i lewo, żeby zrozumieć logike tego urządzenia i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy to normalne?

slaw210
06-09-2010, 22:30
Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra :) W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody.

Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.

Castaway
06-09-2010, 22:51
Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra :) W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody.

Widziałem u jednego z instalatorów taką wannę z tworzywa na zaprawę murarską zamontowaną pod J.Z.. W zimie co kilka dni wyciągał ją, wywalał do góry nogami i dzieciaki miały "kostki" lodu na iglo. ;-)


Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.

No tak, ale czy to nie powinno być tak, że PC ma ciągnąć do temperatury zadanej na J.W. i po tem dopiero załączać się grzałka aby przegrzać o te kilka stopni CWU?

slaw210
07-09-2010, 07:56
No tak, ale czy to nie powinno być tak, że PC ma ciągnąć do temperatury zadanej na J.W. i po tem dopiero załączać się grzałka aby przegrzać o te kilka stopni CWU?


Nie pamiętam jak to jest na tym wykresie. Niestety zarówno do instrukcji jak i do samej pompy będę miał dostęp dopiero za kilka tygodni :P
Jak będziesz jeszcze zainteresowany to Ci opiszę jak to u mnie wygląda. Chyba że ktoś szybciej się znajdzie.

MIGacZ
08-09-2010, 06:36
Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra :) W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody.

Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.

Ja zainstalowałem LG Thermę V. I od spodu są 3 otwory o średnicy 3 cm. Wg mnie podczas mrozów to zamarznie w nich woda. Grzałkę w zasobniku wyłączyłem i grzeję tylko z agregatu - zdecydowanie mniejsze zużycie prądu. Grzałka włączała się często do podgrzania wody nawet na 3 minuty.
Przede mną 1szy sezon grzewczy :)

slaw210
08-09-2010, 09:16
Ja zainstalowałem LG Thermę V. I od spodu są 3 otwory o średnicy 3 cm. Wg mnie podczas mrozów to zamarznie w nich woda. Grzałkę w zasobniku wyłączyłem i grzeję tylko z agregatu - zdecydowanie mniejsze zużycie prądu. Grzałka włączała się często do podgrzania wody nawet na 3 minuty.
Przede mną 1szy sezon grzewczy :)

Nie wiem jak LG to rozwiązało ale w Althermie te otwory nie zamarzają. Całe dno przykryte jest izolacją i przypuszczam że jest pod spodem jakiś element grzejny. No i podczas defrostu bliskość parownika oraz ciepła woda spływająca być może też ma jakiś wpływ. Swoją drogą fajny efekt podczas rozmrażania. Mnóstwo pary za oknem, jak w saunie.

Castaway
08-09-2010, 20:48
Dzisiaj ustawiłem 42st na CWU i znów od 38st włączyła się grzałka, a po dojściu do temp. 42st. Altherma wywaliła błąd 7H. Ma ktoś listę błędów dla Althermy?

slaw210
09-09-2010, 00:45
Dzisiaj ustawiłem 42st na CWU i znów od 38st włączyła się grzałka, a po dojściu do temp. 42st. Altherma wywaliła błąd 7H. Ma ktoś listę błędów dla Althermy?



7H - Insufficient Water Flow - Check strainer, air in circuit, closed valves etc

masz problem z przepływem wody
zapowietrzony system?

Castaway
09-09-2010, 08:50
air in circuit - możliwe, ale odpowietrzałem przedwczoraj pętle po pętli, a mam ich tylko 13 ;-)

gdybyś mi podesłał liste kodów błędów to byłbym dźwięczny.

MIGacZ
09-09-2010, 10:06
7H - Insufficient Water Flow - Check strainer, air in circuit, closed valves etc

masz problem z przepływem wody
zapowietrzony system?

Może masz zapchany filtr wody. Albo pompa ustawiona jest na najniższy bieg - chociaż to mało prawdopodobne, żeby wtedy wywaliło błąd. Ale może trochę filtr zapchany i pompa na I lub II biegu i pokazuje błąd.

slaw210
09-09-2010, 13:02
Dzisiaj ustawiłem 42st na CWU i znów od 38st włączyła się grzałka, a po dojściu do temp. 42st. Altherma wywaliła błąd 7H. Ma ktoś listę błędów dla Althermy?

Znalezione w googlach :)

http://www.pacenr.free.fr/doc/daikin_altherma_bt_tech_install/IM_EKHBH-X016AB_EN.pdf
Na 13 stronie masz opisane ustawienia zasobnika. Może HP max masz ustawione za nisko.
A porównywałeś faktyczną temperaturę w zasobniku z tą wyświetlaną panelu? Bo może czujnik temperatury niedomaga i pokazuje niższą temperaturę niż w rzeczywistości?!

http://www.pacenr.free.fr/doc/daikin_altherma_bt_tech_service/altherma_tips.pdf
A tu są kody błędów.

Castaway
09-09-2010, 21:24
He.....to jeszcze nie wszystko. Dziś odkryłem, że włączając tylko CWU mam ciepłą podłoge (no bo 40st na CWU to ok, ale dla podłogi to ciut za dużo). Czyli zawór trójdrożny nie odcina przepływu na podłogówkę.
Dzwoniłem do serwisu i już się do mnie wybierają bo mówią, że i z tą grzałką jest coś nie tak i z tym zaworem.

Dzięki za dokumenty.

Czy u Was też wchodząc w ustawienia niedostępna jest pozycja 4_03?

Bartosz32
20-09-2010, 18:35
Witam użytkowników Althermy.
Właśnie podejmuję decyzję kupna powietrznej pompy ciepła. Możecie powiedzieć do jakich wartości Altherma potrafi pracować bez grzałek?
Np. Czy przy temperaturach -15/-20 sprężarka może pracować, podgrzewając wodę do 45/50 stopni, bez grzałek? Jak to wygląda w Althermie?

slawja
20-09-2010, 22:41
No i stało się, od 18 września jestem użytkownikiem Althermy :)

7tonik
21-09-2010, 06:45
Witam użytkowników Althermy.
Właśnie podejmuję decyzję kupna powietrznej pompy ciepła. Możecie powiedzieć do jakich wartości Altherma potrafi pracować bez grzałek?
Np. Czy przy temperaturach -15/-20 sprężarka może pracować, podgrzewając wodę do 45/50 stopni, bez grzałek? Jak to wygląda w Althermie?
Wspomaga się grzałką. Pracuje i sprężarka i grzałka

Castaway
21-09-2010, 07:47
No i stało się, od 18 września jestem użytkownikiem Althermy :)


No to wszystkiego dobrego

meukov
21-10-2010, 15:41
Altherma hula aż miło. Odpalona od 04.10 i jak na razie wyniki jak na pierwszy sezon, jego początek dla mnie wyśmienite. Od dnia 04.10 do 20.10 średnie zużycie prądu 17,18 kwh na dobę. Oczywiście C.O + C.W.U. Wynik można lekko dać w dół z uwagi, że do podlicznika jest zalicza się pralka i stacja uzdatniania wody. Na wyjściu 26C, temperatura w domu waha się od 20,7C-21,8C. Na prawdę jestem zadowolony. Fakt, grzałki pompy i zasobnika odłączone ręcznie na zabezpieczeniu. Jak zwrócił uwagę 7tonik załączają się bez potrzeby. Przegrzewanie wody w zasobniku mam ustawione na piątek 23.00 tak więc będę wcześniej załączał i ot cała zabawa. Prośba do posiadaczy Althermy, czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi w j. polskim?
Pozdrawiam

sjk
02-11-2010, 02:23
witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.

BUDSA
07-11-2010, 22:30
Altherma hula aż miło. Odpalona od 04.10 i jak na razie wyniki jak na pierwszy sezon, jego początek dla mnie wyśmienite. Od dnia 04.10 do 20.10 średnie zużycie prądu 17,18 kwh na dobę. Oczywiście C.O + C.W.U. Wynik można lekko dać w dół z uwagi, że do podlicznika jest zalicza się pralka i stacja uzdatniania wody. Na wyjściu 26C, temperatura w domu waha się od 20,7C-21,8C. Na prawdę jestem zadowolony. Fakt, grzałki pompy i zasobnika odłączone ręcznie na zabezpieczeniu. Jak zwrócił uwagę 7tonik załączają się bez potrzeby. Przegrzewanie wody w zasobniku mam ustawione na piątek 23.00 tak więc będę wcześniej załączał i ot cała zabawa. Prośba do posiadaczy Althermy, czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi w j. polskim?
Pozdrawiam

jeśli ktoś potrzebuje instr. po naszemu to proszę o maila do mnie budsa/małpa?onet.eu

BUDSA
07-11-2010, 22:33
Altherma hula aż miło. Odpalona od 04.10 i jak na razie wyniki jak na pierwszy sezon, jego początek dla mnie wyśmienite. Od dnia 04.10 do 20.10 średnie zużycie prądu 17,18 kwh na dobę. Oczywiście C.O + C.W.U. Wynik można lekko dać w dół z uwagi, że do podlicznika jest zalicza się pralka i stacja uzdatniania wody. Na wyjściu 26C, temperatura w domu waha się od 20,7C-21,8C. Na prawdę jestem zadowolony. Fakt, grzałki pompy i zasobnika odłączone ręcznie na zabezpieczeniu. Jak zwrócił uwagę 7tonik załączają się bez potrzeby. Przegrzewanie wody w zasobniku mam ustawione na piątek 23.00 tak więc będę wcześniej załączał i ot cała zabawa. Prośba do posiadaczy Althermy, czy ktoś jest w posiadaniu instrukcji obsługi w j. polskim?
Pozdrawiam

jeśli ktoś potrzebuje instr. po naszemu to proszę o maila do mnie budsa/małpa/onet.eu

catrob
22-11-2010, 15:07
Witam mam pytanie do tych, którzy zamontowali pompę Altherma czy są z niej zadowoleni i jakie macie rachunki za ogrzewanie domu i c.w.u. ( powierzchnia użytkowa domu i koszt roczny za prąd). Czy korzystacie z wentylacji wymuszonej.

Castaway
22-11-2010, 21:11
Ja jestem zadowolony.....bo w zasadzie się nie włącza;-) a jak się włączy to działa sama, koszty nieuświadomione jeszcze, więc jestem zadowolony. Mam rekuperator Daikina również, i też jestem zadowolony.

1igor1
23-11-2010, 06:13
móglbyś rozwinąć temat, dlaczego się w zasadzie nie włącza?? Kominek czy dom pasywny??

Castaway
23-11-2010, 21:41
Nie włącza się jak nie musi albowiem tak mam ustawione sterowanie pogodowe i krzywą grzewczą. W domu mam cały czas równo 21-22stC wiec jest miło. Dom pasywny to to nie jest ale z pewnością dobrze ocieplony, a ogrzewanie mam w podłodze na całej powierzchni domu + 1 fancoil na poddaszu.
Kopminek owszem jest, ale po to żeby był kominkiem, a nie kotłownią więc żadne tam płaszcze wodne, rozprowadzenie powietrza etc. po prostu ma być. A dom mam w na pograniczu III i IV strefy klimatycznej(znaczy kuchnie i sypialnie mam w IV a salon w III ;-) )
Polecam http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN/page9

ferrit
21-01-2011, 13:07
Czy jest możliwy montaż sterownika w pokoju zamiast na hydroboxie ? Czy nie ma takiej konieczności, bo rzadko się w nim przestawia parametry ?

clarnet
21-01-2011, 13:33
W starszych hydroboksach serii A nie ma takiej możliwości. Trzeba zakupić oddzielny sterownik przewodowy lub bezprzewodowy, dedykowany lub inny on/off.
Natomiast w nowych serii B można go wyciągnąć i przenieść na kablu w dowolne miejsce. W hydroboksie pozostanie wtedy dziura.
Warto jednak to zrobić dla własnej wygody. Sterownik sam w sobie nic mierzy. Jest tylko interfejsem dla automatyki Althermy.

joghurt
05-02-2011, 00:33
...a ogrzewanie mam w podłodze na całej powierzchni domu + 1 fancoil na poddaszu.

To mnie właśnie obecnie nurtuje najbardziej jak zorganizować ogrzewanie poddasza użytkowego. Powiedz co Ci daje tylko 1 fancoil, czy to nie za mało, jaki koszt tego ustrojstwa tak orientacyjnie i gdzie go umieściłeś? Bo ja zastanawiam się co dać do dwóch łazienek (parter i poddasze), garażu (tam będzie stała pompa, a więc podgrzewanego) i co na pokoje na górze...

zbig-55
05-02-2011, 08:03
Mam to samo pytanie.Już prawie zdecydowalem się na Altherme,ale dalej nie wiem co z poddaszem użytkowym.Chcialbym grzejniki niskotemperaturowe,ale to dużo miejsca zajmuje i na pewno są droższe.Pewnie także temp.zasilania tych grzejników powinna być troche wyzsza niż podłogówki.Fancoile w każym pomieszczeniu to jeszcze wieksze przegięcie finansowe.Myślę o ogrzewaniu podłogowym tylko na części podłogi,tak aby nie było pętli np. pod łóżkiem w sypialni.Pozostałą część puścić na ściankach kolankowych jako ogrzewanie ścienne.Czy to by się sprawdzilo ? Czy muszą być osobne pętle,czy np.w małym pomieszczeniu może to być rozprowadzone w jednej pętli ?Może to tego jeden fancoil w sypialni,zimą wyłączony,latem przy ew.upałach wykorzystany do chłodzenia ?

7tonik
07-02-2011, 10:09
Ja mam na całości podłogowe i na ściankach kolankowych ścienne. Nie ma potrzeby kombinowania z niedawaniem rurek pod meblami. W jednym małym pokoju mam jedną pętle na podłodze i ściance kolankowej. W pozostałych 2/3 podłogi osobna pętla i następna ścianka kolankowa +1/3 podłogi. Na ścianie trzeba umiejętnie ułożyć meander, aby wyeliminować zagrożenie zapowietrzenia.

joghurt
07-02-2011, 18:47
Ja mam na całości podłogowe i na ściankach kolankowych ścienne.

Pompa z opcją chłodzenia czy nie? Bo to chyba nieciekawy jest dla organizmu efekt ochładzać podłogę i ściankę kolankową latem.

7tonik
08-02-2011, 09:42
Mam z chłodzeniem. Latem załączyłem chłodzenie raptem chyba ze 3 razy i to w nocy. Nie było specjalnie niekorzystnych efektów. Gdyby była konieczność chłodzenia ciągłego, to mogłoby to być nieprzyjemne, zwłaszcza przy kafelkach na podłodze.

zbig-55
14-02-2011, 07:22
Ja mam na całości podłogowe i na ściankach kolankowych ścienne. Nie ma potrzeby kombinowania z niedawaniem rurek pod meblami. W jednym małym pokoju mam jedną pętle na podłodze i ściance kolankowej. W pozostałych 2/3 podłogi osobna pętla i następna ścianka kolankowa +1/3 podłogi. Na ścianie trzeba umiejętnie ułożyć meander, aby wyeliminować zagrożenie zapowietrzenia.

Czy możesz napisać na co należy zwrócić uwagę,aby układ się nie zapowietrzał.Jak układać meandry na ścianie kolankowej ?

7tonik
14-02-2011, 09:18
Czy możesz napisać na co należy zwrócić uwagę,aby układ się nie zapowietrzał.Jak układać meandry na ścianie kolankowej ?

Nie można tworzyć syfonu skierowanego w górę. Trzeba utrzymać poziom kładzionych rurek. Przy zagięciach nie tworzyć syfonu.

zbig-55
14-02-2011, 09:53
Nie można tworzyć syfonu skierowanego w górę. Trzeba utrzymać poziom kładzionych rurek. Przy zagięciach nie tworzyć syfonu.

Więc chyba lepiej prowadzić meander poziomy niż pionowy na ścianie kolankowej.Na stronie : http://www.kisan.pl/ogrzewanie-scienne jest napisane,że
" - Dedykowany sposób prowadzenia wężownic: meander poziomy lub pionowy."

7tonik
14-02-2011, 10:42
Ja mam poziomy.

mundi73
31-12-2018, 17:12
Witam serdecznie po wielu latach. Założyłem ten wwątek i niestety życie napisało inny scenariusz . Jednak po 8 latach pragnę wrócić do tematu. Wszystkie te lata grzalem kotłem na paliwo stałe,niezbyt czysta robota. Teraz wracam do tematu. Przez te lata PC uległy zmianie i modernizacji. Wlasnie wysłałem zapytanie podając aktualne parametry zamieszkania ,jakie mozliwosci lub ich brak widzi firma która miała montować PC 8 lat temu.Czytałem cały wątek i po części jesteście zadowoleni a po części załamani.Jeżeli jeszcze dostajecie powiadomienia to bardzo prosze po tych kilku latach o podzieleniu się uwagami i oczywiście kosztami lub zużyciem prądu.Czytałem cały inny wątek na którym użytkownik clarnet pomaga ustawić i zrozumieć PC od wielu lat. Kluczem jest serwis i właściwe ustawienia. Jedni płacą rachunki w normie a inni kosmiczne. Jednym sprężarka włącza sie 3 do 5 razy na dobę inni po 150 co skutkuje po 3 latach wymiana bardzo drogiego urządzenia jakim jest PC.
Mam nadzieje na dalsza dyskusje .
Szampańskiej zabawy oraz szczęśliwego 2019

Konsultant marki Junkers
16-01-2019, 10:08
Witam,

Przez ostanie kilka lat zmieniły się technologie wykonania pompy ciepła, dzięki czemu takie rozwiązanie pracuje z jeszcze większą sprawnością. Jeżeli jest Pan zainteresowany uzyskaniem parametrów technicznych pomp ciepła, zachęcam do sprawdzenia oferty pomp ciepła Junkers-Bosch z rodziny Bosch Compress. W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typy pompy ciepła warto skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych pompach ciepła znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

Luk.czarnogorski
16-01-2019, 21:53
Czy jest ktoś z gminy Łochów, Węgrów, Wyszków lub sąsiednich kto ma pompę ciepła powietrze/woda?