PDA

Zobacz pełną wersję : Gont bitumiczny - kilka ptań



salmon969
06-03-2009, 22:31
Witam

Jaką grubość wybrać płyty OSB 3 pod gont bitumiczny 18mm czy 22mm ?

Pod gont jaką papę kłaść ?

Jakiej firmy gont polecacie ?

Jakie są ceny za 1m2 dekarzy co do gontu bitumicznego ?

bigmario4
07-03-2009, 06:06
Ad.1- 22 i najlepiej na pióro-wpust
Ad.2-podkładowa termozgrzewalna
Ad.3-Nie wiem,znana firma raczej
Ad.4-Też różnie ,zależnie od regionu.

Trociu
08-03-2009, 08:03
Ad.1- 22 i najlepiej na pióro-wpust
Co Ty masz zamiar chodzić po tym dachu?

salmon969 - na stronach kronopola masz info o grubościach płyty w zależności od rozstawu krokwii

http://www.kronopol.com.pl/index1.php?lang=1&akcja_dane=instrukcja&id=3&idd=23&iddd=7

Dla 1m proponują 18mm.

salmon969
11-03-2009, 05:52
Rozmawiałem z dekarzem i mówił mi że 18mm to absolutne minimum

Bold
11-03-2009, 06:03
ja się sugerowałem tym opracowaniem:
http://www.kronopol.com.pl/pobierz_plik/poszycia-dachowe.pdf

Trociu
11-03-2009, 11:00
ja się sugerowałem tym opracowaniem:
http://www.kronopol.com.pl/pobierz_plik/poszycia-dachowe.pdfO popatrz. A to ciekawe. Dobrze coś takiego wiedzieć, bo wielu odsyła właśnie na strony oficjalne Kronopola a tam inne wartości dają.

arturromarr
12-03-2009, 16:57
Rozmawiałem z dekarzem i mówił mi że 18mm to absolutne minimum
...i zarazem maximum czyli optimum. :)

Andrzej Wilhelmi
13-03-2009, 19:09
Tu wszyscy starają się być autorytetami a jakoś nikt nie zapytał jaki jest rozstaw krokwi. Grubość 18 mm to niezbędne minimum i to nie ze względu na ewentualne ugięcia a na trzymanie gwoździa oraz po to aby te gwoździe nie wystawały z płyty! Nie musi być połączenie pióro-wpust (choć pożądane) w zupełności wystarczy jak zostaną zastosowane spinki "H" (ich ilość zależna od rozstawu krokwi). Jako podkład zdecydowanie polecam podkład systemowy. Polecam zapoznanie się z produktami firmy ISOLA. Pozdrawiam.

KamaG
26-11-2009, 20:48
odświeżę temat i poproszę o poradę, ponieważ mamy zakładać gont a szereg pytań na usta się ciśnie,
teraz robi się więźba-krokwie rozstaw różny max 90cm., zakupione płyty OSB 22 mm,
nurtuje mnie jak należy mocować płytę do krokwi w sensie, że jeden wykonawca mówił, że mocują na łatach, żeby odpadów z płyty nie było, a drugi mocuje do krokwi. czytałam, że powinna być dobra wentylacja połaci to chyba lepiej zastosować i łaty i kontrłaty, czy może to już przesada?

Możecie podpowiedzieć jak to się powinno prawidłowo robić?
może znacie linki do jakichś instruktaży?
muszę się przygotować merytorycznie do kontrolowania wykonawcy :wink: a jakoś mało w necie informacji co do przygotowania podłoża, albo ja kiepsko szukam :oops:

Andrzej Wilhelmi
26-11-2009, 21:12
Żeby nie było odpadów to więźba powinna być zaprojektowana pod płytę OSB. Nawet jak będą odpady (choć wcale nie muszą być) to i tak powinno być taniej niż dodatkowe łaty. Łaty montowane w poprzek krokwi nie polepszą wentylacji! Pozdrawiam.

KamaG
27-11-2009, 14:08
Andrzej Wilhelmi właśnie tak myślałam z tymi łatami i stąd pomysł na kontrłaty jeszcze, ale przecież to się bez sensu zaczyna robić, czyli jednym słowem jak więźba nie zgra się płytami to je trzeba ciąć, i nie ma na to sposobu?