PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie hybryda: kominek z DGP/powietrzna pompa ciepła



kastel
07-03-2009, 10:45
witam wszystkich,
jestem na etapie projektowania domu na działkę 15arową z małymi szansami na gaz ziemny. w związku z tym szukam dobrego sposobu ogrzania tegoż domku oraz c.w.u. założenia projektowe są takie:
-ściana 24cm BK+20cm styropian
-posadzka 20cm styr. pod wylewką
-dach ceramiczny ocieplony 25cm wełną
...generalnie ma być termos

dom parterowy z poddaszem użytkowym w sumie ok 160-180m2 +garaż 40m2

wstępnie planuję zrobić ogrzewanie z powietrzną pompą ciepła/ogrzewanie podłogowe+grzejniki konwekcyjne, oraz kominkiem z DGP (prawdopodobnie powietrze do zasilania tego układu przechodzić będzie przez GWC). a skoro powietrze się "zużywa" i trzeba je gdzieś z budynku usunąć to chciałbym wykorzystać je na chociaż częściowe zaopatrzenie pompy ciepła w tzw. dolnym układzie aby podnieść jej sprawność. nie chcę instalować dodatkowo rekuperatora ponieważ tą funkcję może spełnić właśnie powietrzna pompa ciepła. zdaję sobie sprawę że urządzenie to ma zbyt wysokie zapotrzebowanie na powietrze potrzebne do jej sprawnego działania dlatego to "zużyte" miałoby stanowić jego część a reszta pochodziłaby z zewnątrz budynku. wszystko trzeba by oczywiście odpowiednio zaprojektować z zastosowaniem automatycznych przepustnic a nie ukrywam że nie mam w takich rzeczach doświadczenia... idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie chłodnego powietrza "produkowanego" przez tą pompę w lecie jako klimatyzacji, oczywiście wykorzystując kanały DGP, które generalnie mają służyć do dostarczania świeżego powietrza nawet latem... bo ma to być również pewnego rodzaju wentylacja mechaniczna.


chętnie nawiąże kontakt z kimś kto już coś podobnego robił, może znacie kogoś kto projektuje takie instalacje, fachowców od pomp ciepła, DGP?

każda dobra rada w tym temacie jest dla mnie cenna. z góry dzięki...

KrzysztofLis2
07-03-2009, 13:01
każda dobra rada w tym temacie jest dla mnie cenna. z góry dzięki...
Jak chcesz pompę ciepła powietrze-powietrze i masz małe zapotrzebowanie na ciepło w domu, zapomnij o ogrzewaniu podłogowym. I kup sobie trzy albo cztery klimatyzatory split z funkcją grzania.

Nie bardzo wyobrażam sobie jak je potem zaprząc do wykorzystywania ciepła odpadowego z domu, ale nie sądze, by było to jakoś bardzo trudne.

Na pewno wyjdzie taniej a w najmocniejsze mrozy i tak będziesz musiał dogrzewać się kominkiem.

kastel
07-03-2009, 13:28
no tak wszystkiego nie napisałem. chodzi mi o pompę powietrze-woda (ma to być też główny dostawca c.w.u. przez cały rok) klimatyzatory split odpadają ponieważ klimatyzacja generalnie nie jest tu priorytetem i nie pozwala na odzysk ciepła z "wydychanego" z domu powietrza a pompa owszem. kominek oczywiście jak najbardziej jako tzw. główne ogrzewanie ale na mrozy i niechęć do pracy - pompka..;)

KrzysztofLis2
07-03-2009, 13:51
klimatyzatory split odpadają ponieważ klimatyzacja generalnie nie jest tu priorytetem i nie pozwala na odzysk ciepła z "wydychanego" z domu powietrza a pompa owszem.
Zależy gdzie zamontujesz "zewnętrzną" jednostkę.

kastel
07-03-2009, 13:59
jeżeli chodzi o pompę ciepła to również myślałem o split'cie . pomysł jest aby wymiennik zewętrzny umieścić nad garażem/pom.gosp., co pozwoli na dosyć dobre podejście do kanałów wyciągowych umieszczonych wzdłuż domu tuż przy ściance kolankowej (dach dwuspadzisty ok.40st. nachylenia). przewody z czynnikiem chłodzącym do jednostki centralnej miałyby ok 5m...