PDA

Zobacz pełną wersję : wkład stalowy, czy wystarczy



arturromarr
07-03-2009, 13:43
Potrzebuję zamontować stalowy wkład do murowanego komina pod piec na ekogroszek. W projekcie miał standardowe wymiary 14x27, ale jest tak wymurowany, że wejdzie rura 18-tka. Mam pytanie czy wystarczy ona do kotła np. 14KW? Znalazłem w muratorze i w katalogu producenta, że tak, ale chcę wiedzieć jak się to sprawdza w praktyce i przy wizycie kominiarzy.
Proszę nie przekonywać, że jest ona nie potrzebna proszę tylko o poradę osoby mające takie wkłady.
Druga rzecz to moc pieca, dom 114m a w projekcie aż 24KW, to chyba za dużo skoro producenci zalecają nawet połowę tej mocy, a dodatkowo jest kominek na jakieś zimy stulecie. Jaki powinien być piec do takiego domku, żeby nie był przesadnie mocny, ale wystarczał? Również bardzo proszę o sprawdzone opinie.

Pozdrawiam.

kaltam
07-03-2009, 15:06
Jeżeli chodzi o moc kotła to lepiej przewymiarować - obliczenia teoretyczne w tym temacie rzadko się sprawdzają. Co do średnicy komina to lepiej by było mieć fi 200mm. Zdecyduj się na konkretny typ kotła i tam na pewno będzie określona powierzchnia przekroju komina (wewnętrzna).

arturromarr
07-03-2009, 17:56
Grubszej rury nie wcisnę.
Znalazłem kocioł 14 KW któremu według producenta potrzebna jest właśnie 180-tka i jest on do 140m pow. użytkowej czyli więcej niż mam, tylko czemu w projekcie mam 24KW, czy to tylko ktoś tak sobie nonszalancko wpisał?
Jakie macie duże piece i kominy w takich "małych" domkach (110-120m)?

kaltam
07-03-2009, 19:32
Wbrew pozorom moc grzewcza kotła dla danego domu zależna jest np. od rodzaju ścian + ew. ocieplenia, przeszklenia, parter czy piętrowy itp. W projekcie powinny być założenia i wyliczenia + schemat instalacji - przynajmniej tak było u mnie. Oczywiście Ty decydujesz. Tutaj nikt Cię nie przekonuje tylko radzi. Pamiętaj że producenci (pieców , samochodów, tv) uprawiają marketing by towar sprzedać. Na dowód fachowości firm przytoczę przykład mojego kolegi. Zlecił firmie (umowa na piśmie) wymianę całej instalacji c.o i c.w.u wraz z wykonaniem projektu i obliczeń. Określono jaka temperatura ma być w pokojach, jaka wydajność cwu przy temp. 50 st.. Firma sprawnie dokonała wymiany instalacji dobrała kocioł (też na ekogroszek) i dostała 90% zapłaty (zgodnie z umową, reszta po miesiącu grzania w zimie). I co, kocioł grzał, woda ciepła była ale podajnik ekogroszku pracował nonstop przy temp. na zewnątrz +5 st. aż po kilku dniach napęd nawalił. Okazało się że firma skorygowała swoje obliczenia i wymieniła kocioł na większy o 50% i dopiero dostała resztę zapłaty. Byłem w zimie u niego i stwierdził że teraz jest o'key. Co do kominka to też mam i traktuję palenie w nim jako przyjemność, choć ciepła też daje. Co do kominiarzy to proponuję ci wpierw z nim porozmawiać i zrobić uzgodnienia - co powiat to kominiarze mają różne zdania. Życzę powodzenia w podjęciu trafnej decyzji (na Twoim miejscu wziąłbym kocioł z projektu).

arturromarr
07-03-2009, 21:07
Ściany mam wmiarę ciepłe 24cm bloczka komurkowego i 12 styropianu, ale nawet nie o to chodzi bo między projektem a producentami pieców jest dwukrotna dysproporcja.
Czy ma ktoś w domku ok. 120m piec ok. 14KW, jeśli tak to jak się to sprawdza i jaki macie komin?