PDA

Zobacz pełną wersję : Folia wysokoparoprzepuszczalna - jakiej firmy najlepsza?



Dokker
17-11-2003, 10:51
Jakie firmy mają najlepsze folie wysokoparoprzepuszczalne na wstęne krycie dachu? Polecając mi Dorkena (przepuszczalność 1300) lub Divoroll Pro (1200). Może macie dobre rozeznanie w rynku tych folii?
pozdr.

krzysztofh
17-11-2003, 14:08
Ja kupiłem Dorkena Delta Vent N. Jest bardzo dobra.

Snowdwarf
18-11-2003, 06:44
DORKEN DELTA_VENT leży...
moi dekarze na początku patrzyli dość dziwnie że chce fliselinę na dach kłaść...:D
ale jak rozwinęli - powiedzieli to jest to...
folia jest mocna i gruba...
polecam...
przed remontem dachu szukałem COROTOPU...stanęło na Dorkenie i nie żałuję....
pozdrawiam

mr.moonlight
19-11-2003, 02:17
jeśli komuś przyjdzie do głowy kupowanie filii Tyvek solid/soft to niech lepiej poprosi generalnego przedstawiciela o podesłanie aprobaty technicznej tejże folii. nagle okaże się, że z reklamowanych 3000 g/m2/doba zrobi się 800g/m2/doba

naprawdę warto sprawdzać materiały budowlane w ten sposób

wukan
19-11-2003, 10:33
mr.moonlight,
chyba się mylisz jeżeli chodzi o paroprzepuszczalność foli Tyvek. Producent foli podaje wartość paroprzepuszczalności 3000 w jednostkach [g/m2/doba], natomiast Instytut Techniki Budowlanej w Aprobacie Technicznej nr AT-15-2471/2001 dla tej foli, określa współczynnik oporu dyfuzyjnego nie mniej niż 800 w jednostkach [m2 h hPa/g].
Są to zupełnie różne parametry, które nie można ze sobą porównywać.
Jak przeliczyć jeden parametr (paroprzepuszczalność) na drugi (opór dyfuzji) tego jeszcze nie wiem, ale może uzyskam informacje z ITB.
Pozdrawiam

adso
19-11-2003, 13:26
Witam,

w moim przypadku wybór ogranicza się do :
-Membrana Delta Vent cena brutto z rabatem za m kw. - 3,95 zł
-Membrana EUROTOP N cena brutto z rabatem za m kw. - 2,85 zł
Pierwsza jest produktem Dorkena a druga Fakro.

Dekarz stawia na fakro bo mówi że te same parametry, na dachu zachowuje się bardzo dobrze( wytrzymałość ) a jest znacznie tańsza( jest na nia promocja).

ja mam do pokrycia ok 500 m kw. czyli oszczędność 550 zł

mr.moonlight
24-11-2003, 08:21
wukan, mam wspomnianą przez Ciebie aprobatę i na str. 5 w tabelce na pozycji 8 stoi jak wół: paroprzepuszczalność pary wodnej - przepływ pary wodnej w stanie ustalonym, g/(m2*24h) >= 800, metoda badań ZUAT-15/IV.09

Dokker
24-11-2003, 15:26
Wybrałem w koncu Divoroll Pro. Leży już na dachu, a nad nią ceglana dachówka Sirius RuppCeramiki. Wygląda całkiem, całkiem...
pozdr.

24-11-2003, 22:59
wukan, mam wspomnianą przez Ciebie aprobatę i na str. 5 w tabelce na pozycji 8 stoi jak wół: paroprzepuszczalność pary wodnej - przepływ pary wodnej w stanie ustalonym, g/(m2*24h) >= 800, metoda badań ZUAT-15/IV.09

Przeciez to jest dokładnie to co twierdzi wulkan. Przepływ jest większy/ równy od normatywnie wymaganych 800 g/m2*24h, czyli folia jest dopuszczona do uzytkowania jako wysokoparoprzepuszczalna. ITB z reguły NIE BADA przepływu, tylko stwierdza, czy spełnia warunki normatywne i wydaje dopuszczenie do stosowania w budownictwie. Od badania są wyspecjalizowane zakłady i jednostki badawcze, a taka firma jak DuPont, ma bez watpienia swoje jednostki i to takie o jakim polskim czy niemieckim specjalistom sie nawet nie marzy i nie sni.
Zastanów się tez kogo krytykujesz. DuPont producent folii Tyvek jest jedną z 10 najbogatszych firm na świecie i wynalazaca kilkunastu przydatnych gadżetów i ubrań w Twoim domu i na Tobie ;-). Z całym szacunkiem do Dorkena, który tez robi bardzo dobre folie, ale jako firme dziela go od DuPonta MEGA LATA swietlne.

02-02-2004, 20:16
Z tego co pamietam cala roznica polegala na tym ze tyvek byl badany w jakis nierealnych warunkach (wyzsza temperatura i wilgotnosc) i faktycznie jest 3 razy nizsza niz podaje producent...

Co do folii zerknijcie, membrafol
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=20780897

02-02-2004, 21:17
Mam na dachu Tyvec-a, polecał mi go znajomy, ale i tak przed zakupem wydębiłem od sprzedawcy kawałek i przebadałem na swój sposób.
Egzamin zdała. Pewnie są lepsze folie, ale Tyvec ma super paroprzepuszczalność (cenę też - około 5,50/m2 :cry: )

deha
02-02-2004, 22:29
ja mam do pokrycia ok 500 m kw. czyli oszczędność 550 zł
Jeżeli nie masz pewności to oszczędność 550,00 nie jest oszczędnością(Biorąc pod uwagę koszta budowy), ponieważ w przypadku błędu na naprawę wydasz kilka lub kilkanaście razy więcej.

Wojciech Nitka
02-02-2004, 23:23
Jaka róznica paroprzepuszczalności folii może być, przy uwzględnieniu warunków badań, można prowównać na podstawie folii Roofshield Super produkcji szkockiej firmy Proctor.
Podczas badań w temperaturze 23 stopni C i wilgotności 75% paroprzepuszcalność wynosi 2400 g/m2/24g, natomiast w temperaturze 42 stopni C i wilgotności 85% - paroprzepuszczalność wynosi 5000 g/m2/24g.

03-02-2004, 00:02
Z ta paroprzepuszczalnoscia to na polskim rynku sa jaja, nie ma zadnej normy, kazdy pisze ile chce, a prawda jest taka ze wszytskie mniej wiecej tyle samo (nie licze tych tandetnych)... a im wiecej pisze tym mniej temu wierzcie....

Jest jeszcze inny wsploczynnik Sd rowny 0,02 dla kazdej prawie folii, a to sie okazuje takze jest wyznacznikiem paroprzepuszczalnosci, ale juz tak nie brzmi wiec nie ma co pisac kasmicznych wartosci....

Trzeba sie pytac wedlug jakich to norm jest badane.... np niemieckie DIN, polskie atesty sa do bani....