PDA

Zobacz pełną wersję : Żarówki LED zamiast standartowych halogenów



sierocki
08-03-2009, 08:49
Zamierzam wymienić moje stare oświetlenie halogenowe na nowoczesne oświetlenie led. W kuchni posiadam 8 halogenów o mocy 160W pracujących na 12V (transformator) chciałbym wymienić je na oświetlenie LED 8 żarówek po 1,8 W czyli łącznej mocy 14,4W. Czy nowe żarówki mogę bezpośrednio podłączyć na miejsce starych?Zamierzam kupić Ledy AC/DC na 12V. Czy mogą one pracować na transformatorze czy muszę wymieniać coś na nowe?

sierocki
08-03-2009, 12:44
Nikt się nie orientuje? Może jest jakiś specjalista na forum?

darekw127
08-03-2009, 12:55
Ja masz napięcie zasilania 12V na jednych i drugich to niby co ma być za różnica?

Ty widziałeś na własne oczy jak te LED-y świecą? Może lepiej sprawdź, bo raczej będziesz bardzo niemiło zaskoczony. No chyba, że na miejsce jednego halogenu dasz 3-4 LED-y, to może wydadzą... :cry:

sierocki
08-03-2009, 12:59
Widziałem jak świecą. Mam akwarium podświetlone 6 żarówkami led po 1,8W, efekt fajny. W kuchni świecą się teraz 4 halogeny po 20W, a jest ich w sumie 8, czterech nie używam bo nie ma takiej potrzeby. Jak zainstaluję ledy będzie się świeciło 8 i estetyka się poprawi. Żarówki, jakie zamierzam kupić to led 36. Chodzi o to, że niektóre żarówki led wymagają jakiego specjalnego dedykowanego do led zasilacza. Niby napięcie to samo dlatego się pytam.

neokowal2
08-03-2009, 13:32
Jeżeli żarówki mają w oznaszeniu 12V AC (prąd zmienny) to możesz bez problemu wymienić, chyba że nie będzie pasować oprawka do żarówki to wtedy trzeda wymienić jeszcze oprawkę. Są jeszcze żarówki LED o oznaczeniu 230V AC i te można podłączać bezpośrednio do sieci bez transformatora.

sierocki
08-03-2009, 14:40
Dzięki wielkie.

jareko
08-03-2009, 17:17
i naprawdę zastanów się, zobacz u innych, masz 90% szansy na totalne rozczarowanie i niepotrzebnie wydana dużą kasę
Podobna miałem motywacje w przedpokoju, trzy halogeny 30W/230V wystarczyły w zupełności by było jasno.... po wymianie na LED... znów miałem trzy 30W halogeny...pojawiły sie w zeszłym roku nowe halogeny z dużą ilością diod... kupiłem ciągle łudząc się ze wystarcza..... ostatecznie znów mam 30W halogeny

sierocki
08-03-2009, 18:53
No muszę to jeszcze przemyśleć. Nie chciałbym żeby było ciemno.

jareko
08-03-2009, 19:06
No muszę to jeszcze przemyśleć. Nie chciałbym żeby było ciemno.widzisz.... czytalem tu kiedys watek o LEDach
Idac ta myślą zacząłem eksperymentować i wyszło tragicznie. Gdybym mógł zwiększyć ilosc zamontowanych LEdow - zrobiłbym to bez wahania - różnica w pobieranej mocy z sieci jest powalająca
Mam dwie oprawy LEd do oświetlenia sobie trzech schodków, nawet nie mam do nich włącznika bo i po co? Pobór mocy jest taki (0,6W) ze mogę sobie pozwolić na to by świeciły 24 godziny na dobę - świecą tak już drugi rok
Sadzę, że jedynym wyjściem jest kupić LEDy (tylko nie 12 diodowe to porażka) i wymienić - może takie oświetlenie Ci wystarczy lub jeszcze lepiej poczekać aż zaczną produkować jeszcze lepiej świecące

darekw127
08-03-2009, 19:21
Ja też się tym trochę interesuję. Pożyczyłem ze sklepu żarówkę 20-diodową i okazała się (jak dla mnie) kompletną porażką.

Natomiast widziałem na allegro żarówki energooszczędne w obudowie pod oprawkę halogenową. Coś takiego:

http://www.allegro.pl/item573355057_zarowka_energooszczedna_9_5w_40w_gu_ 10_230v.html

Może ktoś z Was miał okazję testować coś podobnego?

edde
08-03-2009, 20:13
Ja też się tym trochę interesuję. Pożyczyłem ze sklepu żarówkę 20-diodową i okazała się (jak dla mnie) kompletną porażką.

Natomiast widziałem na allegro żarówki energooszczędne w obudowie pod oprawkę halogenową. Coś takiego:

http://www.allegro.pl/item573355057_zarowka_energooszczedna_9_5w_40w_gu_ 10_230v.html

Może ktoś z Was miał okazję testować coś podobnego?

u teściów w kuchni jako oświetlenie centralne na suficie jest zamontowana listwa na 4 GU10, obecnie są tam cztery żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe) podobne do tych z linku allegro, producent: megamann, 9W, zdają egzamin jeżeli chodzi o ilość światła, oczywiście wadą jak każdej świetlówki kompaktowej jest opóźniony start, ale to norma dla tych żarówek i można się przyzwyczaić, natomiast zupełna porażką było wkręcenie tam (przez jednego wszechwiedzącego szwagra) czterech żarówek LED 36, ciemno jak w...

Arol_62
08-03-2009, 20:53
Zamierzam wymienić moje stare oświetlenie halogenowe na nowoczesne oświetlenie led. W kuchni posiadam 8 halogenów o mocy 160W pracujących na 12V (transformator) chciałbym wymienić je na oświetlenie LED 8 żarówek po 1,8 W czyli łącznej mocy 14,4W. Czy nowe żarówki mogę bezpośrednio podłączyć na miejsce starych?Zamierzam kupić Ledy AC/DC na 12V. Czy mogą one pracować na transformatorze czy muszę wymieniać coś na nowe?


Szkoda oczu :-?

sierocki
09-03-2009, 06:42
Powiem tak. Ciągle się zastanawiam. Ja zastosowałem to rozwiązanie w akwarium i jest ok. Przyłożyłem listwę, którą zrobiłem do akwarium pod kuchenny sufit i co....zapanowała jasność. Piszecie, że od ledów jest ciemno, ale szczerze powiedziawszy ja byłem z tego zadowolony. Zobaczcie pod tym linkiem jak to wygląda: http://www.discus.org.pl/smf/index.php?topic=11720.0.[/url]

jacekot
09-03-2009, 10:17
robiłem takie oswietlenie nocne w pokojach u dzieci
najpierw zamontowałem jeden halogen 10w , potem zrobiłem obok jeszcze jedno oswietlenie i tu zastosowałem szesc osobnych halogenów z diodami led . Efekt jest taki ze ten jeden zwykłay halogen swieci mocniej niż te sześć ledowych .

sierocki
09-03-2009, 20:29
Czy jeśli moje halogeny standardowe są podłączone na 12V to zużywają mniej prądu?Jeśli tak to do czego można porównać 1 halogen o mocy 20W?

darekw127
09-03-2009, 20:47
Jeśli płaci się za kilowatogodziny [kWh], to w rzeczywistości miarą "pobierania prądu", a właściwie miarą zużycia energii elektrycznej jest wat [W]. Im więcej mocy maksymalnej (mierzonej w watach) ma dane urządzenie, tym więcej zapłacisz.

Czyli jeśli dane urządzenie ma moc 20W i jest zasilane napięciem 12V AC, to za jego pracę zapłacisz tyle samo, co za pracę urządzenia o mocy 20W i zasilanego napięciem 220V AC.

NJerzy
09-03-2009, 21:32
Czy jeśli moje halogeny standardowe są podłączone na 12V to zużywają mniej prądu?Jeśli tak to do czego można porównać 1 halogen o mocy 20W?

Tak realnie to zużywają więcej, bo są zasilane przez transformator który ma sprawność mniejszą niż 100%, a może to być nawet poniżej 80%.
Zakładam ze porównujemy 2 halogeny 20W, jeden na 12V zasilany przez trafo, a drugi na 230V zasilany bezpośrednio.

Killer_su
10-03-2009, 14:34
LEDy to tylko na oświetlenie dekoracyjne.

Bazhyl
11-03-2009, 05:58
Raczej nie tylko - ciężko powiedzieć, by w Audi były one montowane tylko by poprawić wygląd ;)

Marmichkon
13-08-2011, 10:49
KUPIŁAM LED48 Świecą jasno, ale ta ciepła barwa biała odbija się na ścianie na zielono! PORAŻKA!

geguś
13-08-2011, 16:39
KUPIŁAM LED48 Świecą jasno, ale ta ciepła barwa biała odbija się na ścianie na zielono! PORAŻKA!Jest coś takiego jak Ra źródła światła, czyli wskaźnik oddawania barw. Było coś na pudełku napisane? Czym bliżej 100 tym lepiej.

mateock
08-09-2011, 09:34
Witam!
Szczerze to nie wiem skąd biorą się te wszystkie mity o problemach z ledami.... Fakt faktem ledy z diodami DIP były niewypałem - mam ich paredziesiąt sztuk z reklamacji... tak teraz diody SMD są praktycznie bezawaryjne...

Co do producentów PHILIPS OSRAM itp... przecież to wszystko chińszczyzna :) więc nie warto przepłacać... czasem warto dobrze poszukać...

Co do barwy światła fakt faktem - tańsze żarówki czasem sprzedają rzekomo jako barwę biała ciepła a w rzeczywistości są to zielono świecące buble...

Jeżeli ktoś jest z okolic Kielc chętnie zademonstruje diody SMD z których z całą pewnością będą Państwo zadowoleni :)

kamikasse
29-09-2011, 12:35
Sam obecnie stoję przed wyborem oświetlenia do łazienki - LED a standardowy halogen - i czytając wątek, wypada zdecydowanie na korzyść halogenów. Ma ktoś może oświetloną małą łazienkę LED'ami - jako światło główne - i jest zadowolony z efektu?

kamikasse
30-09-2011, 18:41
Jeżeli można to jakiej mocy LED'y są zastosowane na powierzchni 3 m2? U mnie łazienka ma 2 m2 i jest to dość mała powierzchnia do oświetlenia - początkowo chciałem dać 4 halogeny...

pionan
30-09-2011, 18:45
ja w takiej malutkiej łazience zastosowałem 3 żarówki ledowe. Jednak jedną z nich musiałem zastąpić normalną halogenową, z uwagi na to, że żonka miała trudności z umalowaniem się :)

asterixx
02-10-2011, 01:30
Witam,


Jeżeli można to jakiej mocy LED'y są zastosowane na powierzchni 3 m2? U mnie łazienka ma 2 m2 i jest to dość mała powierzchnia do oświetlenia - początkowo chciałem dać 4 halogeny...

W uproszczeniu mozesz przyjmowac , ze żarówka z diodą o mocy 3W świecić będzie porównywalnie do żarówki halogenowej o mocy 35Watt.
Wiec w małej łazience 3-4 sztuki powinny wystarczyc.

danutka66
18-11-2011, 15:23
Odkopuję temat ,bo też szukam porady
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190700-Jak-zaoszcz%C4%99dzi%C4%87-na-o%C5%9Bwietleniu&p=5011721#post5011721