PDA

Zobacz pełną wersję : REKU-w garażu czy w kotłowni?????????



pattaya
17-11-2003, 13:30
No właśnie-gdzie?Czy lepiej umieścić rekuperator w garażu lekko ogrzewanym zimą ,czy w kotłowni z kotłem kondensacyjnym?Jakieś zalecenia i przeciwwskazania.Chcę zrobić czerpnię z wymiennikiem gruntowym.Ile powinien mieć długości aby latem porządnie chłodzić.I czy reku usuwa też nadmiar wilgoci?

Janu
17-11-2003, 21:18
Z własnego doświadczenia; Reku Mistral 250 słychać w całym domu (140m2) mimo zastosowania rur wygłuszających, i to na "pierwszym biegu". Tak więc radzę montować gdziekolwiek, najdalej od sypialni.
Janu

pattaya
19-11-2003, 14:45
No i proszę!Tyle na forum rozważań teoretycznych o rekuperatorach.Tyle mądrości i wypowiedzi.Dyskusji,polemik i kłótni.A tu trzy prote,praktyczne pytania i co?Cisza.Jeden Janu napisał coś ważnego.HAŁAS.Nikt do tej pory nie podniósł tego tematu.No jak tam mądrale,jak to jest z tym hałasem i moimi wcześniejszymi pytaniami?

Szaruś
19-11-2003, 19:53
Nie gorączkuj się.

Odnośnie GWC obejrzyj:

GWC żwirowy:
Gruntowy Wymiennik Ciepła (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5454)

GWC przeponowy (rurowy):
Gruntowy wymiennik ciepla inaczej (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6273)

Jeżeli chodzi o długość, średnicę i głębokość posadowienia rur, to poczytaj analizę niemiecką. Link podany na 6 stronie tego topicu

flakon
18-01-2004, 16:40
Z mojego doświadczenia - jeśli rury, nawet z izolacją wygłuszającą mają za małą średnicę a dodatkowo nie zostaną policzone przepływy powietrza i spadki ciśnień (skopany projekt instalacji, często brak przepustnic regulujących przepływy - bo taniej...), to będzie słychać każdy rekuperator.
Przy dobrze zrobinej instalacji (byłem przy uruchamianiu MISTRALA 300), po włączeniu centrali na 1 biegu nie było słychać NIC! No okay, usłyszeliśmy... kocioł kondensacyjny, który włączył się piętro niżej. Na drugim biegu jedynie lekki szum w pobliżu centrali, natomiast żadnych szumów na anemostatach w pokojach. Słyszalny był dopiero na trójce. :D