PDA

Zobacz pełną wersję : chcę mieć wodę !!!



lamia6806
08-03-2009, 15:44
Inwestycja pt. wodociągi ciągnie się ju mnie uż 4 lata. I nic. A mój domek prawie gotowy, bez wody. Mam na działce bogatą w wodę studnię kopaną - chyba 12 kregów. Niestety podchodzi woda podskórna , szczególnie po opadach i jako taka nie nadaje się do uzytku domowego.
Poradźcie co zrobić krok po kroku aby wykorzystać istniejącą studnię
zaopatrywać z niej domek, w wodociągi mieć gdzieś.

P.S. Nie mam w bryle domku pom. gospodarczego, lecz w osobnym nieogrzewanym budynku.

kruszon11
08-03-2009, 18:37
Mam podobny dylemat ( z ta różnicą, że wodociągów nie ma w całej wsi) i tez chętnie bym zasięgnął porady.

Na razie planuję zrobić drenaż dwiema nitkami obok studni, ciekawe, czy pomoże...

Jakie sugestie ?

retrofood
08-03-2009, 18:41
Mam na działce bogatą w wodę studnię kopaną - chyba 12 kregów. Niestety podchodzi woda podskórna , szczególnie po opadach i jako taka nie nadaje się do uzytku domowego.


Po pierwsze: dlaczego kręgi nie są uszczelnione?
Po drugie. Jak bedzie dłuższy suchy okres, trzeba wypompować kilka razy wodę ze studni i potem próbkę dać do Sanepidu do analizy.
Jak woda się nadaje, to uszczelnic kręgi i korzystać. Kazdy hydraulik zrobi ci instalację.

edde
08-03-2009, 18:59
a zrób sobie wierconą studnie, kosztować będzie jakieś 1-2 tys. zł i po problemie wody podskórnej...

lamia6806
08-03-2009, 19:28
Jak i czym uszczelnić kręgi ?

savage35
08-03-2009, 19:51
Daruj sobie uszczelnianie kręgów - posłuchaj rady edde

ziemo
08-03-2009, 21:43
a zrób sobie wierconą studnie, kosztować będzie jakieś 1-2 tys. zł i po problemie wody podskórnej...


Święta racja, zrobiliśmy tak samo. Studnia wiercona, 3 kręgi betonowe, wewnątrz pompa z hydroforem i masz wody pod dostatkiem. Na zimę ociepliłem właz do kanału wełną, chociaż hydraulik mówił, że nie trzeba.
Badasz wodę w SANEPIDZIE (740 zł :evil: ) i ewentualnie dobierasz stację uzdatniania.

PS Bym zapomniał: filtr przed hydorforem i zaworem głównym w domu, coby piach się do instalacji nie dostawał

TomekC73
08-03-2009, 22:31
Ja mam to samo. Wywierciłem studnię na 15 m.

Zakrzewianka
09-03-2009, 08:57
OJOJOJ

ale woda podskórna nie nadaje się do picia! I nigdy nie można bedzie jej skutecznie uzdatnić, ponieważ po każdym deszczu bedzie miała inny skład.

Do picia nadaje się woda ze studni głębinowej, przynajmniej 30 m głąbokości. Do 30 nie wymaga pozwoleń, powyżej już tak.

Koszt takiej studni to ok. 20 tys. zł ze sprzętem (odpowiednio mocny hydrofor/pompa itp) - ceny na czwarty kwrał 2008.

TomekC73
09-03-2009, 09:37
Tu nie chodzi o 30 m. To nie jest żadna wytyczna. Ważne jest aby przekopać się przez warstwę nieprzepuszczalną (glina). A przede wszystkim trzeba wodę przebadać. Ja mam 15m i orzeczenie o przydatności wody do picia mam pozytywne.

neokowal2
09-03-2009, 09:41
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale czy nie przesadzacie z tą niezdatnością wody ze studni kręgowej. Ja mam studnie z 12 kręgów ( z tym, że woda znajduje się w trzech ostatnich), sąsiad zaledwie 30 metrów dalej głębinową studnie wierconą i to on przychodzi do mnie po wodę do picia (klarowna i smaczna). Ja bym spróbował kilka razy wypompować wodę ze studni i wtedy przebadać tą świeżą wodę co najdzie. W studniach jest tak że im większe zużycie tym lepsza woda. Poza tym przecież nikt tej wody nie będzie pił bez przegotowania.

ziemo
09-03-2009, 09:44
Tu nie chodzi o 30 m. To nie jest żadna wytyczna. Ważne jest aby przekopać się przez warstwę nieprzepuszczalną (glina). A przede wszystkim trzeba wodę przebadać. Ja mam 15m i orzeczenie o przydatności wody do picia mam pozytywne.

Prawdę mówisz, liczy się warstwa nieprzepuszczalna dla wód gruntowych, poza tym nikt nie mówi o piciu kranówki, ale o normalnm użytkowaniu w domu

lamia6806
09-03-2009, 09:57
Badalismy nasza wodę kilka lat temu. Było OK. Studnia nie była czyszczona przez ostatnie 5 lat. Nie ma na dole drenażowej warstwy żwiru.
Moje pytanie jest takie :
1) czy remontować ta starą ale bogata w wodę studnię
(wyczyścić, wsypać żwir, odwodnic wokoło, aby nie podchodziła woda gruntowa, założyc pompę, zrobic instalacje hydroforową ),

2) czy wiercić nową w tej starej na przykład ?

No i jedno z najwazniejszych pytań : gdzie hydrofor, skoro nie mam piwnicy i pom. gospodarczego w ogrzewanym domku ?

Dziekuję wszystkim za rady i pomysły. Wszystkie cenne, bo temat dla mnie nowy całkowicie.

neokowal2
09-03-2009, 10:11
Jeżeli była ok. to tak jak napisałem wypompować wodę kilka razy, zrobić to co piszesz i użytkować (bez licznika!), tym bardziej że nie ma gwarancji że dowiercisz się do lepszej.
Co do pompy to można ją zamontować w studni na takiej wysokości żeby nie była zalewana, albo dać zanurzeniową. Co do hydroforu, czyli zbiornika na wodę to rzeczywiście problem bo musi stać w takim pomieszczeniu żeby woda nie zamarzła, ale nie musi to być duży zbiornik.

lamia6806
09-03-2009, 10:17
Znacie kogoś, kto może wyremontować taką studnię , doradzić w sprawie hydroforu pompy itd. ( lokalizacja woj. świętokrzyskie ) ?


P.S. Pomysł na hydrofor - w betonoym kręgu, bunkrze zakopanym i zaizolowanym w ziemi, niedaleko studni ? Co myslicie ?

neokowal2
09-03-2009, 10:30
Dobry pomysł, tylko trzeba mieć jeszcze na uwadze to że czasami trzeba tam wejść żeby "dobić powietrza". No i rury na odpowiedniej głebokości żeby nie pozamarzały.

09-03-2009, 10:56
1) czy remontować ta starą ale bogata w wodę studnię
(wyczyścić, wsypać żwir, odwodnic wokoło, aby nie podchodziła woda gruntowa, założyc pompę, zrobic instalacje hydroforową ),


tak

2) czy wiercić nową w tej starej na przykład ?
nie

... No i jedno z najwazniejszych pytań : gdzie hydrofor, skoro nie mam piwnicy i pom. gospodarczego w ogrzewanym domku ?
np. pod schodami /zabudowanymi/
z tym ze sa równiez małe hydrofory jak i pompy które pompuja bezposrednio w instalacje /bez zbiornika/
przedmiot wielkości ... powiedzmy wiadra

lamia6806
09-03-2009, 11:01
Dasz namiar na te pompy : nazwa, firma ?
Czyli, jesli dobrze rozumiem, rozmiary są wtedy niewielkie. I nie ma dużego zbiornika.

09-03-2009, 11:05
to jest mały przedmiot np pompa http://www.allegro.pl/item573891143_pompa_jy1000_omnigena_do_hydrofor_jy _1000_od_supsp.html

http://images45.fotosik.pl/7/20f422e01a1714be.jpg
a hydrofor ze zbiornikiem 24 l niewiele większy http://www.allegro.pl/item562737754_hydrofor_24l_pompa_metalowa_okazja.h tml

bartus01
10-03-2009, 22:48
Możesz zastosować pompę nie wymagającą zbiornika.
Np Grundfos MQ. koszt ca 1250 PLN.
Ta pompa nie wymaga zbiornika hydroforowego. Mozna ja zamontowac w domu lub ,,,, no własnie.... na zewnątrz, tylko w miejscu gdzie nie ma mrozu. ja cały czas główkuje gdzie ją zamontowac poza domem, chyba zrobię to w studni na poziomie do którego nie dochodzi nigdy woda ale czy nie zamarznie- to jest pytanie. Ta pompa włącza sie kiedy otwierasz upust w domu - kran , WC, pralka itd. Ale tobie to nie przeszkadza bo jej nie słyszysz - jest na zewnątrz.

lamia6806
11-03-2009, 08:32
Głębokość mojej studni to ok. 12 kregów. Woda jest o tej porze roku już na drugim od góry. Czy podana przez Ciebie pompa da sobie radę z taka wysokością słupa wody ? Czy to jest pompa głębinowa ?

neokowal2
11-03-2009, 10:06
Ta pompa zespolona ze zbiornikiem to nie jest pompa głębinowa, nie może pracować zanużona w wodzie. Różnica poziomów między pompą a lustrem wody nie może przekraczać 8m. Przy tak wysokim lustrze wody jak obecnie da sobie radę na 100%.

bartus01
11-03-2009, 10:30
ta pompa jest opisana na stronie Grundfosa lub np. na allegro.
czy sobie poradzi z taka wysokością nie wiem,. trzeba by sprawdzic najlepiej w ich serwisie,
To nie jest pompa głębinowa - to samozasysająca pompa zobacz tu


Ale cena strasznie poszła w góre , to chyba przez Euro.....


:http://www.sklep.etermo.pl/index.php?cat_id=350&page=

aniaImariusz
13-04-2009, 22:34
czy może ktoś podać formalności i koszty związane ze studnią ??
tylko tak dokładnie od a do z :lol:

p.s. też chcemy wodę !!!