PDA

Zobacz pełną wersję : Czy robić rajtuzy na drzewach?



jadimusic
09-03-2009, 05:37
Witam
Chodzi o to czy malować pnie drzew owocowych i ewentualnie czym malować - może być emulsja do malowania sufitów?
Widzę że sąsiad pomalował, ale nie wiem czy to rzeczywiście ma uzasadnienie i przed czym ma chronić.
W moim przypadku chodzi o brzoskwinie i jabłonie.

Elfir
09-03-2009, 07:56
Pierwsze pytanie - Po co się bieli drzewa?

Bielenie ma za zadanie odbijać promienie słońca, aby zapobiec nagrzewaniu sie pni w czasie mroźnej pogody. W takim nagrzanym pniu zaczynają krązyc niepotrzebnie soki i może, gdy nadejdzie mróz dojśc do pękania kory.
Jednym słowem - drzewka bieli się na zime (styczeń) a nie na wiosnę.
Do bielenia używa sie z reguły wapna, gdyż ma właściwości bakteriobójcze.
Użycie emulsji jest po prostu drogie.

teraz jest juz "po ptokach".[/u]

madwo
20-03-2009, 09:25
Nie do końca tak jest. na wczesną wiosnę powinny być pobielone, żeby nie przemarzały jak jest ciepło w dzień a zimno w nocy. Gdy pień sie nagrzewa "ruszają soki", nocą silne przymrozki mogą uszkodzić pień. W styczniu się to nie zdarza raczej bo temperatura jest równomierna. bieli się raczej młode drzewa, stare są mniej wrażliwe bo mają grubszą korę Poza tym bieli sieę wapnem, nie emulsją. Działa odkażająco na pień, na choroby grzybowe niektóre i na szkodniki zimujące w korze. teraz jest dobra pora na bielenie.

Elfir
20-03-2009, 10:53
Własnie dokładnie to napisałam co ty, więc nie wiem dlaczego piszesz "nie do końca tak"?

W styczniu i lutym, w wlkp temp. wcale nie jest wyrównana, zdarzają się skoki temperatur (kiedys w lutym pamietam 14 stopni w dzień a po kilku dniach mrozy i snieg).
Nawet w czasie lekkiego mrozu temp. ciemnego pnia pod wpływem ciepła promieni słonecznych może podnieśc na tyle, ze soki ruszą. A w nocy pien tygnie, temp. spada i kora może pekać.

Pinus
20-03-2009, 12:58
..... teraz jest dobra pora na bielenie.
O tej porze bielenie drzew nie ma już większego sensu :)
Niektorzy bielą drzewa z okazji świąt wielkanocnych lub 1-ego maja. ale to ich sprawa :)
..

madwo
20-03-2009, 15:24
wycofane

madwo
20-03-2009, 15:34
Zgłębiłam temat i wycofuje co napisałam:)
Styczeń luty, potem nie ma sensu.
A wapno podobno nie niszczy szkodników.
Szkoda w sumie, to była taka piękna teoria...;)

JoShi
21-03-2009, 15:47
..... teraz jest dobra pora na bielenie.
O tej porze bielenie drzew nie ma już większego sensu :)
..
Oj ma. Ogromny. Pięknie będą na Wielkanoc wyglądały :)

Pinus
21-03-2009, 20:32
A więc, biel drzewka i nie zapomnij dodać na nich jakichś ładnych wzorków :) :D
..

bigmario4
22-03-2009, 05:28
A więc, biel drzewka i nie zapomnij dodać na nich jakichś ładnych wzorków :) :D
..


Ale takich jajcarskich!! :lol:

gringogringo
22-03-2009, 09:10
Hehe, racja!!! Ale fajne okreslenie.... ze to rajtuza...hihi