PDA

Zobacz pełną wersję : dwa pozwolenia na budowę



szostak25
10-03-2009, 12:40
Witam
architekt zaproponował mi abym złożył dwa osobne wnioski na dom i budynek gospodarczy, ponieważ najpierw będę budował dom a za rok gospodarczy.
czy to ma znaczenie?? bo myślałem, że jeden wniosek wystarczy


pozdrawaim

gazio
10-03-2009, 14:57
Jest znaczenie - po wybudowaniu domu musiałbyś uzyskać częściowe użytkowanie na część inwestycji - czyli budynek mieszkalny. Dziennik zostaje, ten sam a proces budowlany formalnie trwa. Nadzór tego nie lubi.
Przy dwóch pozwoleniach budujesz i oddajesz do użytkowania niezależnie.

emi601
10-03-2009, 20:11
prawde pisze szostak25.
jak masz dwa budynki na jednym papierze to jest to całość przedsięwzięcia budowlanego. Ja tak mam. Ale mam za to dwa dzienniki budowy. W zasadzie to nie wiem dlaczego , Pani w wydziale architektury zaproponowała mężowi takie rozwiązanie i tak zorbił. Budujemy wszystko na raz więc nie zrobi nam to pewnie różnicy przy dobiorze.
Tak sobie myślę że skoro napjpierw budujesz dom to może faktycznie lepiej na osobnych wnioskach ale wtedy dwa razy bedziesz zlecał wykonanie mapy do celów projektowych, dwa razy robił plan zagospodarowania działki, podwójna robota.
PnB jest ważne dwa lata , gdy masz dwa budynki na jednym papierze to jak zaczniesz dom to w zasadzie garaż możesz sobie zaczać kiedy chcesz , nawet później niz za rok, skoro budowa jako taka zaczęta przecież. Nie wypowiadam się tylko jak potraktuje Cię energetyka w takim przypadku , bo gdzie nie gdzie nie chcą przełączać na zwykłą taryfę bez odbioru. ( nie wiem czy przy odbiorze częściowym podłaczą ci normalną taryfę , o to mi chodzi).

szostak25
11-03-2009, 07:12
dzięki za informację
zrobię oddzielnie, mo nie wiem czy garaż będzie stawiała ta sama ekipa i czy kierownik bydowy będzie ten sam.
no i z nadzorem będzie łatwiej.
mapek miałem z zapasem zrobione, więc nie ma problemu

pozdrawiam

gazio
11-03-2009, 08:37
Tak sobie myślę że skoro napjpierw budujesz dom to może faktycznie lepiej na osobnych wnioskach ale wtedy dwa razy bedziesz zlecał wykonanie mapy do celów projektowych, dwa razy robił plan zagospodarowania działki, podwójna robota.


Nie trzeba dwa razy zamawiać mapy, tylko raz zamówić więcej wtórników. Projekt panujesz przecieć robić równocześnie.

Jeżeli będziesz zwlekal z budową dłużej niż 2 lata od uprawomocnienia pozwolenia, trzeba formalnie rozpocząć budowę i znowu można ściemniać - ale za to z budynkiem mieszkalnym będzie przejrzysta sytuacja i łatwiej będzie można uzyskać użytkowanie.