PDA

Zobacz pełną wersję : Integra a wyłączanie oświetlenia, co oprocz przekaźnika bis



DezerterZRadomia
10-03-2009, 12:49
Witam szanownych forumowiczow

Sytuacja jest taka: pokoj dziecinny, oswietlenie glowne na suficie + standardowy wlacznik klawiszowy, dziecko wychodzi z pokoju, ale NIE GASI SWIATLA :( To, ze swiatlo jest zapalone mimo ze nikogo w pokoju nie ma moze wyjsc po dosc dlugim czasie.

Co siedzi mi w glowie: w pokoju dziecinnym jest czujka ruchu, ktora jest "zalaczana" wraz z calym alarmem, gdy wszyscy opuszczamy dom. W nocy gdy corka spi w swoim pokoju czujka ruchu oczywiscie nie jest "zalaczona". Chcialbym zatrudnic ta czujke do wylaczania oswietlenia po opuszczeniu pokoju przez corke.

Wlacznik standardowy moge przerobic na dzwonkowy, bo mam odpowiednia sprezynke. Przewod od wlacznika moze byc ten co jest (3x1.5 YDYp) ale jak bedzie trzeba to moge go wymienic (np. na OMY 2x0.5) bo wszystkie przewody mam w peszlu. Moja centrala alarmowa to Integra 128, wolnych wejsc i wyjsc jest wiec od groma i ciut ciut. Kupuje przekaznik (bistabilny?), i co dalej? Czy to co wymienilem wystarczy aby moc czujka ruchu wylaczyc oswietlenie po okreslonym czasie od ostatniego wykrycia ruchu? Czy musze dokupic jeszcze jakis dodatkowy sprzet?

Nie pytam o to jak zaprogramowac centrale bo to juz by bylo chyba za duzo. Nie spodziewam sie zeby jakis instalator udostepnil az tak szczegolowe informacje ze swojej pracy zawodowej :) Chcialbym tylko wiedziec czy osprzet, ktory wymienilem wystarczy, czy moze potrzebuje czegos wiecej. Z zaprogramowaniem centrali jakos sie pomecze. Jeszcze jedno: za zawodu jestem ksiegowym, z zamilowania programista, a elektrykiem amatorem dopiero od paru miesiecy, dlatego prosze o wyrozumialosc.

Z powazaniem

Dezerter

Killer_su
10-03-2009, 14:55
IMHO pomysł w swym założeniu jest zły. A co jeżeli dziecko będzie siedziało spokojnie i albo czytało książkę, albo oglądało telewizję, albo odrabiało lekcje, albo....? Będzie musiała machać ręką co kilkanaście sekund, albo nawet minut?
Jest wiele sytuacji, w których czujka ruchu nie załącza się, a ktoś jest w pomieszczeniu. Dlaczego? Bo to czujka RUCHU, a nie obecności. :D

U mojej żony w biurze zrobili taki system w kiblach. Śmieję się, że teraz to są toalety dla onanistów, bo jeżeli ktoś spokojnie siedzi i swoje robi to mu światło gaśnie :lol:


PS Oczywiście technicznie jest to w pełni wykonalne.

magicc
10-03-2009, 20:33
W takim przypadku trzeba zastosować nie czujkę ruchu, ale czujkę obecności (jest pewna różnica), do sterowania przekaźnik, nie musi być bistabilny. Musisz to jeszcze oprogramować- generalnie integra się do tego niespecjalnie nadaje- służy do ochrony obiektów a nie do spełniania funkcji "domu inteligentnego". Ciekawe kto Ci doradził takiej rozbudowanej centrali- 128 wejść- w życiu tego nie wykorzystasz, natomiast tylko 8 wyjść sterowanych- z czego pewnie dwa masz już zajęta na syrenę- zdecydowanie za mało na Takie pomysły jak Ci chodzą po głowie..

DezerterZRadomia
12-03-2009, 09:26
Witam


Killer_su: moja corka (2 i pol roku) jest taka sama jak jej mama (czyli moja zona), jedynie podczas snu potrafi "usiedziec/ulezec w miejscu" dluzej niz pare sekund :) Poza tym, jej pokoj to tak naprawde tylko jej sypialnia. Wszystkie zabawki ma w salonie (jedna czesc salonu to komplet wypoczynkowy, stolik kawowy, kominek, druga czesc to "plac zabaw" naszej corki). Do swojego pokoju corka wpada od czasu do czasu po konkretna rzecz i wychodzi (i zapomina czasem zgasic swiatlo). Dopiero wieczorem po kapieli kladzie sie spac, ale dopiero wtedy gdy jest juz naprawde zmeczona i zaraz po wejsciu do lozka zasypia. A o swoim telewizorze w swoim pokoju to moze sobie co najwyzej pomarzyc.
Co do wylaczania swiatla w lazience to: ani ja ani moja zona, a tym bardziej nasza corka, nie mamy w zwyczaju np. siedziec na "tronie" nieruchomo przez pol godziny. Wchodze, robie co mam zrobic i wychodze. Poczytac gazete to ja sobie moge na kanapie w salonie, a nie w kiblu.


PS Oczywiście technicznie jest to w pełni wykonalne.
Wiem, ze jest to technicznie wykonalne, i o pewne wskazowki co do sposobu tegoż wykonania pytam, a nie o stwierdzenie faktu, ze da sie to wykonac.

magicc: czy wyjscia "sterowane" to to samo co wyjscia "programowalne"? Jezeli tak, to we wszystkich materialach informacyjnych dotyczacych Integry 128 jest napisane, ze ta centrala obsluguje od 16 do 128 wyjsc programowalnych. Kilka jest fizycznie na plycie, reszta poprzez ekspandery. Jezeli wlaczanie/wylaczanie oswietlenia z centralki mozna zrealizowac poprzez wyjscia przekaznikowe to wystarczy dokupic ekspander np. INT-ORS na szyne do rozdzielnicy.


do sterowania przekaźnik, nie musi być bistabilny
Sterowanie oswietleniem mam juz w wiekszosci pomieszczen na przekaznikach bistabilnych grupowych, bo mam w nich po 2 lub 3 wlaczniki do jednego zrodla swiatla, oraz przy wyjsciu z domu przycisk do wylaczania oswietlenia we wszystkich pomieszczeniach.

To moze inaczej. Powiedzmy, ze sytuacja (nr 2) jest taka: otwieram drzwi wejsciowe do domu, wchodze do przedsionka i swiatlo w przedsionku samo sie zapala. Aktualnie mam tam jeden wlacznik chwilowy sterujacy swiatlem poprzez przekaznik bistabilny, jest tam oczywiscie czujka ruchu. Jak to wszystko polaczyc zeby czujka ruchu wlaczala mi swiatlo?


Z powazaniem
Dezerter

magicc
12-03-2009, 22:46
jak masz tam czujkę, to: musisz tak oprogramować, aby zasterowanie wejścia do którego jest podłączona czujka w centrali, włączało jedno z wyjść centrali. I do tego wyjścia podłączasz przekaźnik sterujący światłem. Tak wyjścia programowane to to samo co wyjścia sterowane.
Ale dalej powtarzam centrala alarmowa to centrala alarmowa- jak masz zamiar sterować nią oświetleniem, to po montowałeś przycisk wyłączający oświetlenie w całym domu? Przecież po wstukaniu w klawiaturę kodu załączającego alarm, centrala może to sama robić...

a oprócz tego- w wyłącznikach masz napięcie inne niż 230 V ( np 24)? Bo aby uzyskać ten sam efekt- włączanie lamp z kilku wyłączników - można zrealizować bez przekaźników, na samych wyłącznikach. Jeśli masz więcej pomysłów na automatykę domu, to zastanów się nad sterownikiem programowalnym- wtedy Toje możliwości znacznie się zwiększą a co ważniejsze - będziesz mógł zmieniać funkcję różnych włączników bez "kabelkologii" zmieniając program.

DezerterZRadomia
16-03-2009, 10:16
magicc: moja instalacja elektryczna to w calosci instalacja standardowa na 230 V tyle ze poprowadzona w peszlu + sporo pustego peszla + sporo wolnego miejsca w rozdzielnicy. Tylko w lazienkach blisko zrodel wody mam czesc oswietlenia na 12 V.

Wiem, ze centrala alarmowa to "tylko" centrala alarmowa, ale jak przeczytalem gdzies, ze mozna ja wykorzystac m.in. do sterowania swiatlem ale musi miec obslugie wiekszej ilosci wejsc i wyjsc (bo czesc musze zostawic na czujki, klawiatury i inne elementy systemu alarmowego) to zdecydowalem sie dolozyc pare stowek do integry 128 bo i tak sporo zaoszczedzilem na robociznie przy kladzeniu kabli, montowaniu czujek, sygnalizatorow czy klawiatur (tylko do podlaczenia i pierwszego zaprogramowania centralki wzialem fachowca, ktory dal mi kod serwisowy i nie musze po niego dzwonic jak chce cos zmienic).

Mam maly domek, niewiele ponad 100 m2 tzw. powierzchni uzytkowej, niewiele pomieszczen. Kociol gazowy ma swoja wlasna automatyke, rekuperator rowniez ma swoj programator, nie mam rolet, klimatyzacji, systemu podlewania ogrodu itd. itp. Nigdy nie planowalem robienia INTELIGENTNEJ instalacji zarzadzajacej calym domem bo mi to nie porzebne, nie stac mnie na drogie sytemy, a na dlubanie przy wlasnoreczne tworzenonej rozbudowanej instalacji tzw. inteligentnej nie bede mial nigdy czasu. Za elektryke wzialem sie pare miesiecy temu, nigdy sie tym wczesniej nie interesowalem, musialbym najpierw poswiecic sporo czasu na samo przestudiowanie tematu rodzajow instalacji, okablowania, sterownikow i innych takich.

Owszem, bede chcial rozbudowywac zrobiona przez siebie instalacje, ale ta rozbudowa ma polegac np. na tym, 1) jak bede chcial postawic dodatkowy telewizor w ktorymkolwiek z pomieszczen to mam mozliwosc to zrobic bez kabli na wierzchu i bez kucia scian. Wywierce otwor w g-k, wyciagne schowanego tam peszla na wierzch, obsadze puszke, wciagne kabel i zamontuje gniazdko antenowe. 2) W sypialni mialem jeden zwykly wlacznik do oswietlenia gornego. Lubie czytac ksiazki i czesto to robie wieczorem, zona juz sobie smacznie spi, ja sobie czytam, koncze czytac i co? Nie chce mi sie wstac zeby wylaczyc gorne swiatlo (a nigdy nie czytam przy tzw. lampce nocnej), dlatego zamontowalem sobie drugi wylacznik przy lozku (mialem tam wczesniej w odpowiednim miejscu ukryta koncowke peszla), zamontowalem przekaznik bistabilny w rozdzielnicy, i podlaczylem do niego obydwa wlaczniki (ten co byl juz wczesniej przy wejsciu do sypialni i ten drugi przy lozku), kabla od pierwszego wlacznika tego przy wejsciu nie wymienialem (byl i jest 3x1,5mm) a do tego drugiego przy lozku wciagnalem OMY 2x0,5mm bo taki wystarczy i latwiej go wciagnac w peszel. O takiej wlasnie rozbudowie myslalem gdy kladlem pustego peszla i kupowalem przewymiarowana rozdzielnice. Teraz bede musial podobnie zrobic w pokoju corki bo juz skubana sama chce gasic sobie swiatlo (podstawia sobie krzeselko) i klasc sie do lozka, ale jak wylaczy sobie swiatlo to do lozka idzie po ciemku. Zamontuje jej drugi wylacznik przy lozku i bedzie git. Wiem, mozna przeciez postawic przy lozku lampke nocna, wtedy corka zapalalaby sobie lampke nocna, wylaczala gorne (glowne) swiatlo, kladla by sie do lozka i wylaczala lampke nocna, ale wiem ze jakby miala ta lampke to by jeszcze przy niej siedziala w polmroku i cos tam robila a to nie wchodzi w gre. Mam czworke rodzenstwa, wszyscy nosza okulary (rodzice tez), ja sie jakos uchowalem bo nigdy nie siedzialem po ciemku przy komputerze, telewizorze, a czytam zawsze przy pelnym oswietleniu i chce aby corka robila tak samo :)

AUTOMATYKA to chyba zbyt duze slowo w przypadku mojego (malego) domku. Z automatyka mialoby cos wspolnego jedynie sterowanie oswieleniem poprzez centrale alarmowa, czyli AUTOMATYczne a nie reczne wlaczanie/wylaczanie swiatla. Nie piszcie mi o sterownikach programowalnych, magistralach i innych takich. Mam standardowa instalacje elektryczna na 230 V, instalacje alarmowa z przewymiarowana centrala, sporo pustego peszla na kable, i sporo wolnego miejsca w rozdzielnicy. Chce to (plus jakies dodatkowe moduly do rozdzielnicy) wykorzystac do prostego zautomatyzowania niektorych czynnosci. To wszystko.


musisz tak oprogramować, aby zasterowanie wejścia do którego jest podłączona czujka w centrali, włączało jedno z wyjść centrali. I do tego wyjścia podłączasz przekaźnik sterujący światłem

Dzieki, o taka wlasnie odpowiedz mi chodzilo. Rozumiem, ze nie musze wiecej nic dokupowywac. Pod wyjscie przekaznikowe wysokopradowe w centrali alarmowej podpinam przekaznik bistabilny, ktory juz mam i pozostaje zaprogramowanie centralki. Dzieki serdeczne.


Z pozdrowieniami
Dezerter

magicc
16-03-2009, 13:05
Sprawa jest taka- pytam się dokładnie o te przekaźniki, bowiem aby zrobic włączanie i wyłączanie na różnych wyłącznikach, nie nie ma potrzeby stosowania przekaźników. Myślałem, że masz tam jakieś bardzo ambitne plany- ale mniej więcej już wiem co chcesz robic. Mając takie przekaźniki możesz zrobic sobie symulację obecności, odłączanie światła przy wyjściu z domu itp itp.
Aż szkoda aby się marnowały w tej rozdzielnicy- w końcu trochę kosztowały.

A córce zrób pilota do gaszenia światła.

szkoda że nie będziesz tego rozbudowywac. Dużo można uzyskac.

DezerterZRadomia
17-03-2009, 08:41
szkoda że nie będziesz tego rozbudowywac. Dużo można uzyskac

To nie tak, ze w ogole nie bede tego rozbudowywal. Napisalem przeciez ze najpierw mialem standardowa instalacje 230 V na zwyklych wlacznikach, teraz stopniowo przerabiam te zwykle wlaczniki na chwilowe, dodaje dodatkowe wlaczniki i grupuje je podpinajac do przekaznikow bistabilnych (hotelowych). To juz jest jakis postep :) Jak powiedzialem kilku znajomym, ktorzy pobudowali sie rok czy dwa lata temu, o paru rozwiazaniach jakie zrobilem u siebie a jakie jeszcze planuje to byli delikatnie mowiac zdziwieni, ze cos takiego robi sie w domku jednorodzinnym. Wszyscy sie skupiaja raczej na wygladzie swoich domow, ladne meble, podlogi, odpowiednio dobrane farby, oswietlenie (ale tylko wyglad) itd. itp. Wszyscy moi znajomi maja tradycyjne instalacje elektryczne, ktore od tych w blokach roznia sie tylko tym, ze maja troche wiecej esow w rozdzielnicy :)


Mając takie przekaźniki możesz zrobic sobie symulację obecności, odłączanie światła przy wyjściu z domu itp itp.
Aż szkoda aby się marnowały w tej rozdzielnicy- w końcu trochę kosztowały

No wlasnie nie chce zeby sie marnowaly. Juz jedna funkcje spelniaja. Umozliwiaja mi sterowanie jednym oswietleniem z kilku roznych punktow :) Kolejne wykorzystanie tych przekaznikow to wlasnie zalaczanie/wylaczanie oswietlenia poprzez centrale alarmowa o ktore pytalem w tym watku. Mam przekazniki, mam czujki ruchu i centralke z zapasem wolnych wejsc/wyjsc i chce to wykorzystac. Wiem ze centrala alarmowa to tylko centrala alarmowa, nie jestes magicc pierwsza osoba, ktora mi to mowi :) ale jezeli da sie ja wykorzystac do sterowania oswietleniem to chce to zrobic. Ma to byc tylko proste zalaczanie/wylaczanie wybranego oswietlenia przy stwierdzeniu ruchu lub jego braku. Nie chce paneli dotykowych, za pomoca ktorych moglbym sobie np. wybierac SCENY SWIETLNE, bo nie mam takich pomieszczen w ktorych robienie czegos takiego mialoby sens. Najwiecej oprawek mam oczywiscie w salonie, ale jest tego tylko tyle ze do obslugi wystarcza mi dwa wlaczniki dwuklawiszowe. Mam dwie grupy takich wlacznikow, jedna przy wejsciu do salonu a druga przy komplecie wypoczynkowym, wiadomo zeby nie trzeba bylo sie z kanapy podnosic aby wlaczyc/wylaczyc oswietlenie. Dla jednych to wygoda a dla innych oznaka lenistwa :)


odłączanie światła przy wyjściu z domu

Owszem, czemu nie, ale nie zawsze jak zalaczam czuwanie to chce wylaczyc oswietlenie we wszystkich pomieszceniach. Np. wieczorkiem siedzimy z corka w jej pokoju, juz po kolacji i kapieli, az tu nagle dzwoni szwagier zebym wpadl na chwile pogadac, dzwoni sasiad zebym wpadl na piwko, czy po prostu musze cos jeszcze zalatwic, a zona powie ze juz nie bedzie schodzic na dol to zalaczam czuwanie na parterze (zona jak bedzie chciala jednak zejsc na dol to ma druga klawiature na poddaszu zeby wylaczyc czuwanie na parterze) ale swiatla w calym domu wtedy nie wylaczam. Dlatego zrobilem przy wyjsciu z domu centralny wylacznik oswietlenia w calym domu, z ktorego korzystam tylko wtedy gdy wszyscy opuszczamy dom jadac np. do szkoly/pracy.

Robia instalacje polozylem tyle pustego peszla z rozdzielnicy do kilku centralnych puszek laczeniowych i do skrzynki z centrala alarmowa, a z puszek do roznych punktow w pomieszczeniach, ze jak bedzie potrzeba to kazde gniazdko, wlacznik czy zarowke moge podlaczyc bezposrednio do rozdzielnicy i (i wybranymi sterowac nimi z centrali alarmowej). Stopniowo to robie z wlacznikami bo podpinam je do przekaznikow bistabilnych a te kupuje tylko w wersji na szyne do rozdzielnicy. Jak znajde jakies sensowne zastosowanie zalaczanie/odlaczanie zasiliania do gniazdek to je (wybrane) rozwniez podepne pod przekazniki, ale na razie nie mam takiego zastosowania.

Bede to rozbudowywal, ale bazujac na tym co mam plus dodatkowe moduly na szyne do rozdzielnicy plus zaangazowanie centrali alarmowej do tego co tylko bedzie mozliwe :)

magicc
17-03-2009, 12:51
jakie masz te przekaźniki?

Bo przekaźnik przekaźnikowi nierówny ( przynajmniej w mowie potocznej)

DezerterZRadomia
17-03-2009, 12:57
Przekaznik bistabilny grupowy (hotelowy) BIS-412 firmy F&F

http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=54&products_id=138

Cos nie tak z tymi przekaznikami magicc? Widzialem, ze byles na forum w kategorii "Zrob to sam" jeszcze przez jakis czas po tym jak napisalem co to za przekazniki, licznik wyswietlen tego watku zwiekszyl sie o kilka, podejrzewam, ze jedna z tych odslon byla Twoja, po czym zniknales z forum. Przestraszylem Cie tymi przekaznikami? :)

magicc
17-03-2009, 16:19
Ok. Po prostu wstałem od komputera nie wyłączając i zamykając programów...

Przekaźniki są ok. Dołączając trochę możesz zrobić sobie sceny świetlne- to jest dobre i służy oszczędności energii- i wyłączanie wszystkiego ( to już masz).

Jakbyś miął jeszcze jakieś ciekawe pomysły albo zapytania to chętnie porozmawiam. Jestem też zainteresowany ciekawymi rozwiązaniami.

Marek i Ewa
04-04-2009, 00:15
DezerterZRadomia

Fajny pomysł z tą zintegrą - też przeszedłem przez ten etap, też w małym domku i też dużo wejść miałem ... niestety nagle odbiłem się o
1. koszty przekażników grupowych :-) (zwykły kosztuje ok 20zł)
2. bardzo wkurzająca 3s przerwa pomiędzy ponownym wyzwoleniem wejść (czasami chcesz tylko zerknąć do pokoju - klik włączas klik wyłączasz a ono dalej świeci - musisz poczekać kilka sekund)
3 brak możliwości zrealizowania kilku prostych operacji w prosty sposób - ot choćby proste dwa przykłady
a) mam dom piętrowy - czyli schodowy na klatce - na dole włączasz na górze wyłączas - oki proste - ale jak zapomnisz wyłączyć to po minucie samo gaśnie - da się zrobić - ale musi być możliwość ominięcia takiego wylączania w czaise sprzątania lub wnoszenia mebli - i kłopot - drugi przycisk - nie pasi - na dokładkę zrealizowałem ośw. awaryjne led na wypadek braku prądu - jak go nie ma to włączenie przycisku włącza podśw led z akumulatora a nie główne bo go nie ma
b) wyjście z domu - oki gasimy całe światło - ale u mnie po naciśnięciu tego przycisku - lub rozpoczęcia uzbrajania alarmu dodatkowo w miarę potrzeby włączane jest 1) przedpokój na 40s + wejście do domu na czas do chwili opuszczenia posesji
c) przyciskiem na piętrze mogę wygasić cały parter - ten sam przycisk po naciśnięciu przez 4 s po godz 23 włącza oświetlenie - droga do lodówki :-)

Kombinowałem z integrą - logika była coraz trudniejsza - bistabilne zwykłe, grupowe, czasowe - w końcu projekt umarł - nie da rady

więc dolepiłem PLC (firmy Fa ...) na początek taki za 400 zł (12we/8wy) i eureka - nie mam ani grupowych ani czasowych ani bistabilnych - wszędzie zwykłe NO firmy ff i można cudować - a po podpięciu do integry to dopiero możliwości np.

Sygnał z czujki dymu na parterze (24h ) uruchamia
a) alarm wewnętrzny (z integry)
b) tryb turbo w rekuperatorze (wywsysanie powietrza)
c) włącza światła w sypialniach, schodach, w salonie (PLC)
d) odcina gaz (PLC)
e) wysyła sms na trzy numery (integra)
f) jeśli pełne uzbrojenie (nie ma nas w domu) dodatkowo powiadamia ochronę (integra)

zad 2
alarm gazowy
odcięcie gazu (plc)
odcięcie zasilania w pomieszczeniu gdzie jest czujka (plc)
powiadomienie sms (integra)
reku na maxa
jak pełne czuwanie to dodatkowo odcięcie zasilania w całym domu z pozostawieniem linii zasilających reku plc i integry

I wszytko stało się proste
Dodatkowo aspekt ekonomiczny - porównaj cenę zakupu przynajmniej trzech mod rozszerzeń wyść do integry (czyli dodatkowo 24 wy) 20 przełączników grupowych + paru czasówek z zakupem 1plc 12we/8wy (400zł)+ 1 rozsz. 24/16 - (700zł-800zł) + 20 zwykłych przekaźników - a możliwości niesamowite - u mnie integra ma obsługiwać wejścia alarmowe - a plc wyjścia + wejścia sterujące + info z integry

Marek i Ewa
04-04-2009, 00:39
A problem z dzieckiem w pokoju dziecka to na plc rozwiązujesz to tak
2 małe barierki podczerwieni (zestawy do samodzielnego montażu za ok 15zł można kupić) nad + odbiornik jedna za drugą w odl ok 10 cm na wys ok 1m (pies!)
jeśli najpierw naruszona a a potem b to licznik plc o 1 w górę (ktoś wchodzi) jeśli najpierw b a potem a to licznik w dół - ktoś wychodzi - jak 0 lub próba przejścia na -1 to znaczy że NIKTO NIE JEst w pokoju i można zgasić światło (PLc)
w 90% działa (a dodatkowo mamy info ile osób jest w pokoju :-)) - błędne zaliczania (np. machamy rękamu) można ominąć przez ustawienie czasu zwłoki zadziałania sygnału z barier
dodatkowo programujemy żeby po godz 22 jeśli przy opuszczeniu pokoju było włączone światło (plc w przeciwieństwie do integry o tym wie) to po powrocie żeby się swiatło z powrotem zapaliło
a można dać przycisk na dole - dzieci idą spać - gaśnie światło w pokoju a przycisk u dziecka przestaje działać :-(

Najprostsze rozwiązanie obarczone nałą stopą błędu i z dużymi możliwościami

(A teraz zrób taką barierkę w łazience i zaprogramuj - wejście po godz 24 włącza samoczynnie kinkiet i gasi po wyjściu - i nie tzreba machać rękami jak się posiedzi na kibelku w nocy a światło uruchamia czujnik ruchu - widziałem takie rozwiązania)

AndrzejOkon
15-01-2014, 11:50
A problem z dzieckiem w pokoju dziecka to na plc rozwiązujesz to tak
2 małe barierki podczerwieni

Można próbować robić różne systemy ale po co się męczyć samemu jak są gotowe rozwiązania urządzeń zliczających przechodzące osoby. Mój sąsiad ma takie coś w domu. Starałem się to to oszukać machając rękami i tańcząc w przejściu ale jakoś zawsze dobrze to liczy przechodzących ludzi. Ma to to chyba wbudowaną jakąś inteligencję, która dodatkowo analizuje sytuację albo jakąś kamerę. Urządzenie nazywa się Automatyczny Wyłącznik Lampon. Sąsiad nadziany to ma różne systemy - mnie niestety na to nie stać. Ja mam czujki ruchu też się dobrze sprawdzają. W razie czego jak światło zgaśnie zawsze mogę pomachać ręką w górze i światło załączy się ponownie. Można się przyzwyczaić.
Najfajniej byłoby znaleźć coś co pomału rozjaśnia światło po wejściu do pokoju ale ja nie znalazłem nic taniego.