PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja budynku gospodarczego na dom mieszkalny.



Manio
18-11-2003, 07:33
Witam wszystkich!
mam pytanie :
Sprawa wyglada tak mam do kupienia działke z domem wybudowanym na budynku gospodarczym tzn. stała tam stodoła cała z desek tylko słupy 1mx1m były murowane, gość wywalił deski wykopał fundamenty pociągnął nowe mury (cegła-szlaka-cegła)-coś około50cm grubości- zalał strop otynkował z zewnątrz i wewnątrz pociągnął instalację elektryczną i rozprowadzenie rur z CO , jest kuchnia łazienka pokoje 2 i ubikacja, wszystko jest zrobione na cacy :wink: więźba została stara jest zdrowa, dach jest nowy i kominy też, ale gość nie ma na to zadnych paierów tzn ma tyko akt własności działki z budynkiem gospodarczym oraz zgodę gminy na adtaptację w/w budynku.
Chciałbym to kupić tyle że nie wiem czy można to wszystko jakoś zalegalizować i uporządkować :(
macie jakieś rady?
Pozdrawiam![/b]

pitbull
18-11-2003, 08:20
Nie kupuj czego co nie jest prawnie usankcjonowane. To powinno byc obowiazkiem sprzedajacego aby wszystko zalegalizowac.

Zbyszek_S
18-11-2003, 12:06
Klasyczna samowola budowlana.
Odziedziczyłem cos podobnego wraz z domem - tzn. budenek gospodarczy wybudowany niezgodnie z projektem (na szczęście pozwolenie na budowe było). Musze to teraz zalegalizować - tzn. zrobić inwentaryzacje i nowy projekt do akceptacji urzędu.
W twoim przypadku przed kupnem dowiedziałbym się w lokalnym urzędzie jak traktowane sa takie samowole i czy w ogóle masz szansę na legalizację. Nie kupuj kota w worku - może się okazać, że jak się urząd dowie, że masz samowolę na działce, to każą Ci to wyburzyć.

Pozdr.
Zbyszek

Manio
18-11-2003, 13:52
Klasyczna samowola budowlana.
Odziedziczyłem cos podobnego wraz z domem - tzn. budenek gospodarczy wybudowany niezgodnie z projektem (na szczęście pozwolenie na budowe było). Musze to teraz zalegalizować - tzn. zrobić inwentaryzacje i nowy projekt do akceptacji urzędu.
W twoim przypadku przed kupnem dowiedziałbym się w lokalnym urzędzie jak traktowane sa takie samowole i czy w ogóle masz szansę na legalizację. Nie kupuj kota w worku - może się okazać, że jak się urząd dowie, że masz samowolę na działce, to każą Ci to wyburzyć.

Pozdr.
Zbyszek
rozumiesz odwiedziłem już urząd i gość już mi powiedział jak to zrobić tzn. mapki ekspertyza i on wykona inwentaryzację techniczną tzn projekty a dalej to do starostwa po pozwolenie na adaptację czy przebudowę tak mi to wyoślił- zostałem mu polecony przez drugiego urzędnika z urzędu jako siostrzeniec :lol: także może dlatego nie widzi problemów?
poza tym gdzieś słyszałem że w tym jeszcze roku można rejestrować czy zgłaszać samowole budowlane bez jakichś kar! takze mam mało czasu musze się szybko zdecydować! a dziłaeczka i dom jest wart zainteresowania 8) [/b]

pitbull
19-11-2003, 07:51
Na kumoterstowo i polecenia urzednikow to lepiej uwazaj. Znam takie przypadki, ze pieniazki wplacone a efektow zadnych. Ostatnio historie z urzednikami w rolach glownych byly naglasniane i na pewno stana sie ostrozniejsi. Gwarancji i pewnosi nie masz zadnej.

Czeslav
18-12-2003, 19:49
pytanie co jest na mapie
jeśli obrys budynku się zgadza i nie będą wykonywane dalsze roboty można wystąpić o zmianę sposobu uzytkowania, nie można mówić o klasycznej samowoli, bo budynek stał i kto wie co było w środki może ktoś wybudował stodołę eksklusiv.
dokumentacja na zmiane sposobu użytkowania jest mniej obszerna i kosztuje znacznie mniej. urzędnik mówiący o ekspertyzie nie wie co robi bo ekspertyze może być przeprowadzona jedynie przez rzecoznawcę a to kosztuje odpowiednio drożej. projektant uprawniony może wykonać ocenę stanu technicznego i w tym przypadku należy to zrobić reasumujęc:
-inwentaryzacja do celów zmiany sposobu uzytkowania
-ocena stanu technicznego
-plan sytuacyjny

Manio
20-12-2003, 05:41
pytanie co jest na mapie
jeśli obrys budynku się zgadza i nie będą wykonywane dalsze roboty można wystąpić o zmianę sposobu uzytkowania, nie można mówić o klasycznej samowoli, bo budynek stał i kto wie co było w środki może ktoś wybudował stodołę eksklusiv.
dokumentacja na zmiane sposobu użytkowania jest mniej obszerna i kosztuje znacznie mniej. urzędnik mówiący o ekspertyzie nie wie co robi bo ekspertyze może być przeprowadzona jedynie przez rzecoznawcę a to kosztuje odpowiednio drożej. projektant uprawniony może wykonać ocenę stanu technicznego i w tym przypadku należy to zrobić reasumujęc:
-inwentaryzacja do celów zmiany sposobu uzytkowania
-ocena stanu technicznego
-plan sytuacyjny
dokładnie to samo mi powiedzieli na gminie! :D
aczkolwiek budynek jest na planach , jest on krótszy ma nadzieję że z tym nie będę miał problemów :cry:

Czeslav
20-12-2003, 16:03
weź geodetę żeby zinwentaryzawał ci budynki na działce i masz z głowy

iszczep
07-01-2004, 09:41
własnie mam podobny problem, odziedziczyłem domek (nr. nadany) znaczy sie jest pozwolenie na budowę ale nie jest on odebrany, takze nie jest wrysowany na mapki. Chcę go teraz rozbudowac ale potrzebne beda - no własnie co ?? Nadmieniam ze projekt na rozbudowę moge mieć od ręki. Ale to nie wystarczy podobno ?? co dalej ...

pitbull
07-01-2004, 09:58
Napisalem Ci w drugim otwartym przez Ciebie temacie.

iszczep
07-01-2004, 10:07
dzieki, bedę ciągnął tamten post