PDA

Zobacz pełną wersję : Taras w projekcie a w praktyce



Blutka
10-03-2009, 18:05
Mam zgryz - czy jeśli mam w projekcie taras żelbetowy, a zrobię drewniany, to będzie problem przy odbiorze? ;) Czy to jedna z tych zmian, które można bezproblemowo wprowadzić (jak np. zamurowanie okna)?

kaltam
10-03-2009, 18:18
W projekcie powinno pisać jakie zmiany możesz wprowadzić sama (osoba z uprawnieniami budowlanymi dokonuje korekty na rysunkach kolorem czerwonym). Wg mnie raczej tak bo to nie ma bezpośredniego wpływu na konstrukcję samego budynku a tym samym na Twoje bezpieczeństwo.

jajmar
10-03-2009, 18:30
Mam zgryz - czy jeśli mam w projekcie taras żelbetowy, a zrobię drewniany, to będzie problem przy odbiorze? ;) Czy to jedna z tych zmian, które można bezproblemowo wprowadzić (jak np. zamurowanie okna)?

Od kiedy możesz sobie zamurowac okno?

Poprzednik napisał ze możesz a ja napisze że pewnie nie zawsze, dlaczego masz taras żelbetowy ? Co tam masz z żelbetu i co zamierzasz zmienic na drewno, jaki to sa elementy. Bo raczej nie chodzi o wartwe wykończenia.

Blutka
10-03-2009, 18:35
Generalnie jeśli tarasu mogę do odbioru w ogóle nie robić, wg kierbuda, to chyba równie dobrze mogę zrobić drewniany?

No i tak - okno mogę sobie zamurować. Nie wpłynie to na konstrukcję budynku, kierbud pozwolił nam zamurować w garażu bez problemów. Ale ten taras mnie męczy, bo nie wiem wtedy, co oni przy odbiorze będą brali pod uwagę patrząc na ten taras. :roll: Bo przecież nie projekt.

kaltam
11-03-2009, 08:22
Najlepiej wykreśl żelbetowy taras z projektu (chyba nie jest powiązany z częścią konstrukcyjną domu tylko ma dylatację) i buduj taki dom. Wybudowanie tarasu koło domu nie wymaga żadnych pozwoleń, zgłoszeń itp. Oczywiście robisz to równolegle z budową domu. Poza tym nadchodząca zmiana prawa budowlanego jest bardzo korzystna dla Ciebie bo możesz właściwie wszystko.

Blutka
11-03-2009, 10:56
Najlepiej wykreśl żelbetowy taras z projektu (chyba nie jest powiązany z częścią konstrukcyjną domu tylko ma dylatację) i buduj taki dom. Wybudowanie tarasu koło domu nie wymaga żadnych pozwoleń, zgłoszeń itp. Oczywiście robisz to równolegle z budową domu. Poza tym nadchodząca zmiana prawa budowlanego jest bardzo korzystna dla Ciebie bo możesz właściwie wszystko.

O, to jest superancki pomysł. :D

zbigmor
11-03-2009, 11:02
Generalnie jeśli tarasu mogę do odbioru w ogóle nie robić, wg kierbuda, to chyba równie dobrze mogę zrobić drewniany?

No i tak - okno mogę sobie zamurować. Nie wpłynie to na konstrukcję budynku, kierbud pozwolił nam zamurować w garażu bez problemów. Ale ten taras mnie męczy, bo nie wiem wtedy, co oni przy odbiorze będą brali pod uwagę patrząc na ten taras. :roll: Bo przecież nie projekt.


Okno w garażu to nie okno w domu. Ilość przeszkleń w pomieszczeniach mieszkalnych określają normy. O ile dobrze pamiętam to nie może być mniej niż 1m2 okna na 8m2 podłogi.
Jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

jeanpascale
11-03-2009, 11:14
Prosze Ciebie, a kto bedzie sprawdzał jesli wogóle bedzie sprawdzał odbiór Twojego domku :) a tym bardziej z jakiego materiału jest taras :lol:

Blutka
11-03-2009, 11:19
Prosze Ciebie, a kto bedzie sprawdzał jesli wogóle bedzie sprawdzał odbiór Twojego domku :) a tym bardziej z jakiego materiału jest taras :lol:

A bo ja wiem? ;) To mój pierwszy dom. 8)

jajmar
11-03-2009, 11:54
No i tak - okno mogę sobie zamurować. Nie wpłynie to na konstrukcję budynku, kierbud pozwolił nam zamurować w garażu bez problemów. Ale ten taras mnie męczy, bo nie wiem wtedy, co oni przy odbiorze będą brali pod uwagę patrząc na ten taras. :roll: Bo przecież nie projekt.

Jeżeli chodzi o okno i konstrukcje to faktycznie ale , nie tylko konstrukcji Ci nie wolno samodzilenie zmianiać a i wyglądu budynku, zamurowanie okna to zmiana wyglądu -elewacji. To nie jest już tylko podpisywane przez kierownika. Powinno to zostać naniesione na dokumentacji.

Z materiałem na taras to może nie problem, ale w wuekości kstzałtem -tak. Po budowie wykonujesz inwentaryzacje wszystkiego na działce- geodeta wykonuje. To trafia do nadzoru i porównują z tym co masz na zagosodarowaniu terenu. Jeżeli odbiega może być ZONK, był juz opisywany przypadek 2-3m2 tarsiku wykonany samowolnie przez inwestora i problemy z tym związane.
Na cudowne zmiany prawa też nie licz, prawo nie działa wstecz.

monikaa13
11-03-2009, 13:06
Ale mnie nastraszyliście. My na razie nakreśliliśmy sobie taras ot tak, myśląc że jak zbudujemy dom to sobie zobaczymy jaki taras nam pasuje, a tu piszecie że nie można :o

My według projektu mamy na tarasie jakiś gres, a chcemy też dać drewno ale nie wiemy tego jeszcze na 100%. Poza tym mamy rozrysowany dość duży taras ale po wybudowaniu dopiero chcemy zobaczyć czy wystarczy, a może będzie za duży.

Hmm jestem zmartwiona tym co piszecie. Ale napiszcie proszę czy w takim razie zmiany wielkości tarasu może dokonać kierownik budowy?
A co z odbiorami domów bez balkonów. Często się widzi takie domy, gdzie zostawione są tylko druty, a w projekcie balkony były?
To może podobnie jest z tarasami.

monikaa13
11-03-2009, 13:07
I trochę obok. Czy mogę zmienić wielkość okien na budowie wpisem do dziennika? Chodzi o wysokość okien, nie szerokość.

mapan
11-03-2009, 13:34
Art. 36a. (192) 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

2. (193) Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. (194) W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. (195)
5. (196) Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) (197) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (198)
4) (199)
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) (200) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

6. (201) Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.


Tak więc ostatnie słowo ma projektant. Wg mnie nie jest to zmiana istotna i nie jest konieczne uzyskanie decyzji zamiennej o pozwoleniu na budowę (choć jak ktos sie przyczepi, że taras to jest element projektu zagospodarowania działki to kaplica). Jeśli uznać to za zmiane nieistotną lub zrezygnować z realizacji tarasu, to zgodnie z prawem konieczne jest uzyskanie zgody na użytkowanie, a to wiąże się z wizytą PINB-u. Zmiany nieistotne wprowadza PROJEKTANT, a nie kierownik budowy. KB może tylko o takie zmiany wnioskować w uzgodnieniu z inwestorem. Tyle teorii, a najlepiej zgłosić zakończenie budowy zgodnie z projektem i czekać na "niewniesienie sprzeciwu" przez organ (cokolwiek to znaczy:).

Blutka
11-03-2009, 13:38
Już się dopytałam kierbuda - drewniany mogę zrobić - nie wiem tylko, jak z wielkością - bo chcę mniejszy. :roll: Ale pewnie mniejszy może być - gorzej, jakby był większy chyba, nie? Bo bym wyszła za powierzchnię zabudowy.

mapan
11-03-2009, 13:42
Zmiana to zmiana, nie ważne czy z mniejszego na większy, czy odwrotnie. Tarasy nie należą do powierzchni zabudowy

zezo
11-03-2009, 13:46
Czym wy się ludzie martwicie,
tarasem ?? :lol: :lol: :lol:
a gdzie wpiszę że taras do odbioru budynku jest konieczny ?
dom się odbiera i taras się robi po odbiorze, taki jak sobie wymyślicie
i po temacie[/quote]

Blutka
11-03-2009, 13:48
Czym wy się ludzie martwicie,
tarasem ?? :lol: :lol: :lol:
a gdzie wpiszę że taras do odbioru budynku jest konieczny ?
dom się odbiera i taras się robi po odbiorze, taki jak sobie wymyślicie
i po temacie

HA! Nie masz pojęcia, czym jeszcze potrafię się martwić. 8)

zezo
11-03-2009, 13:55
Blutka
są tematy które warte są roztrząsanie ale nie TARAS :lol: :lol:
jak taras ci spędza sen z oczu to się nie martw, proponuję wyjść z założenia jak mój sąsiad
A jakoś to będzie
i muszę powiedzieć że ma chłop rację,
oczywiście ja też nie należę do takich osób zawsze szukam dziury w całym ale akurat nad tarasem się nie zamartwiałem :wink:
zrobiłem taki jak mnie pasował i nie było kłopotu z niczym przy odbiorze, zaufaj też troszkę kierownikowi budowy a będziesz spać spokojniej, lub znajdź sobie inny powód do zmartwień :lol:
Powodzonka życzę

jeanpascale
11-03-2009, 13:59
A jak juz przez pomyłke przyjdzie ktos odebrac Twój domek :lol: ( najlepiej robic to zima, jesienia jest zimno, brudno nikomu nie chce sie wychodzic z cieplutki biur) TO POWIEDZ ZE JAK KUPIŁAS DZIAŁKE TO TARAS JUZ BYŁ A TY TYLKO DOSTAWIŁAŚ BUDYNEK :wink:
Pozdrawiam i wiecej luzu

Blutka
11-03-2009, 14:00
Dziękuję.
Mogę wymienić listę niedorzeczności, którymi jeszcze się martwię, ale to byłby zbytek łaski - nie będę za darmo publiki bawić. ;)

jeanpascale - znakomity pomysł, tak właśnie powiem. 8)

kaltam
11-03-2009, 17:30
Czy jest w Prawie Budowlanym (warunki techniczne ....) definicja tarasu ?. Tym bardziej jak robisz drewniany i nie związany z konstrukcją domu to wykreśl go z projektu i nie komplikuj sobie życia. Nadzór budowlany w bardzo skromnej obsadzie osobowej ma dużo większe problemy na głowie.

emi601
11-03-2009, 17:53
a ja tez mam zgryz w związku z tarasem.
mam już wydane pozwolenie na budowę , a w nim taras z kostki na gruncie , takie duże utwardzone półkole przy domu na małym fundamencie. A teraz już wiem że go jednak nie chcę. To mogę go po prostu nie robić? Czy jest jakaś procedura na takie "zaniechanie"?

kasiaa256
11-03-2009, 19:07
Pozwolę sobie nie zgodzic sie z kilkoma osobami wg których nie ma się co przejmować tarasem. Jeszcze pół roku temu sama myślałam, że taras czy mała wiatka to drobny szczegół. Jesienią rozmawiałam z koleżanką, która próbowała przepchnąc zmianę kształtu tarasu jako zmianę nieistotną. Nie udało się, geodeta nie chciał podpisac inwentaryzacji, bo zmieniony taras zmienił powierzchnię zabudowy.
Mam trochę znajomości w nadzorze - byłam, popytałam i teraz szykuje papiery na zmianę pozwolenia na budowę.

lamia6806
12-03-2009, 18:39
U mnie w projekcie taras ( tarasik ) betonowy 3 x 2,5. Obecnie mamy wysoki nasyp ziemi ( wysoka ściana fundamentowa ) i na tym nasypie planujemy
zrobić taras , bez ławy i fundamentów, naturalny ziemny . wieksz niż w projekcie, wyłozony płytami z piaskowca. Czy będa problemy z odbiorem, geodetą, czy taki taras na nasypie ziemnym wchodzi w powoerzchnię zabudowy ?

zezo
12-03-2009, 21:49
a jak nie będzie tego tarasu a budynek będzie zgłoszony do odbioru to co nadzór nie odbierze ??
:lol: :lol: :lol:
to że mają być poręcze na schodach, podłogi i inne elementy domostwa to wiem ale że jak nie mam tarasu to mi budynku nie odbiorą to pierwsze słyszę
:lol: :lol: :lol: :lol:

zezo
12-03-2009, 21:56
jak czytam nie raz to forum to dochodzę do wniosku że w naszym kraju:
NIC NIE WOLNO
a jak tak patrzę realnie na wszystko co mnie otacza to dochodzę do wniosku że
WSZYSTKO WOLNO
:wink: :wink:

naLeśnik
12-03-2009, 22:35
zezo i niech tak zostanie ;)

lamia6806
13-03-2009, 07:27
Chyba mnie nie zrozumieliście . Pytałam : czy ja zrobię duzo wiekszy taras na nasypie ziemnym niż jest to w projekcie ( a muszę go zrobić PRZED oddaniem domu - mam uzgodniony termin z firmą od kostki brukowej ) to czy nie bedzie problemu z inwentaryzacja geodezyjną ? Czy gedeta musi wtedy wrysować ten nasyp ziemny i na nim płyty tarasowe ?

kasiaa256
13-03-2009, 12:29
Wydaje mi się, że taki taras na nasypie ziemnym można traktować tak samo jak podjazd - nie musisz mieć go w projekcie i nie podlega (wg mnie) inwentaryzacji. Nie wiem tylko jak wtedy nadzór odniesie się do tarasu w wersji umieszczonej w projekcie. Jeżeli był to taras na nasypie to nie powinien być wliczany do powierzchni zabudowy i wtedy masz zupełną dowolność - możesz pociągnąć taras nawet i do samego ogrodzenia :)

zezo
13-03-2009, 13:08
lamia6806
ja miałem taras na fundamencie, dołożyło się i tu i tam tak że w sumie taras ma obecnie 50 m2 o jakieś 10 więcej niż w projekcie :wink:
geodeta zrobił to co do niego należy, narysował taras jaki jest aktualnie, nadzór nie robił żadnych ceregieli :lol:
jeżeli musisz zrobić taras przed oddaniem budynku a że ekspertem nie jestem proponuję zadzwonić do geodety i zapytać co on na takie zmiany, on ci odpowie jak ma być zgodnie z prawem, zawsze może narysować to co w projekcie było :wink: a że ty po jego pomiarach to i tamto dołożyłaś to co on jest winien ?
Ne ma sytuacji bez wyjścia
nie takie rzeczy w tym kraju się załatwia :wink:

urszulak
13-03-2009, 13:18
Nam geodeta zinwentaryzował dom i wszystkie instalacje zewnętrzne,a tarasu nawet śladu jeszzce nie ma.Nie ma też schodów przed domem.
Powiedział,że właściwie to nikogo nie będzie obchodzić jaki mamy kształt,wielkość tarasu i schodów.Chyba się zna...
Dom jeszcze w trakcie budowy,bez odbioru i liczę ,że problemów z tym nie będzie

kasiaa256
13-03-2009, 13:18
Geodetę który podpisze inwentaryzację bez wizyty na działce znajdziesz - myslę, że jest to kwestia ceny i to niezbyt wygórowanej zazwyczaj. Z nadzorem może nie byc już tak wesoło - wystarczy, że znajdzie się jedna "wsza" w zespole i nawet znajomosci nic nie pomogą.
Wychodzę z założenia, że jeśli jest czas to lepiej załatwić sprawę tak jak trzeba niż później szarpać sobie nerwy przez jakąś "wesz".

urszulak
13-03-2009, 13:24
Nasz geodeta,, fikcyjny'' nie był.Był na budowie ,i to nie raz...
Acha!I nie jest to żaden znajomy. :roll:

aglig
13-03-2009, 14:06
Oj ludzie , to że pewne rzeczy przechodzą przy odbiorze ( tym bardziej że kontrolę są rzeczą naprawdę rzadką) nie znaczy, że po odbiorze nie obowiązuje was prawo budowlane. Dopóki komuś nie nadepniecie na odcisk jest ok, ale sąsiedzi w razie konfiktu lubią donosic gdzie trzeba. Dla przypomnienia każde utwardzenie terenu nalezy zgłosić art. 30 ust 1 pkt 2 Prawa Budowlanego (art 29 ust 2 pkt 5)

marnika
15-05-2009, 13:49
Witam, ja z kolei mam problem taki z tarasem, że jest w projekcie ziemny, a chcielibyśmy wylewany- zrobić fundamenty, tylko nie wiem, czy byłyby jakieś problemy przy zmianie projektu. Dodam, że pozwolenie na budowę było wydane w lipcu 2008, więc są to zmiany w już istniejącym projekcie. Miał ktoś taki problem?

MARTiiii
16-05-2009, 18:53
Najlepiej zadzwoń do tego starostwo i się spytaj. Zwykle poradzą co i jak. To bzdet wiec dadza pozwolenie. Taras ni musi byc czesci domu, nawet zdrowiej jest tak wykonac taras czy ganek.