PDA

Zobacz pełną wersję : Elewacja i ocieplenie domu z poczatku lat 80tych



mavic
10-03-2009, 21:41
Witam.
Jestem nowy wlascielem polowy blizniaka budowanego ok 82 roku. Chcialbym zrobic cos zeby dom wygladal ladniej i zeby bylo cieplej. W tej chwili na domu jest brudny baranek i sciany zew maja 38 cm (od srodka gazobeton, przerwa i od zewnatrz cegla kratowka). Dysponuje teraz spora iloscia czasu i chcialbym zabrac sie za to sam. Mam kilka pytan:
-mam do wymiany rynny i opierzenie, czy moge je zrobic przed elewacja i wysunac o grubosc ocieplenia ktore bede robil ? (rynny i opierzenie zlece fachowcowi)
-czy pianki do montazu styropianu (np Tytan Eos) nadaja sie do baranka ?
-chcialbym dac 12cm styropianu FS-15, zakolkowac, na to siatka, klej i tynk - czy to dobry pomysl ?

Dodam, ze dom ma polpiwnice i doklejony garaz na ktorego dachu jest taras. Scian do ocieplenia razem 244m2 (bez garazu) + dach do ocieplenia 63m2.

sys
10-03-2009, 22:20
przerabiałem to na swoim "klocku"...jeżeli masz do wymiany rynny to oczwiście dawaj 12, oczywiście najpierw przerób dach zanim zaczniesz ocieplać.
...ja tam rynny miałem OK więc ociepliłem przy tej grubości ścian styropianem 5cm, sąsiad zrobił to samo...oboje mamy "o niebo lepiej" ;)[/list]

Tomek_1974
11-03-2009, 10:30
przerabiałem to na swoim "klocku"...jeżeli masz do wymiany rynny to oczwiście dawaj 12, oczywiście najpierw przerób dach zanim zaczniesz ocieplać.
...ja tam rynny miałem OK więc ociepliłem przy tej grubości ścian styropianem 5cm, sąsiad zrobił to samo...oboje mamy "o niebo lepiej" ;)[/list]

Mam podobny dom, ale mówią, że nie warto docieplać styropianem, ze względu na pustkę powietrzną..
Czy mam go w końcu docieplić, czy nie, bo już się zgubiłem...

zbigmor
11-03-2009, 10:42
przerabiałem to na swoim "klocku"...jeżeli masz do wymiany rynny to oczwiście dawaj 12, oczywiście najpierw przerób dach zanim zaczniesz ocieplać.
...ja tam rynny miałem OK więc ociepliłem przy tej grubości ścian styropianem 5cm, sąsiad zrobił to samo...oboje mamy "o niebo lepiej" ;)[/list]

Mam podobny dom, ale mówią, że nie warto docieplać styropianem, ze względu na pustkę powietrzną..
Czy mam go w końcu docieplić, czy nie, bo już się zgubiłem...


Trudno jednoznacznie powiedzieć. Pustka powietrzna miała za zadnie izolowanie cieplnie i odprowadzenie wilgoci. Oznacza to, że musi być wentylowana. Jeśli wentylowana będzie zbyt intensywnie to dodatkowa izolacja na ścianie osłonowej niewiele pomoże. jeśli wentylowana będzie zbyt mało to ściana może zbyt zwilgotnieć.

mavic
11-03-2009, 12:53
U mnie w rogach budynku pojawia sie pleśń. Wydaje mi się, że tutaj winę też ponosi cekol na ścianach ale izolacja napewno się przyda.

zendar
11-03-2009, 12:58
W takim domu, ile realnie warto dac styropianu na ściany? 5 - 10 - 15 cm?

ochus
12-03-2009, 09:27
Za parę tygodni ruszam z inwestycją dokończenia ocieplenia domu z lat osiemdziesiątych.
Ściana z dwóch MAXów i pustki pomiędzy nimi.
Po tym jak dociepliłem zachodnią część domu na pozostałych stronach pojawiła się pleśń .
Obecny wspóczynnik przenikania to ok.1 W/m2 a po dociepleniu styropianem 12 cm poprawi się do ok.0,28.

Mam nadzieję że po tej operacji ta pleśń mi zniknie.

Druga sprawa to obniżenie kosztów ogrzewania.Obecnie zimą dobijam do 1000 pln / miesiąc

Czy może się ktoś wypowiedzieć o ile spadły mu koszty ogrzewania do dociepleniu domu z lat osiemdziesiątych?

Pozdrawiam.

Tomek_1974
13-03-2009, 08:34
[quote="ochus"]Za parę tygodni ruszam z inwestycją dokończenia ocieplenia domu z lat osiemdziesiątych.
Ściana z dwóch MAXów i pustki pomiędzy nimi.
Po tym jak dociepliłem zachodnią część domu na pozostałych stronach pojawiła się pleśń .


:o a to jakim cudem? Rozumiem, jakby pleśn pojawiła się na docieplonej ścianie...

mariankossy
13-03-2009, 08:53
Witam.
Jestem nowy wlascielem polowy blizniaka budowanego ok 82 roku. Chcialbym zrobic cos zeby dom wygladal ladniej i zeby bylo cieplej. W tej chwili na domu jest brudny baranek i sciany zew maja 38 cm (od srodka gazobeton, przerwa i od zewnatrz cegla kratowka). Dysponuje teraz spora iloscia czasu i chcialbym zabrac sie za to sam. Mam kilka pytan:
-mam do wymiany rynny i opierzenie, czy moge je zrobic przed elewacja i wysunac o grubosc ocieplenia ktore bede robil ? (rynny i opierzenie zlece fachowcowi)
-czy pianki do montazu styropianu (np Tytan Eos) nadaja sie do baranka ?
-chcialbym dac 12cm styropianu FS-15, zakolkowac, na to siatka, klej i tynk - czy to dobry pomysl ?

Dodam, ze dom ma polpiwnice i doklejony garaz na ktorego dachu jest taras. Scian do ocieplenia razem 244m2 (bez garazu) + dach do ocieplenia 63m2.
Pomysł dobry ale klopot będzie z wykonaniem. Do tej roboty muszą być conajmniej 2 osoby ( jeden kleji styro , drugi podaje styro, klej itp.)
A pianka do montażu to przy baranku finansowo cię zrujnuje.

Rodzice dom z *84 roku ocieplali styro 10cm, różnica na rachunkach za gaz:2600-3000zł (teraz płacą ok. 3000 rocznie)

zendar
13-03-2009, 09:50
Rodzice dom z *84 roku ocieplali styro 10cm, różnica na rachunkach za gaz:2600-3000zł (teraz płacą ok. 3000 rocznie)

Czyli koszty spadły aż o połowę?
I nic innego nie robili - okien, dachu, itp?

Może teraz uzytkują dom przy niższej temp niż wczesniej?

ochus
13-03-2009, 09:53
a to jakim cudem? Rozumiem, jakby pleśn pojawiła się na docieplonej ścianie...
Pleśń pojawiła się na nieocieplonych jeszcze scianach.

Rodzice dom z *84 roku ocieplali styro 10cm, różnica na rachunkach za gaz:2600-3000zł (teraz płacą ok. 3000 rocznie)
Wspaniała wiadomość :)Jeśli to jest pewne to dlaczego ja tego wcześniej nie zrobiłem?

Pozdrawiam.

zbigmor
13-03-2009, 09:57
a to jakim cudem? Rozumiem, jakby pleśn pojawiła się na docieplonej ścianie...
Pleśń pojawiła się na nieocieplonych jeszcze scianach.

Rodzice dom z *84 roku ocieplali styro 10cm, różnica na rachunkach za gaz:2600-3000zł (teraz płacą ok. 3000 rocznie)
Wspaniała wiadomość :)Jeśli to jest pewne to dlaczego ja tego wcześniej nie zrobiłem?

Pozdrawiam.


Bo nie jesteś właścicielem tamtego domu. Twój dom może ma mniej mostków termicznych i ta różnica może być inna.

mavic
13-03-2009, 10:27
No to moj dom nie jest chyba az tak zle ocieplony. W tej chwili place za CO 360-480 zl/miesiac, oczywiscie tylko w miesiacach w ktorych grzeje. Za zeszły rok zapłaciłem razem 2417 zł + poszło drewna do kominka za ok 1000zł (kominek ogrzewa 3 pokoje z 5).

Jak napale w kominku to w domu jest sauna :)