PDA

Zobacz pełną wersję : Przekwalifikowanie domku letniskowego



Daha
18-11-2003, 12:45
Mam działkę leśną, na której w latach 80-tych wybudowaliśmy domek letniskowy (murowany). Obecnie myślimy z mężem o przeniesieniu się tam na stałe. Proszę o radę jak załatwić przekwalifikowanie tego domku na mieszkalny. Kilkakrotnie zwracaliśmy się do miejscowego urzędu gminy z wnioskiem, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Może trzeba obecnie wystąpić do starostwa? Chodzi przede wszystkim o podatek, bo "gminne chłopki" stale podnoszą stawki. :o

finiszant
21-11-2003, 14:02
Hej, czytałem niedawno w Rzeczypospolitej, że samo pojęcie domu letniskowego jest pokłosiem czasów, gdy jednej rodzinie miłosciwie panujące kacyki pozwalały miec jedynie 1 dom lub 1 mieszkanie. Dom określony jako letniskowy wyłamywał sie tym ograniczeniom. Nie wiem, czy Trybunał wydał jakis precedensowy wyrok w tej sprawie, nie ma też - jak tam napisano - żadnej ustawy precyzującej postępowanie i określającej podstawę wyliczenia podatku. Konkluzja była taka, że jeżeli dom spełnia wymogi prawa budowlanego i jak określa ustawa służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych to nie jest ważne, czy mieszka się w nim 1 czy 365 dni w roku - podatek powinien być jednakowy. Oczywiście samorządy mają tu dużą dowolność (i na ogół duży upór w sprawie swojego punktu widzenia), warto jednak z lokalnym Urzędem podyskutować.
Finiszant