PDA

Zobacz pełną wersję : Inteligentny budynek



jeok
18-11-2003, 13:58
Jest już na rynku pierwszy polski system inteligentnego budynku :D o nazwie iBMS. Jest rewelacyjny w swoich możliwościach. Pozwala na integrację i automatyczne bądź zdalne sterowanie wszystkimi instalacjami technicznymi oraz urządzeniami. Na stronce www.ibms.pl jest przedstawiona symulacja wizualizacji sterowania piwnicą z urządzenia przenośnego typu palmtop. Tematem interesuję się już od jakiegoś czasu, więc mogę udzielić trochę na ten temat informacji.

_ZBYCH_
18-11-2003, 21:51
Na podanej przez Ciebie stronie brak jest jakichkolwiek zdjęć i informacji na temat działania poszczególnych urządzeń. Czy jest to gdzieś dostępne?

Wakmen
19-11-2003, 03:46
To żadna rewelacja. Albo z drugiej strony: co w tym wszystkim ma być rewelacyjnego? To, że za pomocą Palma włączysz wieżę i posłuchasz muzyki albo włączysz światło w łazience. Podane możliwości nigdy nie będą wykorzystywane w mieszkalnictwie jednorodzinnym. No jeżeli chcesz założyć prywatnego Big Brothera lub CUBE to proszę bardzo z tym że nie możesz sobie wyobrazić jakie wysokie koszty będziesz musiał ponieść aby zrealizować swoje "rewelacje".
Przyjemnej zabawy (ab initio {na początek} przyjemnego bujania w obłokach).

tom soyer
19-11-2003, 07:35
wg mnie rewelacja jest w narzedziach ale mozliwosci bardzo ubogie.
to raczej system kontroli budynku.
sterowanie ukladem kotlowym to czasami kilkadziesiat sterownikow PID, sterowanie wentylacja to kilka sterownikow PID na kazda centrale, itd itd..Do tego stosuje sie najwyslniejsze algorytmy ciaglej regulacji ...
Jasne, ze moga one byc schowane w serwerze ale ... :)
Inteligencja nie polega na prostym ON/Off'ie.

19-11-2003, 14:19
Dziękuję za uwagi! Dzisiaj niej jestem w stanie, a wkrótce odpowiem.

pattaya
19-11-2003, 15:12
10 lat temu pisałem pracę magisterską na podobny temat.Już wtedy były systemy o podobnych możliwościach np.AMX.Nic nowego

JerzyB
19-11-2003, 15:30
Ślepy zachwyt nad nowinkami technicznymi zaciera lniektórym różnice między zabawką a domem, czyli niejednokrotnie dorobkiem życia wielu ludzi, a który musi pewnie, niezawodnie, tanio i przez długie lata służyć domownikom.
System "inteligentnego budynku", to oprócz wszelakich możliwych urządzeń także wykonawstwo, gwarancja, serwis i odpowiedzialność!
Tytułowa oferta to fragment zaledwie systemu i w dodatku pozbawiony cech jak wyżej.
Tyle wynika z informacji na przytaczanej stronie internetowej.

tom soyer
20-11-2003, 07:05
Jurku
to o czym ty piszesz latwo uzupelnic i jest wg mnie na tyle jednoznaczne ze nioe trzeba duzo pisac. Poza tym nie ma sie czego bac, to nie jest super nowosc (nowe sa zawsze narzedzia ktroymi sie poslugujemy) i podobne systemy dzialaja w stanach, japonii i europie na powiedzmy moze nie na poziomie powszechnym ale na poziomie korporacyjnym. Mialem okazje pracowac przy uruchamianiu 2 podobnych systemow w polsce. Ale to co jest na stronie to nie sterowanie, to obsluga (tzn sterowac musi czlowiek). Systemy sterowania inteligentnego (kiedys byla dluga "klotnia" na forum kiedy mozna mowic o inteligencji) musza pracowac niejako w tle, niewyczuwalnie, niezauwazalnie i skutecznie rozpoznawac potrzeby czlowieka i budynku.

jeok
20-11-2003, 09:53
Rzeczywiście, stronka niewiele mówi o systemie i nie porusza w wystarczający sposób jego możliwości. Zwrócę uwagę jej twórcom. Są to cenne informacje.
System rzeczywiście umożliwia kontrolę budynku z różnych urządzeń naręcznych typu telefon, palmtop czy z komputerów pracujących w sieci internet. Ale nie jest to wszystko co potrafi. To raczej wierzchołem góry lodowej nie zawsze i nie wszystkim potrzebny. To że iBMS dostarcza użytkonikomi w prostej wizualizacji narzędzie do sterowania on line i do zmiany stanów urządzeń w połączeniu szyfrowanym SSL 128 bitów, to jego atut.
Zgadzam się, że by mówić o inteligencji w dosłownym rozumieniu jest jeszcze za wcześnie. Niemniej pewne cechy system już posiada.
Podejmowane przez człowieka decyzje noszą często znamiona on/off'u (tak,nie) a czasem mieszczą się pomiędzy (garanica pomiędzy skrajnościami jest niejako analogowa - płynna). W takim zakresie system potrafi pracować. Oczywiście nie jest w stanie jeszcze się uczyć, samodzielnie, rozwijać, kojarzyć, nie mówiąc o abstrakcji. Ale rzeczywiście działa w tle i nie jest widoczny dla użytkownika (poza oszczędnościami np. energii). I nie jest bardzo drogi! :D.

jeok
24-11-2003, 10:18
Sorry, byłem jednak trochę nie w temacie. Ten system posiada już moduł sztucznej inteligencji OZE zbudowany w oparciu o sieci neurownowe. Stronaka ma byc wkrótce aktualizwana.

JerzyB
24-11-2003, 16:55
To jeszcze gorzej niż się zapowiadało !

jeok
24-11-2003, 18:19
Rzeczywiście, ilu jest ludzi tyle może być opinii. Ja jednak bym bronił inteligentnych rozwiązań. Oczywiście, że nie chciałbym, aby mój dom decydował o tym jak ja mam w nim żyć (zbyt daleko posunięta samowola), natomiast cieszyłbym się, gdyby analizował moje potrzeby w pewnym zakresie je trafnie spełniał, np. mam niewiele pomieszczeń ogrzewanych (5), ale tylko przez dwa tygodnie po zamontowaniu termozaworów chciało mi się biegać po pokojach, zwykle w butach, i je przykręcać przed wyjściem. Mógłaby automatyka robić to samodzielnie. Podobnie rzecz ma się z powrotami do domu. W module OZE istotą jest oszczędne zarządzanie energią wg. potrzeb domowników. I tu jest rewelacja! Wsparcie automatyki sztuczną inteligencją! :D Jestem przkonany, że z czasem do tego przyzwyczaimy się tak jak do pralki automatycznej. Czy ktoś teraz wyobraża sobie posiadanie w bloku starej poczciwej "Frani"? No, może się mylę :wink:

JerzyB
24-11-2003, 18:25
A co ma pralka wspólnego ze sztuczną inteligencją?

jeok
24-11-2003, 19:16
Przypuszczam, że 30 lat temu była rewelacją i pewnie nie wszystkie panie wierzyły w jej efektywność.

mabag
24-11-2003, 19:51
Witam!
Prześledziłem powyższe listy i zdziwiło mnie podejście wielu z Szanownych Forumowiczów do tematu :) Stwierdzenia typu: "Nic nowego", "Żadna rewelacja" skłaniają do wniosku, że otzraskaliśmy się z tematem i w co drugim domu takie "cudo" funkcjonują. Jest to ewidentna nieprawda! Orientuję się nieco w temacie automatyki budynkowej i ceny, które widziałem w http://sklep.nti.pl (firmy, która wyprodukowała iBMS) powalają konkurencję na kolana!!! Zwłaszcza jeśli chodzi o przestarzałe rozwiązania w standardzie EIB!!!

MaBa

tom soyer
25-11-2003, 07:21
przestarzale rozwiazania?
a co za roznica czy zastosuje wylacznik czasowy mechaniczny, elektroniczny, cyfrowy czy ... np sterowany atomowym wzorcem czasu?
co za roznica czy moje sterowanie zajmuje dwie szafy przekaznikow czy moge sterowac pilotem w zegarku z gsm?
problem inteligencji to problem integracji i algorytmow sterowania. Jak budynek zareaguje (sam!) na pozar, powodz, trzesienie ziemi itd? Jak przeprowadzi ewakuacje ludzi? Jak zareaguje na solidne mrozy albo upaly, silny wiatr? Jak sobie poradzi jesli z 20 wind zostana mu sprawne 4? Z tego co wiem budynki tego typu powstaly juz w stanach i australii, ostatnio tez w niemczech.
Nie problem obslugiwac system przez tysiace roznych drog (obojetnie czy jest to kabel, gsm czy jeszcze cos innego). Ale to fajna "zabawka" jesli ktos chce sterowac swoimi zaluzjami albo ogrzewaniem przez telefon albo internet.

tom soyer
25-11-2003, 07:23
co do EIB to raczej nigdy nie byl to system inteligenty (pytanie: kiedy system zaczyna byc inteligentny?:) ). Sluzy on narazie jedynie maksymalnej integracji systemow. POwstaja co prawda juz sterowniki wbudowywane jako Mastery ale ...