PDA

Zobacz pełną wersję : jak zminić szambo na zbiornik na deszczówkę



krupol
11-03-2009, 19:12
Witam:))
słyszałam o możliwości zaadaptowania szamba na zbiornik na deszczówke. Mam pytanie czy ktos może przechodził już taką zamianę, zapewne szambo nalezy oczyścić - jak nlezy to zrobić??
z góry dziękuję za wszelkie informacje
agnieszka

tusiekdit
12-03-2009, 07:24
Witam:))
słyszałam o możliwości zaadaptowania szamba na zbiornik na deszczówke. Mam pytanie czy ktos może przechodził już taką zamianę, zapewne szambo nalezy oczyścić - jak nlezy to zrobić??
z góry dziękuję za wszelkie informacje
agnieszka
Ja się też przymierzam do tego. Na dziś wiem że do szamba na pewno trzeba zastosować bakterie to będzie łatwiej. Ja stosuję i właściwie w szambie jest tylko płyn który nawet nie śmierdzi za bardzo. Czytałem ze jeśli się przestanie używać szamba a dalej będzie się stosować bakterie to po pewnym czasie można wypompować płyn z wierzchu na ogródek. Znajomy na Mazurach tak zrobił a potem wkopał obok szamba dużą beczkę 200l i połączył tak aby jak zbiornik szamba będzie prawie pełny to się przelewało do tej beczki a do niej włożył pompkę i pompuje to na ogródek, twierdzi ze po całym zeszłym sezonie to zbiornik szamba jest już czysty i w tym roku to już chyba bakterie nie będą miały co jeść.

jacekot
12-03-2009, 10:23
za dwa lata jak zrobią kanalizację będę mial ten sam problem

Hans Kloss
12-03-2009, 12:57
Ja to prawdopodobnie zrobie w tym roku, bo podłaczą mi kanalizację. Ci co wywożą szambo maja też taka usługe jak płukanie zbiornika - właśnie pod tych, co przyłaczaja sie do kanalizacji. Dopytam sie niebawem na czym to dokładnie polega i ile kosztuje.
U mnie ten zbiornik będzie jako rezerwa jeśli układ odwodnienia z rynien się zapełni. Tzn jeśli drenaż rozsączający wodę z rynien sie zapełni to nadmiar ma sie wlać do zbiornika po szambie. Odpowiednie spadki maja to zapewnić. Na samej deszczówce mi srednio zależy, bo mam studnię i wysoki poziom wód gruntowych, więc wodę do ogrodu biore ze studni.

AWIk
12-03-2009, 13:03
My tak mamy. Po dwukrotnym napełnieniu deszczówką wypompowałem tą wodę i od tamtego czasu używam tego zbiornika do podlewania ogródka. Robię tak juz od dwóch sezonów i wszystko łądnie rośnie.

Trociu
13-03-2009, 10:39
My tak mamy. Po dwukrotnym napełnieniu deszczówką wypompowałem tą wodę i od tamtego czasu używam tego zbiornika do podlewania ogródka. Robię tak juz od dwóch sezonów i wszystko łądnie rośnie.A co zrobiłeś z wodą po pierwszym napełnieniu zbiornika?

jacekot
13-03-2009, 13:00
My tak mamy. Po dwukrotnym napełnieniu deszczówką wypompowałem tą wodę i od tamtego czasu używam tego zbiornika do podlewania ogródka. Robię tak juz od dwóch sezonów i wszystko łądnie rośnie.A co zrobiłeś z wodą po pierwszym napełnieniu zbiornika?

Zapakował w baniaczki po 5 litrów i sprzedał na giełdzie kwiatowej jako super nawóz do roślin :lol: 8) :lol:

AWIk
13-03-2009, 14:32
Przepompowałem do kanalizacji

mery26
13-03-2009, 14:56
AWIk-jakiej pojemności masz zbiornik na (dawne) szambo, mniej więcej z jakiej powierzchni dachu zbierasz wodę i średnio po jakim czasie się zapełnia (wiem ze zależnie od opadów-jednak o doświadczenie pytam).

irenak
09-05-2012, 12:31
Ja teraz mam ten problem. Chce przeksztalcic swoj plastikowy zbiornik ktory dotychczas sluzyl jako szambo na zbiornik na deszczowke (ma 4m3).
W moim wojewodztwie warminsko-mazurskim nie moge znalesc firmy ktora sie zajmuje takim oczyszczaniem zbiornika. Chyba wezwe szambowoz aby najpierw wypompowal nieczystosci, potem pozycze od sasiada myjke cisnieniowa i wyczyszcze nia dno i scianki. A potem znów wezwe szambowoz.

btx
02-07-2013, 19:45
temat dosyć stary, ale go odświeżę:
teraz ja stoję przed wyzwaniem czyszczenia szamba i użycia go jako zbiornika na deszczówkę.
Powyżej praktycznie wszyscy pisali, że PLANUJĄ czyszczenie. Minęło trochę czasu - czy ktoś już ma taki zabieg za sobą?
Jaki efekt?
Jak to dokładnie zrobić? Bakterie? Jakie? Ile razy?

kolak
26-02-2016, 11:58
pytanie pokrewne - w jaki sposób robiliście otwór w szambie? W najbliższych dniach będę podłączał się do kanalizacji. Zbiornik po szambie (betonowy) chcę przeznaczyć na deszczówkę - wejście wody będzie starym otworem kanalizacyjnym. Potrzebuję jednak zrobić otwór "przelewowy" (poniżej poziomu wejścia wody) i podłączyć go z kanalizacją burzową, aby się nie przelało. I teraz mam zagwostkę - jak i czym wybić otwór w szambie, aby móc podłączyć rurę. Zwykłe otwornice chyba się nie nadadzą (raz, że średnice małe, a dwa, że szambo dość grube ściany ma). Jakieś pomysły?

wij
26-02-2016, 13:36
Nawiercasz dookoła wiertarką/ młotem pneumatycznym np śr. 10mm a potem końcówką w kształcie dłuta rozkuwasz. Lub bierzesz duużego sprzęta, zakładasz wiertło (ja używałem 50mm do studzienek telekomunikacyjnych) i lecisz (dobrze się zaprzyj, uważaj na sprzęt i siebie ;)). Jednak chyba najbardziej cywilizowany sposób, to otwornica do płyt żelbetowych. ;)

koszal
03-03-2016, 20:35
Po zbudowaniu przez miasto sieci kanalizacyjnej w pobliżu naszej działki też zrobiliśmy z szamba zbiornik na deszczówkę. Ponieważ jednak mieliśmy szambo z dryn betonowych, a przy okazji w ogóle nie było szczelne, to i tak część wody wsiąka. Ale co jakiś czas w okresach deszczowych, gdy nazbiera się pełney zbiornik wzywamy szambiarkę do wybrania. To tak jeżeli komuś nie chce się nawiercać i dbać o odpowiednie rozprowadzenie wody w glebę.