PDA

Zobacz pełną wersję : projekt podłogówki - co to znaczy?



sure
11-03-2009, 18:25
Czy ktoś może mi pomóc rozszyfrować oznaczenia przy poszczególnych petlach podłogówki, np.PARK dn =Fc=23.7 Lc= B=Fb=3.5 Lb= Bb= Czy gdzies tu są określone np. odleglości rurek, czy długość pexa?

sure
12-03-2009, 05:06
Hm... nikt nie odpowiedział, to pewnie zaczy, że nie są to jakieś oczywiste symbole?... :-?

1950
12-03-2009, 05:27
niestety, nie oczywiste,
może jakbyś zeskanował i pokazał to mógłbym coś doradzić

sure
12-03-2009, 06:00
Dzięki serdeczne. Tutaj skan:

http://images48.fotosik.pl/82/bc0d90d90b522825m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bc0d90d90b522825)

(niestety, jakość niezbyt dobra, ale może coś da się odczytać?

pioniur
12-03-2009, 08:53
PARK = parkiet
TERAK = terakota
Fc = powierzchnia pola grzejnego o jednakowym rozstawie rurek
Fb = powierzchnia pola grzejnego o jednakowym rozstawie rurek będąca częścią jakiejs sekcji (zagęszczenia pod oknami)

To tak na chłopski rozum bo nigdy wcześniej nie widziałem żadnego projektu podłogówki.
Wygląda to bardziej na założenia do wyliczenia rozstawu rurek na poszczególnych polach grzewczych.

sure
12-03-2009, 10:18
Albo Fc to powierzchnia calkowita?

Tak na oko - nie widzę roznic w rozstawie rurek pod drewnem i pod gresem. Ale pętle są oddzielne, czyli to reguluje się na rozdzielaczu?... :-?

pioniur
13-03-2009, 08:37
Tak jak już wcześniej napisałem, rysunek wygląda mi na wstępny podział na strefy grzewcze. Dla tak przyjętych stref i obliczonego zapotrzebowania na ciepło dla każdego z pomieszczeń można zacząć obliczenia. W wyniku tych obliczeń otrzymujemy rozstaw rurek. Na tym rysunku tego nie ma. Jeśli to jest wszystko co otrzymałeś od osoby projektującej podłogówkę to wydaje mi się że liczył na to, że zadowoli Cię ładnym rysunkiem ze spiralkami.
Najważniejsze są obliczenia bo pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze wydane na rurki (lepiej powiedzieć nie wydane na rurki).


Tak na oko - nie widzę roznic w rozstawie rurek pod drewnem i pod gresem. Ale pętle są oddzielne, czyli to reguluje się na rozdzielaczu?...
Tak też można :) Na pewno będzie działać.

sure
13-03-2009, 15:29
No, na szczęście nie wzięli za to pieniędzy. Ta sprawa działa się trochę poza mną, więc nie mogłam dopilnować. Na pewno do wyrysowania tego wykorzystano dane na temat grubości i składu murów zew. Ale z wyliczeń jest tylko ilość materiuałów. Hm, może ocenili na zasadzie "na m2 7 m rurki będzie", może faktycznie wyliczyli zapotrzebowanie. Mam nadzieję, że w razie błędów jakoś można będzie wyregulować to na rozdzielaczu. Ale pewnie tylko w dół, bo drewna powyżej pewnej temperatury nie będę rozgrzewać... Czy ma znaczenie, że pętle są nierównej długości? Wiem, że są jakieś granice długości pexów w 1 pętli, przy pobieżnym obliczeniu z rysunku jednej z nich wychodzi około 100m, reszta mnej, ale to jest uzasadnione podziałem pomieszczeń...