PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkozłącze- szambo



gosiekc
12-03-2009, 20:21
Czy wiecie jaka może być maksymalna długość szybkozłącza od szamba do ogrodzenia. Z różnych powodów zanosi się na to, że moje szambo zamiast przed domem będzie za domem a nie chciałabym żeby mi szambiara wjeżdżała, dlatego przyszło mi do głowy żeby poprowadzić takie szybkozłacze przez całą działkę. Tylko nie wiem czy to niemożliwe, prosze zatem się nie smiać :D , bo ja zielona, zasięgam informacji, może cos uda mi się wydumać.

sethan
12-03-2009, 20:59
Ja się jeszcze tym nie martwię ale sąsiad już mieszka (mamy identyczne działki sąsiadujące ze sobą)- szambo ma za domem rura ma długość około 15-20 metrów, czemu tak zrobił nie mam pojęcia- moi architekci wsadzili szambo częściowo pod podjazdem do garażu więc będę musiał wzmacnianą pokrywę kupić ale myślę że w mojej sytuacji jest to lepsze rozwiązanie niż wymyślił sobie sąsiad. Mamy obowiązującą linie zabudowy 5m od granicy działki więc trochę ciężko było "upchać" szambo.
--
A

barto307cc
12-03-2009, 21:18
Wydaje mi się ,że nie ma minimalnej ani maksymalnej długości tego,poprostu będziesz musiała więcej metrów rury przyłączy kupić :wink: Bo te szybkozłącza montuje się dopiero do tych rur przyłączy,w samym ogrodzeniu np.
Jeśli zbiornik ma dwie komory, to albo takie przyłącze wyprowadza się z każdej z komór (wariant droższy, bo trzeba kupić dwa komplety rur i szybkozłączy), albo w przegrodzie między komorami można wykonać przy dnie otwór, umożliwiający przepływanie ścieków między komorami i opróżnianie ich do dna (ale wówczas lepiej po prostu kupić zbiornik jednokomorowy).

Hans Kloss
13-03-2009, 09:41
najlepiej zapytaj tych co wywożą szambo, czy i jakie to ma znaczenie (tu jeśli już to pewnie opory przepływu lub mozliwośc zatkania). Taka rura musi pewnie być wkopana wystarczająco głeboko, żeby w niej nic nie zamarzło (stoją w niej ścieki), albo wystarczająco płytko, żeby nic płynnego w niej nie stało i nie mogło zamarznąć.

barto307cc
13-03-2009, 10:51
Musisz też spytać firmę która opróżnia szamba czy mają w swoich wozach przy tych wężach takie złącza co będą umieli Ci to wypompować :wink:.

pablitoo
13-03-2009, 11:42
Musisz też spytać firmę która opróżnia szamba czy mają w swoich wozach przy tych wężach takie złącza co będą umieli Ci to wypompować :wink:.

Złaczki mają wszystkie szambiary - łączą przecież rury pomiędzy sobą .

Problemem bedzie jakość pomp w szambowozach - ja również mam taką szybkozłączkę do szamba i całą instalację do niej / ca 4m od zbiornika / - ale cóż z tego jak jedyny szambowóz w mojej okolicy o pojemności zbiornika 7m3 ma tak rozklekotaną pompę że jak zapiąłem węża z szambiary do szybkozłączki to prawie nic zawartości nie pociągnął :cry: - nawet jak zanurzy rurę bezpośrednio do zbiornika to żeby zasać treści musi się kilka minut pompa rozgrzać i poklekotać ...

http://forum.muratordom.pl/z-jakiej-glebokosci-ciagnie-szambiarka,t56878.htm

http://forum.muratordom.pl/wybieranie-szamba-jak-to-zrobic,t29379.htm

Bigbeat
13-03-2009, 12:30
U mnie jest ponad 8m (2x, bo dwie komory) - szambiara wysysa bez problemu.[/b]

gosiekc
13-03-2009, 12:57
a co w przypadku gdyby ta odległośc wynosia ponad 25 m? da rade? Jaki w ogóle jest koszt zakupu 1 m odpowiedniej rury.

barto307cc
13-03-2009, 19:10
Rura przyłącza to koszt ok.100zł/m.

moominek72
26-04-2009, 21:51
Witam,
Powiedzcie, gdzie taką szybkozłączkę do ogrodzenia można kupić? Szukam w internecie ale nie bardzo mogę znaleźć. Czy szukać w sklepach hydraulicznych, budowlanych?

Pozdrawiam

pattaya
26-04-2009, 22:05
sklepy ppoż,bhp

raffran
26-04-2009, 23:34
Moze cos z tego?
http://www.okazje.info.pl/okazje/inne/lacznik-ssawny-110.html
http://www.sklep.polpoz.pl/lacznik-ssawny-p-123.html

cooler1979
23-05-2009, 11:05
Tylko jest pytanie, czy szbkozłącze jest potrzebne. Ja mam ale nieużywam , bo szambo ma płaskie dno i jak to powiedział pan z szambiarki "to co najlepsze zostaje na dnie i tak trzeba otworzyć właz i zamieszać" :) . No chyba ze zbiornik ma stożkowate dno ,to wtedy ok

raffran
23-05-2009, 12:09
Tylko jest pytanie, czy szbkozłącze jest potrzebne. Ja mam ale nieużywam , bo szambo ma płaskie dno i jak to powiedział pan z szambiarki "to co najlepsze zostaje na dnie i tak trzeba otworzyć właz i zamieszać" :) . No chyba ze zbiornik ma stożkowate dno ,to wtedy ok

Wiec rozumie,ze ciagna bezposrednio przez wlaz wezem.
Jezeli np.tak samo zakonczysz swoj waz z szybkozlaczka jak ma szambiarka i zamontujesz go na stale w zbiorniku efekt uzyskasz taki sam.
A szybkozlaczke stosuje sie glownie w ograodzeniu,zeby szambiarka nie musiala wjezdzac na posesje i tym samym ze tak powiem mogla obsluzyc sie sama.

Trociu
23-05-2009, 12:30
Tylko jest pytanie, czy szbkozłącze jest potrzebne. Ja mam ale nieużywam , bo szambo ma płaskie dno i jak to powiedział pan z szambiarki "to co najlepsze zostaje na dnie i tak trzeba otworzyć właz i zamieszać" :) . No chyba ze zbiornik ma stożkowate dno ,to wtedy ok

Wiec rozumie,ze ciagna bezposrednio przez wlaz wezem.
Jezeli np.tak samo zakonczysz swoj waz z szybkozlaczka jak ma szambiarka i zamontujesz go na stale w zbiorniku efekt uzyskasz taki sam.
A szybkozlaczke stosuje sie glownie w ograodzeniu,zeby szambiarka nie musiala wjezdzac na posesje i tym samym ze tak powiem mogla obsluzyc sie sama.Podejrzewam, że głównie chodzi o to zamieszanie. Jeżeli masz wyprowadzenie szybkozłączki w jednym miejscu nawet przy dnie, to biorąc pod uwagę, ze te kilka cm od dna będize się kończyć, to nie wybierze samej "śmietanki" z reszty dna. A tak pan sobie podejdzie i powybiera z dna to co najlepsze :D

raffran
23-05-2009, 14:16
Jak pierwszy raz przyjechali do nas wybierac (przez szybkozlaczke) to z ciekawosci otworzylem wlaz i "podziwialem".Gosciu mial takie obroty pompy,ze bylo widac jak w szambie tworzy sie lej.
Myslalem,ze to dobrze ,ze tak powinno byc. Problem dostrzeglem jednak
po jego odjezdzie i wejsciu do domu. Wszystkie syfony byly puste, kibelki byly wyssane do zera.
Nastepnym razem zapytalem go czy to normalne,powiedzial ze nie ale jest juz O.K. bo bylo wiecej takich uwag i zmniejszyli mu obroty pompy. Teraz lej sie nie tworzy,syfonow nie wyciaga,a na dnie po wyciagnieciu szamba pozostaje nie wiecej niz jakies 1,5cm. Mnie to nie przeszkadza wiec nic z tym nie robie.
A szambo jest wlasnie z plaskim dnem.

pablitoo
23-05-2009, 17:00
Mały off z mojej strony - sprzedam szybkozłącze do szambiarki - może ktoś jest poszukujący :D - typ AK11 , 110mm ENPOL Białystok - posiadam dwie sztuki - gdyż nabywa się takowe w kompletach .
Pasuje do każdej szambiarki - jest to standardowe złącze używane w szambowozach .

Chętnych zapraszam na pw .

Foto szybkozłacza :

http://images37.fotosik.pl/126/72d024786b0ac7b0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=72d024786b0ac7b0)

gosiekc
27-05-2009, 12:47
Up up, mnie też ineteresuje czy mając odległość ok 25 m od szamba do szybkozłącza szambiarka da redę wyciągnać jego zawartość.

raffran
27-05-2009, 13:02
Najlepiej zadzwon do firmy, ktora bedzie u was oprozniala szambo i sie ich zapytaj czy taka odleglosc pociagnie ich sprzet.

boru
19-08-2009, 10:19
A powiedzcie mi prosze czy ta rura w szambie na dnie nie musi byc przytwierdzona? wystarczy wlozyc ja z gory i nic sie bedize sie dzialo? bo do szamba nie mam ochoty wchodzic ;']

raffran
19-08-2009, 10:53
Z uwagi na to ze rure mam dosyc dluga i w szambie spoczywa ona na dnie musialemn ja docisnac do dna bo poziom lustra podnosil ja do pewnego momentu i mialem problem z oproznieniem szamba do konca. Teraz wyciaga do konca. A sama rure na koncu mam przycieta w stozek.

boru
25-08-2009, 16:16
w jaki sposob ja przytwierdzic bez schodzenia do szamba?

raffran
25-08-2009, 23:12
w jaki sposob ja przytwierdzic bez schodzenia do szamba?

W naszym wypadku jest to C-ownik, ale mozesz uzyc T,Z,L jaki tam masz o dlugosci odpowiadajacej glebokosci szamba zakonczony widelkami, ktore dociskaja rure do dna. Drugi koniec ksztaltownika jest umocowany na stale w okolicach pokrywy.
My wprawdzie nie mamy, ale jak masz taka potrzebe mozesz na tym ksztaltowniku zrobic sobie podzialke do oceny ilosci zawartosci zbiornika.
A samego mocowania rury to najlepiej dokonac po oproznieniu szamba,ale tego chyba pisac nie musialem.

boru
01-09-2009, 16:00
nie do konca rozumiem z tymi widelkami... mozesz narysowac to w jakims paincie albo nawet olowkiem i wrzucic fotke?

Rura Wam wychodzi przez kominek? przez pokrywe? czyli jest widoczna? Bo ja chce sie przekuc i poprowadzic rure ziemia

raffran
01-09-2009, 20:22
Wyglada to tak.
http://img8.imageshack.us/img8/9411/rurag.th.jpg (http://img8.imageshack.us/i/rurag.jpg/)

A jesli chodzi o wyprowadzenie rury to ani kominkiem, ani pokrywa. Wyprowadzona ja mamy oddzielnym otworem, drugi jej koniec wychodzi w ogrodzeniu.

AnetkaS
03-09-2009, 20:23
Na jakiej minimalnej wysokości w murze od ziemi może byc zamontowana szybkozłączka? Czy licząc od drugiej cegły klinkierowej może być? Kurczę, robię to teraz jak już i szambo używane i ogrodzenie prawie zrobione. Najpierw mowiłam nie, nie trzeba, ale jednak to dobre rozwiązanie, bo panowie moga oprózniać szambo w każdym dowolnym momencie. I trzeba teraz kombinować ...

Jarek.P
03-09-2009, 22:56
A ja mam pytanie o drugi koniec tej rury. Planowałem to zrobić jakoś dyskretnie, marzyła mi się zlicowana z murkiem ogrodzenia zamykana drzwiczkami szafeczka (typu szacht instalacyjny) i koniec rury dostępny tamże. Szambiarz tymczasem powiedział, że tak absolutnie ne można, że to musi po prostu wystawać z muru i cała nieruchoma część złącza musi wystawać przed płaszczyznę murka, ponieważ szambolmistrz zakłada na tą część klucz, na drugą stronę drugi i ciągnie za oba z dużą siłą, musi mieć w związku z tym swobodny dostęp od boku.
Faktycznie tak to wygląda? Nie da się tego choć w jakąś wnękę schować?

I drugie pytanie: przy założeniu, że okolica jest... normalna, zdarzają się i menele potrzebujący na wino, zbierające złom dziadki i gówniarstwo, któremu się po prostu baaaaardzo nudzi, jaki jest średni czas życia tego dekla zakrywającego wylot, mocowanego na fabrycznym łańcuszku? Ewentualnie jaki łańcuch dać, żeby ów czas życia wydłużyć choć do skali miesięcy?

J.

Henryk51
04-09-2009, 08:18
Da się zrobić aby nieruchoma część złącza strażackiego nie wystawała za lico muru. Musisz jedynie kupić złącze nakręcane na rurę stalową i tą rurę stalową umocować tak, aby nie dała się obrócić gdy operator szambiarki założy klucz na swoją część złącza chcąc ją docisnąć. Przecież w podobny sposób jest zamontowane złącze na zbiorniku szambiarki.

Jarek.P
04-09-2009, 09:26
Dzięki. Niestety, mam już kupione złącze montowane na rurę i chyba zacznę kombinować w tą stronę, może jakaś solidna stalowa klamra dodatkowo trzymająca króciec tego złącza, a końcami wmurowana w murek?

J.

arturromarr
04-09-2009, 09:59
Witam
Czy wie ktoś gdzie kupić taki łącznik ssawny w Łodzi?

raffran
04-09-2009, 10:18
Szukaj sklepow a art.p-poz. ewentualnie w ponktach gdzie zarabiaja roznego rodzaju weze.
My wlasnie w takim kupilismy.

boru
30-09-2009, 09:31
1.Czym zrobic otwor w szambie?
Jak zaczne kuc to po pierwsze powpada mi gruzu do srodka a po drugie jeszcze mi cos peknie?
2. Jak/czym uszczelnic ten otwor po wlozeniu rury?

3. Caly czas tez myslalem ze rura w szambie jest pionowo puszczona do dna i w jakis taki sposob przymocowana. A tu widze kolega ma duzo wiecej rury w szambie i rura lezy na dnie... hmmm.. chyba dobry pomysl.. tylko ile tej rury bedzie potrzeba?

pozdrawiam

raffran
30-09-2009, 10:59
Jak zrobic otwor to nie powiem bo szambo mamy stalowe i otwor wycinany byl szlifiera.
Co do rury to lezy na dnie bo tyle mi sie jej kupilo, ale w pierwszej wersji tez miala byc pionowe.
Teraz jednak wiem, ze taka jest lepsza poniewaz latwiej ja umocowac. Zalezy jaka beczka przyjedzie po szambo bo niektore maja takie ssanie ze cala rura az szarpie.Wiec gdyby byla tylko pionowa to by latala wtedy jak zyd po....... a tak jest docisnieta do dna i jest O.K.

kozak71
14-04-2012, 20:33
Odkopie temat.

Czy laczyl ktos ta zlaczke z rurami PCV ?

pirawawa
09-05-2012, 21:22
Proszę o informacje w jaki sposób zamontować rurę w szambie? Z góry z boku na dnie?

kozak71
09-05-2012, 21:39
dajesz kolano na dnie. wpuszczasz od gory np. przez właz.

pirawawa
06-06-2012, 22:21
Jest możliwość schowania szybkozłączki zamontowanej w murze do jakiejś szafki ?

kozak71
24-06-2012, 20:39
a co zrobic jezeli mam dwukomorowe szambo, ale przelewowe, czyli rura laczaca jest u gory ? zastanawialem sie nad trojnikiem ktory laczy obie komory, ale zapewne tam gdzie rzadsze i blizej lacznika ssawnego bedzie szlo szybciej, a z drugiej komory wtedy nie oprozni calego, ma ktos jakies doswiadczenia ?

czart78
09-05-2013, 21:32
Szambo przywiezli mi dzis wiec jeszcze jest nieuzywane i bez zapaszkow dlatego wykonam je duzo taniszym kosztem bo na rurach PCV 110 (1m rury pcv ok 7zl a rura jaka maja na beczkowozie to min 50zl/m )
Poszperalem w necie i znalazlem takie foty, moze kogs z Was tez zainspirują.

188188188189188190

misq
27-04-2016, 22:54
Szambo przywiezli mi dzis wiec jeszcze jest nieuzywane i bez zapaszkow dlatego wykonam je duzo taniszym kosztem bo na rurach PCV 110 (1m rury pcv ok 7zl a rura jaka maja na beczkowozie to min 50zl/m )
Poszperalem w necie i znalazlem takie foty, moze kogs z Was tez zainspirują.

188188188189188190

Może komuś się przyda - ja długo szukałem na forum rozwiązania (wszyscy raczej pisali o wężu strażackim ssawnym) aż w końcu trafiłem na ten post. Potwierdzam, że to działa - w szambie mam zwykłą rurę kanalizacyjną 110 zaciętą na końcu pod kątem 45 stopni - opiera się na dnie zbiornika. Rura w zbiorniku przymocowana do ściany plastikowymi obejmami, śruby w obejmach zmienione na nierdzewne, tak samo wkręty w kołkach mocujących do ściany zbiornika. Idzie pionowo do góry i wychodzi przez otwór w pokrywie, dalej dwa kolanka 45 stopni i 3 metrowa rura 110 (pomarańczowa) do ogrodzenia. Na końcu łącznik ssawny 110 - idealnie pasuje w kielich rury z uszczelką. Już kilka razy odwiedzała nas szambiarka, wszystko ładnie działa aż się sąsiedzi zainteresowali - zobaczyli że pompowanie ścieków niekoniecznie oznacza rurę przerzuconą przez płot przy okazji niszcząc kwiatki :rolleyes:

piotrek0m
10-05-2016, 06:48
Jak mocno się trzyma szybkozłączka w rurze PCV? Czy łatwo jest ją wysunąć? Bo u mnie króciec ssawny będzie wystawał z ziemi przy podmurówce ogrodzenia, dlatego będzie można pociągnąć go do góry wysuwając z rury. Chciałem zastosować wąż ssawny wpuszczony do rury PCV do szamba. Pojawia się jednak temat uszczelnienia przejścia w szambie, pianka PCV + zaprawa + jakaś żywica, albo wręcz szmaty nasączone żywicą oplatające miejsce łączenia ?? Czy ktoś tak zrobił ?

Sebastain
11-05-2016, 11:09
Trzyma się i to bardzo. Ja ostatnio testowałem to u siebie, raczej nie ma możliwości aby szambiarka wyciągnęła tą złączkę, no chyba, że ktoś zapomni odłączyć węża, a słyszałem, że takie rzeczy się zdarzają :)

Bardzo ważne jest aby przy korzystaniu z szybkozłączki mieć na szambie kominek wentylacyjny. W innym przypadku trzeba otwierać pokrywę szamba bo inaczej podciśnienie wyciągnie wodę ze wszystkich kolanek w całym domu i wiadomo jak to się skończy :)

piotrek0m
12-05-2016, 08:16
T

Bardzo ważne jest aby przy korzystaniu z szybkozłączki mieć na szambie kominek wentylacyjny. W innym przypadku trzeba otwierać pokrywę szamba bo inaczej podciśnienie wyciągnie wodę ze wszystkich kolanek w całym domu i wiadomo jak to się skończy :)

A nie wystarczy odpowietrzenie kanalizacji w dachu ?

Sebastain
13-05-2016, 16:42
Myślę, że to zależy w dużym stopniu od odległości, wielkości wywiewu i rozprowadzenia kanalizacji, ale to już musiałby się jakiś fachowiec wypowiedzieć :)

piotrek0m
16-05-2016, 09:14
Fachowców od kanalizacji tutaj nie ma (w przeciwieństwie do mostków cieplnych i montażu okien - tych jest aż natto :cool:)

Adaxis
27-07-2016, 09:03
Dzięki Panowie za wątek i wymianę doświadczeń. U mnie glina i podjazd do garażu, więc szambo betonowe, ze wskazaniem 2-komorowym, gdyż idzie mi ponad . 20m3 wody na miesiąc! Czy przy 2-komorach jest jakieś dobre rozwiązanie przelewowe na pozbawianie wody odoru, żeby można ją było użyć w ogrodzie? Chodzi o rozwiązanie a'la POŚ. Chyba, że pomimo, że w Projekcie (PZT) mam szambo, to jednak można w trakcie realizacji zrobić POŚ? Pozdarwiam.

Jastrząb
27-07-2016, 09:17
Dzięki Panowie za wątek i wymianę doświadczeń. U mnie glina i podjazd do garażu, więc szambo betonowe, ze wskazaniem 2-komorowym, gdyż idzie mi ponad . 20m3 wody na miesiąc! Czy przy 2-komorach jest jakieś dobre rozwiązanie przelewowe na pozbawianie wody odoru, żeby można ją było użyć w ogrodzie? Chodzi o rozwiązanie a'la POŚ. Chyba, że pomimo, że w Projekcie (PZT) mam szambo, to jednak można w trakcie realizacji zrobić POŚ? Pozdarwiam.
Zima też chcesz ogórdek podlewac?

Tak, znamy takie rozwiazanie. BOŚ, biologiczna, 2 stopniowa oczyszczalnia scieków, składajacac się z osadnika (jak szambo) i bioreaktora tlenowego realizowanego na wiele róznych sposobów. Po tym jesli jest dobvrze zrobione, i uzytkowane mozesz sobie na upartego oczkow wodne zrobic, badz zrzucic wode do studni chłonnej, drenazu, rowu melioracyjnego, rzeki.. Zakłądajac ze warunki zabudowy/plan zagospodarowania przewiduja na Twojej glinie jakiekolwiek oczyszczalnie.

POŚ sklada sie także z dwoch etapów oczyszczalnia - beztlenowego w zbiorniku, i tlenowego w dobrze zaprojektowanym drenazu, który nie tyle ze sluzy pozbyciu się wody ale ma doczyszczac scieki na drodze tlenowej!! I to On robi wiekszosc roboty w oczyszczaniu scieków. Dopiero po przejsciu przez drenaz, pod nim, sciek powinien być bezpieczny dla srodowiska.

Wieć jesli chcesz przetrzymac wode w szambie, poperfumowąc a potem nia podlać ogródek, to chcesz w zasadzie wylewać goooowno do ogródka. Pomysł tak mądry, że nie skomentuje.

Adaxis
27-07-2016, 09:32
Ufff, za przeproszeniem, to Ty napisałeś o wylewaniu g**na do ogródka, ja pytałem o oczyszczonej wodzie jak z POŚ!

Jastrząb
27-07-2016, 09:51
Ufff, za przeproszeniem, to Ty napisałeś o wylewaniu g**na do ogródka, ja pytałem o oczyszczonej wodzie jak z POŚ!
Ufff. to Ci napisałem, ze oczyszczenie siecieków w POŚ ma 2 etapy. Drugi odbywa się 2m pod ziemia. W drenazu. Czyli sciek oczyszczony do bezpiecznych poziomówm masz pod drenazem, 2 metry pod ziemia, po przejsciu przez drenaz i oczyszczaniu tlenowym. Jak chcesz tym ogródek podlać to ja nie wiem. A jak zrozumialem, drenazu z powodu gliny zrobić nie mozesz wiec chcesz wylewać do ogródka wode prosto po zbiorniku, a to nie jest woda "oczyszczona jak z POŚ" Bo zbiornik POŚa to połowa (i to ta mniejsza) oczyszczalni scieków.

To co wyjdzie z jakiegokolwiek zbiornika przelewowego to sa "sklarowane scieki" są, w moim rozumieniu rzeczone g....no. Nijak sie nie nadaja do podlania ogródka. Nijak się to ma do stopnia oczyszczania scieków w POSu.Wylewanie tego na trawnik jest o tyle głupie co nielegalne. Już nie mowiac o tym, że Ci wlasnie za zapaszki sasiedzi szybko doprowadza do pionu.

Adaxis
27-07-2016, 10:31
Jastrząb -b. dziękuję za wyczerpujący wpis i w innym wątku też :)

misq
12-12-2016, 17:16
Jak mocno się trzyma szybkozłączka w rurze PCV? Czy łatwo jest ją wysunąć? Bo u mnie króciec ssawny będzie wystawał z ziemi przy podmurówce ogrodzenia, dlatego będzie można pociągnąć go do góry wysuwając z rury. Chciałem zastosować wąż ssawny wpuszczony do rury PCV do szamba. Pojawia się jednak temat uszczelnienia przejścia w szambie, pianka PCV + zaprawa + jakaś żywica, albo wręcz szmaty nasączone żywicą oplatające miejsce łączenia ?? Czy ktoś tak zrobił ?

Trzyma się BARDZO mocno. Tak mocno, że jak chciałem trochę przerobić podejście przy robieniu ogrodzenia, to musiałem rozciąć kielich rury - inaczej nie dało rade. Tak samo dość ciężko jest włożyć złączkę w kielich - raczej trzeba ją wbić :)

Uszczelnienie przejścia to u mnie zaprawa cementowa.


A nie wystarczy odpowietrzenie kanalizacji w dachu ?
U mnie wystarcza - szambo mam przed domem, w całości zakopane (pokrywa również - mam czujnik napełnienia szamba). W płocie mam złączkę, na dachu mam odpowietrzenie fi 110 na głównym pionie. Mniejsze piony mają tylko zawory napowietrzające na strychu. Szambowóz nie wysysa wody z kolanek, wszystko jest ok.

boru
17-03-2017, 00:11
A powiedzcie mi prosze czy ta rura w szambie na dnie nie musi byc przytwierdzona? wystarczy wlozyc ja z gory i nic sie bedize sie dzialo? bo do szamba nie mam ochoty wchodzic ;']

@misq Jaki czujnik polecasz?

piotrek0m
17-03-2017, 07:28
Napiszę po czasie użytkowania, że system działa. Rura pomarańczowa wpuszczana do szamba była przytwierdzona w 2 miejscach do ścianek szamba, a na dole kolanko jeszcze zostało obetonowane. Wykonawca twierdził, że niby to wszystko drga - nie, to nie drga, ale rura pionowa PCV faktycznie powinna się jakoś trzymać. Do wnętrza rury pomarańczowej PCV wsunąłem giętką rurę od szamba zakończoną kielichem i wyprowadzoną poza ogrodzenie. Na początku myślałem, że ta wsunięta rura musi dochodzić do dna, nie to przecież bez sensu, podciśnienie pociąga zawartość szamba.

384283

384284

384285

boru
18-03-2017, 17:40
spoko mozna to zrobic jak się jeszcze z szamba nie korzysta. Ja juz mam szambo uzywane i nie zamierzam tam do srodk a wchodzic.

bichon
07-02-2022, 10:25
Witam, mam pytanie w temacie długości rury. W domku letniskowym jest odległość od szamba ok. 35 metrów, w miarę po płaskim. Dojazdu nie ma (kiedyś był od tyłu działki, ale gmina przesunęła drogę idącą za działką, zrobiła tam drugą działkę na której się ktoś wybudował i od tego czasu nie ma dojazdu do szamba). Domek letniskowy mało używany, zakładam że szambiarka będzie tam wizytowała raz na rok.
Chciałbym to zrobić jak najniższym kosztem, myślałem o rurach kanalizacyjnych ułożonych na gruncie, przy szambie kolanko, rura w dół zakończona trójnikiem (żeby zbierało znad dna). Kwestie estetyczne pomijamy.
Pytania:
- czy jest szansa, że szambiarka pociągnie na taką odległość odległość (35 metrów + wysokość szamba + wzios ok. 1 metr)
- jakiej średnicy rurę zamontować?
Jak w ogóle działają pompy do szamba, czy one są w stanie pociągnąć powietrze robiąc takie podciśnienie, że zaciągnie szambo? W takiej długiej rurze tego powietrza będzie niemała objętość.