PDA

Zobacz pełną wersję : PROSZĘ MNIE PRZEKONAĆ DO..........



wicio69
12-03-2009, 21:32
Domek stoi, taki se 200m2 YTONG 24+ STYROPIAN 15cm, PODŁOGA STYROPIAN 20cm (a co), PODDASZE WEŁNA 25/30cm, sporo okien 3 szybowe niby współczynnik 0,7 i ....., no właśnie, nastawienie było na pompe ciepła do czasu gdy zaczeli nie dawno kłaść rury gazowe w okolicy.
Po wizycie w gazowni okazuje sie, że rurka biegnie wzdłuż mojej działki, kwestia papierków, podań, wniosków tp. i mam gaz.
Popytałem o instalacje gazowe: VIESSMANN -17250.-netto
DE DIETRICH 14730.-netto i takie mniej więcej ceny u innych, oczywiscie sama instalacja kotłowni.
Pompa ciepła no w granicy 46000/ 68000, ostatnio dostałem oferte na bardzo tanią pompe ciepła Viessmann
razem z wymiennikiem gruntowym płaskim i CWU w cenie : 38312zł, ale nie jestem pewien czy to nie wciskanie na siłe.
Różnica między gazem a pompą ok 35000/40000tys. hmmmm
Co wybrać?
Gaz - taniej zamontowac, ale koszty eksploatacji,ale za zaoszczędzone pieniądze można sporo zrobić (np. ekran,projektor)
Pompa- droższa, ale koszty mniejsze, tylko kiedy sie zwrócą, ale w połączeniu z ratą kredytu to ważne, że niskie koszty miesięczne.
Kurcze! Co wybrać? Z chęcią posłucham opini.

sledz98
12-03-2009, 21:42
Też jestem w rozkroku (by Nely Rokita). Mam gaz na działce, ale zastanawiam się nad pompą ciepła. Zbieram oferty i niestety sporą część z nich odrzucam ze względu na kwoty bliżej 70kPLN niż 40-50kPLN.
Dom mam mniejszy. Firma Aland z Gdyni dała mi ofertę na pompę powietrze-woda za 25000 netto (wraz z montażem). Ecopol wstępnie na 40kPLN i ta oferta najbardziej mi się podoba :)
Czekam jeszcze na parę innych. Dziś majster od reku też polecał pompy powietrze/woda argumentując to tym, że temperatur poniżej -10 na Pomorzu za dużo nie ma. What to do?

mariankossy
12-03-2009, 21:46
To ma być wypas na pokaz czy w gre wchodzi ekonomia??? :)
Na pokaz to ja bym zainstalował:
PC + 6-8 kolektorów słon. + zbiornik CWU conajmniej 300L
(razem 70-80 tyś.):lol:
A ekonomia :D
Kocioł kondensat (14-20 kW) + 2-3 kolektory + zb. CWU 300l
(razem 16-20 tyś.) :lol:

Przy sprawnym reku , na gazie koszt za ogrzewanie 2700/ 3500 za sezon

cieszynianka
12-03-2009, 21:57
Zajrzyjcie tam, gdzie wymieniają doświadczenia na temat działania pomp ciepła:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186.htm?highlight=pompa%20ciepła

:wink:

WaldiM
12-03-2009, 23:13
To ma być wypas na pokaz czy w gre wchodzi ekonomia??? :)
Na pokaz to ja bym zainstalował:
PC + 6-8 kolektorów słon. + zbiornik CWU conajmniej 300L
(razem 70-80 tyś.):lol:
A ekonomia :D
Kocioł kondensat (14-20 kW) + 2-3 kolektory + zb. CWU 300l
(razem 16-20 tyś.) :lol:

Przy sprawnym reku , na gazie koszt za ogrzewanie 2700/ 3500 za sezon
Hmm a po co do pompy ciepła są kolektory słoneczne nie rozumiem do gazu to się pzydadzą drogi jest i będzie jescze droższy, jak masz PC to bezsensowne mi się wydaje. Może ja policzę troszkę innaczej, jak nie masz za dużo kasy, to bierz się za lekturę, jak jest możliwość położenia kolektora poziomego, to zrób to sam, na koparkę wydasz ze 4 tysiące, DZ ułożysz sam, więc będzie cię to kosztowało ze 3 tys. ze wszystkim, pompę wraz z usługą napełniania przyzwoitą kupisz za max 15 tys. są oferty na allegro powystawowe dobrych producentów czyli razem wyjdzie 21 tys dla abnegatów i protestantów, że tak tanio zaokrąglij do 25 tys., a instalacje wewnątrz domu, czyli ogrzewanie podłogowe to robią to i ci co mają ogrzewanie gazowe i ci co pc, ceny te same i nie słuchaj tych co nie mają a piszą.

XX
13-03-2009, 07:20
ekonomia mowi gaz kondensat
pompa solary...fajne gadżety a policzyłeś ile kosztuej konserwacja tego ustrojstwa?

kaltam
13-03-2009, 07:35
Miałem kiedyś ten sam problem i po przeliczeniu wybrałem gaz w wersji viessmanna i nie żałuję. Warunek tylko jeden: nowoczesne piece gazowe z elektroniką muszą być serwisowane przez znających się na tym a nie Pana Kazia. Poczytaj wątki o pc i od razu dokonasz decyzji. Mija 6 rok i raz do roku płacę serwisowi 180 zł za czyszczenie, przegląd i kontrolę.

Renata27
13-03-2009, 08:01
Ja jestem za PC

pluszku
13-03-2009, 08:14
podobno media kłamią, ale ...... cena gazu ma spadac a przynajmniej nie rosnąć
cena energii elektrycznej nie tylko ze wzrosła ostatnio o 30% (wiec wszystkie zeszłoroczne wyliczenia opłacalnosci PC można włożyc miedzy bajki) a ponadto snują wizje aby przy zuzyciu do 1200 KWh na rok cena energii była niższa niż cena energii dla domków zuzywajacych wiecej niż 1200 kWh rocznie

----------------------
kupiłem kocioł kondensacyjny za 3600 zl (nie jakiegos Vailanta czy Viessmana), tylko zwykłego Junkersa
od 10 listopada zuzyłem 650 m3 gazu przy troche mniejszym domku i temperaturze wewnatrz 15 stopni (pierwszy sezon)
przypuszczam, ze w kolejnych latach nawet przy temperaturze wewnatrz ok 20 stopni moje zimowe zapotrzebowanie na ciepła nie przekroczy 800 m3 za co wydam 1600 zl z opłatami.
Gdybym kupił PC za 60.000 zl to przyjmujac rocznie tansza eksploatacje o 1000 zl oszczednosci doczekałyby sie moje wnuki (bo ja juz chyba 60 lat nie pociągne na tym swiecie)
<prosze nie rzucac we mnie kamieniami>
Ale w pewnych kręgach towarzyskich dobrze jest pochwalic sie posiadaniem PC.
</prosze nie rzucac we mnie kamieniami>
:wink:

XX
13-03-2009, 09:15
zawsze patrz na ekonomie przedsiewziecia - chyba, ze interesuje cie zakup jakiegos urzadzenia z innego wzgledu (jak na przyklad rekuperator ze wzgldu na swieze powietrze bo o oszczednosciach raczej zapomnij)

Szymon_J
13-03-2009, 09:21
Popytałem o instalacje gazowe: VIESSMANN -17250.-netto
DE DIETRICH 14730.-netto i takie mniej więcej ceny u innych, oczywiscie sama instalacja kotłowni.
Pompa ciepła no w granicy 46000/ 68000, ostatnio dostałem oferte na bardzo tanią pompe ciepła Viessmann
razem z wymiennikiem gruntowym płaskim i CWU w cenie : 38312zł, ale nie jestem pewien czy to nie wciskanie na siłe.
Różnica między gazem a pompą ok 35000/40000tys. hmmmm


A czy do tego pieca gazowego niczego nie dokupujesz? Bedzie Ci stal na srodku dom i ogrzewal? Jak chcesz policzyc faktyczna roznice w kosztach to licz cala instalacje (jak sie domyslam po poziomie kosztow cena za pompe ciepla, ktora podajesz obejmuje kompletna instalacje).
Dolicz grzejniki, bojler, komin, koszt przylacza itd..

Jak bedziesz mial cene kompletu dla jednego i drugiego rozwiazania to sprawdz roznice i wtedy podejmuj decyzje.

pluszku
13-03-2009, 09:46
Popytałem o instalacje gazowe: VIESSMANN -17250.-netto
DE DIETRICH 14730.-netto i takie mniej więcej ceny u innych, oczywiscie sama instalacja kotłowni.
Pompa ciepła no w granicy 46000/ 68000, ostatnio dostałem oferte na bardzo tanią pompe ciepła Viessmann
razem z wymiennikiem gruntowym płaskim i CWU w cenie : 38312zł, ale nie jestem pewien czy to nie wciskanie na siłe.
Różnica między gazem a pompą ok 35000/40000tys. hmmmm


A czy do tego pieca gazowego niczego nie dokupujesz? Bedzie Ci stal na srodku dom i ogrzewal? Jak chcesz policzyc faktyczna roznice w kosztach to licz cala instalacje (jak sie domyslam po poziomie kosztow cena za pompe ciepla, ktora podajesz obejmuje kompletna instalacje).
Dolicz grzejniki, bojler, komin, koszt przylacza itd..

Jak bedziesz mial cene kompletu dla jednego i drugiego rozwiazania to sprawdz roznice i wtedy podejmuj decyzje.

Koszt przyłącza?
Wicio pisał, ze rurka biegnie koło jego działki - wiec zapłaci moze 600 zl a moze 1000 zl (z instalacja wewnatrz domu).
Domek stoi wiec komin pewnie juz ma - a jesli nie ma to wykuwa dziure w scianie i daje od komina 2 mb rury powietrzno-spalinowej w cenie 100 zl/mb.
Koszt grzejnikow lub raczej instalacji ogrzewowania podłogowego (bo takie bardziej pasuje do PC) raczej na pewno nie jest uwzgledniony w cenie PC.
Bojler z wężownicą 120 litrow kupi za 800 zl.
Rożnica kosztow powinna wyniesc mniej niz 3000 zl z przegladem kominiarskim.
Rożnica zmaleje do 53.000 zl, teraz policz ile w ciagu najblizszch 40 lat zanim zwroci mu sie PC wyda na odsetki od zwiekszonej kwoty kredytu.
Gdyby mial kredyt na 4% to rocznie odsetki od kwoty 54.000 zl dają jakies 2160 zl czyli tyle ile powinien zapłacic za gaz za cały sezon.

wicio69
13-03-2009, 09:51
Popytałem o instalacje gazowe: VIESSMANN -17250.-netto
DE DIETRICH 14730.-netto i takie mniej więcej ceny u innych, oczywiscie sama instalacja kotłowni.
Pompa ciepła no w granicy 46000/ 68000, ostatnio dostałem oferte na bardzo tanią pompe ciepła Viessmann
razem z wymiennikiem gruntowym płaskim i CWU w cenie : 38312zł, ale nie jestem pewien czy to nie wciskanie na siłe.
Różnica między gazem a pompą ok 35000/40000tys. hmmmm


A czy do tego pieca gazowego niczego nie dokupujesz? Bedzie Ci stal na srodku dom i ogrzewal? Jak chcesz policzyc faktyczna roznice w kosztach to licz cala instalacje (jak sie domyslam po poziomie kosztow cena za pompe ciepla, ktora podajesz obejmuje kompletna instalacje).
Dolicz grzejniki, bojler, komin, koszt przylacza itd..

Jak bedziesz mial cene kompletu dla jednego i drugiego rozwiazania to sprawdz roznice i wtedy podejmuj decyzje.

To jest cena pieca gazowego kompletnego podłączonego,zbiornik zawory itp.,oczywiscie bez podłogówki bo to w jednym i drugim przypadku wystepuje.
Komin to teraz nie problem, wystawia sie rure przez sciane na zewnątrz, wentylacyjne oczywiscie mam, przyłącze, no nie wiem ile to kosztuje dokładnie-projekt,skrzynka,troche rurki- ale ok 3000-4000?, a i tak można sie pokusic o to przyłącze, może czasy sie zmienią.

mariankossy
13-03-2009, 09:54
To ma być wypas na pokaz czy w gre wchodzi ekonomia??? :)
Na pokaz to ja bym zainstalował:
PC + 6-8 kolektorów słon. + zbiornik CWU conajmniej 300L
(razem 70-80 tyś.):lol:
A ekonomia :D
Kocioł kondensat (14-20 kW) + 2-3 kolektory + zb. CWU 300l
(razem 16-20 tyś.) :lol:

Przy sprawnym reku , na gazie koszt za ogrzewanie 2700/ 3500 za sezon
Hmm a po co do pompy ciepła są kolektory słoneczne nie rozumiem do gazu to się pzydadzą drogi jest i będzie jescze droższy, jak masz PC to bezsensowne mi się wydaje. Może ja policzę troszkę innaczej, jak nie masz za dużo kasy, to bierz się za lekturę, jak jest możliwość położenia kolektora poziomego, to zrób to sam, na koparkę wydasz ze 4 tysiące, DZ ułożysz sam, więc będzie cię to kosztowało ze 3 tys. ze wszystkim, pompę wraz z usługą napełniania przyzwoitą kupisz za max 15 tys. są oferty na allegro powystawowe dobrych producentów czyli razem wyjdzie 21 tys dla abnegatów i protestantów, że tak tanio zaokrąglij do 25 tys., a instalacje wewnątrz domu, czyli ogrzewanie podłogowe to robią to i ci co mają ogrzewanie gazowe i ci co pc, ceny te same i nie słuchaj tych co nie mają a piszą.

Po co solary przy PC??
U mnie na osiedlu Sąsiad ma nowy domek parterowy ogrzewany z PC i dodatkowo solary,dlaczego?
Bo latem wode grzeje tylko solarami,
a w okresie jesień -wiosna wspomaga PC albo solarami albo dogrzewa elektrycznie BO SAMO PC nie zaspokaja zapotrzebowania na ciepło.

3 lata temu w domu na samej PC (kolektor pionowy) miał temp. 18-19 stopni przy mrozach i firma montująca mu to wytłumaczyła ze tak musi być :(
Okna do samej ziemi, otwarte przestrzenie w domu.

Nadmienię ,że jego domek to "pełny wypas" i z kasą się nie liczy.

wicio69
13-03-2009, 09:58
pluszku,wyprzedziłes moja odpowiedz o ułamek minuty, nawet nie wiedzialem ze przyłącze to taki koszt, co do kredytu to juz go mam, kwestia na co wydac te pieniądze, bo można na gaz i za zaoszczędzone super kuchnie dla żony, zeby sie w niej dobrze czuła a i przy okazji coś upichciła :wink:

daggulka
13-03-2009, 10:06
Gdybym kupił PC za 60.000 zl to przyjmujac rocznie tansza eksploatacje o 1000 zl oszczednosci doczekałyby sie moje wnuki (bo ja juz chyba 60 lat nie pociągne na tym swiecie)
Ale w pewnych kręgach towarzyskich dobrze jest pochwalic sie posiadaniem PC.
</prosze nie rzucac we mnie kamieniami>
:wink:

dobrze, że porosiłeś ...jest szansa na ulgowe potraktowanie przez szanownych forumowiczów :wink: :lol:

oczywiście jak najbardziej popieram stanowisko które w w/w temacie prezentuje Pluszku.... liczyć, liczyć , liczyć ...a po przeliczeniu MYŚLEĆ!!!

do autora - po cholerę CI coś co jest dla Ciebie nieopłacalne nawet na dłuższą metę?

wicio69
13-03-2009, 10:07
To ma być wypas na pokaz czy w gre wchodzi ekonomia??? :)
Na pokaz to ja bym zainstalował:
PC + 6-8 kolektorów słon. + zbiornik CWU conajmniej 300L
(razem 70-80 tyś.):lol:
A ekonomia :D
Kocioł kondensat (14-20 kW) + 2-3 kolektory + zb. CWU 300l
(razem 16-20 tyś.) :lol:

Przy sprawnym reku , na gazie koszt za ogrzewanie 2700/ 3500 za sezon
Hmm a po co do pompy ciepła są kolektory słoneczne nie rozumiem do gazu to się pzydadzą drogi jest i będzie jescze droższy, jak masz PC to bezsensowne mi się wydaje. Może ja policzę troszkę innaczej, jak nie masz za dużo kasy, to bierz się za lekturę, jak jest możliwość położenia kolektora poziomego, to zrób to sam, na koparkę wydasz ze 4 tysiące, DZ ułożysz sam, więc będzie cię to kosztowało ze 3 tys. ze wszystkim, pompę wraz z usługą napełniania przyzwoitą kupisz za max 15 tys. są oferty na allegro powystawowe dobrych producentów czyli razem wyjdzie 21 tys dla abnegatów i protestantów, że tak tanio zaokrąglij do 25 tys., a instalacje wewnątrz domu, czyli ogrzewanie podłogowe to robią to i ci co mają ogrzewanie gazowe i ci co pc, ceny te same i nie słuchaj tych co nie mają a piszą.

Po co solary przy PC??
U mnie na osiedlu Sąsiad ma nowy domek parterowy ogrzewany z PC i dodatkowo solary,dlaczego?
Bo latem wode grzeje tylko solarami,
a w okresie jesień -wiosna wspomaga PC albo solarami albo dogrzewa elektrycznie BO SAMO PC nie zaspokaja zapotrzebowania na ciepło.

3 lata temu w domu na samej PC (kolektor pionowy) miał temp. 18-19 stopni przy mrozach i firma montująca mu to wytłumaczyła ze tak musi być :(
Okna do samej ziemi, otwarte przestrzenie w domu.

Nadmienię ,że jego domek to "pełny wypas" i z kasą się nie liczy.

I to ważny chyba wątek "z kasą się nie liczy", myśle, że temat, który zaczołem dotyczy osób, które wzieły kwestie mieszkania w swoje ręce nie czekajac na wyborcze obietnice, postarały sie o kredyt i budują tak by było dobrze i kaski wystarczyło.

XX
13-03-2009, 14:13
u mnie przyłącze 16mb 1700zl., a gdybym chciala w wersji bardzij wypasionej to 4500.

Hans Kloss
13-03-2009, 14:31
Kluczowe wydaje mi się, ile prądu będziesz potrzebował na działanie PC (na CO plus CWU). Jak to ustalisz daj znać. To będa Twoje koszty ekploatacyjne. Wtedy to mozna zestawić z prognozą zużycia gazu i policzyc okres zwrotu. Może ktoś Ci tez oszacował zapotrzebowanie energetyczne (ile W/m2 powierzchni ogrzewanej)?

HenoK
27-03-2009, 09:42
Co wybrać?
Gaz - taniej zamontowac, ale koszty eksploatacji,ale za zaoszczędzone pieniądze można sporo zrobić (np. ekran,projektor)
Pompa- droższa, ale koszty mniejsze, tylko kiedy sie zwrócą, ale w połączeniu z ratą kredytu to ważne, że niskie koszty miesięczne.
Kurcze! Co wybrać? Z chęcią posłucham opini.Proponuję zajrzeć do wątku :
http://forum.muratordom.pl/czy-inwestycja-w-pompe-ciepla-sie-oplaca,t148722.htm :). Może coś się rozjaśni ;).

boguslawskia
27-03-2009, 15:47
PC tak pod warunkiem, że:
- wszędzie podłogówka
- i będzie bardzo dobrze dobrana do domku
- wynegocjujesz zapisy chroniące twój interes, aby nie okazało się, że masz ogromne rachunki za prąd a w domu zimno

Solary
- tak, jak masz 4-5 osób w domku i lubią się moczyć
Kontaktowałem się z 2 firmami, które montują solary i uzyskałem taką samą odpowiedź.
Grzanie CWU latem: do 150-200zł/msc.

Kondensat z dobrze dobraną podłogówką lub przewymiarowanymi grzejnikami tak aby mieć temp. 35-40St.C na piecu to chyba rozsądny wybór.

Ważne aby też nie przesadzić ze zbiornikiem CWU /gdy masz cyrkulację/, to też są koszty :)

Dobrze jest mieć reku - jak niestety nie mam :(

Pzd,
AB

Inka Opole
27-03-2009, 15:54
Po co solary przy PC??
U mnie na osiedlu Sąsiad ma nowy domek parterowy ogrzewany z PC i dodatkowo solary,dlaczego?
Bo latem wode grzeje tylko solarami,
a w okresie jesień -wiosna wspomaga PC albo solarami albo dogrzewa elektrycznie BO SAMO PC nie zaspokaja zapotrzebowania na ciepło.

3 lata temu w domu na samej PC (kolektor pionowy) miał temp. 18-19 stopni przy mrozach i firma montująca mu to wytłumaczyła ze tak musi być :(
Okna do samej ziemi, otwarte przestrzenie w domu.

Nadmienię ,że jego domek to "pełny wypas" i z kasą się nie liczy.

ma generalnie instalacje spieprzona i tyle
jezeli w okresie wiosna /jesien musi sie wspomagac to juz naprawde cos nie halo
ludzie maja,dziala to bardzo dobrze za mniejsze pieniadze niz tu wymieniacie

mariankossy
27-03-2009, 18:06
Po co solary przy PC??
U mnie na osiedlu Sąsiad ma nowy domek parterowy ogrzewany z PC i dodatkowo solary,dlaczego?
Bo latem wode grzeje tylko solarami,
a w okresie jesień -wiosna wspomaga PC albo solarami albo dogrzewa elektrycznie BO SAMO PC nie zaspokaja zapotrzebowania na ciepło.

3 lata temu w domu na samej PC (kolektor pionowy) miał temp. 18-19 stopni przy mrozach i firma montująca mu to wytłumaczyła ze tak musi być :(
Okna do samej ziemi, otwarte przestrzenie w domu.

Nadmienię ,że jego domek to "pełny wypas" i z kasą się nie liczy.

ma generalnie instalacje spieprzona i tyle
jezeli w okresie wiosna /jesien musi sie wspomagac to juz naprawde cos nie halo
ludzie maja,dziala to bardzo dobrze za mniejsze pieniadze niz tu wymieniacie
Instalacje wcale nie ma spieprzonej tylko złoże mało wydajne w stosunku do max mocy PC.
Wydajności Złoża na 100% nie przewidzisz tak jak z kopaniem studni w jednej woda a w innej nie ma :lol:
Co z tego że moc max PC to 12 kW jak to jest obliczane dla idealnych warunków. (podobnie jak sprawność podawana np. dla pieców , kotłów, solarów itp. )

kowalio
27-03-2009, 18:40
[/quote]
Hmm a po co do pompy ciepła są kolektory słoneczne nie rozumiem do gazu to się pzydadzą drogi jest i będzie jescze droższy, jak masz PC to bezsensowne mi się wydaje. Może ja policzę troszkę innaczej, .[/quote]

jak zwykle i w każdym temacie wymysły wiedzących najlepiej. Kolego a chociażby po to aby latem, kiedy można tę wodę mieć za friko pompa się nie włączała, chociażby po to aby zimą woda nie była podgrzewana z 4 a np z 15-16 stopni, a to niebagatelna sprawa.

Inka Opole
27-03-2009, 19:55
Instalacje wcale nie ma spieprzonej tylko złoże mało wydajne w stosunku do max mocy PC.
Wydajności Złoża na 100% nie przewidzisz tak jak z kopaniem studni w jednej woda a w innej nie ma :lol:
Co z tego że moc max PC to 12 kW jak to jest obliczane dla idealnych warunków. (podobnie jak sprawność podawana np. dla pieców , kotłów, solarów itp. )

upieram sie ze ma spieprzone i tyle
wydajnosc dolnego zrodla jestes wstanie przewidzicie ba na upartego mozesz zrobic o jeden wiecej odwiert niz wynika z wyliczen i tyle choc to oczywiscie dodatkowy koszt
gdzies ktos popelnil blad moze instalatorzy Pompy ciepla moze cos z gornym zrodlem czyli z np podlogowke..generalnie jezeli ktos sie na tym zna to to dziala
sam jestem tego przykladem ,dlatego twierdze ze ktos gdzies popelnil blad ..przykre ale sie zdarza

w listopadzie zamontowalem pompe ciepla ziriusa calkowity koszt w granicach 25tys zl pierwszy sezon grzania w kominku zapalone 3 razy slownie trzy bo nie bylo takiej potrzeby temp w domu od 20,5 do 22 stopni sredni rachunek za caly prad za miesiac zimowy 380zl (czyli swiatlo,gotowanie,tv i inne urzadzenia, ciepla woda ogrzewanie)
bez grzalek,dogrzewania i temu podobnych
o solarach mysle ale sie zastanawiam czy tak naprawde maja sens ekonomiczny w moim przypadku

sledz98
27-03-2009, 20:09
Ja już z decyzją jestem bliżej niż dalej do pompy ciepła. Wychodzę z założenia, że budując dom na kredyt muszę mieć jak najmniejsze koszty eksploatacji domu. Już sama rata kredytu będzie największym kosztem eksploatacyjnym domu, zatem pozostałe muszą zostać zredukowane do rozsądnego miniumu. Ja sobie założyłem, że jeśli różnica w instalacji gazowej i pompy ciepła zwróci się w 10 lub mniej lat, to instalacja ma sens. Fakt, że popełniłem grzechy główne (pobudowałem kominy), ale dopiero od 1,5 m-ca dotarło do mnie, że pompa ciepła nie musi kosztować 70-80 tys, a może znacznie mniej. Jeśli będę budował drugi dom (hehe) to na pewno zainstaluję pompę ciepła (no i nie wybuduję kominów).

piotrmx
27-03-2009, 22:11
Podłacze się do dyskusji.
W planach domek 237 pow uzytkowej 900m3 kubatury. Ocieplać moge ile mi pasuje. Wydaje mi się, ze należałoby dopasowac do typu ogrzewania.
Na gaz sieci nie ma szans. Najblizszy gazociag 10km.
No i pytanie. Dać
-kocioł na pelety
-kocioł na LPG
-PC

Do tego kominek ale wszyscy mnie przekonują, zeby z salonu nie robić kotłowni do czego się przychylam.
Widzę, ze ceny PC są coraz nizsze. Co powiem troche mnie kusi.
LPG odstrasza mnie ceną za gaz. Co prawda nie musze liczyc sie z kazda złotówką ale zdaje sie, że wtedy bez rekuperacji sie nie obejdzie a i tak z 10000/rok zapłacę
Pelety wiadomo dzwiganie, wsypywanie i magazynowanie.
Co wybrać???

Mały
27-03-2009, 22:34
Inka - ja mam niecałe 350 za 2 m-ce całość...DGP+ grzejniki ceramiczne-elektryczne taryfa G12W, ale dom nieakumulacyjny, dom w sumie 140m2 z piwnicą. Ale mi wieje, bo uszczelnianie bali dopiero teraz.

panda
27-03-2009, 22:50
Podobają mi się wypowiedzi tych co nie mają ale ONI WIEDZĄ że to jest be a tamto jest do doopy :lol: A skąd wiedzą? Bo czytali / słyszeli / wydaje im się.
Postawiłem już trzeci dom (ten ma 377 m2 pow. całkowitej). Jedyny komin jaki jest to do kominka (palone okazjonalnie).
Pompa ciepła Zirius M2-10, solary próżniowe 30 rur, wentylacja mechaniczna z reku. PC kosztowała 27.600 a solary 5.200. Podłogówka w całym domu. Dwa sezony grzewcze już za mną. Zima się kończy a koszty eksploatacyjne za średni zimowy miesiąc to ok. 100-110 zł przy temp. w środku 22-23 st.C. EP budynku to 53,6 kWh.
I przy takich kosztach jak już będę starym, zgrzybiałym dziadkiem nie będę miał dylematów czy włączyć ogrzewanie czy założyć kolejne gacie i kufajkę.
P.S. A w planach dołożenie jeszcze jednego pakietu solarów :)

Mały
27-03-2009, 22:59
O widzisz Piotr - skoro ceny "idą do normalności" to się opłaca. Pytanie tylko czy to Ty przeżyjesz swojego Zirusa, czy on ciebie...
Solary za 5200,-?Dotacja czy znajomości? Podaj namiary.

panda
27-03-2009, 23:14
O widzisz Piotr - skoro ceny "idą do normalności" to się opłaca. Pytanie tylko czy to Ty przeżyjesz swojego Zirusa, czy on ciebie...
Zobaczymy, c'est la vie :)

Solary za 5200,-?Dotacja czy znajomości? Podaj namiary.
Bez dotacji, bez znajomości, razem z pompą (T.Kołodziej)

Mały
27-03-2009, 23:27
Czyli wracam do tekstu "ceny idą do normalności".

panda
27-03-2009, 23:54
Czyli wracam do tekstu "ceny idą do normalności".
Nie wszędzie. Z tamtego okresu zachowała mi się wycena na IVT (dla 170 m2 powierzchni) za jedyne (!) 43.500. Czyli na moją obecną chałupkę wypadałoby kupić takie dwie - jakieś 80 tysięcy. A potem powstają mity o złoconych pompach ciepła.

Inka Opole
28-03-2009, 06:29
Inka - ja mam niecałe 350 za 2 m-ce całość...DGP+ grzejniki ceramiczne-elektryczne taryfa G12W, ale dom nieakumulacyjny, dom w sumie 140m2 z piwnicą. Ale mi wieje, bo uszczelnianie bali dopiero teraz.

super
tyle ze nie wiem skad wy bierzecie takie zuzycie
ja, moj sasiad, plus kupa znajomych
za sam prad potrzebny do zycia czyli swiatlo gotowanie tv komp:) (bez ogrzewania i cieplej wody)
wydajemy mmiesiecznie od 150zl do 200zl
czyli na dzien dobry przy wydatkach na poziomie 200zl miesiecznie mamy wiecej niz ty na caly prad z ogrzewaniem..dziwne
moze zamiast pradu wydajesz na dzrewo jezeli nie to dla mnie to sa cuda
rafal

Inka Opole
28-03-2009, 07:41
Inka, pamiętaj, że w listopadzie to były inne ceny walut - a Zirius to SEK się płaci....teraz na pewno dużo więcej PLN by było.....

inne inne zgoda..ale niech nawet teraz bedzie z 7-8tys drozej to tez nie tragedia przeciez..zreszta wszystkie rzeczy sprowadzane poszly do gory czy to gazowe /elektryczne czy tez jesszcze inne
pozdr
rafal

Mały
28-03-2009, 08:07
Inka - ja mam niecałe 350 za 2 m-ce całość...DGP+ grzejniki ceramiczne-elektryczne taryfa G12W, ale dom nieakumulacyjny, dom w sumie 140m2 z piwnicą. Ale mi wieje, bo uszczelnianie bali dopiero teraz.

super
tyle ze nie wiem skad wy bierzecie takie zuzycie
ja, moj sasiad, plus kupa znajomych
za sam prad potrzebny do zycia czyli swiatlo gotowanie tv komp:) (bez ogrzewania i cieplej wody)
wydajemy mmiesiecznie od 150zl do 200zl
czyli na dzien dobry przy wydatkach na poziomie 200zl miesiecznie mamy wiecej niz ty na caly prad z ogrzewaniem..dziwne
moze zamiast pradu wydajesz na dzrewo jezeli nie to dla mnie to sa cuda
rafal
No przeciez napisałem, że DGP - to bez kominka chyba nie ma sensu ;).
Aaaa, ale ja przecież nie mam żadnego TV (jedna plazma ok 300-400W).

Inka Opole
28-03-2009, 08:16
No przeciez napisałem, że DGP - to bez kominka chyba nie ma sensu ;).
Aaaa, ale ja przecież nie mam żadnego TV (jedna plazma ok 300-400W).

to i tak male zuzycie bo to razem z grzejnikami na prad dlatego i tak mnie to dziwi
aaaa jezeli ja podaje cale zuzycie z ogrzewaniem to czemu przyrownujesz swoje 350 za dwa miesiace bez "kominka"

po drugie mozna miec dgp a nie uzywac prawda?:)
ja mam kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ale nie uzywam bo nie ma potrzeby
pozdr
rafal

grzegorz_si
28-03-2009, 09:05
Też miałem gaz w granicy. Nie stać mnie było na pompę więc mamy gaz.
Te wszystkie wynalazki typu rekuperatory, pompy ciepła, solary i inne pierdoły są dla ludzi bogatych.
Jak bym je chciał zamontować nie miałbym domu.
Jak bym miał kasę to bym sobie montował. Gazu bym nie robił jest się niezależnym i jaki szpan! ;P
Ale kasy nie było to nie ma szpanu ....
Pozdrawiam

Inka Opole
28-03-2009, 13:10
Też miałem gaz w granicy. Nie stać mnie było na pompę więc mamy gaz.
Te wszystkie wynalazki typu rekuperatory, pompy ciepła, solary i inne pierdoły są dla ludzi bogatych.
Jak bym je chciał zamontować nie miałbym domu.
Jak bym miał kasę to bym sobie montował. Gazu bym nie robił jest się niezależnym i jaki szpan! ;P
Ale kasy nie było to nie ma szpanu ....
Pozdrawiam
taki ze mnie milioner ze ho ho
ale sie usmialem
zejdz czlowieku na ziemie
rafal

grzegorz_si
28-03-2009, 13:20
Też miałem gaz w granicy. Nie stać mnie było na pompę więc mamy gaz.
Te wszystkie wynalazki typu rekuperatory, pompy ciepła, solary i inne pierdoły są dla ludzi bogatych.
Jak bym je chciał zamontować nie miałbym domu.
Jak bym miał kasę to bym sobie montował. Gazu bym nie robił jest się niezależnym i jaki szpan! ;P
Ale kasy nie było to nie ma szpanu ....
Pozdrawiam
taki ze mnie milioner ze ho ho
ale sie usmialem
zejdz czlowieku na ziemie
rafal
Ty zejdź na ziemię. Przeciętnego człowieka który uciułał na budowę domu, nierzadko spłaca kredyt nie stać na wywalenie 50 - 60 tysięcy ekstra na pompę ciepła, 15 - 20 tysięcy na wentylację mechaniczną z rekuperacją i 30 tysięcy na solary czy inne pierdoły po to żeby mu się to za 20 lat zwróciło.
Ludzie zaczynają budowę mając często 100 000 a resztę "kombinują" kredytami czy dodatkową robotą. Nikt z nich nie wywali tych pieniędzy na wodotryski.
Szczytem jest już śmieszna idea domu pasywnego. Wywalić ze 150 000 na to coś po czym cieszyć się że inwestycja zwróci się za kilkadziesiąt lat.
Ktoś ma kasę niech wydaje. Jak ktoś nie ma to nie ma wyjścia.
Jak pisałem wcześniej miałby pieniądze na pompę, solary i wentylację mechaniczną - robiłbym. NIE MAM więc nie zrobiłem. Fajnie byłoby mieć, ale nie spędza mi to snu z powiek
Ale chyba zeszliśmy z tematu ;)
Pozdrawiam

Inka Opole
28-03-2009, 13:36
operujesz cenami z kosmosu choc pewnie i mozna za takie pieniadze ale
Pompe mozesz miec od 25tys
wentylacja mechaniczna z rekuperacja to koszt kolo 10-11tys
solary mozesz miec za 8tys
i to wszystko to nie badziewie robione w chinach
tak wiec do twoich cen jeszcze daleko pewnie mozna PC zainstalowac za 60tys ale po co? jak mozna i dobrze i taniej

tez mam kredyt tez nie zrobilem reszty oprocz PC ale nie uwazam tych co to robia ze szpanuja

panda
28-03-2009, 13:48
Ty zejdź na ziemię. Przeciętnego człowieka który uciułał na budowę domu, nierzadko spłaca kredyt nie stać na wywalenie 50 - 60 tysięcy ekstra na pompę ciepła, 15 - 20 tysięcy na wentylację mechaniczną z rekuperacją i 30 tysięcy na solary czy inne pierdoły po to żeby mu się to za 20 lat zwróciło.
Nie jestem krezusem ani szpanerem, kredytobiorcą za to jak najbardziej :) Po prostu cenię swoje, nawet te jeszcze nie zarobione pieniądze.
A co do cen to powtórzę to co napisałem wcześniej: "Pompa ciepła Zirius M2-10, solary próżniowe 30 rur, wentylacja mechaniczna z reku. PC kosztowała 27.600 a solary 5.200." (brutto!). Faktury z 2007 roku, do wglądu.

grzegorz_si
28-03-2009, 19:13
Chłopaki ja nie chce polemizować. Widziałem wyceny dla domków mojego rozmiaru z ubiegłego roku za 50 000 - pompa ciepła razem z instalacją. Z tymi odwiertami czy coś. Nie wiem nie znam się.
Skoro macie taniej to może źle patrzyłem. OK
Nawet gdybym te cudeńka miał za 50 000 razem (PC, reku, solary) mieć to nie byłoby mnie na to stać.
Zrozumcie że dla przeciętnego Polaka budującego dom 50 000 ekstra na zabawki jest poza zasięgiem.
Nie chcę z Wami na ten temat dyskutować, zareagowałem na tekst w stylu "chłopie zejdź na ziemię".
Na ziemi jestem i widzę jak i co się buduje i za jakie pieniądze. Większości budujących nie stać na kredyt większy niż 100 000 na 30 lat.
Podtrzymuję swoje zdanie:
PC, reku, solary - fajna sprawa. z pewnością proekologiczne, przydatne, oszczędne mimo że inwestycja zwracałaby się latami. Tu jest przyszłość, bo przyszłość do energia odnawialna. Na pewno za parę lat będzie to tańsze, będę może więcej zarabiał a wtedy kto wie... pewnie takie cudeńka sobie zafunduję.
Gdybym miał na to pieniądze teraz to bym robił. Tyle w tym temacie.
Gdybym robił mimo wszystko teraz to wprowadził bym się pewnie z 4 - 5 lat później - nie do przyjęcia.

Z domów pasywnych się śmieję i nic na to nie poradzę. Dla mnie to jakaś patologia myślenia: walenie 30 cm styropianu na posadzkę, 20 na ściany, 40 na poddasze, trzyszybowe szyby i inne pierdoły po czym zwrot inwestycji za 30 lat - inwestycja dla bogatych.
Poprzednie gadżety - dla powiedzmy "średnio bogatych"
Nie oburzajcie się tak że trochę lepiej zarabiacie ;) jest się czym chwalić. Ja umiem się cieszyć że komuś się dobrze powodzi. Sam nie narzekam, a że ktoś ma lepiej to super. Czemu nie? :)
Pozdrawiam

mariankossy
28-03-2009, 21:31
Podobają mi się wypowiedzi tych co nie mają ale ONI WIEDZĄ że to jest be a tamto jest do doopy :lol: A skąd wiedzą? Bo czytali / słyszeli / wydaje im się.
Postawiłem już trzeci dom (ten ma 377 m2 pow. całkowitej). Jedyny komin jaki jest to do kominka (palone okazjonalnie).
Pompa ciepła Zirius M2-10, solary próżniowe 30 rur, wentylacja mechaniczna z reku. PC kosztowała 27.600 a solary 5.200. Podłogówka w całym domu. Dwa sezony grzewcze już za mną. Zima się kończy a koszty eksploatacyjne za średni zimowy miesiąc to ok. 100-110 zł przy temp. w środku 22-23 st.C. EP budynku to 53,6 kWh.
I przy takich kosztach jak już będę starym, zgrzybiałym dziadkiem nie będę miał dylematów czy włączyć ogrzewanie czy założyć kolejne gacie i kufajkę.
P.S. A w planach dołożenie jeszcze jednego pakietu solarów :)

Panda rozumię że piszesz dla ludzi , którzy czytają ze zrozumieniem :lol: :lol:
A nie jest to ślepy marketing :wink: :wink: :wink:

A ja to tak rozumię:
1.

Postawiłem już trzeci dom (ten ma 377 m2 pow. całkowitej). Jedyny komin jaki jest to do kominka (palone okazjonalnie).
Okazjonalnie to znaczy :lol: :lol: 2-3 razy na 2 tygodnie.
A dom ma powiedzmy 250 m2 pow. użytkowej, te dodatkowe 127m2 to" wypas, piwnice,schowki, strychy itp. :)
2. Pompa jak pompa :lol:
Pompa ciepła Zirius M2-10
http://www.thermogolv.com/oferta,zirius_m2_s2.html
oglądałem i czytałem :lol: :lol:
3.Muszę pochwalic za budynek , choć go nie widziałem :lol:
Ale EP MASZ PIEKNE - 53,6 kWh/ m2 na rok, też takie chciałbym mieć :(

To za cały rok przy 250 m2 do ogrzania 13 400 kWh ,pieknie :) :D
COP dla tej pompy to 3,3 :lol: :lol: :lol: nieprawdaż :lol:
To na samą pompe wychodzi zużycie energii na poziomie 4060 kWh na sezon :) Pięknie , bardzo pięknie. Licząc średnio 180 dni to dziennie zużywa PC 22,5 KWh :lol: Też pięknie :D :D
Licząc w II taryfie po 0,3 zl za prace PC dziennie płacisz 7zł
To za PC miesięcznie 210 złociszy

A ile masz pomp do podłogówki???? Bo jedna pompa 250 m2 ( nie mówiąc o 300m2) tego napewno nie pociągnie.
To policzmy dla 2 pomp , średnio 70W na pompę przez całą dobę.
140 W x 24 h = 3,36 kWh , srednio po 0.45zł/ kWh :lol: :lol:
To za miesiąc pracy pomp do zapłaty 45 złotych

Za rekuperator , pompe CZa rekuperator , pompe CWU policz sobie sam.

Ja oceniam opłaty za wentylacje z reku na poziomie 40 zł/miesiąc


W/g mnie mniej niż 295 zł średnio za ogrzewanie trza waści zapłacić, chyba że zima taka lekka :lol: jak w tym roku, to może być taniej

A gdzie opłaty za światło, tv, mikrofale etc.

panda
29-03-2009, 01:31
napisał dużo, przy okazji bardzo się ciesząc

a między innymi:
"Okazjonalnie to znaczy :lol: :lol: 2-3 razy na 2 tygodnie."
Owszem, soboty, niedziele
"dom ma powiedzmy 250 m2 pow. użytkowej"
271
"COP dla tej pompy to 3,3 :lol: :lol: :lol: nieprawdaż :lol: "
Nie wiem, nie liczyłem, nie bawi mnie to
"Licząc w II taryfie po 0,3 zl"
Zmień dostawcę, mój bierze 0,1662 zł
"To policzmy dla 2 pomp , średnio 70W na pompę przez całą dobę. 140 W x 24 h = 3,36 kWh , srednio po 0.45zł/ kWh :lol: :lol: "
Zgadza się, są dwie, sterowane do pracy w II taryfie, pracują 4-5 godz. na dobę. Natomiast jeśli u Ciebie przy podłogówce pompy chodzą przez całą dobę na okrągło to masz skopaną instalację :(
"Za rekuperator , pompe CZa rekuperator , pompe CWU policz sobie sam."
Nie chce mi się, nie widzę takiej potrzeby
"Ja oceniam opłaty za wentylacje z reku na poziomie 40 zł/miesiąc"
Odejmij cenę dwóch dobrych win (a kolację przy świecach pokryjemy już z innego funduszu)
"A gdzie opłaty za światło, tv, mikrofale etc."
Jako biały człowiek korzystam z dobrodziejstw cywilizacyjnych, a większość ciepła które te wynalazki generują i tak odzyskam
"Pięknie , bardzo pięknie."
Oczywiście że pięknie. Dolicz uzysk z solarów, przyjmij inne (realne) założenia i policz jeszcze raz. Miłej zabawy :D

mariankossy
29-03-2009, 09:41
napisał dużo, przy okazji bardzo się ciesząc

a między innymi:
"Okazjonalnie to znaczy :lol: :lol: 2-3 razy na 2 tygodnie."
Owszem, soboty, niedziele
"dom ma powiedzmy 250 m2 pow. użytkowej"
271
"COP dla tej pompy to 3,3 :lol: :lol: :lol: nieprawdaż :lol: "
Nie wiem, nie liczyłem, nie bawi mnie to
"Licząc w II taryfie po 0,3 zl"
Zmień dostawcę, mój bierze 0,1662 zł
"To policzmy dla 2 pomp , średnio 70W na pompę przez całą dobę. 140 W x 24 h = 3,36 kWh , srednio po 0.45zł/ kWh :lol: :lol: "
Zgadza się, są dwie, sterowane do pracy w II taryfie, pracują 4-5 godz. na dobę. Natomiast jeśli u Ciebie przy podłogówce pompy chodzą przez całą dobę na okrągło to masz skopaną instalację :(
"Za rekuperator , pompe CZa rekuperator , pompe CWU policz sobie sam."
Nie chce mi się, nie widzę takiej potrzeby
"Ja oceniam opłaty za wentylacje z reku na poziomie 40 zł/miesiąc"
Odejmij cenę dwóch dobrych win (a kolację przy świecach pokryjemy już z innego funduszu)
"A gdzie opłaty za światło, tv, mikrofale etc."
Jako biały człowiek korzystam z dobrodziejstw cywilizacyjnych, a większość ciepła które te wynalazki generują i tak odzyskam
"Pięknie , bardzo pięknie."
Oczywiście że pięknie. Dolicz uzysk z solarów, przyjmij inne (realne) założenia i policz jeszcze raz. Miłej zabawy :D
No ,to jeszcze piękniej :lol: :lol: :lol:

Zgadza się, są dwie, sterowane do pracy w II taryfie, pracują 4-5 godz. na dobę
Podłogówka przez 4-5 godz./dobę , dobree :D :D
Kto ma ogrzewanie podłogowe ( i nie tylko) to wie ile trzeba energii dostarczyć żeby po 20 godzinach stygnięcia "rozbujać " podłogę z powrotem do zadanej temperatury, duża bezwładność.
5h x 10 kW = 50kWh to moc oddana na ogrzanie domu za dobę.
50 kwh / 250 m2 = 200 Wh/m2 a u ciebie przy EP= 53,6 kWh/m2 wychodzi
297W/m2 to znaczy że różnice pokrywasz z innego żródła ogrzewania ( pewnie z kominka) bo PC nie wystarcza. :lol:



Zmień dostawcę, mój bierze 0,1662 zł
Uchyl tajemnicy , który to dostawca bo jestem bardzo ciekaw :)
Chyba nie MEDIAMARKT???


Dolicz uzysk z solarów, przyjmij inne (realne) założenia i policz jeszcze raz. :o :o
A to ciekawe , to ile dni słonecznych w Polsce mamy średnio w okresie zimowym październik-marzec , że tak solary wspomagają twoje ogrzewanie??
Może całym w roku będzie 140 -160dni . :cry:

Wnioski: bez kominka ( kotlowni w saloonie) to przy PC się nie obędzie, niestety :lol:

Inka Opole
29-03-2009, 09:50
[quote]Zmień dostawcę, mój bierze 0,1662 zł
Uchyl tajemnicy , który to dostawca bo jestem bardzo ciekaw :)
Chyba nie MEDIAMARKT???

[quote]

nocna taryfa to w wiekszosci przypadkow 22 grosze

mariankossy
29-03-2009, 14:40
[quote="mariankossy"]
[quote]Zmień dostawcę, mój bierze 0,1662 zł
Uchyl tajemnicy , który to dostawca bo jestem bardzo ciekaw :)
Chyba nie MEDIAMARKT???




nocna taryfa to w wiekszosci przypadkow 22 grosze
:o :o :o

Dla śląska

Cena całodobowa (za 1 kWh) 0,3240 zł

Cena w nocy (za 1 kWh) 0,2629 zł
Cena w dzień (za 1 kWh) 0,3742 zł
http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/196628gospo/1455560cenyx/1455736uniwe/index.jsp
A gdzie jeszcze koszty dystrybucji ????? :lol: :lol:


Zakładając że panda zlikwidowałby kotłownie w salonie i za te pieniądze kupił kocioł kondensat ( koszty porównywalne, a komin już ma :lol: :lol: )
to przy jego zapotrzebowaniu na ciepło 13 400 kWh rocznie
spalałby 1200 m3 gazu za 2200 zł.
(Koszt 1m3 gazu ziemnego GZ 50 to 1,79 zł/m3 )
A jego zysk to koszty całej pompy PC i brak smrodu w saloonie :lol: :lol:

panda
29-03-2009, 16:40
Zakładając że panda zlikwidowałby kotłownie w salonie i za te pieniądze kupił kocioł kondensat ( koszty porównywalne, a komin już ma :lol: :lol: )
to przy jego zapotrzebowaniu na ciepło 13 400 kWh rocznie
spalałby 1200 m3 gazu za 2200 zł.
(Koszt 1m3 gazu ziemnego GZ 50 to 1,79 zł/m3 )
A jego zysk to koszty całej pompy PC i brak smrodu w saloonie :lol: :lol:
I tu Cię mam przyjacielu, kolejny teoretyku który PC co prawda nie ma ale WIE że PC z solarami to nie jest samodzielne źródło ciepła. I bez kominka (czyt. kotłowni w salonie) nie podoła. A tak w ogóle to gaz rulez :) .
Żeby zakończyć tego ping-ponga mam propozycję: przyjeżdżasz do mnie na tydzień i szukasz kotłowni i smrodu w salonie, mierzysz COP, zużycie energii, temperaturę i co tylko jeszcze chcesz. Jeśli racja będzie po Twojej stronie to zwracam koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli nie to Ty jako sponsor zapraszasz mnie wraz z rodziną na tydzień latem na narty na lodowiec w Austrii. Pasuje?

cieszynianka
29-03-2009, 19:35
Zakładając że panda zlikwidowałby kotłownie w salonie i za te pieniądze kupił kocioł kondensat ( koszty porównywalne, a komin już ma :lol: :lol: )
to przy jego zapotrzebowaniu na ciepło 13 400 kWh rocznie
spalałby 1200 m3 gazu za 2200 zł.
(Koszt 1m3 gazu ziemnego GZ 50 to 1,79 zł/m3 )
A jego zysk to koszty całej pompy PC i brak smrodu w saloonie :lol: :lol:
I tu Cię mam przyjacielu, kolejny teoretyku który PC co prawda nie ma ale WIE że PC z solarami to nie jest samodzielne źródło ciepła. I bez kominka (czyt. kotłowni w salonie) nie podoła. A tak w ogóle to gaz rulez :) .
Żeby zakończyć tego ping-ponga mam propozycję: przyjeżdżasz do mnie na tydzień i szukasz kotłowni i smrodu w salonie, mierzysz COP, zużycie energii, temperaturę i co tylko jeszcze chcesz. Jeśli racja będzie po Twojej stronie to zwracam koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli nie to Ty jako sponsor zapraszasz mnie wraz z rodziną na tydzień latem na narty na lodowiec w Austrii. Pasuje?


Napiszcie koniecznie jakie wyniki, kto kogo sponsoruje :D

mariankossy
30-03-2009, 08:18
Zakładając że panda zlikwidowałby kotłownie w salonie i za te pieniądze kupił kocioł kondensat ( koszty porównywalne, a komin już ma :lol: :lol: )
to przy jego zapotrzebowaniu na ciepło 13 400 kWh rocznie
spalałby 1200 m3 gazu za 2200 zł.
(Koszt 1m3 gazu ziemnego GZ 50 to 1,79 zł/m3 )
A jego zysk to koszty całej pompy PC i brak smrodu w saloonie :lol: :lol:
I tu Cię mam przyjacielu, kolejny teoretyku który PC co prawda nie ma ale WIE że PC z solarami to nie jest samodzielne źródło ciepła. I bez kominka (czyt. kotłowni w salonie) nie podoła. A tak w ogóle to gaz rulez :) .
Żeby zakończyć tego ping-ponga mam propozycję: przyjeżdżasz do mnie na tydzień i szukasz kotłowni i smrodu w salonie, mierzysz COP, zużycie energii, temperaturę i co tylko jeszcze chcesz. Jeśli racja będzie po Twojej stronie to zwracam koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Jeśli nie to Ty jako sponsor zapraszasz mnie wraz z rodziną na tydzień latem na narty na lodowiec w Austrii. Pasuje?

No to teraz powiedziałeś chociaż częsć prawdy o PC :) :) :) :)
A nie trzeba było tak odrazu :lol: :lol:


Teraz to się co do kosztów eksploatacji za PC zgadzam, ok 1600 -1800/sezon


Ale koszty ogrzewania u ciebie niestety rosną ( nie doliczyłeś eksploatację kominka)
Dla kominka to koszt drewna (ok. 100zł za metr przestrzenny ) + koszty dodatkowej 3 pompy (20 zł /m-c)
To za 60 dni ( 4 weekendy x 6 m-cy + święta ) koszt ogrzawania domku rośnie o kolejne 800 zł.

O subiektywnych korzyściach palenia w kominku nie chcę się wypowiadać, każdy ma swój pogląd.
Solarów w obecnych cenach do zysku z ich eksploatacji pomijam bo są poniżej ich amortyzacji ok.700zł/rok.

Koszty amortyzacji dla domu Pandy przy zastosowaniu alternatywnie kotła kondensacyjnego zamiast PC + KOMINEK :

Koszt zakupu PC z montażem to min. 50 000zł ,
amortyzacja 30 lat.(to 1666zł/rok)
Kominek z płaszczem wodnym + obudowa + montaż to min. 8000 zł, amortyzacja 10 lat.(to 800zł/rok)

Kocioł kondenscyjny 1-funk. z zbiorn. 150 l + montaż to 10 000 zł, amortyzacja 10 lat.(to 1000zł/rok)


Podsumowując : dla PC+ kominek roczna amortyzacja to 2466 zł/ rok, :o
a dla Kotła kondensacyjnego amortyzacjato 1000 zł /rok :lol:
I niestety sąsiad jej nie zapłaci to nasz koszt "ukryty " dla sąsiada :D :D :D

Dla inwestora ma być tanio i konfortowo ( bezobsługowo)na stare emeryckie lata :D :D :D
, a jak jest :lol: :lol: :lol:

panda
30-03-2009, 15:49
O bogowie!


Ale koszty ogrzewania u ciebie niestety rosną ( nie doliczyłeś eksploatację kominka)
Dla kominka to koszt drewna (ok. 100zł za metr przestrzenny ) + koszty dodatkowej 3 pompy (20 zł /m-c)
Kominek z płaszczem wodnym + obudowa + montaż to min. 8000 zł, amortyzacja 10 lat.(to 800zł/rok)
Drewna na jesieni kupiłem 5mp, zostało 2/3.
Nie mam kominka z płaszczem wodnym, mam zwykłą Tarnavę (nawet bez DGP). Kominek to przede wszystkim wieczorny nastrój a nie ogrzewanie

Solarów w obecnych cenach do zysku z ich eksploatacji pomijam bo są poniżej ich amortyzacji ok.700zł/rok.
Co do kosztów eksploatacji ma amortyzacja?

Koszt zakupu PC z montażem to min. 50 000zł ,
amortyzacja 30 lat.(to 1666zł/rok)
Powtórzę, kompletna PC z automatyką i buforem 500l kosztowała mnie 27.600 PLN brutto (faktura do wglądu po przyjeździe). Uważasz że skręcenie tego do kupy (DZ zakopywałem we własnym zakresie) kosztowało 25 tysięcy?

I spytam raz jeszcze, co do kosztów eksploatacji ma amortyzacja?

P.S.
Zapomniałem o gazie bo u mnie jest gdzieś na horyzoncie, więc Ty też o nim zapomnij

panda
01-04-2009, 19:42
Napiszcie koniecznie jakie wyniki, kto kogo sponsoruje :D
Niestety, sponsoring nie wypalił. Interlokutor jak ten Krzysztof Kolumb pożeglował na inne wątki. Nawraca tam innych dzikich, wierzących że pompa ciepła służy do ogrzewania

cieszynianka
01-04-2009, 20:33
Napiszcie koniecznie jakie wyniki, kto kogo sponsoruje :D
Niestety, sponsoring nie wypalił. Interlokutor jak ten Krzysztof Kolumb pożeglował na inne wątki. Nawraca tam innych dzikich, wierzących że pompa ciepła służy do ogrzewania


A tak się ciekawie zapowiadało :-?

:lol:

woj_tech
02-04-2009, 08:00
witam,

panda czy mozesz napisac jaki masz grunt na dzialce i jak wyglada dzialka po sezonie grzewczym ? Chodzi mi o to czy widac ze tak powiem golym okiem w ktorym miejscu jest polozony kolektor ? Czy masz juz jakies rosliny posadzone nad kolektorem i czy im to nie przszkadza ?
Interesuje mnie ta pompa i w 90% jestem juz na nia zdecydowany. Na mojej dzialce jest piach do 3m i tu mam tylko obawy czy to bedzie dobrze funkcjonowac. Pan z termoglov zapewnial ze nie powinno byc problemow jednak z mila checia uslyszalbym opinie kogos kto to juz uzytkuje min jeden sezon grzewczy.

panda
02-04-2009, 17:19
witam,

panda czy mozesz napisac jaki masz grunt na dzialce i jak wyglada dzialka po sezonie grzewczym ? Chodzi mi o to czy widac ze tak powiem golym okiem w ktorym miejscu jest polozony kolektor ? Czy masz juz jakies rosliny posadzone nad kolektorem i czy im to nie przszkadza ?
Interesuje mnie ta pompa i w 90% jestem juz na nia zdecydowany. Na mojej dzialce jest piach do 3m i tu mam tylko obawy czy to bedzie dobrze funkcjonowac. Pan z termoglov zapewnial ze nie powinno byc problemow jednak z mila checia uslyszalbym opinie kogos kto to juz uzytkuje min jeden sezon grzewczy.
Grunt - torf i piach.
Poziom wody podskórnej mniej więcej na poziomie 1 metra, kurzawka.
Kolektor był układany w rowach szer. 1,5 m (taką łyżkę miała koparka) na głebokości ok. 0,8-1,0 m. Nic się nie zapadło, ale faktem jest że po ułożeniu zostało to intensywnie zlane wodą a potem koparka nieźle to zwalcowała.
Nad kolektorem jest trawnik, skalniak, tuje - rosną, nie narzekają.
Jedynie w miejscu gdzie rury wchodzą do budynku (a to już jest dosyć płytko) trawa jest oszroniona.

mariankossy
02-04-2009, 18:47
witam,

panda czy mozesz napisac jaki masz grunt na dzialce i jak wyglada dzialka po sezonie grzewczym ? Chodzi mi o to czy widac ze tak powiem golym okiem w ktorym miejscu jest polozony kolektor ? Czy masz juz jakies rosliny posadzone nad kolektorem i czy im to nie przszkadza ?
Interesuje mnie ta pompa i w 90% jestem juz na nia zdecydowany. Na mojej dzialce jest piach do 3m i tu mam tylko obawy czy to bedzie dobrze funkcjonowac. Pan z termoglov zapewnial ze nie powinno byc problemow jednak z mila checia uslyszalbym opinie kogos kto to juz uzytkuje min jeden sezon grzewczy.
Grunt - torf i piach.
Poziom wody podskórnej mniej więcej na poziomie 1 metra, kurzawka.
Kolektor był układany w rowach szer. 1,5 m (taką łyżkę miała koparka) na głebokości ok. 0,8-1,0 m. Nic się nie zapadło, ale faktem jest że po ułożeniu zostało to intensywnie zlane wodą a potem koparka nieźle to zwalcowała.
Nad kolektorem jest trawnik, skalniak, tuje - rosną, nie narzekają.
Jedynie w miejscu gdzie rury wchodzą do budynku (a to już jest dosyć płytko) trawa jest oszroniona.

Ciekawe kolektor dla PC na 0,8 -1.0 m a dla GWC kopią na 1,5 m :o :o

To jaka w mazowieckim strefa przemarzania??
Można to jakoś merytorycznie wyjaśnić??

HenoK
02-04-2009, 19:38
To jaka w mazowieckim strefa przemarzania??
Można to jakoś merytorycznie wyjaśnić??W tym wypadku bardziej istotna jest temperatura parowanie w wymienniku gruntowym. Przy pompach ciepła z bezpośrednim parowaniem można pozwolić sobie na płytsze położenie wymiennika gruntowego, ponieważ dopuszczalne są niższe temperatury parowania (brak jest straty temperatury na wymienniku cieplnym).

panda
02-04-2009, 20:56
Ciekawe kolektor dla PC na 0,8 -1.0 m a dla GWC kopią na 1,5 m :o :o

To jaka w mazowieckim strefa przemarzania??
Można to jakoś merytorycznie wyjaśnić??
Strefa przemarzania nie ma tutaj nic do rzeczy.
Oczywiście że można, HenoK wyżej wyjaśnił.
A jak zdecydujesz się na przyjazd to dostaniesz łopatę i metrówkę :D Tylko kopanie z uczuciem, żeby za bardzo trawnika nie zdewastować.

woj_tech
03-04-2009, 09:48
dzieki za odpowiedz,

U mnie tak jak pisalem piach ale niestety nie mam wody. Sahara to to nie jest :) natomiast wody gruntowe sa nisko. Stad moje watpliwosci co do COPu jaki pompa moze uzyskiwac przy kolektorze w takim gruncie. Do tej pory wszyskie instalacje jak udalo mi sie znalesc pracowaly z kolektorem zakopanym w stosunkowo "dobrym" gruncie (glina, wysoko wody gruntowe), no ale moze uda sie namierzyc kogos kto uzytkuje ta pompe na piaskach.

Inka Opole
03-04-2009, 10:28
u mnie pracuje w piachu
a u kolegi w maju bedzie podlaczenie i tez piach
zime przezylem i nawet cieplo bylo:)
pozdr
rafal

woj_tech
03-04-2009, 10:59
ooo to super :)
Czyli moje watpliwosci rozwiewaja sie powoli.
A moglbys napisac cos wiecej o kosztach i ukladzie w jakim pracuje pompa ?
tzn. jaki duzy masz dom, jak ocieplony z reku czy bez.
Czy masz pompe Zirius czy jakas inna ?

mariankossy
03-04-2009, 11:11
Ciekawe kolektor dla PC na 0,8 -1.0 m a dla GWC kopią na 1,5 m :o :o

To jaka w mazowieckim strefa przemarzania??
Można to jakoś merytorycznie wyjaśnić??
Strefa przemarzania nie ma tutaj nic do rzeczy.
Oczywiście że można, HenoK wyżej wyjaśnił.
A jak zdecydujesz się na przyjazd to dostaniesz łopatę i metrówkę :D Tylko kopanie z uczuciem, żeby za bardzo trawnika nie zdewastować.

'Strefa przemarzania" czyżby to wymysł polityków :lol: :lol:
To może 0,4 m wystarczy , bedzie jeszcze taniej :D :D :D

....W gruncie rozkład temperatury kształtuje się w skutek oddziaływania środowiska atmosferycznego, związanego z temperaturą powietrza zewnętrznego, nasłonecznieniem, opadami deszczu i śniegu, a także wskutek przepływu ciepła geotermalnego z wnętrza ziemi.
......strefa do głębokości około 1,2 - 1,4 metra, która odpowiada warstwie przemarzania gleby; warstwa ta względnie szybko reaguje na zmiany zachodzące w środowisku atmosferycznym związanego z temperaturą powietrza zewnętrznego, nasłonecznieniem, opadami deszczu i śniegu.....
....Systemy z poziomymi wymiennikami gruntowymi w okresie zimowym są niekoherentne (niespójne) z zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. W okresie tym naturalna temperatura gruntu na głębokości 1,0- 1,5 metra jest stosunkowo niska, jest to bowiem naturalna strefa przemarzania gruntu. Dodatkowo przy odbiorze ciepła z gruntu proces wychładzania zachodzi jeszcze bardziej intensywnie, a w konsekwencji strefa przemarzania pojawia się znacznie szybciej i jest głębsza. Źródło gruntowe staje się wtedy mało wydajne cieplnie, jego temperatura spada szybko, natomiast wymagania grzewcze i temperatura źródła górnego rosną. Charakterystyczne jest to, że przy pojawieniu się znacznego wychłodzeniu gruntu, a co jest z tym związane gorszych warunków cieplnych dolnego źródła, praca pompy staje się mało wydajna w dłuższym okresie czasu, współczynniki wydajności cieplnej są niskie, w konsekwencji rzeczywista oszczędność energii jest niewielka. Sytuacja ulega poprawie dopiero w okresie wiosennymi, kiedy następuje wzrost temperatury powietrza atmosferycznego i nasłonecznienia, a w konsekwencji poprawia się stan cieplny gruntu.

Wnioski:
O możliwości wykorzystania gruntu jako źródła ciepła decydują jego parametry fizyczne i termiczne, przede wszystkim jego gęstość, przewodność cieplna, dyfuzyjność cieplna i zawartość wilgoci. Przy nieodpowiedniej lokalizacji systemu, związanej przede wszystkim z głębokoscią ułożenia dolnego żródła.

Warto poczytać przed decyzją na temat:
Rozwój strefy przemarzania gruntu w obszarze kolektora gruntowego pompy ciepła.

woj_tech
03-04-2009, 11:35
niby wszystko sie zgadza z ta strefa przemarzania,
problem tylko polega na tym do jakiej pompy ciepla podepniesz kolektor.
Przy bezposrednim parowaniu nie ma wiekszego problemu z nizsza temperatura DZ (tak jak pisal Henok).
Zaleta plytszego zakopania kolektora jest szybsza jego zdolnosc do regeneracji. Ja mieszkam na zachodzie, ostatnie 5 zim to praktycznie 1-2 tygodnie temperatur minusowych, pozostala czesc to pogoda jesienna z temperaturami w oklicach 5oC i deszczem. W takich warunkach moim zdaniem bedzie optymalnym zakopanie kolektora w okolicach 1m ppt, poniewaz bedzie sie on stosunkowo szybko regenerowal. A te kilkascie dni mrozow w skali roku nie wplyna znaczaco na obnizenie sprawnosci calego ukladu. Dodatkowo jak popatrzyc na koszty kolektora pionowego to zaoszczedzone pieniadze na dlugo pokryja straty na COP pompy w zimniejszych dniach.

panda
03-04-2009, 14:49
....W gruncie rozkład temperatury kształtuje się w skutek oddziaływania środowiska atmosferycznego, związanego z temperaturą powietrza zewnętrznego, nasłonecznieniem, opadami deszczu i śniegu, a także wskutek przepływu ciepła geotermalnego z wnętrza ziemi.
......strefa do głębokości około 1,2 - 1,4 metra, która odpowiada warstwie przemarzania gleby; warstwa ta względnie szybko reaguje na zmiany zachodzące w środowisku atmosferycznym związanego z temperaturą powietrza zewnętrznego, nasłonecznieniem, opadami deszczu i śniegu.....
....Systemy z poziomymi wymiennikami gruntowymi w okresie zimowym są niekoherentne (niespójne) z zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania pomieszczeń. W okresie tym naturalna temperatura gruntu na głębokości 1,0- 1,5 metra jest stosunkowo niska, jest to bowiem naturalna strefa przemarzania gruntu. Dodatkowo przy odbiorze ciepła z gruntu proces wychładzania zachodzi jeszcze bardziej intensywnie, a w konsekwencji strefa przemarzania pojawia się znacznie szybciej i jest głębsza. Źródło gruntowe staje się wtedy mało wydajne cieplnie, jego temperatura spada szybko, natomiast wymagania grzewcze i temperatura źródła górnego rosną. Charakterystyczne jest to, że przy pojawieniu się znacznego wychłodzeniu gruntu, a co jest z tym związane gorszych warunków cieplnych dolnego źródła, praca pompy staje się mało wydajna w dłuższym okresie czasu, współczynniki wydajności cieplnej są niskie, w konsekwencji rzeczywista oszczędność energii jest niewielka. Sytuacja ulega poprawie dopiero w okresie wiosennymi, kiedy następuje wzrost temperatury powietrza atmosferycznego i nasłonecznienia, a w konsekwencji poprawia się stan cieplny gruntu.

Wnioski:
O możliwości wykorzystania gruntu jako źródła ciepła decydują jego parametry fizyczne i termiczne, przede wszystkim jego gęstość, przewodność cieplna, dyfuzyjność cieplna i zawartość wilgoci. Przy nieodpowiedniej lokalizacji systemu, związanej przede wszystkim z głębokoscią ułożenia dolnego żródła.

Warto poczytać przed decyzją na temat:
Rozwój strefy przemarzania gruntu w obszarze kolektora gruntowego pompy ciepła.

Podziwiam umiejętność kopiowania, niemniej jednak przed kopiowaniem trzeba do końca przeczytać i zrozumieć co się kopiuje - vide http://www.ozee.kape.gov.pl/__PL/index.php?option=content&task=view&id=132
Pompa widoczna na zdjęciu to Sanyo i to w wersji starszej od węgla, te pompy pracują na czynniku roboczym CO2 (dwutlenek węgla).
Sam opis w cytowanym artykule (patrząc na dane o kolektorze poziomym) dotyczy układu glikolowego, a Zirius pracuje na R407C

Ponownie zapraszam do skorzystania z propozycji odwiedzenia mnie i organoleptycznego przekonania się iż pompa ciepła z kolektorem zakopanym na 0,8-1,0 m potrafi grzać (i to bez wspomagania kominkiem). Jeśli szanowny interlokutor nie pamięta o czym piszę to jest to kilka postów wyżej :)

Inka Opole
03-04-2009, 20:29
ooo to super :)
Czyli moje watpliwosci rozwiewaja sie powoli.
A moglbys napisac cos wiecej o kosztach i ukladzie w jakim pracuje pompa ?
tzn. jaki duzy masz dom, jak ocieplony z reku czy bez.
Czy masz pompe Zirius czy jakas inna ?

to zirius
dom okolo 140m2 ocieplony raczej standart, bez reku
koszty ktore ponosilem w okresie zimowym to srednio 380zl za caly prad w domy za miesiac
rafal

mariankossy
07-05-2009, 07:58
wicio69 , i co wybrałeś??

tutli_putli
07-05-2009, 09:16
Też mamy(a raczej go mieliśmy) ten sam dylemat pompa czy gaz? Ponieważ mój mąż z racji wykonywanego zawodu siedzi głęboko w temacie gazu, instalacji, projektów itd. itp. Założenie gazu - projekt instalacja i serwisowanie urządzeń to dla nas zero kosztów - płacimy tylko za materiały i urządzenia. Dlatego też jeszcze jakis czas temu mowy nie było o tym aby ogrzewać dom PC. Wychodził z założenia, że jak wszyscy straszą kosztami instalowania PC to nie ma nawet nad czym się zastanawiać(oczywiście opierał się tylko na zasłyszanych opwieściach dziwnej treści często od ludzi nie mających PC). Po minionej zimie jednak zaczął sam z ciekawości interesować się PC (hehe może to zimowy starch, że np zakręcą nam kurek z gazem i co wtedy przy kilkunastostopniowych mrozach?)
Oczywiście odcięcie prądu też może nastąpić w każdej chwili - ale wtedy piece gazowe też przestają działać :/
Ostatnio liczył sobie koszty założenia i urzytkowania gazu i założenia i urzytkowania PC i niestety szala przechyliła się na stronę PC i reku. Nie będę się rozpisywać w moondrym fachowym języku i rzucać jakimiś magicznymi współcznnikami - bo co drugi piszący tutaj to super znawca i fachowiec a ja tylko baba do tego blądynka :)
Doszliśmy jednak do wniosku, że nie ma co liczyć że coś się tam zwróci czy nie za X albo Y lat. tak jak nie liczę czy zwróci mi się sedes projektu P. Starcka czy może wystarczyło by zwykłe Koło :)
PC daje jednak pewną niezależność od innych źródeł energii. Jeśli ceny będą rosnąć to nie ma co sie łudzić - wszystkich nośników energii. Kiedyś super tani był olej opałowy - czas pokazał jak wyszli na nim Ci co mają instalacje olejowe. Jak zakładaliśmy w obecnym domu gaz przekonując do niego współmieszkaniców, naszej kamienicy mających stare węglowe CO to początkowo słyszeć nie chcieli o gazie - twierdzili że drogi i się nie opłaci i wybucha. Teraz co prawda płacą rachunki zimą (wcale nie takie małe) ale do węgla by jednak nie wrócili choćby ze względu na bezobsługowość.
Wydaje mi się, że tak jest ze wszystkimi tego typu dylematami czym ogrzewać dom itd.
Czas weryfikuje wszystko i zawsze to co nowe jest drogie i przeraża, osnuwa się nowości wręcz swoistą legendą.
Dla mnie osobiście ważne jest to by mieć teraz za życia niskie rachunki za ogrzewanie, dom w miarę bezobsługowy i być choć trochę niezależnym od źródeł energii typu gaz, węgiel itp.
To, że trzeba zainwestować - trudno coś za coś jeśli taka a nie inna forma ogrzewania nam pasuje.
Skoro podejmujemy się wyzwania budowy domu to niech będzie on dopasowany dla nas i naszych relanych potrzeb a nie my do niego.

wicio69
19-07-2009, 14:39
Wybraliśmy POMPE CIEPŁA!
Dlaczego?
Jest droższa to fakt, ale teraz na etapie budowy domu, można kopać, ryć, wiercić bez problemu, za kilka lat gdy ogródek bedzie piękny, pewnie juz nie podjelibyśmy decyzji o zmianie ogrzewania. Gaz mamy pod nosem i niewielkim kosztem przekopania 5m od drogi do pomieszczenia gospodarczego zawsze bedzie można go podłączyć. Nawet chcemy połozyc rurę gazową, niech sobie leży i czeka by nie próć później kostki.
Prąd mozna wytwarzać na różne sposoby i coś mam przeczucie,że za kilka lat będą jakies przydomowe mini elektrownie z gazem to raczej nie możliwe, wręcz odwrotnie jak nam zagraja tak będziemy śpiewać.

flatronka
20-07-2009, 17:35
Wydaje mi się, że teraz nasza kolej.

Nie wiem czy mogę użyć słowa "niestety", ale my całą instalację grzewczą robimy pod kątem pompy ciepła i podłączamy to pod piec gazowy kondensacyjny koszt około 3 do 6 tyś. Dlaczego "niestety" nie stać na na pompę ciepła na dzień dzisiejszy. Zobaczymy jak się rachunki będą miały. Czytając to forum zdaliśmy sobie sprawę z jednej rzeczy, użytkownik gazu chwali gaz, a użytkownik PC chwili PC. Proste. Czytając różne tematy między innymi "ile gazu poszło wam już w tym sezonie?" niektórzy skłonni są napisać, że zużyli za około 150-200zł/mc w sezonie grzewczym, ile w tym prawdy nie wiadomo. Który użytkownik pompy ciepła wydając na instalacje grube pieniądze przyzna sie, że ogrzewa dom taniej niż sąsiad gazem, płacąc o 50-100zł mniej na miesiąc, może jeszcze musi dodatkowo wspomagać ogrzewanie kominkiem, bo ma 19C ("i tak jest prawidłowo"). My robimy instalację pod pompę ciepła czyli sama podłogówka, podpinamy to pod piec gazowy kondensacyjny i zobaczymy jakie będę rachunki może nie będzie aż tak strasznie. Kiedyś piec się zużyje, a pompy ciepła stanieją wtedy się zastanowimy czym warto czy nie.

pozdrawiamy

*milek*
14-04-2010, 14:29
Odświeżam wątek



dzieki za odpowiedz,

U mnie tak jak pisalem piach ale niestety nie mam wody. Sahara to to nie jest :) natomiast wody gruntowe sa nisko. Stad moje watpliwosci co do COPu jaki pompa moze uzyskiwac przy kolektorze w takim gruncie. Do tej pory wszyskie instalacje jak udalo mi sie znalesc pracowaly z kolektorem zakopanym w stosunkowo "dobrym" gruncie (glina, wysoko wody gruntowe), no ale moze uda sie namierzyc kogos kto uzytkuje ta pompe na piaskach.


u mnie pracuje w piachu
a u kolegi w maju bedzie podlaczenie i tez piach
zime przezylem i nawet cieplo bylo:)
pozdr
rafal

Zastanawiamy się nad PC mocno - z tego co czytam w różnych wątkach wynika, że można mieć ten luksus za w miarę już rozsądne pieniądze :cool:

Jednak nurtuje mnie właśnie kwestia gruntu - nie mam jeszcze badań, ale wszyscy sąsiedzi zgodnie twierdzą, że piach i wody nie ma.
I tu zastanawiam się ile w takich warunkach powinien zajmować miejsca kolektor (dom ok 180 pow ogrzewanej), żeby to funkcjonowało? Bo myślę o poziomym - działka spora, więc miejsce jest, a koszty mniejsze.
Inka Opole - jak masz u siebie, jak u wspomnianego kolegi to wygląda - orientujesz się może?
woj_tech - u Ciebie też piasek i woda głęboko - zdecydowałeś się na PC? Masz już zainstalowaną?

flowera
16-06-2010, 10:55
Domek stoi, taki se 200m2 YTONG 24+ STYROPIAN 15cm, PODŁOGA STYROPIAN 20cm (a co), PODDASZE WEŁNA 25/30cm, sporo okien 3 szybowe niby współczynnik 0,7 i ....., no właśnie, nastawienie było na pompe ciepła do czasu gdy zaczeli nie dawno kłaść rury gazowe w okolicy.
Po wizycie w gazowni okazuje sie, że rurka biegnie wzdłuż mojej działki, kwestia papierków, podań, wniosków tp. i mam gaz.
Popytałem o instalacje gazowe: VIESSMANN -17250.-netto
DE DIETRICH 14730.-netto i takie mniej więcej ceny u innych, oczywiscie sama instalacja kotłowni.
Pompa ciepła no w granicy 46000/ 68000, ostatnio dostałem oferte na bardzo tanią pompe ciepła Viessmann
razem z wymiennikiem gruntowym płaskim i CWU w cenie : 38312zł, ale nie jestem pewien czy to nie wciskanie na siłe.
Różnica między gazem a pompą ok 35000/40000tys. hmmmm
Co wybrać?
Gaz - taniej zamontowac, ale koszty eksploatacji,ale za zaoszczędzone pieniądze można sporo zrobić (np. ekran,projektor)
Pompa- droższa, ale koszty mniejsze, tylko kiedy sie zwrócą, ale w połączeniu z ratą kredytu to ważne, że niskie koszty miesięczne.
Kurcze! Co wybrać? Z chęcią posłucham opini.

Ja nie wyobrazam sobie nie miec pompy :-) nasza zbudowa moj maz (teraz zreszta sam otworzyl firme i chce sprzedawac pompy (INSOLE) tez bylam sceptycznie nastawiona do pompy, podlogowki, a wiadomo trzeba na poczatek wydac kase, ale teraz po pierwsze mamy b.b. niskie rachunki (mamy 188m2 domu) place mniej niz moi Rodzice za ogrzewanie w bloku i ciepla wode, wygoda - nie trzeba brudzic sie ekogroszkiem etc... , podlogowka jest zupelnie fajna nie widze jakis zwalow kurzu, nie odczuwam jakiegos dyskomfortu, mialam w najgorsze mrozy cieplutko w domu nawet do 24 -25 stopni.... wiem, ze trudno zdecydowac sie na pompe ciepla kilku z naszych znajomych, ktorzy sie budowali, nie mogli zdecydowac sie na pompe ... teraz .... zaluja, znajomy wzial piec na gaz - okazalo sie, ze mu zle podlaczyli i ok 6 tys doplacil do gazu, inni znajomi wachali sie ostatecznie zdecydowali sie na ekogroszek teraz zaluja.... bo calkiem sporo ich wynosi ekogroszek :-(... jak cos to zapraszam na priv w razie pytan...my wlasnie zdecydowalismy sie wydac na poczatku wiecej teraz mamy niskie koszty miesieczne... a przy okazji powstala firma, jesli moge pozwolic sobie na odrobine reklamy :-) moj maz buduje pompy na najlepszych komponentach, pompa jest cichutka , wycene ktora robil ostatnio klientom na pompe ciepla i wszystkie z tym zwiazane instalcje CWU oraz wymiennik glebowy to ok 48 tys.. przy pompie ciepla odchodzi komin wiec mozna powiedziec ze kosz to ok 43 tys (czyli mozna policzyc w zamian za komin - instalacja poziomego wymiennika na dzialce :-)
Polecam pompy.... ale oczywiscie to Twoja decyzja na co sie zdecydujesz...
no i jesli komus zalezy na ekologii... choc u nas w Polsce jeszcze z tym kiepsko ja wlasnie tez z tego powodu jestem zadowolona z pompy nie truje w zimie zadnymi dymami :) mam czyste powietrze w okol siebie

flowera
16-06-2010, 11:09
Odświeżam wątek

Zastanawiamy się nad PC mocno - z tego co czytam w różnych wątkach wynika, że można mieć ten luksus za w miarę już rozsądne pieniądze :cool:

Jednak nurtuje mnie właśnie kwestia gruntu - nie mam jeszcze badań, ale wszyscy sąsiedzi zgodnie twierdzą, że piach i wody nie ma.
I tu zastanawiam się ile w takich warunkach powinien zajmować miejsca kolektor (dom ok 180 pow ogrzewanej), żeby to funkcjonowało? Bo myślę o poziomym - działka spora, więc miejsce jest, a koszty mniejsze.
Inka Opole - jak masz u siebie, jak u wspomnianego kolegi to wygląda - orientujesz się może?
woj_tech - u Ciebie też piasek i woda głęboko - zdecydowałeś się na PC? Masz już zainstalowaną?

my nasz kolektor poziomy mamy wlasnie zakopany w piachu/pospolce takie gruntu sa w naszej okolicy jednak woda jest dosc wysoko, przed zakopaniem kolektora robilismy badania geologiczne, mamy zakopane dla domu 188m2 ok 350m rur na poziomie 1,2m i to spokojnie grzeje nasz dom i ciepla wode , to wszystko kwestia obliczen dobrania, ja podpytam sie meza (a moze sam zajzy na forum i cos podpowie) na pewno dobra firma wszystko Ci skrupulatnie policzy i dobierze

Mały
16-06-2010, 14:45
Wygląda na odrobinę mało tych rur no i za płytko (1,2 m - strefa przemarzania).