PDA

Zobacz pełną wersję : Wyższe umieszczenie drenażu



kobi033
15-03-2009, 11:10
Witam
Chciałem się od was dowiedzieć czy można zrobić drenaż powyżej górnego poziomu ławy fundamentowej? (budynek niepodpiwniczony)
Myślę o tym dlatego że wtedy nie było by problemu z odprowadzeniem wody z drenażu bo mógłbym ją odprowadzić bezpośrednio do rowu melioracyjnego którego dno jest nieznacznie poniżej poziomu ławy fundamentowej.
Teren piaszczysty , poniżej połowy wysokości ław występują przerosty gliny. Teren wiosną i jesienią raczej podmokły (poziom wód gruntowych ok 60cm).
Wiem że prawidłowo wykonany drenaż powinien być umieszczony poniżej górnego poziomu ławy ale wtedy tylko zbiorniki i pompa czego może da się uniknąć jeżeli poniższe rozwiązanie byłoby wystarczające.
Proszę o komentarze.


http://images43.fotosik.pl/84/c72f66539cf2f3e0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

margarytka
15-03-2009, 12:09
kobi033

Jeśli budynek nie podpiwniczony to spokojnie możesz zastosować to rozwiązanie tylko jedna uwaga odsuń drenaż od ściany budynku na odległość ok. 1,0 m.

kobi033
06-04-2009, 06:17
Widziałem rury drenarskie otulone filtrem kokosowym, czy te rury można obsypać piaskiem zamiast żwirem i czy zwykłą rurę można owinąć tą grubszą geowłókniną i zakopać obsypując także żółtym piaskiem?[/i]

pati25
06-04-2009, 10:08
Widziałem rury drenarskie otulone filtrem kokosowym, czy te rury można obsypać piaskiem zamiast żwirem i czy zwykłą rurę można owinąć tą grubszą geowłókniną i zakopać obsypując także żółtym piaskiem?[/i]

A gdzie widziłęś taka rure w filtrze kokosowym ?Prosze powiedz!Bo ja szukam w nigdzie nie ma:(

christof333
06-04-2009, 16:59
Rury do drenażu z otuliną z włókna kokosowego stosowane sa do ziemi ciężkiej'gliniastej. A zwykłe bez otuliny na glebach piaszczystych 8)
Tak więc jeśli drenaż będzie w Twoim przypadku w glebie piaszczystej to nie ma sensu inwestować w rury z otuliną z włókna kokosowego.
Drenaż powinien być oddalony o ok.15cm od ściany fundamentowej (ma on za zadanie odprowadzenie wody od ścian. A nie -cytat) kobi033

Jeśli budynek nie podpiwniczony to spokojnie możesz zastosować to rozwiązanie tylko jedna uwaga odsuń drenaż od ściany budynku na odległość ok. 1,0 m.

Wykop najlepiej jest wypełnić żwirem o ziarnistości min16 max 32mm
warstwa żwiru powinna wynosić 15cm pod rurą i z boku
ponad rura min30 do 50cm
wykop pomiędzy żwirem a glebą rodzimą najlepiej oddzielić wtedy geowłókniną-wtedy żadne zanieczyszczenia z ziemi rodzimej nie będą przenikać do żwiru :wink:

pati25
06-04-2009, 17:56
Ja poszukuję rury w otulinie kokosowej .Planuję wykop na głębokosć 2,5 metra nawet głębiej .Będzie on głeboki i oczywiscie nikt nie będzie schodzic do wykopu by owijac rure i ładowac w nią żwir i jeszcze zawijac geowłukniną .
Wykop bedzie wypełniony żwirem i planowałam tam wpuscić rure drenarska w otulinie kokosowej ..ale nigdzie jej nie moge kupić :( I teraz tak sobie myśle ze gdy by ta rure drenarska owinąć bardzo dokładnie geowukniną i włozyc do żwiru to czy było by wystarczajace ?
Zaznaczam ze wykop bedzie szeroki na 40 cm a głęboki na przeszło 2,5 metra i boję sie wpuścić tam człowieka ...Moze ktoś wie gdzie kupić taką rurę w filtrze?A moze pomysł z samą geowłunina jest wystarczający?
Proszę o rade ..

kobi033
06-04-2009, 20:20
A gdzie widziłęś taka rure w filtrze kokosowym ?Prosze powiedz!Bo ja szukam w nigdzie nie ma:(

rurę taką widziałem w castoramie ale u mnie (cz-wa) są też w hurtowniach hydraulicznych


A moze pomysł z samą geowłunina jest wystarczający?
Proszę o rade ..


też zastanawiam się nad samą geowłókniną, można by nią podwójnie owinąć rurę i obsypać piaskiem, przecież jeżeli będzie włóknina to rura nie powinna się zamulać tak szybko a jeżeli nawet zamulanie będzie szybsze niż w przypadku drenażu ze żwirem to są studzienki którymi można przepłukać rury
jak jest jakiś błąd w moim kombinowaniu to mnie poprawcie

kobi033
19-04-2009, 14:54
zdecydowałem że lepiej będzie jak zrobię dren poniżej górnego poziomu ławy fundamentowej, będzie to trochę bardziej skomplikowane bo trzeba zainwestować w zbiornik i pompę ale zdrowsze dla budynku
mam jeszcze jedno pytanie - ile żwiru muszę mieć na długość drenażu 73m?
napiszcie ile poszło u was i jaki długi był drenaż

konwalia211
24-08-2009, 17:24
Podnoszę temat, też mam problem z ilością żwiru, którą mam zamówić

panda
24-08-2009, 17:37
Już było :(
http://forum.muratordom.pl/przelicznik-wagi-zwiru,t125890.htm

szejens
24-08-2009, 17:43
Podnoszę temat, też mam problem z ilością żwiru, którą mam zamówić

u mnie na drenaż 1,5x0,5x56 m poszło ok 10 ton kamyczka i 10 ton żwiru po jednej wywrotce.

konwalia211
24-08-2009, 17:46
Dzięki :)

Zbigniew100
24-08-2009, 17:53
zdecydowałem że lepiej będzie jak zrobię dren poniżej górnego poziomu ławy fundamentowej, będzie to trochę bardziej skomplikowane bo trzeba zainwestować w zbiornik i pompę ale zdrowsze dla budynku
mam jeszcze jedno pytanie - ile żwiru muszę mieć na długość drenażu 73m?
napiszcie ile poszło u was i jaki długi był drenaż

Jaki jest cel wykonywania drenażu ? :evil:
Budynek niepodpiwniczony, wiec nie ma potrzeby wykonywania drenażu . Nie wyrobisz na prąd do tej pompy. :wink: