PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek od sprzedaży gruntu/ zwolnienie za odstąpienie dróg



Anrod
19-11-2003, 08:02
Witam
Jest osoba ktora posiada grunty. Okres od czasu odrolnienia wynosi ponizej
5 lat. Grunty zostaly podzielone - z zamiarem ich odsprzedazy dla
osob prywatnych. Wlasciciel przekazal takze gminie bezplatnie -
odpowiednie tereny w celu wybudowania drog dojazdowych - to tych dzialek
ktore zostaly sprzedane.

Teoretycznie sprzedawca powinien zaplacic gminie podatek od sprzedazy
gruntu - jednakze podobno - jest z tego zwolniony (lub % podatku
znacznie sie zmniejsza) jezeli gmina nieodplatnie dostanie od sprzedawcy
teren do wybudowania drog dojazdowych.

Pytanie dotyczy o poparcie aktem prawnym drugiego akapitu.
Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam,
Kris Anrod

elw
29-11-2003, 20:40
Rozumiem, że odrolnienie wynikało z uchwalenia przez Radę Gminy nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Art. 36 ust. 4 Ustawy z 27.03.2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz 717) mówi, że jeśli w związku z tym nastąpił wzrost wartości działki to gmina pobiera opłatę w wysokości max. 30% tego wzrostu wartości. Wysokość tej opłaty także jest ustalana w uchwale dot. planu zagospodarowania. Można chyba przyjąć, że gmina powinna wycenić wartość oddanych jej gruntów i o tę wartość pomniejszyć wielkość naliczanej opłaty. Najprościej, przed sprzedażą, wystąpić o naliczenie tej opłaty (art. 37 ust. 7) aby nie być postawionym przed faktem dokonanym.

Anrod
10-12-2003, 10:48
Można chyba przyjąć, że gmina powinna wycenić wartość oddanych jej gruntów i o tę wartość pomniejszyć wielkość naliczanej opłaty.

czy można na to znaleźć jakiś artykuł?

Podrawiam,
Anrod

elw
11-12-2003, 10:38
Nie mam pojęcia. Trzeba chyba gadać z gminą. A jak to się stało, że dostali ziemię na drogę za darmo? Nie wypłacili odszkodowania? To była darowizna? Jak to było zrobione?

Anrod
12-12-2003, 11:54
na wstępie muszę wyjaśnić: pytanie nie jest mojego autorstwa - przeczytałem je na grupie pl.soc.prawo.podatki - jednak jako że tam nie było żadnej odpowiedzi (a bardzo mnie interesowała odpowiedź) postanowiłem skopiować je i zadać na tym forum pomimo że pewne szczegóły się nie zgadzały.
W moim przypadku (a dokładnie właściciela ziemi dla którego pragnę jakieś informacje zdobyć) jest troszkę inaczej tzn nie było jeszcze żadnych uzgodnień co do nieodpłatnego przekazania ziemi
i gmina ma prawdopodobnie odkupi "drogi" ale jeszcze nie teraz, natomiast podatek chce natychmiast. Dla właściciela lepiej by było gdyby mogło to nastąpić równocześnie (pismo w tej sprawie zostało wysłane - bez odpowiedzi jak na razie).

W zwiazku ze sprzedażą ziemi przeznaczonej na drogę* mam pytanko: ile należy (można) żądać za 1m2. *(pas drogowy = 10mx300m)

Pozdrawiam,
Anrod