PDA

Zobacz pełną wersję : odbiór budynnku a media



mysweetbabys
16-03-2009, 10:41
czy do odbioru budynku częsciowego albo całkowitego koniecznoscia jest posiadanie ujscia kanalizacji. Musimy się wyprowadzic do czerwca a nniestety w naszej wiosce kanalize podlacza dopiero w nastepnym roku a niechcemy ładować kasy w szambo

GosiaIAdam
16-03-2009, 10:44
to jak będziecie utylizować ścieki przez ten czas ?? Kwiatki podlewać i ziemię nawozić ? :o

Hans Kloss
16-03-2009, 10:48
Wg mnie formalnie bez kanalizacji nic nie załatwisz.
Kop szambo z przeznaczeniem go co najwyżej na zbiornik na deszczówke w przyszłości. Jakl mówią, że za rok będzie kanalizacja, to możesz liczyć, że za 3 lata faktycznie Cie podłaczą. :wink:

pablitoo
16-03-2009, 11:22
Bez odbioru ścieków / czy to kanalizacja , czy szambo , czy POŚ / odbioru budynku w Nadzorze Budowlanym nie wykonasz ...

darekw127
16-03-2009, 11:23
Podłączam się pod wątek.

Czy instalacja wod-kan podlega odbiorowi? Słyszałem, że od tego roku coś się zmieniło, ale nie wiem, czy źródło jest wiarygodne. :-)

EZS
16-03-2009, 11:43
Podłączam się pod wątek.

Czy instalacja wod-kan podlega odbiorowi? Słyszałem, że od tego roku coś się zmieniło, ale nie wiem, czy źródło jest wiarygodne. :-)

co to znaczy podlega odbiorowi?
Możesz zrobić przyłącze niezależnie od domu, oddzielnie, odbiorem jest inwentaryzacja geodety z naniesieniem na mapę no i zgłoszenie zakończenia prac do nadzoru.
A instalację w domu nikt ci nie odbiera. Ale przy odbiorze domu masz mieć sprawną 1 łazienkę i 1 WC. bez tego nie ma odbioru budynku. Czyli jak jest sprawna, to jest to może jakaś forma odbioru :roll:

darekw127
16-03-2009, 11:47
Chodziło mi o jakiś bardziej sformalizowany odbiór przez osobę z odpowiednimi papierami (uprawnieniami), np. jak przy instalacji elektrycznej.

Mam na myśli instalację wewnętrzną, nie przyłącze.

pablitoo
16-03-2009, 11:48
co to znaczy podlega odbiorowi?
Możesz zrobić przyłącze niezależnie od domu, oddzielnie, odbiorem jest inwentaryzacja geodety z naniesieniem na mapę no i zgłoszenie zakończenia prac do nadzoru.
A instalację w domu nikt ci nie odbiera. Ale przy odbiorze domu masz mieć sprawną 1 łazienkę i 1 WC. bez tego nie ma odbioru budynku. Czyli jak jest sprawna, to jest to może jakaś forma odbioru :roll:

No to musiało się bardzo pozmieniać od zeszłego roku / kiedy ja robiłem odbiór domu w Nadzorze Budowlanym / - bo jak ja robiłem - to musiałem do zestawu dokumentów podłączyć WSZYSTKIE dokumenty z odbiorów WSZYSTKICH instalacji wewnętrznych w budynku i zewnętrznych . Czyli dla przykładu odbiór / protokół / wykonania instalacji wodnej zewnętrznej i wewnętrznej i tak samo z instalacją gazową , elektryczną i kanalizacyjną - w moim przypadku szambo ...

Odbiór budynku przez Nadzór Budowlany to de facto wydanie zezwolenia na prawne użytkowanie budynku - a jak można użytkować budynek bez instalacji odprowadzenia ścieków , czy choćby instalacji wodnej ...

aglig
16-03-2009, 11:55
Tu była dyskusja na ten temat:
http://forum.muratordom.pl/post3105174.htm?highlight=#3105174

grzechk
16-03-2009, 11:59
A tak z ciekawości - Jak zamierzanicie korzystać z wc, wanny czy prysznica?

EZS
16-03-2009, 12:07
Chodziło mi o jakiś bardziej sformalizowany odbiór przez osobę z odpowiednimi papierami (uprawnieniami), np. jak przy instalacji elektrycznej.

Mam na myśli instalację wewnętrzną, nie przyłącze.

a nie, racja
co do kanalizacji, to w dziennik budowy mi się wpisał instalator. I podał te swoje uprawnienia. Z ciekawości podczas odbioru pytałam, czy to konieczne (bo miałam kontrolę), pani stwierdziła, że tak w przypadku gazu i prądu. Co do wod-kanu - to ma działać. A mój biznes, żeby dobrze, bo inaczej mnie zaleje... Ale... miałam też już umowę na wodę i ścieki. Może jakbym czegoś nie miała, to by się czepiała, a tak mogła sobie pozwolić na niefrasobliwość.

darekw127
16-03-2009, 12:11
OK, dzięki za odpowiedzi. :-)

Oczywiście wskazany wątek też przeczytałem. :-)

pablitoo
16-03-2009, 12:19
Żeby uciąć niepotrzebne dyskusje - na stronie wuwuw każdego powiatu / Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego / można pobrać wszystkie dokumenty i instrukcję ich złożenia do nadzoru budowlanego w celu wykonania odbioru budynku mieszkalnego - można również tam zadzwonić i uzyskać odpowiedź na wszystkie wątpliwości - a to chyba jest najbardziej miarodajne źródło informacji ...

Np w Krakowie : LINK (http://www.pinb-krakow.pl/pisma/pobierz,Zgloszenie-zakonczenia-budowy-obiektu-budowlanego.html) - na drugiej stronie pisma widnieje spis załączników bez których nie dokona się odbioru budynku ...

Jasno i wyraźnie tam pisze że do odbioru są potrzebne WSZYSTKIE protokoły odbiorów WSZYSTKICH instalacji wew i zew budynku - w tym i wod-kan .

mysweetbabys
16-03-2009, 12:51
no to osobne pytanie czy hydraulik musi sie wpisac w dziennik budowy? a co do tego jak bedziemy korzystac z wody to wychodek;)a z mycia wode na kwiatki;)

admiro
16-03-2009, 15:45
no to osobne pytanie czy hydraulik musi sie wpisac w dziennik budowy? a co do tego jak bedziemy korzystac z wody to wychodek;)a z mycia wode na kwiatki;)

Hydraulik nie musi się wpisywać do dziennika budowy, nie potrzeba żadnych uprawnień żeby zrobić hydraulikę w domu mieszkalnym

Odnośnie wody wymagany jest "odbiór końcowego przyłącza wodnego" w moim przypadku z gminy.

Ścieki: jak jest w projekcie, warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę? U mnie był POŚ (uwzględniony w adaptacji projektu-nie trzeba wtedy robić dodatkowego zgłoszenia do starostwa), kier-bud wpisał go do dziennika, geodeta go naniósł na mapkę i to załatwiło sprawę odbioru.