PDA

Zobacz pełną wersję : Komin systemowy - jaki to system? nasady



moominek72
16-03-2009, 19:30
Witam,

Komin jaki mi wybudowano (deweloper) to jakiś systemowy. Jakiś ale nie wiem jaki, a przy okazji mam problem z doborem nasady. Zbudowany jest w następujący sposób:
1. Dwie kolumny bloczków betonowych obok siebie, z wentylacją.
2. W jednym bloczku ułożone wkłady okrągłe ceramiczne do pieca fi160mm
3. W drugim wkłady okrągłe fi230mm
4. Na samym szczycie (końcu komina) są metalowe kołnierze mniejszy 210mm, większy 250mm.

Nie mogę dojść jaki to system. Ponadto brak mi pomysłu, jak założyć strażaka, gdzie kołnierz metalowy jest 25cm, w tym ceramika 23cm. Różnica średnicy między kołnierzem, a ceramiką w obu szybach (wydaje mi się) zbiera deszczówkę, nie potrzebnie. Poniżej załączam foto z prośba o pomysły, jak to wykończyć?

http://img299.imageshack.us/img299/6823/dsc03799.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=dsc03799.jpg)

darekw127
16-03-2009, 20:46
Nie jestem w stanie rozpoznać co to za system. Wygląda podobnie jak Schiedel, ale na 100% nie wiem.

Te kołnierze metalowe to szalunek tracony. Jego zadaniem jest odseparowanie wkładów od zalewanej czapki betonowej. Moim zdaniem powinien być ucięty nieco niżej. Na wkłady ceramiczne powinny być założone stożkowe osłony, uszczelnione silikonem przy wkładach. Te stożki zasłoniłyby szczeliny dylatacyjne (między wkładami a szalunkami). Wejdź sobie na stronę Schiedla i zobacz opis któregoś z kominów, to Ci się rozjaśni.

Ta metalowa nasada na mniejszym z kominów jest niezbędna? Podobnie jak strażak? Jeśli komin jest prawidłowo zrobiony, to powinien mieć dobry ciąg i bez strażaka.

Natomiast zadbałbym o zaklejenie widocznych dziur cegły dziurawki. Mogą one być przyczyną podciekania w przyszłości. Najlepiej zrób blaszaną czapę przy okazji montażu stożków.

moominek72
17-03-2009, 07:20
Dzięki za odpowiedź. Ta metalowa nasada na mniejszym z kominów jest konieczna, ze względu, że jest to końcówka rury spalinowej pieca gazowego. Wewnątrz tego mniejszego wkładu jest system ssąco-spalinowy blaszany, a te daszki to jego końcówka.
OK stożki faktycznie przydałyby się. Czapa jest do zrobienia. Sugerujesz z blachy. Czy zatem tą cementową czapę skuć, a te kołnierze wyrzucić i na to blaszaną czapę?
Strażaka chciałem założyć głównie ze względu na opady oraz częste wiatry. Co prawda nie przeszkadzają podczas palenia w kominku. Komin ma dobry ciąg.

Pozdrawiam

darekw127
17-03-2009, 07:55
Nic nie skuwać. Założyć czapkę, przymierzyć stożki i ewentualnie dociąć wkłady i szalunki. Zasilikonować. :-)

Strażaka bez potrzeby nie zakładaj, chyba, że lubisz czyścić sadzę. :-)

edde
17-03-2009, 08:24
nie zasilikonować, uszczelnić dobrym uszczelniaczem dekarskim, nigdy silikonem

darekw127
17-03-2009, 08:29
Miałem na myśli silikon dekarski, nie sanitarny. :)

moominek72
17-03-2009, 08:49
Znaczy się takim do kilkuset stopni, na szczęście zaopatrzyłem się już w taki. Próbuję tylko znaleźć, gdzieś w necie stożki na średnice tych moich ceramik. Większość producentów ma zestandaryzowane 16, 18, 20, 25cm, natomiast u mnie jest to 16 i 23cm stąd też moje pytanie co to za system :) Noname? :)

darekw127
17-03-2009, 08:52
Taki stożek to chyba możesz zrobić na wymiar. Spytaj np. tych, co robią strażaki. :-)