PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja wod kan wewnątrz budynku



rlido777
16-03-2009, 20:38
Witam
Jest to mój pierwszy post na tym forum. Tak więc proszę o wyrozumiałość.
Ale przechodzę do setna
Kilka tygodni temu rozpoczeliśmy z zoną budowę budynku mieszkalnego z funkcją pokoi gościnnych. Tak to się nazywa w projekcie bynajmniej. Czyli mieszkanie z pokojami pod wynajem.
Na dzień dzisiejszy są wylane ławy i schną. W związku z tym przed zalaniem chudziakiem zamierzamy poprowadzić instalacje wodno kanalizacyjną pod owego chudziaka. Niestety w zrobionym projekcie budowlanym nie ma projektu wod-kan (mniejsza o to dlaczego) a więc zamierzamy zrobić to bez tego projektu.
I teraz setno sprawy. Otóz będzie to budynek Piwnica+Przyziemie+Piętro.
Zaczynamy od piwnicy czyli od 4 pokoi oraz 2 bodajże pomieszczeń gospodarczych + kotłownia + dodatkowe WC.
W każdym z pokoi jest łazienka z ubikacją, umywalką oraz prysznicem.
W pomieszczeniach gospodarczych również trzeba zainstalować kanalizę, oraz wodę i piony.
Tak czy siak musimy pociągnąć piony do góry (chyba 6 pionów).
I teraz pytania:
1) Czy musi być projekt wykonawczy (chyba tak to się nazywa) w tym stadium rozłożenia instalacji wod kan ?
Hydraulik który to ma robić mówi że jest w stanei zrobić to bez. I że nie musi być tego projektu. Będzie tylko projekt odbioru po skończeniu budowy.
2) Jak hydraulik powinien liczyć koszt takiej roboty (dodam że u nas zaproponował sumę 3500. Pewnie ciut do utargowania).
3) W sumie to jak sprawdzić czy suma oferowana przez hydraulików jest adekwatna do roboty? Może trochę tendencyjne pytanie ale jednak może ktoś coś doradzi.

Z góry dzięki za podpowiedzi. Jeśli ktoś ma jakies pytanie to oczywiście odpowiem i wyjaśnie bliżej.
Trochę nabazgrałem ale nie wiem jak to inaczej ująć.
Budowa jest w okolicach Gdańska (45 km do Gd).
Pozdrawiam
Dołączam zdjęcia Piwnicy. Ta długa cześć to pokoje a ta szeroka to pomieszcenia gosp.
http://img11.imageshack.us/img11/1174/scan10005.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/6234/scan10006b.jpg[/url]

darekw127
16-03-2009, 21:58
O ile dobrze pamiętam, to koszt robocizny i materiału na kanalizację pod chudziakiem to było około 1000zł. Jak masz ochotę, to rzuć okiem do mojej galerii z podpisu i porównaj skalę robót u mnie i u Ciebie.

rlido777
16-03-2009, 22:09
O ile dobrze pamiętam, to koszt robocizny i materiału na kanalizację pod chudziakiem to było około 1000zł. Jak masz ochotę, to rzuć okiem do mojej galerii z podpisu i porównaj skalę robót u mnie i u Ciebie.

Dzieki za odpowiedź. Zaraz zerknę.

rlido777
16-03-2009, 22:11
a ile miałeś punktów pod tego chudziaka. i pionów? Pamiętasz?

darekw127
16-03-2009, 22:22
To było w sumie siedem podejść, z których teoretycznie każde mogło być pionem. :-) W projekcie mam dwa piony wychodzące ponad dach i dwa piony kończące się napowietrzaczami na parterze. W rzeczywistości majstrzy zrobili mi tyle pionów, ile było wymaganych pionów i podejść na parterze. Z tym, że prawdziwe piony zostały tylko dwa, a reszta została zamieniona na podejścia.

Wtedy nie wiedziałem, posłuchałem fachowców. W sumie by wystarczyły cztery piony, jak miałem w projekcie. Reszta by należała do hydraulika na etapie robienia instalacji. A tak budowlańcy zrobili trochę za dużo, ale za to potem hydraulikowi było łatwiej. :-)

rlido777
16-03-2009, 22:25
Dzieki. Czyli wychodzi ze za duzo musze zapłacić. 3500 +m materiały to hmmm przesada.
Jutro bede się widział z hydraulikiem i jeszcze raz pogadamy.
Pozdrawiam

darekw127
16-03-2009, 22:36
Pewnie wiele zależy od regionu, w którym budujesz. Może poczekaj, aż inni się wypowiedzą...

rlido777
16-03-2009, 22:53
Fakt, region ma wpływ na cenę. Oczywiście mam nadzieję że ktoś wypowie się jeszcze w tej sprawie.