PDA

Zobacz pełną wersję : MCR - kondensat - jaki komin mogę zrobić??



RadziejS
17-03-2009, 07:37
Mam zagwostkę z kotłownią. Planuję kocioł DD MCR (albo z zasobnikiem 100/150 albo z zintegrowanym 40L Inox). Ostatnio na forum ktoś pisał, że ma kocioł jednofuncyjny BS150 a teraz zdecydowałby się dwufunkcyjny z zintegrowanym zasobnikiem - ale nie o tym...

W kotłowni mam dostęp do jednego wolnego kanału wentylacyjnego fi 16 chyba, jeden zwykły komin. Chciałbym ten zwykły komin wykorzystać do pieca na paliwo stałe (już go mam, stare camino do palenia gazet, drewna itp).

Jak najlepiej rozwiązać komin do kotła kondensacyjnego???

- czy wsadzać rurę w szacht wentylacyjny? z 9 metrów ma... (koszt)
- czy puszczać komin (wyrzut) przez ścianę?

Co lepsze?
Jak długi może być komin jeśli ma być przez ścianę?
Czy po wyjściu przez ścianę poziomo może być przedłużony w górę? Chodzi mi o to, żeby przejść kominem przez okap dachu, bo wydaje mi się że wyrzut pod okapem nie powinien być? Czy może???

Acha - czy można spaliny wypuścić innym kominem a powietrze dostarczyć np. przez ścianę? Jeśli można, czy to nie wpływa źle na kondesację?

Nie ukrywam, że najbardziej liczę na 1950 :)

tacim
17-03-2009, 07:41
No to ja równiez mam ten problemik z tym, że dopiero będę stawiać komin i się zastanawiam czy atakować Schiedla Quadro (czy jakos tak) czy przez ścianę się pakowac. Komin takie skromne 2500 kosztuje :)

bimbelt
17-03-2009, 08:51
Teoretycznie wyrzut moze byc zakonczony chyba za sciana, tylko pewnie mozna sobie elewacje okopcic.

Ja postawilem pelny komin systemowy i w to wpuscilem rure z kwaski. Dom buduje na cale zycie, a nie jestem pewien czym bede grzal za 20lat. Majac normalny komin moge w przyszlosci postawic sobie dowolny kociol grzewczy.

jprzedworski
17-03-2009, 08:56
Najlepszy, moim zdaniem, jest przewód spalinowy koncentryczny - można wsadzić w istniejący kanał wentylacyjny. Zalety to m.in. dodatkowa wymiana ciepła (nagrzewa powietrze doprowadzane do pieca) i większe bezpieczeństwo (nawet jeśli jest jakaś nieszczelność rury wylotowej, spaliny zostaną wyłapane przez rurę zewnętrzną). Schiedel do kotła kondensacyjnego, to chyba za duża armata, w dodatku bez wymienionych powyżej zalet.
Rura prze ścianę:
1. Jest przepis, że maksymalna moc to chyba 21 kW
2. Spaliny zawierają jeszcze sporo wilgoci - mogą być ślady na ścianie (mój sąsiad tak ma) - jeśli już, to wyprowadź ponad dach.
3. Spaliny i powietrze do kotła mogą być oddzielnymi rurami, ale czy to taniej? Poza tym, patrz powyżej.

RadziejS
17-03-2009, 09:33
Kanał (komin) wentylacyjny mam zakończony kratką z boku (od góry zamurowane). Czy w związku z tym trzeba robić dziurę na czapie komina? Czy można rurę spalinową wpuścić od dołu i tak do samej góry poprowadzić bez przedzierania się przez czapę...?

RadziejS
23-03-2009, 11:40
Czy można komin przez ścianę wypuścić w następujący sposób??

Chodzi mi o to jak dużo może wystawać ze ściany.

http://img230.imageshack.us/img230/9343/komin.jpg

tacim
23-03-2009, 11:59
Hm do mnie przemawia jedynie fakt że za kilka lat można inny piec pod komin podpiąć w innym przypadku wydać 2000 aby go mieć bezsensu. Wg rysunku chyba da radę, aż chyba za daleko ta rura idzie.

RadziejS
23-03-2009, 12:13
tacim, komin mam, ale chcę tam podłączyć stary piec na węgiel/koks/drewno/cokolwiek

Dlatego tak myślę o tym poziomym do kondensata. Musi wyjść poza okap dachu w razie co. Nie wiem czy nie ma przeciwwskazań...