PDA

Zobacz pełną wersję : Linia 15kV a prominiowanie niejonizujące



jajmar
17-03-2009, 15:16
Czy ktoś potrafi podać mi wartość elektromagnetycznego promieniowania niejonizującego bezpośrednio pod linią 15kV. Znalazłem na necie że to sie mierzy lub liczy. Linia umieszczona jaet na żelbetowych słupach wyskośc nie znam, ale pewnie bym to mógł zdobyć. Znalazłem że to prominiowanie nie moze przekraczać 1kV/m. Tylko nie wiem czy to juz na gruncie "pod" nie moze czy w jakies odległosci nie przekracza.

Bigbeat
17-03-2009, 15:34
Hejka.
Natężenie pola = napięcie / odległość

Mowa o napięciu między dwoma punktami i odległości między tymi samymi dwoma punktami. W przypadku takiej linii można to uprościć do napięcia między kablem a ziemią i najrótszej odległości między nimi w miejscu, gdzie chcesz to policzyć (czyli nie interesuje Cię np. zwis linii, który jest 50m dalej).

Skoro napięcie między kablem a ziemią wynosi 15kV, to natężenie pola 1kV/m otrzymasz, jeśli odległość między kablem a ziemią wyniesie 15m. Oczywiście dla większych odległości natężenie pola spadnie, ale to wynika ze wzoru, nie?

jajmar
17-03-2009, 15:52
Hejka.
Natężenie pola = napięcie / odległość

Mowa o napięciu między dwoma punktami i odległości między tymi samymi dwoma punktami. W przypadku takiej linii można to uprościć do napięcia między kablem a ziemią i najrótszej odległości między nimi w miejscu, gdzie chcesz to policzyć (czyli nie interesuje Cię np. zwis linii, który jest 50m dalej).

Skoro napięcie między kablem a ziemią wynosi 15kV, to natężenie pola 1kV/m otrzymasz, jeśli odległość między kablem a ziemią wyniesie 15m. Oczywiście dla większych odległości natężenie pola spadnie, ale to wynika ze wzoru, nie?

Zwis mnie nie intersuje bo od granicy działki do słupa mam 16 metrów, wiec prawie przy słupie mieszkam. Wyskosć lini jest około 10 metrów z tego wychodzi że pod linia to promieniowanie jest 1,5kV/m czyli wiecej od 1.

Bigbeat
17-03-2009, 16:07
Tak wychodzi. Ale pod linią.
Między linią a domem masz więc 18m, a więc natężenie pola, w którym przebywasz, będzie mniejsze niż 1kV/m.
Zamierzasz zmusić ZE, żeby przesunęli linię?

jajmar
17-03-2009, 16:30
Zamierzasz zmusić ZE, żeby przesunęli linię?
Nie


Tak wychodzi. Ale pod linią.
Między linią a domem masz więc 18m, a więc natężenie pola, w którym przebywasz, będzie mniejsze niż 1kV/m.

Skad miedzy domem a linia mam mniej. Ale nie o tym. Interesuje mnie przepisy i wyliczenia znalzałem ze dla lini 110kV odległosc w której pisze czyli że wartośc pola jest 1kV/m to 14.5 metra. Gdybym policzył to tak jak podajesz odległosc wyszłaby koło 100 metrów. Coś tu nie gra. Dla lini 750kV podja ze 65 metrów wychodzi 1kV/m.

Pod linia chce urządzić plac zabaw przy przedszkolu.

jajmar
18-03-2009, 06:31
Podnosze

Bigbeat
19-03-2009, 15:31
No i tutaj rzeczywiście wprowadziłem Cię w błąd - rozkład pola miedzy przewodnikiem a płąszczyzną (ziemia) rzeczywiście nie jest liniowy i natężenie pola maleje wraz ze zbliżaniem się do płaszczyzny.
Czyli to, co podałem, nie jest prawdą dla Twojego przypadku. Sorry :oops:
Najprawdopodobniej więc to, co znalazłeś w necie, jest jak najbardziej prawdą.

jajmar
19-03-2009, 15:45
Najprawdopodobniej więc to, co znalazłeś w necie, jest jak najbardziej prawdą.
Znlazłem dla lini o większych napieciach, przestudiowałem ustawę o ochornie środowiska tam też nakazują badanie dla lini 110kV i wiecej i zastanawiem sie czy wogóle przy marnych 15 kV jest sie czym martwić. Może ono poprostu nie dociera do gruntu lub dociera w minimalnym stopniu.



No i tutaj rzeczywiście wprowadziłem Cię w błąd
Nie ma problemu, dzięki za zainteresownie tematem. Twoja odpowiedź na tyle mnie wprawiła w osłupienie ze bardzo intensywnie zaczołem tego szukać. :)

retrofood
19-03-2009, 19:37
Pod linia chce urządzić plac zabaw przy przedszkolu.

W takim przypadku nie promieniowanie ani natężenie pola jest twoim problemem, bo to drobiazgi.
Problemem dla Ciebie bedą obostrzenia linii.
Obostrzeniem (I stopnia, lub II stopnie) nazywamy sposób mocowania przewodu do słupa. Mocowanie "przelotowe" to jest brak obostrzenia, natomiast jesli linia przechodzi nad drogami, torami, podwórkami, lub też innymi ważnymi rzeczami, przepisy wymagają instalowania obostrzenia, które jet dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym oberwaniem się przewodu. Tematyka ta uregulowana jest prawnie. Zapytaj marcina 714, on tymi sprawami zajmuje się na bieżąco, bo ja raczej rzadko.