PDA

Zobacz pełną wersję : Czy solary wystarczą



barti_l
17-03-2009, 18:24
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum i niestety od razu pytanie? A mianowicie - Czy zainstalowanie 2 kolektorów słonecznych na południowej połaci dachu (45 stopni) w okresie nie wymagającym ogrzewania domu, przy zbiorniku 250 – 300 litrów zapewni mi ciepłą wodę w wymienniku nad ranem przy wieczornych kąpielach 4 osobowej rodziny. Czy bez dogrzewania wody innym źródłem energii rano będę mógł w ciepłej (nie myślę o gorącej wodzie) spokojnie np. umyć zębiska i facjatę. Pytam, ponieważ rozważam zakup kotła na Ekogroszek zasilającego co i zasobnik współpracujący z kolektorami i nie za bardzo widzi mi się codzienne dogrzewanie wody dodatkowym źródłem. Napiszcie jakie stosujecie rozwiązania.

RAPczyn
18-03-2009, 09:01
"2 kolektory" to dość luźne pojęcie :wink: Zobowiązującym jest powierzchnia czynna/apertury kolektora.
Dla 4 osobowego gospodarstwa, kolektory próżniowo rurowe CPC dla przygotowania ciepłej wody użytkowej proponuję się w wielkości 5m^2 pow. czynnej (+/-25%). Z takiej powierzchni spodziewany maksymalny uzysk to ~3525kWh/a.
A czy wystarczy Ci wody na rano, to już zależy od pogody, od temperatury poboru wody, itp. Z dużym marginesem bezpieczeństwa mogę powiedzieć, że wody wystarczy.

zbigmor
18-03-2009, 09:14
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum i niestety od razu pytanie? A mianowicie - Czy zainstalowanie 2 kolektorów słonecznych na południowej połaci dachu (45 stopni) w okresie nie wymagającym ogrzewania domu, przy zbiorniku 250 – 300 litrów zapewni mi ciepłą wodę w wymienniku nad ranem przy wieczornych kąpielach 4 osobowej rodziny. Czy bez dogrzewania wody innym źródłem energii rano będę mógł w ciepłej (nie myślę o gorącej wodzie) spokojnie np. umyć zębiska i facjatę. Pytam, ponieważ rozważam zakup kotła na Ekogroszek zasilającego co i zasobnik współpracujący z kolektorami i nie za bardzo widzi mi się codzienne dogrzewanie wody dodatkowym źródłem. Napiszcie jakie stosujecie rozwiązania.


To może odpuść sobie kolektory i grzej elektrycznie. modnie nie będzie, ale na pewno taniej.

ziemo
22-03-2009, 20:36
z autopsji nie wiem, bo trafiliśy na uczciwego handlowca, który powiedział, że na 4 osoby przy porannym prysznicu nie starczy i trzeba dogrzać (rozważaliśmy podboną opcję do Twojej)

irysy
31-03-2009, 09:58
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum i niestety od razu pytanie? A mianowicie - Czy zainstalowanie 2 kolektorów słonecznych na południowej połaci dachu (45 stopni) w okresie nie wymagającym ogrzewania domu, przy zbiorniku 250 – 300 litrów zapewni mi ciepłą wodę w wymienniku nad ranem przy wieczornych kąpielach 4 osobowej rodziny. Czy bez dogrzewania wody innym źródłem energii rano będę mógł w ciepłej (nie myślę o gorącej wodzie) spokojnie np. umyć zębiska i facjatę. Pytam, ponieważ rozważam zakup kotła na Ekogroszek zasilającego co i zasobnik współpracujący z kolektorami i nie za bardzo widzi mi się codzienne dogrzewanie wody dodatkowym źródłem. Napiszcie jakie stosujecie rozwiązania.
Ja mam takie właśnie rozwiązanie czyli groszkowca plus płaskie solary o powierzchnie netto 5m2 i do tego zasobnik 300l. Instalacja zasuwa od listopada i jak na razie jedynie wspomagała podgrzewanie wody w zasobniku chociaż były już w tym roku takie dni, że solar samodzielnie dawał radę podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury. W tym tygodniu planuję wygaszenie kotła i dopiero wtedy będę mógł ocenić praktyczną wydajność takiego układu. w razie totalnego braku słońca przez dłuższy czas mam oczywiście zamontowaną w zasobniku grzałkę elektryczną 2kW. Planuję jeszcze zamontowanie na wyjściu z zasobnika mieszacza, który będzie wpuszczał do instalacji wodę o temp. jakieś 42st. i wtedy można będzie podgrzać wodę w zasobniku do wyższych temperatur i co za tym idzie wystarczy jej na dłużej.