PDA

Zobacz pełną wersję : Ekofiber czy granulat wełny mineralnej ?



Strony : 1 [2]

gorbag
22-02-2015, 20:16
Spytaj użytkownika malux20. U niego, jeśli dobrze pamiętam, jest ekofiber przełożony wełną. Mimo dużej grubości ekofibru nie był zadowolony z parametrów akustycznych. EF przykrył bodajże 20 cm dobrej wełny.

Zdun Darek B
22-02-2015, 22:09
Łączenie ekofibru z wełna mineralną ?
Jaki to ma sens ??

M K
23-02-2015, 13:16
pozwole sobie dolaczyc do tej dyskusji
przeczytalem kilka jesli nie kilkanascie watkow o ekofiber
ale nigdzie nie znalazlem mixa o ktorym mysle
miedzy krokwie ekofiber natomiast warstwa "poprzeczna" z welny.
pytanie tylko czy taka welna nie bedzie nasiakac od ewentualnie zawilgoconego EF

u mnie jest dachowka/papa/deskowanie
pozniej by byl EF / cos/ welna /GK
ma to sens ?

Moim zdaniem, warto to dokładnie przemyśleć. Celuloza jest dobrym izolatorem i podobno nie traci izolacyjności, nawet po zamoczeniu tak jak wełna.
W skosach celuloza musi być ubita, aby po pewnym czasie nie osiadła. Najlepiej, więc zrobić na nią pudło.
Górę pudła już teoretycznie masz - papa + pełne deskowanie. Przy takim rozwiązaniu nie ma szczeliny wentylacyjnej, pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia.
Dół pudła można zrobić z np.: płyty osb 8-10 mm, przykręconej do spodu krokwi.
Poniżej przykleiłbym do płyty osb, styropian w dwóch warstwach. Na to klej +siatka + klej, wykończenie na gładko + farba.
Będzie to moim zdaniem rozwiązanie tańsze, łatwiejsze do wykonania i szczelniejsze od wełny+paroizolacja+gk.

Wykonawcy od celulozy twierdzą, że przy tym materiale szczelina wentylacyjna nie jest konieczna.
Natomiast spece od dachów mówią, że koniecznie trzeba zostawić taką szczelinę.
Tutaj niech się wypowiedzą mądrzejsi w tym temacie:rolleyes:

W przypadku kiedy chciałbyś jednak zostawić ok 3 cm szczelinę wentylacyjną, trzeba dodatkowo zrobić górę pudła.

Rom-Kon
23-02-2015, 16:29
Ludzie to lubią sobie komplikować życie...

M K
23-02-2015, 18:02
Ludzie to lubią sobie komplikować życie...

To proszę się podzielić, tą prostą i nieskomplikowaną metodą ocieplania.

Rom-Kon
24-02-2015, 07:05
To proszę się podzielić, tą prostą i nieskomplikowaną metodą ocieplania.
Robisz ocieplenie wełną mineralną lub szklaną a Twoje problemy całkowicie znikają. No ale jak bardzo chcesz sobie utrudnić życie i zastosować materiał który został stworzony do innych celów. Został stworzony do ocieplania stropów czyli powierzchni płaskich z dobrym dostępem a Ty i i inni w tym temacie chcecie ten materiał wykorzystać do powierzchni pochyłych i pionowych. I to normalne że zaczynają się problemy tam gdzie na siłę chce się zastosować coś co ze swej natury się tam nie nadaje lub jest bardzo uciążliwe w stosowaniu a przez to niestety też drogie w stosowaniu.

malux20
24-02-2015, 09:52
CELULOZA NA SKOSY -faktycznie nie za bardzo to widzę
na skosy jak ktos chce coś dobrego - naturalnego to proponuje się zainteresować wełną drzewną ze steico

ja u siebie miałem tylko u siebie około 45 cm celulozy
pod względem termicznym super
akustycznie nie bardzo juz przy lekkim stropie
teraz na części domu od dołu 20 cm celulozy
następnie 30 cm wełny i znowu prawie 20 cm celulozy
akustycznie jest lepiej wyrażnie
natomiast mam takie odczucie że mix z wełną pogorszył przesunięcie fazowe przegrzewania latem domu
wiem że kombinowałem przy budowie niepotrzebnie
no ale w sumie jestem zadowolony z kosztów grzania domu 123 m2 parter
tamten sezon
to około 400zł plus coś pod metr drewna w kominku
obecny sezon zmieszcze w 330zł i 1/2 metra drewna.
przy obecnych temperaturach na dobę idzie mi około 5-6 kwh na samo co bez uzywania kominka
przy temp w domu 22-23

St@nley
24-02-2015, 12:23
CELULOZA NA SKOSY -faktycznie nie za bardzo to widzę
na skosy jak ktos chce coś dobrego - naturalnego to proponuje się zainteresować wełną drzewną ze steico

ja u siebie miałem tylko u siebie około 45 cm celulozy
pod względem termicznym super
akustycznie nie bardzo juz przy lekkim stropie
teraz na części domu od dołu 20 cm celulozy
następnie 30 cm wełny i znowu prawie 20 cm celulozy
akustycznie jest lepiej wyrażnie
natomiast mam takie odczucie że mix z wełną pogorszył przesunięcie fazowe przegrzewania latem domu
wiem że kombinowałem przy budowie niepotrzebnie
no ale w sumie jestem zadowolony z kosztów grzania domu 123 m2 parter
tamten sezon
to około 400zł plus coś pod metr drewna w kominku
obecny sezon zmieszcze w 330zł i 1/2 metra drewna.
przy obecnych temperaturach na dobę idzie mi około 5-6 kwh na samo co bez uzywania kominka
przy temp w domu 22-23

Co masz na myśli pisząc akustycznie nie bardzo? Masz deskowany dach?

fotohobby
24-02-2015, 15:30
Ja mam na stropie 5cm welny i 35cm celulozy i jest cisza

warlus
05-03-2015, 13:47
Witam. Ponownie sledzę tutaj forum gdyż już niebawem rozpoczynam budowę domu. Domek Acapulco z biura projektów Słoneczne Domy.
Dom będzie na płycie fundamentowej mimo że grunt jest przepuszczalny i niewysadzinowy - ostry piasek .
W zasadzie sporo rzeczy już ogarnąłem ale pozostaje na teraz wątpliwość dotycząca ocieplenia . Mianowicie. Dom parterowy bez użykowego poddasza. Więżba dachowa z wiązarów dzięki temu pozbywam się stropu terriwa. Przechodzę do sedna sprawy. Decyzja zapadła będę ocieplał sufit i jednocześnie ten strop wiązarowy granulatem styropianu moje pytanie jest nastepujące. Jaka kolejność warstw patrząc od dołu powinna być ułożona?
1.Płyty gips karton(sufit) 2. stelaż(profile CD60) 3. Granulat styropianowy. Czy np między płyty a styropian mocować jakąś folię czy bez i sypać granulat bezpośrednio na płyty i stelaż? Dach wentylowany. obity OSB papa podkładaowa i gont bitumiczny. Skosy z racji nieuzytkowego poddasza nie będą ocieplane.
Ze względu na pewne dolegliwości alergiczne żdna wełna nie wchodzi w grę .
Dziękuję z góry za wszystkie cenne wskazówki, Budowa Michałów Reginów k. Legionowa.

nodan
06-03-2015, 07:24
Moim zdaniem, warto to dokładnie przemyśleć. Celuloza jest dobrym izolatorem i podobno nie traci izolacyjności, nawet po zamoczeniu tak jak wełna.
W skosach celuloza musi być ubita, aby po pewnym czasie nie osiadła. Najlepiej, więc zrobić na nią pudło.
Górę pudła już teoretycznie masz - papa + pełne deskowanie. Przy takim rozwiązaniu nie ma szczeliny wentylacyjnej, pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia.
Dół pudła można zrobić z np.: płyty osb 8-10 mm, przykręconej do spodu krokwi.
Poniżej przykleiłbym do płyty osb, styropian w dwóch warstwach. Na to klej +siatka + klej, wykończenie na gładko + farba.
Będzie to moim zdaniem rozwiązanie tańsze, łatwiejsze do wykonania i szczelniejsze od wełny+paroizolacja+gk.

Wykonawcy od celulozy twierdzą, że przy tym materiale szczelina wentylacyjna nie jest konieczna.
Natomiast spece od dachów mówią, że koniecznie trzeba zostawić taką szczelinę.
Tutaj niech się wypowiedzą mądrzejsi w tym temacie:rolleyes:

W przypadku kiedy chciałbyś jednak zostawić ok 3 cm szczelinę wentylacyjną, trzeba dodatkowo zrobić górę pudła.

Szczelina nie jest konieczna, ale od wewnątrz trzeba użyć folii paroizolacyjnej aktywnej najlepiej ze zmiennym współczynnikiem SD

gorbag
06-03-2015, 08:10
Decyzja zapadła będę ocieplał sufit i jednocześnie ten strop wiązarowy granulatem styropianu moje pytanie jest nastepujące. Jaka kolejność warstw patrząc od dołu powinna być ułożona?
1.Płyty gips karton(sufit) 2. stelaż(profile CD60) 3. Granulat styropianowy. Czy np między płyty a styropian mocować jakąś folię czy bez i sypać granulat bezpośrednio na płyty i stelaż?
Między profilami, a płytami daj folię paroizolacyjną. U siebie 17-33cm regranulatu przykryłem wełną. Większość na 20cm, część jeszcze została na 15cm. Wełnę układałem między wiązarami, na dodatkowym sznurkowaniu, poniżej poziomu wiązarów jest granulat.

Mimo że na strychu szczególnie nie wieje, to trzeba granulat czymś przykryć z wierzchu, bo ma skłonność do migracji. Bez przesady, straszyli mnie że kichnąć nie można, bo ocieplenie uleci. Nie jest tak źle. Myślałem też, że będzie się elektryzował i do wszystkiego przyczepiał, ale z tym też nie było problemów.
Wełnę dałem m.in. ze względów akustycznych, granulat chyba za bardzo nie tłumi dźwięków. Dałem ją również między pomieszczeniami na ściankach działowych. Jak nie chcesz wełny, to możesz dać wełnę drzewną, albo chociaż jakąś włókninę pod podłogą strychu.

Rom-Kon
06-03-2015, 08:11
Witam. Ponownie sledzę tutaj forum gdyż już niebawem rozpoczynam budowę domu. Domek Acapulco z biura projektów Słoneczne Domy.
Dom będzie na płycie fundamentowej mimo że grunt jest przepuszczalny i niewysadzinowy - ostry piasek .
W zasadzie sporo rzeczy już ogarnąłem ale pozostaje na teraz wątpliwość dotycząca ocieplenia . Mianowicie. Dom parterowy bez użykowego poddasza. Więżba dachowa z wiązarów dzięki temu pozbywam się stropu terriwa. Przechodzę do sedna sprawy. Decyzja zapadła będę ocieplał sufit i jednocześnie ten strop wiązarowy granulatem styropianu moje pytanie jest nastepujące. Jaka kolejność warstw patrząc od dołu powinna być ułożona?
1.Płyty gips karton(sufit) 2. stelaż(profile CD60) 3. Granulat styropianowy. Czy np między płyty a styropian mocować jakąś folię czy bez i sypać granulat bezpośrednio na płyty i stelaż? Dach wentylowany. obity OSB papa podkładaowa i gont bitumiczny. Skosy z racji nieuzytkowego poddasza nie będą ocieplane.
Ze względu na pewne dolegliwości alergiczne żdna wełna nie wchodzi w grę .
Dziękuję z góry za wszystkie cenne wskazówki, Budowa Michałów Reginów k. Legionowa.

Zapowiada się fajny domek. Przy odrobinie staranności przy wykonywaniu izolacji termicznej (płyta fundamentowa to dobra sprawa!) można pokusić się o parametry domku tzw. 3-4litrowego. Ale wracając do stropu-sufitu. Rozumiem że dojście od góry będzie swobodne po wykonaniu stelaży. Według mnie powinni to wyglądać tak: stelaż z profili - nośność uzależniona od ciężaru izolacji, na to folia paroizolacyjna i dopiero płyty. Nasyp materiału izolacyjnego od góry. Jeśli będzie to granulat styropianowy i nie będzie zabezpieczony od góry podłogą czy też membraną paroprzepuszczalną to powierzchnię tego granulatu należy spryskać specjalnym środkiem który sklei z wierzchu kulki by nie latały po całym poddaszu. Stworzy się skorupa na wierzchu.

Reasumując: płyty, folia paroizolacyjna, stelaż, granulat styropianowy, zabezpieczenie granulatu przed migracją.

Rom-Kon
06-03-2015, 08:16
Dodam jeszcze że z tego co wiem wełna (skalna czy szklana) nie ma właściwości alergizujacych tylko drażniące. Ale jak będzie szczelnie odizolowana od pomieszczeń użytkowych to nie będzie mieć złego wpływu na mieszkańców. W każdy domu jest wełna skalna - w piekarniku kuchenki ;)

warlus
06-03-2015, 19:59
Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Na szczęście nie musiałem czytać dlaczego styropian a nie no. celuloza itp. Rom-Kon pytam jeszcze czy folię paroizolacyjnnnnna pmogę przykleić taśmą dwustronnie klejącą bezpośrednio do spodu profili czy zrobić to jakoś inaczej? Granulat styropianu wysypię wtedy bezpośrednio na folię . Od góry nie będzie żadnej podłogi więc prawdopodobnie rzucę 5 cm weły lub czymś popsikam by zabezpieczyć granulat przed przemieszczaniem się. Czytałem na forum, że ktoś popsikał jakimś specyfikiem i utworzyła się skorupka zapobiegająca przemieszczaniu się granulatu. Zadzwoniłem do tej firmy ale nie mają już czegoś takiego a Pan z którym rozmawiałem powiedział , że nie pamięta co to było.

Rom-Kon
07-03-2015, 07:29
Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Na szczęście nie musiałem czytać dlaczego styropian a nie no. celuloza itp. Rom-Kon pytam jeszcze czy folię paroizolacyjnnnnna pmogę przykleić taśmą dwustronnie klejącą bezpośrednio do spodu profili czy zrobić to jakoś inaczej? Granulat styropianu wysypię wtedy bezpośrednio na folię . Od góry nie będzie żadnej podłogi więc prawdopodobnie rzucę 5 cm weły lub czymś popsikam by zabezpieczyć granulat przed przemieszczaniem się. Czytałem na forum, że ktoś popsikał jakimś specyfikiem i utworzyła się skorupka zapobiegająca przemieszczaniu się granulatu. Zadzwoniłem do tej firmy ale nie mają już czegoś takiego a Pan z którym rozmawiałem powiedział , że nie pamięta co to było.
Folia bezpośrednio na stelaż to najlepsze rozwiązanie bo pod spodem jest płyta i to płyta przenosi obciążenia materiału izolacyjnego. Co do tego specyfiku do zeskorupienia to też tylko o tym czytałem ale wydaje mi się że można zrobić coś takiego ze zastępczych środków. Tylko trzeba nad tym pomyśleć.

...Warlus masz dobry start do domu bardzo energooszczędnego. Nie myślałeś o rezygnacji z centralnego ogrzewania a zastosować niecentralne? I jeszcze parę innych takich "patentów" z pasywniaków?

warlus
07-03-2015, 13:49
Folia bezpośrednio na stelaż to najlepsze rozwiązanie bo pod spodem jest płyta i to płyta przenosi obciążenia materiału izolacyjnego. Co do tego specyfiku do zeskorupienia to też tylko o tym czytałem ale wydaje mi się że można zrobić coś takiego ze zastępczych środków. Tylko trzeba nad tym pomyśleć.

...Warlus masz dobry start do domu bardzo energooszczędnego. Nie myślałeś o rezygnacji z centralnego ogrzewania a zastosować niecentralne? I jeszcze parę innych takich "patentów" z pasywniaków?

Wiesz jak to jest . Jest budżet i żeby nie wiem co trzeba się w nim zamknąć. Pewnie, że chciałbym aby chatka była pasywna ale pewnych rzeczy nie przeskoczę a nie należę do gatunku "zastaw się a postaw się":))).
P.s Folia na stelaż ale tak jak pisałem od spodu stelaża na taśmę obustronnie klejącą?

Rom-Kon
07-03-2015, 16:28
Wiesz jak to jest . Jest budżet i żeby nie wiem co trzeba się w nim zamknąć. Pewnie, że chciałbym aby chatka była pasywna ale pewnych rzeczy nie przeskoczę a nie należę do gatunku "zastaw się a postaw się":))).
P.s Folia na stelaż ale tak jak pisałem od spodu stelaża na taśmę obustronnie klejącą?

tak na taśmę 2-stronną. Obwodowo do profili UD można użyć taśmy 2-stronnej Coromix, do sklejania brytów folii taśmę 1-stronną Corofix a do przyklejenia folii do profili przed płytowaniem dobrą taśmę do wykładzin 2-stronną wzmocnioną na szmatce.

...a jesli chodzi o pasywniaka. Dom pasywny (taki według przepisów czyli do 1,5litra czyli 15kWh/m2/rok) w naszych warunkach klimatycznych to drogo się buduje. Ale już domy jak ja je nazywam wysokoenerooszczędne czy li tzw. 3-4-5litrowe to w cenie zwykłego domu spokojnie można je mieć. Całą sztuka polega na przekierowaniu środków. Nie budujesz kominów, kotłowni i całego CO a zaoszczędzone pieniądze dokładasz do lepszej izolacyjności i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ogrzewasz niby drogim nośnikiem energii jakim jest prąd. Ale ogrzewanie domu 4-5litrowego o pow. około 150m2 to wydatek około 4-4,5tyś zł/ rok Ale to nawet mniej niż inni wydają na gaz w zwykłych domach. Robisz płytę fundamentową - to podstawa takich domów więc wykorzystaj to. Domek parterowy bez stropu więc ściany nośne z silki 18cm (czy można z suporeksu cieńszego niż 24cm? Trzeba by zobaczyć!) na to 20-25cm styropianu, ciepłe okna z ciepłym montażem, dobra izolacja sufitu i masz domek o zapotrzebowaniu na ciepło około 4lity czyli 40kWh/m2/rok czyli 40kWh x 150m2 x 0,6zł/kWh (na dwóch taryfach jeszcze mniej!) = 3600zł/rok za samo ogrzewanie- prąd bez innych opłat typu abonamenty itp. Nie uda się z 4litrami? Przy 5litrowym koszt ogrzewania wzrośnie do 4500zł/rok. Pomyśl póki czas.

Hanss
07-03-2015, 20:30
.....to tego granulatu styropianowego na sufit musiało by pójść 40-50cm;)

Rom-Kon
08-03-2015, 08:49
.....to tego granulatu styropianowego na sufit musiało by pójść 40-50cm;)
Jeśli jest miejsce to nie widzę problemu. Styropian to nie wełna czy ekofiber - jest lekki.

karolek75
08-03-2015, 20:15
Szczelina nie jest konieczna, ale od wewnątrz trzeba użyć folii paroizolacyjnej aktywnej najlepiej ze zmiennym współczynnikiem SD

Doswiadczenie z dachem papowanym nydara pokazuje, ze nie trzeba. Przytaczalem tez realizacje szkieletowca z USA gdzie uzyto tylko celulozy - tak jak u nydara ( i w skosach i w scianach takze !) i warstwe paroizolacyjna dana wbrew sztuce budowlanej czyli od zewnatrz. I co ? I nic. A wlasciwie to cos - efekty sa zaskakujaco dobre jesli chodzi o zuzycie energii i wilgotnosc konstrukcji.

Ale ja u siebie jednak nie realizuje w ten sposob. Dach mam bez szczeliny wentylacyjnej ale otwarty dyfuzyjnie - pokryty odpowiednikiem Steico Uniwersal. Od wewnatrz MFP. Pewnie dam jeszcze paroizolacje o zmiennym SD - ale tylko jak budzet sie zapnie.

nydar
08-03-2015, 20:36
Doswiadczenie z dachem papowanym nydara pokazuje, ze nie trzeba. Przytaczalem tez realizacje szkieletowca z USA gdzie uzyto tylko celulozy - tak jak u nydara ( i w skosach i w scianach takze !) i warstwe paroizolacyjna dana wbrew sztuce budowlanej czyli od zewnatrz. I co ? I nic. A wlasciwie to cos - efekty sa zaskakujaco dobre jesli chodzi o zuzycie energii i wilgotnosc konstrukcji.

Ale ja u siebie jednak nie realizuje w ten sposob. Dach mam bez szczeliny wentylacyjnej ale otwarty dyfuzyjnie - pokryty odpowiednikiem Steico Uniwersal. Od wewnatrz MFP. Pewnie dam jeszcze paroizolacje o zmiennym SD - ale tylko jak budzet sie zapnie.

Paroizolacja spowoduje rezygnację z gratisowej klimy:D

karolek75
09-03-2015, 20:32
Taka ze zmiennym SD nie.

Rom-Kon
10-03-2015, 11:32
(...). Przytaczalem tez realizacje szkieletowca z USA gdzie uzyto tylko celulozy (...)
Nie przeszczepiajcie żadnej technologi związanej z izolacją termiczną z innych krajów. USA to klimat od Arizony do Alaski. Z tym że jeśli technologia będzie z Alaski to ok. ale w drugą stronę to nie działa. Tak samo ze sposobami rodem z wysp. W Anglii jest inny klimat. Tam masowo ociepla się od środka - u nas to "przestępstwo" wykonawcze. Tak samo jakość wykonania. To co tam jest normą u nas nie przejdzie nawet w chlewni. Przykład? W łazience zamiast płytek dywan ;) Kto by się tam takimi drobiazgami zajmował jak grzyb w narożniku ściany... farbą się zamaluje.

...jak tak już chcecie iść ze zachodem to proponuję w pierwszej kolejności z profili metalowych przejść na drewno. Drewno tam to podstawa! I wtedy życzę szczęścia bo będzie ono potrzebne ;)

edit: Dodam jeszcze że w zeszłym roku u nas (pod Warszawą) było -15*C i śniegi takie że z budowy z narzędziami wyjechać nie mogłem a u mojego Inwestora w Niemczech (tam pracuje) była już wiosna. I był zdziwiony że nie mogę wejść do niego na budowę bo mnie na poprzedniej zasypało. A w lutym podobno tam już kasztany zakwitły. Już nawet w naszej małej Polsce mamy cztery strefy przemarzania gruntu! Więc to co dobre w Szczecinie niekoniecznie sprawdzi się na Suwalszczyźnie czy w Stuposianach - mała wieś w Bieszczadach na tzw. pętli bieszczadzkiej, najzimniejsze miejsce w Polsce.

karolek75
10-03-2015, 12:08
Nie przeszczepiajcie żadnej technologi związanej z izolacją termiczną z innych krajów. USA to klimat od Arizony do Alaski. Z tym że jeśli technologia będzie z Alaski to ok. ale w drugą stronę to nie działa.

...

To teraz kolego odpowiedz na dwa pytania:
1. Jakie srednie temperatury sa w lokalizacji z realizacji oscieplenia celuloza w USA, o ktorej wspomnialem?
2. dlaczego ci celuloza tak naprawde nie pasuje ?

Rom-Kon
10-03-2015, 15:42
To teraz kolego odpowiedz na dwa pytania:
1. Jakie srednie temperatury sa w lokalizacji z realizacji oscieplenia celuloza w USA, o ktorej wspomnialem?
2. dlaczego ci celuloza tak naprawde nie pasuje ?
1) Pewnie sam do końca nie wiesz jaki jest tam klimat. Czy bardziej ze Szczecina czy też ze Suwałk. No chyba że bliżej Ojmiakonu to ok. ;)

2) Celuloza bardzo mi pasuje w miejsca do których została stworzona czyli płaskie a przede wszystkim poziome powierzchnie. Ale na siłę ją wciskacie tam gdzie się nie nadaje czyli w pionowe czy też skośne powierzchnie - uważam to za nieporozumienie.

Przeciwnicy wełny (właśnie ten wątek ich "jednoczy") uważają że wełna be bo osiada. Tiaa... a celuloza w pionie to nie. Dodatkowo ta nieszczęsna szczelina wentylacyjna. Jeśli jest niepotrzebna to po jaką ch... rę ja ją w ogóle robię? Acha, zapomniałem bo przy wełnie to trzeba a przy celulozie to już nie. Nie uważacie że to dosyć naciągana teoria? Jesteście aż tak zdesperowani by na własnej skórze testować czy jest to prawda czy też nie? No ale kto bogatemu zabroni wymienić dach po iluś tam latach bo jednak teoria się nie sprawdziła w praktyce... ale spoko. Do odważnych świat należy.

karolek75
10-03-2015, 19:34
1) Pewnie sam do końca nie wiesz jaki jest tam klimat. Czy bardziej ze Szczecina czy też ze Suwałk. No chyba że bliżej Ojmiakonu to ok. ;)

http://www.areavibes.com/shirley-ma/weather/


2) Celuloza bardzo mi pasuje w miejsca do których została stworzona czyli płaskie a przede wszystkim poziome powierzchnie.
To juz glodne kawalki sa heheh .... Na jakiej podstawie takie stwierdzenia? Poza tym i tak nie ma to znaczenia. Wymyslone mogloby byc do bezpiecznego transportowania nitrogliceryny - grunt ze doskonale sie sprawdza jako izolacja.



Dodatkowo ta nieszczęsna szczelina wentylacyjna. Jeśli jest niepotrzebna to po jaką ch... rę ja ją w ogóle robię?
Bo tak robisz od 20 lat ? Ino sobie przypomnij na ten przyklad co mowiles o grubosci izolacji 20 lat temu a co pewnie teraz mowisz :)

Rom-Kon
10-03-2015, 21:09
(...)
Bo tak robisz od 20 lat ? Ino sobie przypomnij na ten przyklad co mowiles o grubosci izolacji 20 lat temu a co pewnie teraz mowisz :)
A tu masz całkowitą rację. Sam zastanawiam się nad tym że przecież przy dachach wielospadowych to ciężko o wentylowaną szczelinę i jakoś masowo te dachy się nie walą z powodu butwienia drewna. Czyżby następny mit? ;)

Paweł-Kinga
02-06-2015, 11:03
To i ja zadam pytanie bo temat bardzo mnie interesuje. Stoję właśnie przed wyborem izolacji na stropodach.

1. Jak się ma zastosowanie celulozy przy wentylacji mechanicznej przy której przecież trzeba zachować jak najwyższą szczelność.
Piszecie że paroizolacja niezalecana ale przy wm chyba jednak trzeba ją dać ?

2. Wysokość między krokwiami to u mnie 24cm + 9cm obniżone sufity. Cała konstrukcja jednopoziomowa podwieszona na wieszakach/grzybkach poddaszowych co 40cm. Teraz pytanie czy mogę sypać pełne 33cm do oporu i przykryć to deskami od góry czy jednak dać jakieś kontr legary i zostawić szczelinę wentylacyjną ? ( u góry mam 60m strych chcę tam zrobić siłownię i warsztacik do majsterkowania,jak się znajdziekasa to w przyszłości docieplić)

3.Co sypać granulat wełny czy celulozę ?

4. O jakiej gęstości bo rozumiem że obciążenie będzie przejmował sufit. Jak pisałem rozstaw profili to u mnie 40cm a łapane wieszakami na krokwiach co jakieś 100cm. Czyli ile wytrzyma :)

karolek75
03-06-2015, 10:36
1. Paroizolacja niekonieczna. Szczelnosc powietrzna mozna uzyskac w inny sposob. W twoim przypadku zastosowalbym jednak paroizolacje o zmiennym SD ( kosztuje sporo ! :( )
3. Celuloza !!!
4. Gestosc - zgodnie z zaleceniami producenta celulozy, np. od 25kg/m3 w gore. Ale, czytalem sporo na angielskojezycznych stronach i przeslanie jest jasne - ium gesciej, tym lepiej. Oczywiscie w rozsadnych granicaach

piotrjustyna
21-10-2015, 07:01
Witam,

chciałbym odświeżyć temat, czyli co wybrać do ocieplenia stropodachu, granulat wełny czy celuloza?
Cena podobna. Do ocieplenia strop zawieszony na płytach k-gips.

Co będzie lepszym rozwiązaniem. skupiam się tylko na tych dwóch rozwiązaniach. Za wszelkie wskazówki dziękuje.

pawelek321
22-10-2015, 07:25
Witam

Również mam ten sam dylemat. Mam już wybraną firmę, która oferuje zarówno granulat wełny jak i celulozy.
Cenowo celuloza jest droższa, gdyż w tej samej cenie mogę mieć:
35cm granulatu wełny URSA 0,039
oraz
25cm celulozy Isofloc 0,037

1m2 płaskiego stropu kosztuje ok 31zł, zaś 1m3 skosu ok 50zł.

Z jednej strony za te same pieniądze zawsze 10cm wełny więcej (fakt lambda minimalnie słabsza), ale z drugiej strony celuloza podobno lepiej zabezpiecza latem przed przegrzaniem.

cezar70
27-12-2015, 23:44
witam
masz może jeszcze zdjecia tego sufitu podwieszanego? jestem właśnie na etapie podwieszania sufitu inie chciałbym popełnić błędu dzieki

Rom-Kon
29-12-2015, 07:06
witam
masz może jeszcze zdjecia tego sufitu podwieszanego? jestem właśnie na etapie podwieszania sufitu inie chciałbym popełnić błędu dzieki
Wejdź na mojego fejsa - link w stopce - tam jest sufit robiony pod nasyp izolacji. Na początku założeniem była celuloza lub wełna granulowana. A docelowo poszedł styropian granulowany przykryty wełną by go nie wywołało. Inwestor sam nasypał styropian. Celulozy ani wełny samemu się nie nasypie. Chyba że wełna to typowy granulat np. gullul ale ona ma słabą izolacyjność jak dobrze pamiętam to 039.

aleksanderKM
16-06-2016, 13:56
witam
mam szybkie pytanie odnośnie wykonania izolacji termicznej z celulozy
Jestem obecnie na etapie budowy domu. Na krokwie mam nabita membranę wodoprzepuszczalną o gramaturze 160 i Sd=0,02m
I zastanawiam się nad ociepleniem albo pianą natryskowo albo celulozą wdmuchiwaną.

I czy można celulozę wdmuchiwać w przestrzeń powstałą pomiędzy membrana dachową a zabudowa poddasza z płyt GK czy OSB czy nawet z foli paroizolacyjnej. Czy granulat nie spowoduje wypchnięcia membrany wstępnego krycia w stronę dachówek??

M K
17-06-2016, 11:42
I czy można celulozę wdmuchiwać w przestrzeń powstałą pomiędzy membrana dachową a zabudowa poddasza z płyt GK czy OSB czy nawet z foli paroizolacyjnej. Czy granulat nie spowoduje wypchnięcia membrany wstępnego krycia w stronę dachówek??

Ekofiber, czy granulat doskonale nadaje się na powierzchnie płaskie. Natomiast w skosach, może osiadać szczególnie jak będzie słabo zagęszczony.
Jeżeli jest u góry tylko membrana, to nie pchał bym tam ekofibru czy granulatu. Membrana na pewno zostanie wypchnięta i osiadanie izolacji będzie spore.

przemas224422
11-07-2016, 21:29
Panowie taka sytuacja pod koniec zimy firma wdmuchneła mi 35cm Isofloc 0,037. w stropodach wentylowany. Ponieważ przemarzał mi strop. Róznice zima w temeraturze pomieszczeń odczułemszybko. Latem ostatnie pietro przy upałach było gorąca. Po tym zabiegu nie widzę róznicy na jaką liczyłem. Mierząc pirometrem temp sufitu niby jest podobna jak w pomieszczeniu czyli 28-30 C przy dużych upałach . Tamtego lata nie mierzyłem wiec nie wiem czy była wyższa

gambit565
11-07-2016, 22:29
im dluzej czytam o super wynalazkach i licze oszczednoci ktore niby mam osiagnac kontra koszty, tym bardziej sie zastanawiam czy nie rozsypac na stropie trocin zmieszanych z wapnem i jakas sola boru, przemielonej slomy albo makulatury rozbitej na wlokna.

daamiann88
16-08-2016, 09:19
Parterówka, poddasze nieużytkowe. Czy warto zastosować 40cm ekofibru, gdy według wykonawcy już przy 25cm możeny uzyskać U=0,15? Różnica w kosztach troszkę ponad 3000zł.
Dodam że idziemy w kierunku domu jak najbardziej energooszczędnego

Arturo72
16-08-2016, 09:34
Parterówka, poddasze nieużytkowe. Czy warto zastosować 40cm ekofibru, gdy według wykonawcy już przy 25cm możeny uzyskać U=0,15? Różnica w kosztach troszkę ponad 3000zł.
Dodam że idziemy w kierunku domu jak najbardziej energooszczędnego
Warto,wspolczynnik 0,15 nie jest rewelacyjny,przez strop ucieka najwięcej ciepła a wykonawca nie będzie płacił za Ciebie rachunków za ogrzewanie za 5,10,15,20 lat bo przecież cena energii przez te lata nie będzie spadała ? :)
Jak masz czas to zorientuj się w temacie proszku PUR od pigeona,jest gratis.

daamiann88
16-08-2016, 16:38
Właśnie wysłałem maila do Pigeona jak wygląda sprawa na chwilę obecną :)
Na pewno proszek bym widział pod chudziakiem zamiast piasku. Co do stropu to boję się że będzie go jednak wywiewać jakimiś szparkami ;)

elektmar
05-11-2016, 19:55
Jakie macie pomysły wykonania szczeliny wentylacyjnej pod deskami? Mam deski i papę, a myślę o zasypaniu ekofibrem około 40 cm.
Jaki materiał materiał zapewni szczelność dla ekofibru i będzie pozwalał dobrze odprowadzać wilgoć?
Mam kilka pomysłów:
-płycie pilśniowa miękkiej o grubości około 5 mm.
-siatka taka jak do elewacji o bardzo drobnych oczkach (jednak drobinki mogą wylatywać)
-membrana paro-przepuszczalna (ale... znam przypadki gdzie po 10 latach została tylko osnowa)
-geowłóknina na razie wad nie widzę
Dla zapewnienia pewności szczeliny, paski styropianu lub listewki drewniane.
Rozważam jeszcze użycie sztywniejszej wełny o grubości np.4 cm.
Mam jednak obawy jak z transportem wilgoci przez wełnę.
Może ktoś ma swoje doświadczenie w przygotowaniu takiej komory do ekofibru, lub ma inne pomysły dobrego wykonania takiego ocieplenia.
Przy takiej grubości sama wełna też była by niezła, ale podobno ekofiber latem lepiej się sprawdza i ta ciągłość ocieplenia.

aleksanderKM
24-11-2016, 11:14
Szybkie pytanko odnośnie celulozy

Mam nabitą membraną dachową (brak pełnego deskowania). Chciałbym wsypać celulozę pod krokwie o sumarycznej grubości ok. 40 cm. I jakoś nie przemawia do mnie zapewnienie wykonawcy ze jak posklejam membranę specjalnymi taśmami to w zupełności wystarczy. Wydaje mi się ze membrana się wybrzuszy. Celuloza będzie opadać a pozatym pogorszy spływ ewentualnej wody pod dachówka po membranie. I zastanawiam się jak "elektmar" czym ograniczyć komorę pod celulozę od wewnątrz.
Ma ktoś możne jakiś sprawdzony sposób.
Może nabić deski o środka, albo płyty osb. Tylko ze koszt desek (osb) wyniesie ok. 12-14 zł za m2. I tu się urodził pomysł czy by nie wpuścić miedzy krokwie wełny o grubości powiedzmy 10-15 cm. Wbudować ją tradycyjnie na sznurek tworząc szczelinę pomiędzy membraną. Od dołu ograniczyć komorę folia specjalna do celulozy a następnie podbić regipsami. Ewentualne błędy i niedokładności w wykonaniu wełny uszczelni celuloza.
Tylko nie jestem pewny jak będzie współgrać wełna i celuloza. Materiały maja podobna lambdę ale troszkę inne właściwości gromadzenia wilgoci.

Co myślicie o takim rozwiązaniu??

Tomek W
25-11-2016, 13:39
Szybkie pytanko odnośnie celulozy

(...) I tu się urodził pomysł czy by nie wpuścić miedzy krokwie wełny o grubości powiedzmy 10-15 cm. Wbudować ją tradycyjnie na sznurek tworząc szczelinę pomiędzy membraną. Od dołu ograniczyć komorę folia specjalna do celulozy a następnie podbić regipsami. Ewentualne błędy i niedokładności w wykonaniu wełny uszczelni celuloza.
Tylko nie jestem pewny jak będzie współgrać wełna i celuloza. Materiały maja podobna lambdę ale troszkę inne właściwości gromadzenia wilgoci.

Co myślicie o takim rozwiązaniu??

Ja nie widzę żadnych przeciwwskazań do łączenia wełny mineralnej z innymi materiałami.
Na szybko załączam prostą analizę rozkładu wilgotności i temperatury w dachu gdzie jest wełna TOPROCK SUPER gr.150 mm między krokwiami, a od dołu zasypane 250 mm granulatu celulozowego (a dlaczego nie z wełny GRANROCK (http://www.rockwool.pl/produkty/granrock/) ?). Od dołu założyłem aktywną folię paroizolacyjną ROCKTECT Intello Climate Plus (http://www.rockwool.pl/produkty/system-rocktect/). Jest ona bardzo wytrzymała, sklejona taśmami ROCKTECT Twinline. Warto zobaczyć film pod adresem https://youtu.be/1mBd5qxClI8

aleksanderKM
27-11-2016, 22:16
A analizował ktoś takie rozwiązanie aby zamiast foli paroizolacyjnej przy celulozie zastosować styropian twardy (ewentualnie XPS) z frezem??

aleksanderKM
27-11-2016, 22:18
Styropian by dodatkowo usztywnił konstrukcję sufitu podwieszanego a jednoczenie pełnił by funkcję ekranu termicznego i izolacji paroszczelnej. Styropian grubości np. 3 - 5 cm.

mat3006
28-11-2016, 00:51
Styropian by dodatkowo usztywnił konstrukcję sufitu podwieszanego a jednoczenie pełnił by funkcję ekranu termicznego i izolacji paroszczelnej. Styropian grubości np. 3 - 5 cm.
Myślenie życzeniowe. Styropian w formie płyt 50x100, montowany do jakiejś hipotetycznej konstrukcji nie będzie usztywniał niczego. Ekranem termicznym w sensie blokowania przenikania podczerwieni też nie, chyba, że grafitowy. Cedowanie na styropian funkcji paroizolacji nie świadczy o zrozumieniu roli, funkcji i konkretnych wymagań stawianych przed paroizolacją.
Ogólnie: zły pomysł.

aleksanderKM
28-11-2016, 09:50
Doskonale rozumiem "mat3006" zadanie paroizolacji. Jednak z tego co czytam odnośnie celulozy to większość producentów odradza stosowanie paroizolacji.
Że rzekomo celuloza reguluje wilgotność w pomieszczeniach tworząc idealny mikroklimat a paroizolacja to zaburzy. Proponują ewentualnie zastosowanie paroizolacji aktywnej. A czy ma sens stosowanie paroizolacji aktywnej w domu z wentylacją mechaniczną (rekuperacją)??

elektmar
28-11-2016, 20:31
Doskonale rozumiem "mat3006" zadanie paroizolacji. Jednak z tego co czytam odnośnie celulozy to większość producentów odradza stosowanie paroizolacji.
Że rzekomo celuloza reguluje wilgotność w pomieszczeniach tworząc idealny mikroklimat a paroizolacja to zaburzy. Proponują ewentualnie zastosowanie paroizolacji aktywnej. A czy ma sens stosowanie paroizolacji aktywnej w domu z wentylacją mechaniczną (rekuperacją)??

Paroizolacja w postaci np. cienkiej foli aluminiowej da pewność i zatrzyma podczerwień.

Co do szczeliny wentylacyjnej, chyba najlepsza będzie płyta pilśniowa miękka.

mat3006
29-11-2016, 00:20
Paroizolacja w postaci np. cienkiej foli aluminiowej da pewność i zatrzyma podczerwień.

Co do szczeliny wentylacyjnej, chyba najlepsza będzie płyta pilśniowa miękka.
Da pewność czego konkretnie? Blokady pary wodnej? Jeszcze większą pewność da cienka blacha aluminiowa! Jak dla mnie to, przede wszystkim, pewność powstawania zawilgoceń gk.
Paroizolacje, nawet w wersji smart, też występują w wersji z napyloną warstwę refleksyjną a mają dobrany, adekwatnie do funkcji opór dyfuzyjny. Podstawa to zastosować dedykowany do pełnionej funkcji produkt budowlany pod nazwą paroizolacja oraz zadbać o perfekcyjną szczelność połączeń, brak uszkodzeń czy szczelne doprowadzenie do ścian i elementów więźby.

aleksanderKM
29-11-2016, 08:49
Czyli " elektmar" zdecydowałeś cie na płytę plisniową. A czemu z wełny zrezygnowałeś?? A jak płyt e to jakiej grubości??

elektmar
01-12-2016, 18:52
Płyta pilśniowa miękka, dobrze wchłania i oddaje wilgoć ( to podstawowe zadanie tej szczeliny). Odpowiednia grubość zapewni wytrzymałość przed wybrzuszaniem naporu ekofibru. Jeszcze łatwość montażu.
Nad grubością zastanawiam się, by wypośrodkować cenę z wytrzymałością.
Wełna musiała by być sztywna i kiepsko z transportem wilgoci. Prawdopodobnie pod stałym naciskiem ekofibru będzie się wybrzuszać. Można temu zaradzić gęstym sznurowaniem, ale to komplikuje wykonanie.

elektmar
01-12-2016, 19:08
Da pewność czego konkretnie? Blokady pary wodnej? Jeszcze większą pewność da cienka blacha aluminiowa! Jak dla mnie to, przede wszystkim, pewność powstawania zawilgoceń gk.
Paroizolacje, nawet w wersji smart, też występują w wersji z napyloną warstwę refleksyjną a mają dobrany, adekwatnie do funkcji opór dyfuzyjny. Podstawa to zastosować dedykowany do pełnionej funkcji produkt budowlany pod nazwą paroizolacja oraz zadbać o perfekcyjną szczelność połączeń, brak uszkodzeń czy szczelne doprowadzenie do ścian i elementów więźby.

Troszkę nie dopisałem celu tej foli aluminiowej (można wykorzystać tanie ochronne folie medyczne). W połączeni z mała szczelina między kg będzie odbijać podczerwień, a powietrze w tej szczelinie będzie super izolatorem. Płyta kg przy dobrej wentylacji będzie sucha (mam przygotowaną wentylacje mechaniczna).
Ekofiber ponoć nie wymaga paroizolacji.
Zastanawiam się czy przy 40cm montować tę folię.

aleksanderKM
01-12-2016, 23:20
Co do Płyty pilśniowej miękkiej ty chyba 12-15 mm spełniło by zadanie usztywnienia. Co sądzisz "elektmar". Zastanawiałem się tez nad ewentualnym nabiciem desek grubości np. 12 mm.

mayek
02-12-2016, 06:53
A macie jakiś sposób na ocieplenie poddasza nieużytkowego ekofibrem przy jednoczesnym zapewnieniu wentylacji? Planuję położyć płasko na stropie warstwę izolacji (nad nią stryszek nieogrzewany i dach dwuspadowy). W okolicach pasa podrynnowego mam szczelinę wentylacyjną, która ma wentylować ten stryszek.
Niestety podczas sypania izolacji ta szczelina na 100% ulegnie zasypaniu (w okolicach wieńca wysokość od stropu do wieńca to max 30cm). Jest jakiś sposób żeby zachować tę szczelinę?
dzięki

karolek75
02-12-2016, 07:17
Co do Płyty pilśniowej miękkiej ty chyba 12-15 mm spełniło by zadanie usztywnienia. Co sądzisz "elektmar". Zastanawiałem się tez nad ewentualnym nabiciem desek grubości np. 12 mm.

Pomysl o MFP.

Aaricia23
02-12-2016, 07:37
Chcemy zasypać ekofibrem (celuluza) przestrzeń w sropodachu płaskim - miedzy stropem monolitycznym a dachem (deski, osb + papa). Ponieważ dach ma minimalny spadek - 7 stopni to wysokosc szczeliny czyli miejsca na ocieplenie jest różna. Na srodku dachu to prawie 50cm a na bokach skrajnych dachu nie wiecej niż 27cm. Czy mogę całą tą przestrzeń zasypać ekofibrem ? czy należy zostawić od góry pewną przetrzeń na wentylacje? W najwyższym punkcje dachu mam trzy małe kominki wentylacyjne - nie wiem jak to sie fachowo nazywa? Napowietrzniki ? Na razie jedynym ociepleniem jest jedna warstwa wełny mineralnej która leży niezbyt dokładnie rozłożona na stropie bo pod nią położone są kanały od wentylacji mech. Zastanawiam sie czy całkowicie nie usunąć tej wełny i nie wysypac celulozy ile się da i zostawić tylko 10cm na wentylacje pustki ?

karolek75
02-12-2016, 07:47
Formalnie, jesli wełnie nic nie dolega mozesz ja zostawic chcociaz przy luznym zasypie moga powstac obszary "niezasypane". Ja bym wywalil welne i zostawil 10cm pustki.

aleksanderKM
02-12-2016, 10:14
Płyty MFP jest fajna ale cenowo wychodzi prawie 2 x drożej od płyty pilśniowej miękkiej.

Płyta MFP 12 mm - ok. 50 zł za płytę - 16 zł/m2
Płyta pilśniowa miękka 15 mm - ok. 30 zł (12 mm - 24 zł) - 10 zł/m2
Cena desek 12 mm - czekam na ofert e z tartaku

elektmar
03-12-2016, 19:09
Wystarczy płyta 3,2 mm, bo będzie podparta listwami dystansowymi. Miękka płyta pilśniowa super transportuje wilgoć, twardsze zdecydowanie gorzej.

aleksanderKM
09-12-2016, 08:34
Jeżeli chcesz zastosować taki "elektmar" tak cienkie płyty 3,2 mm. Nie uzyskasz na nich żadnej sztywności bez listw dystansowych gęsto rozmieszczonych. To równie dobrze możesz do list przybić takerem na szywki membranę paro-przepuszczalną Wyjdzie to znacznie taniej. Dla pewności mona nawet dać membranę w dwóch warstwach.

elektmar
16-12-2016, 22:07
Jeżeli chcesz zastosować taki "elektmar" tak cienkie płyty 3,2 mm. Nie uzyskasz na nich żadnej sztywności bez listw dystansowych gęsto rozmieszczonych. To równie dobrze możesz do list przybić takerem na szywki membranę paro-przepuszczalną Wyjdzie to znacznie taniej. Dla pewności mona nawet dać membranę w dwóch warstwach.

Czy działanie (wydajność) takiej membrany, będzie identyczna z pilśnią? Sprawdzałem i ta 3,2 jest w miarę sztywna, ale chyba poszukam grubszej dla pewności.

raf_ju
16-03-2019, 13:18
Witam,
czy ktoś mógłby podesłać zdjęcia wykonanego stelażu pod płyty k-g wraz z informacją na co zwrócić uwagę tak aby rozwiązanie było bezpieczne i pozwalało wykonać izolację poprzez nasypanie granulatu celulozy na płyty k-g.

z góry dziękuje

karolek75
17-06-2019, 09:27
Witam,
czy ktoś mógłby podesłać zdjęcia wykonanego stelażu pod płyty k-g wraz z informacją na co zwrócić uwagę tak aby rozwiązanie było bezpieczne i pozwalało wykonać izolację poprzez nasypanie granulatu celulozy na płyty k-g.

z góry dziękuje

Zdjec nie mam ale stelaz jest "zwyczjany" - mam nasyp 20-25 cm.

Tomek W
19-06-2019, 12:38
Ja poleciłbym granulat z wełny skalnej GRANROCK SUPER. JAk wygląda sprawa izolacji granulatem to już chyba najlepiej obrazuje niezależny film który przedstawił na swoim kanale łukasz budowlaniec. Dla zainteresowanych link poniżej :
https://www.youtube.com/watch?v=zdpYdsyphAU&t=4684s

www.rockwool.pl/produkty/granrock-super

karolek75
19-06-2019, 13:36
Ja poleciłbym granulat z wełny skalnej...



A jak temp. na poddaszu ocieplonym welna ? U mnie przy temp. zew. powyzej 35 nie przebilo 24.5. Mierzone pod sufitem pokoi na poddaszu. Celuloza i wentylacja przez GWC.

ps.
Ale i tak rozwazam montaz klimy bo klimat sie zmienia ...

kabuter
01-09-2019, 09:00
witam,
mam zamieszkałe poddasze, ocieplone wełną, niestety nie zostało to prawidłowo wykonane latem gorąco, zimą zimno, macie pomysł jak to teraz najlepiej poprawić? oczywiście jak najmniej rujnując wnętrze?

karolek75
01-09-2019, 21:03
witam,
mam zamieszkałe poddasze, ocieplone wełną, niestety nie zostało to prawidłowo wykonane latem gorąco, zimą zimno, macie pomysł jak to teraz najlepiej poprawić? oczywiście jak najmniej rujnując wnętrze?

Docieplanie granulatem celulozy to dosyc popularna metoda poprawek zle wykonanej izolacji welna. Odwiercaja otwor w KG i wdmuchuja celuloze. Potem wklejka/naklejka i gladz.
Podzwon i popytaj wykonawcow - powinenes wziac takiego co ma kamere termo zeby widzial gdzie dodmuchac.